de bamboe-doerie en beklom de borstwering. Drie man plaatsten het vaandel daarop, alleen de vaandeldrager bleef ongedeerd; maar in een oogwenk was men die versterking meester. In eene der nauwe bastions, waarin" een granaat was gevallen, vond men 23 lijken. Ik heb die niet gezien, maar zij zijn geteld. Varr alle kan ten drong men nu in de kampong, die voet voor voet verdedigd werd; overal waren hindernissen aangebracht en borstweringen opgericht; eerst na een hardnekkigen strijd van verscheidene uren was de vijand teruggedrongen tot over de rivier, die op dat punt doorwaadbaar was. 54 lijken van Atjineezen bleven achter, geen enkele gewond. Ons kostte die overwinning 8 dooden en 80 ge wonden, waaronder 7 officierenzij werd dus duur gekocht. De weg van Penajong naar den Kraton vond men in de kampong terug; het was nu duidelijk dat de vijand zich onze werke loosheid ten nutte had gemaakt door met de grootste krachtsinspanning, niet alleen den weg, dien de kolonne moest volgen, onbruikbaar te maken, maar ook de kampong, welke dien weg beheerschte, in een geduchten staat van tegenweer te brengen. Kolonel Schultze bezette de kampong, en de troe pen, die den ganschen dag in het vuur waren ge weest, keerden naar het bivouac van Penajong terug. Lang duurde de rust evenwel nietwant den volgenden dag werd op beide oevers der rivier geopereerd, om de vlakte op te sporen, waarop de altijd nog onzichtbare Kraton stond. Kolonel Schultze ging tot dat einde op den linkeroever over, generaal Verspyck bleef op den rechter ageeren, terwijl gewapende sloepen de gemeenschap onder hielden. Zonder tegenstand te ontmoeten, ope reerde kolonel Schultze in zuidelijke richting en rapporteerde, dat Jiij den Kraton had gezien. Op den rechteroever daarentegen, waar het terrein dicht begroeid was, werden de avanceerende troepen met een moorddadig vuur ontvangenbinnen een half uur waren twee officieren en 34 man ge wond. Drie kolonnes trachten niettemin de ver sterking te bereiken, die geheel aan het oog was onttrokkeneindelijk bleek het dat het vuur van de overzijde der rivier kwam. De vefliezen namen zóo toe, dat het raadzaam werd geacht den troepen eene achterwaartsche stelling te geven, in afwachting van nieuwe orders van het hoofd kwartier. De orders kwamen, en luidden dat alle corpsen zonder onderscheid naar het bivouac van Penajong moesten terugtrekkenook de kampong, die den vorigen dag met zooveel moeite was ge nomen, werd weder verlaten." Het stoomschip Tigret van de Messageries maritimes, met de verwacht wordende Fransche mail, met berichten uit Batavia van 18 Januari, is 7 Febr. van Aden naar Suez en Marseille ver trokken. Bij Kon. besluit van 9^Febr. is bepaald, dat voor den overvoer van gouvemements-pas- sagiers naar en uit Ned.-Indië, voor afzonderlijk reizende passagiers der tweede klasse op verbe terden voet wordt betaald 400 per volwassen hoofd. Het 28ste Nederlandsche Landhuishoudkun- dig congres zal, blijkens een door de regelings commissie verzonden circulaire, te Zierikzee wor den gehouden van 23 tot 26 Juni a. s. Die commissie bestaat uit de heeren Mr. J. Moolen- burgh, voorzitter; Mr. J. P. N. Ermerins, 1ste secretaris; Mr. J. A. Bolle, 2de secretaris; J. Van der Vliet, penningmeester; Jhr. W. M. H. De Jonge, Jhr. W. Van Citters, H. G. Mulock Hou wer, J. Hoogenboom Bzn. en B. G. Van der Have. Voor ƒ2 kan men lid worden en zich daardoor verscheiden voorrechten verzekeren. In eene door het lid der Eerste Kamer, Mr. A. F. Vos de Wael c. s. te Zwolle belegde vergadering, is naar aanleiding der bekende adver tentie, in de Haarl. Ct. van 30 Jan. jl., als motie aangenomen aan Mr. Baron Nahuijs hare sympathie te betuigen met het denkbeeld, om op 12 Mei aanst. H. M. de Koningin een nationaal huldeblijk aan te bieden. De vergadering stelde voor om met Baron Van Nahuijs, die reeds uit verschillende steden des lands belangrijke bewijzen van instemming heeft ontvangen, het wenschelijke te bespreken tot het vormen van eene commissie om te Utrecht een algemeene vergadering te beleggen tot het vormen van een hoofdbestuur en comité's voor dit doel. Door de werklieden in de fabrieken „Sophia Koningin der Nederlanden," van de firma S. J. Spanjaard te Borne, is het plan gevormd om uit eigen middelen, bijeengebracht door kleine weke- lijksche bijdragen, aan H. M. de Koningin, wier wapen de fabriek voert, bij gelegenheid van het kroningsfeest, op 12 Mei e. k., een met zilver gemonteerd album aan te bieden, voorzien van hunne handteekeningen en toepasselijke ïnscrip- tiën. Aan de werklieden zal vanwege hunne patroons op dien dag de gelegenheid worden ge geven om feest te vieren. De onderwijzers te Batavia hebben het plan, aan den Koning, bij gelegenheid van Zr. Ms. 25jarig feest, een blijk te geven van eerbied en gehechtheid uit naam der Nederl.-Indische jeugd. Een der eersten onder onze soldaten in Atjin, die de Nederlandsche vlag op den Kraton plantte, is G. De Rooy, uit Wijk-bij-Duurstede afkomstig en vroeger zouaaf in het pauselijk leger. De Rooy heeft zijn moed met het verlies van een zijner armen moeten bekoopen. Naar aanleiding der gunstige berichten uit Atjin zal, naar men verneemt, het detachement van 300 mariniers nog niet naar Oost-Indië wor den gezonden. Aan de heeren Gebroeders Naeff, fabrikan ten van kroonleder en drijfriemen te Lochem, is voor het door hen op de Weener tentoonstelling ingezonden fabrikaat door de eere jury de medaille van verdienste toegekend. Volgens gisteren ontvangen lelegraphisch bericht, is de traject-inrichting te Griethausen, zoowel voor reizigers als voor goederen, tenge volge van ijsgang buiten werking gesteld. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën, is de hoofdonderwijzer J. Verschuil gesteld ter beschikking van den Gouv.-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse voor den dienst déiar te lande. Z. M. heeft benoemd tot aspirant-ingenienr van den waterstaat de civiel-ingenieurs A. B. Albers en Jhr. C. J. De Jong van Beek en Donk; J. M. De Ruyter tot burgemeester der gemeente Cromvoirt; aan J. J. Dolmans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Itteren en lot burgem. dier gem. benoemd A. P. Scheepers; aan Mr. R. A. Hamerster Dijk stra op zijn verzoek eervol ontslag verleend als als plaatsverv. kantonrechter te Sneek. Gemengd Nieuws. Te Parijs ziet men tegenwoordig een nieuwe vertooning, namelijk: bestellers op vélo- cipèdes. Ze bedienen voorshands uitsluitend de Beurs, maar er bestaat alle uitzicht, dat ze zich zullen uitbreiden; met twee begonnen zijn, ze nu reeds tot een tiental aangegroeid. Men kan hen dagelijks, tusschen halfeen en vier uur, langs het beurshek, tegenover 't koffiehuis „des Arcades" zien geschaard staan, wachtende op boodschappen voor 't centrale bureel in de straat Grenelle St. Germain. Op de vélocipède wint de overbrenger tusschen de dertig en vijftig minuten, soms nog meer uit. Ze gaan sneller dan de fiacres; de vlugste legt den tocht in acht of negen, de minder vlugge in tien of twaalf minuten af. Het loon verschilt, naar de vlugheid, van 1 fr. 50 ct. tot 3 fr. en meer. Er zijn onder hen, die op éen achtermiddag soms twintig frank verdienen. Te Utrecht staat, ter beschikking van den eigenaar, een zwartbonte kalfdragende koe, die den 29sten November op de veemarkt is blijven staan. De mineur P.die wegens wangedrag bij de klasse van discipline te Naarden was geplaatst, heeft zich aldaar tegen zijn superieuren feitelijk verzet, en is daarom bij vonnis van den krijgsraad tot 8 jaren kruiwagenstraf veroor deeld. Volgens een schrijven in de L oc om o- tievan 24 Dec, jl. is de quadratuur van den cirkel gevonden door den gepensioneerden kapt. der infanterie Hubeek te Salatiga. Wie er meer van wil weten, vervoege zich tot den uitvinder of tot den 2den luitenant der artillerie F. W. II. Tijdeman. In het Rh eedsche Broek bijVelp heeft men het lijk van een onbekend manspersoon ge vonden. Een gouden horloge en eenige ringen waren de voorwerpen, welke hij bij zich droeg, terwijl het montanl zijner gelden slechts éen gulden was. De justitie heeft zich met de zaak bemoeid en men verdiept zich in allerlei gissingen. Zaterdag heeft de justitie uit s - Her togenbosch te Schijn del een gerechtelijk onderzoek gedaan naar de oorzaken van den dood van een 3jarig kind, dat volgens algemeen gerucht was vergiftigd door het ingeven van eene vrij groote hoeveelheid jenever. De toen ingestelde lijkschou wing door deskundigen toonde, dat het kind min stens een half bierglas jenever was ingegeven, hetgeen den dood ten gevolge moest hebben. Tegen J. S..., oud 31 jaar en kostganger bij de ouders van het kind, wordt, hoezeer aan geen moedwil of boos opzet te denken valt, eene ver volging ingesteld ter zake van manslag door onvoorzichtigheid. Dezer dagen wekte het te Stadska naal, gemeente Wildervank, bevreemding, dat de woning van zekeren H. gesloten bleef. De buren wisten, dat de vrouw van H. afwezig was, en daar hij zelf nogal eens van de fiesch gebruik maakte, vreesde men het ergste. Onder toezicht van den veldwachter Taatgen werd daarop de deur met geweld opengerukt, en nu vertoonde zich aan de verschrikte toeschouwers een afgrij selijk tooneel. Te midden van een chaos van allerhande voorwerpen lag het deerlijk verbrande lichaam van genoemden H. Een ingesteld genees kundig onderzoek bewees, dat de levensgeesten reeds sedert langen tijd waren geweken. De oor zaak van hel ongeluk wordt verschillend opgege ven, doch algemeen wordt geloofd, dat II., na te veel sterken drank te hebben gebruikt, voorover in het vuur is gestort en zoodanige brandwonden heeft bekomen, dat hij kort daarna is gestorven. Weldra zal het vijftien jaar geleden zijn sedert de Onheus in de onderwereld voor het eerst in de Bouffes Parisiens werd opgevoerd. Men weet hoe ongunstig het oordeel was over den componist Offenbach, wat intusschen niet belette dat zijn Orpheus driehonderd maal achtereen werd opgevoerd. Zijn volgende stukken maakten denzelfden opgang, en thans is Offenbach een rijk man en heeft hij een eigen schouwburg in de rue Choiseul, waar avond aan avond zijne eigenaardige opera's uitgevoerd worden door de uitstekendste artislen; want de stampvolle zalen stellen hem in staat zeer hooge traktementen te geven. Hij werkt nu zijne vroegere stukken om, of liever breidt ze uit, en zoo heeft hij z'yn Or pheus thans gemaakt tot eene opera in vier groote bedrijven, twaalf tafereelen en vier balletten. Zij duurt van halfacht tot halftwee. De luister bij de opvoering overtreft al wat men zich denken kan. Onder anderen komt er een optocht in voor van alle goden, omringd van hunne vol gelingen, te zamen vierhonderd personen tellende; een zonsopgang, waarby Apollo den zonnewagen met het vierspan bestuurteen feest in de onder wereld met honderden duivels enz. enz. Oogge tuigen zeggen, dat zelfs in Parijs nooit iets gezien is, dat naar deze opvoering van den Orpheus zweemt. Generaal Smits, commandant van Bronbeek, doet de volgende mededeeling, die zeker met belangstelling zal worden gelezen en tot navolging zal aansporen. „Met het oog op de ingevallen vorst, en in verband met de dure prijzen der brandstoffen, maar vooral die der steenkolen, acht ik het niet ondienstig in het belang van het groote publiek mede te deelen, dat de zoo veel besprokene brandstof van den heer Raaymakers (een emmer steenkoolgruis op twee emmers zand, vermengd met soda-water of keukenzout-water) niet alleen uitstekend voldoet, maar hier bij mij en in het gesticht, sedert acht weken met gewoon water vermengd, wordt toegepast; ja zelfs de over schietende uitgebrande zand- en kolendeelen wor den, op dezelfde wijze toebereid, tot driemaal toe gebruikt. Bij dit alles heeft men slechts te zor gen, dat de vuren behoorlijk worden aangemaakt, de vuurroosters open blijven, om de zoo noodige trekking te bevorderen, en het vuur wordt onderhouden."

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2