LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4298. A°. 1874. Vrijdag 13 Februari. DE IJK DER GASMETERS. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»': Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolere lellers naar plaatsruimte. ii. Aangenomen dat door bekendheid met het ver slag der enquête en voorts door genoegzame natuurkundige ontwikkeling ieder gasverbruiker overtuigd is van het belang van een zooveel moge lijk constant waterpeil, dan nog kan de gasfabrikant hem indirect nopen het water voortdurend boven het normale peil te houden, zoo hij slechts den vlotter derwijze doet plaatsen, dat hij bij de minste daling beneden die lijn den toevoer afsluit. Bij verdamping zal dan bij herhaling het gas weigeren te branden, en men zal eindigen met de toevlucht te nemen tot een voortdurend te hoogen water stand. De werktuigkunde zoo beweert de commis sie zal eindelijk wel middel vinden om den waterspiegel voortdurend even hoog te doen blijven, maar wij zeggen met den schrijver: een fraaie regeling, aangegeven met het oog op een verbete ring, waarnaar men nog altijd zoekt sinds bijna een halve eeuw. Zeer juist is bovendien schrijvers argument dat het niet voldoende is den kooper de mogelijkheid te verschaften zich tegen bedrog te vrijwaren, waar men zekerheid kan geven, ook al is die het uitvloeisel eener meer tijdroovende methode; immers niet alleen de gewichten worden onder zocht, maar ook de weeg werktuigen, ofschoon ieder die kan beproeven, door in den winkel het gewicht op de schaal der koopwaar over te brengen, en omgekeerd. Een der bedenkingen van de commissie is deze, dat bij aanwenduig der Engelsche methode de miswijzing dubbel zooveel kan bedragen in het nadeel der gasfabriek als in dat des verbruikers, doch die schade is zoo gering dat de gasfabrikanten aan de overzijde van het Kanaal zich die liever wilden getroosten dan verplicht te zijn hunne meters zoo dikwijls aan te vullen. Voorts wijst de hoogleeraar op het nadeelige van den door de commissie voorgestelden maat regel om de beproeving onder een met 300 pCt. verhoogde drukking te doen plaats hebben; zoo toch zal door de nooit geheel luchtdichte buizen nog ineer gas ontsnappen dan thans reeds het geval is, tot nadeel van den fabrikant niet alleen, maar ook van drinkwater en geboomte. Daarbij komt dat door de verwerping van de bepaling dat een meter, om geijkt te kunnen worden, bij het in werking komen van het volle meetvermogen gestadig licht moet leveren, de fabricatie der gasmeters in onbevoegde handen zal overgaan, daar de onbekwaamste blikslager aan de door de commissie gestelde eischen zal kunnen voldoende Engelsche ijkwet daarentegen heeft aanleiding gegeven tot groolen vooruitgang in de vervaardiging van gasmeters. Te recht drukt de heer Rijke zijn verwonde ring uit, dat de commissie de bepaling heeft ver worpen, krachtens welke een meter bij den ijk wordt afgewezen, zoo de inrichting van dien aard is dat de verkooper of de verbruiker, zonder dat dit is te bemerken, den toestel onjuiste aanwij zingen kan doen geven, 't Is waar, die zich aan zulk een wanbedrijf schuldig maken, vallen onder de termen der strafwet, maar waarom hen in verzoeking gebracht, indien men, door een ander stelsel te volgen, zulke afkeurenswaardige hande lingen onmogelijk kan maken? Eveneens komt ons de opmerking gegrond voor, dat het ijkloon niet, zooals de commissie wil, moet worden afge schaft evenals voor gewone maten en gewichten; immers bij de juistheid der laatste heeft iedereen belang, bij de zuiverheid der gasmeters alleen gasverbruikers en fabrikanten. Het spreekt van zelf dat ons kort bestek slechts gedoogde dat wij den hoofdinhoud der belangrijke brochure meedeelden en veel lezenswaardigs met stilzwijgen voorbijgingen, zooals bijvoorbeeld de miswijzing die ten nadeele van den verbruiker kan ontstaan bij beproeving van den meter onder hooge drukking. Wij wilden onze lezers slechts wijzen op het gewicht van het geschrift, waarin naar onze meening duidelijk wordt aangetoond hoeveel de Engelsche methode boven de Fransche voorheeft, wat nog klaarder in het oog springt als men weet, dat van de Engelsche ijkwet, die thans reeds 12 jaren geleden in Britannié werd ingevoerd, nu aldaar algemeen wordt getuigd, dat zij steeds op de meest voldoende wijze heeft ge werkt. Verre zij het van ons een bepaalde meening in deze te willen of te kunnen uitspreken. Inte gendeel vermelden wij dat een der leden van de meergemelde commissie, de heer Stamkart, in de laatsle vergadering van de afdeeling Natuurkunde der koninklijke academie van wetenschappen op zijne beurt verschillende uitkomsten van zijn onder zoek meedeelde ter handhaving van het Fransche stelsel, waaronder vooral onze aandacht trok de bewering dat de ijk van gasmeters bij hoogste en laagste waterpeil aan bezwaren onderhevig ts, omdat die beide waterstanden, maar vooral de laagste, met altijd met zekerheid is aan te geven. Den belangstellenden of belanghebbenden lezer echter verwijzen wij naar de brochure van onzen hooggeleerden stadgenoot, niet twijfelende of hij zal evenals wij overtuigd zijn dat het van het hoogste gewicht is dat bij de invoering van een legeling voor den ijk van gasmeters de te volgen maatstaf zoo zuiver mogelijk zij, ook al zijn aan de toepassing daarvan grooter kosten verbonden. LEIDEN, 13 Februari. De Vereeniging „Flora" te Noordwijk houdt van heden tot en met 15 dezer hare 15de ten toonstelling van bloeiende bloembolgewassen. Deze tentoonstelling in het Hof van Holland te Noord- wyk-binnen is een bezoek overwaardig, daar men er zich kan overtuigen, hoe bekwame kweekers in het midden van den winter eene zeer schoone verzameling van bloemen weten bijeen te brengen, zoodat de bezoeker zich niet verwondert, wanneer men hem verklaart, dat Noordwijk in den laatsten tijd door de cultuur harer bolgewassen eene Euro- peesche vermaardheid verkregen heeft. Het stoomschip Prins van Oranje, kapt. T. J. Aukes, (van Nieuwediep naar Batavia) stoomde den 7den dezer 's middags het Kanaal in, kwam den lOden, te 7 uren 's ochtends te Suez en zette van daar te S uren de reis naar Batavia voort. De Commissie van Rapporteurs stelt aan de Tweede Kamer voor, zich te vereenigen met het beginsel van het voorstel van den heer Van Zuylen Van Nyevelt betrekkelijk het Reglement van Orde, zoodanig als het laatstelijk is gewijzigd, doch wat de uitvoering betreft, het niet goed te keuren, dan eenigszins geamendeerd. De voornaamste wijzi gingen door de commissie verlangd, zijn thans: benoeming van een tweeden commies-griffier; het opmaken van een voorloopig verslag ten aanzien vaji de begrootingswetten, of zoodanige wets-voor- stellen als de commissie van rapporteurs noodig acht; dat niemand meer dan tweemalen het woord voert over hetzelfde onderwerp, ook niet om de Ministers of voorstellers te beantwoorden, tenzij de Kamer hem hiertoe verlof geve. Einde lijk wordt door de commissie een nieuwe wijzi ging in overweging gegeven, luidende: „Indiende vergadering hangende de beraadslaging beslist, dat de commissie van rapporteurs over éen of meer voorgedragen wijzigingen verslag zal uit brengen, voldoet de commissie aan dien last bij monde van haar voorzitter of door het uitbrengen van een schriftelijk verslag. Indien een voor stel in den loop der beraadslaging wijziging heeft ondergaan, kan de Kamer besluiten alvorens tot de eindstemming over te gaan, dat door de com missie van rapporteurs verslag zal worden uitge bracht over den invloed, dien de aangenomen wijzigingen op het verband en de strekking van het voorstel hebben. Na het uitbrengen van dat verslag gaat de Kamer, zonder heropening der beraadslaging, tot de eindstemming over of zij verzendt het in de beraadslaging gewijzigd voorstel met het daarover uitgebracht verslag aan de af- deelingen ter overweging." De Minister van Koloniën heeft 's Konings Commissaris in deze provincie medegedeeld, dat aangezien bij de wet van 17 November 1872 Stbln°. 130) de opheffing der difterentieele rechten in Indië is vastgesteld, geene certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking voor derwaarts te verzenden goederen meer geviseerd worden, zoodat door de gemeentebesturen geen uitvoering meer behoeft gegeven te worden aan art. 3 van het Kon. besluit van 1 December 1865 Stbln°. 131). Het arrondissements-cornité te Haarlem heeft aan het Centraal-Comilé voor het kinder geschenk aan Z. M. den Koning den wensch te kennen gegeven, dat elke school, welke voor het geschenk heeft bijgedragen, in 't bezit worde gesteld van eene afbeelding van het cadeau met toelichting, in grootte en druk overeenkomende met platen, welke bij de feestviering in 1863 door het N. O. Genootschap beschikbaar waren gesteld. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.- rechtbank te Sneek Mr. C. W. A. Van Haersolte, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam; met ingang van 1 Maart tot kan tonrechter te Nijkerk Mr. A. Hoeth, thans te Vollenhoven. Z. M. heeft goedgevonden tot belooning der genen van de zee- en landmacht in Ned.-Indië, die zich hebben onderscheidena bij de krijgs verrichtingen in de afdeeling Noorder-districlen (Celebes en onderhoorigheden) in Nov. 1872, en b. bij de expeditie naar Balangnipa (Mandar, Celebes en onderhoorigheden) in Oct. en Nov. 1872; 1°. te benoemen tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde: a. ter zake der voorschreven expeditiën in de Noorder-districten van Celebes en naar Balangnipa: den maj. der inf. H. F. Meijer, thans met verlof hier te lande; b. ter zake der voorschreven krijgsverrichtingen in de Noorderdistricten van Celebes; den sedert tot kapt. bevorderden lslen luitenant der inf. J. Waagen en den inl. sergeant Sidinen c. ter zake der voormelde expeditie naar Balangnipa 'den con Ir. 1ste kl. bij het binnenl. best. op de bezilt. builen Java en Madura J. Bensbach en den fus. J. R. Brouwer; en 2°. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen ver melden: a. ter zake der voormelde expeditiën in de Noorderdistricten van Celebes en naar Ba-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1