die iederen Staatsburger, tot welke kerkelijke leer ook behoorende, eigen moeten zijn. Zij onthouden zich van alles, waardoor andersdenkenden dan zij op godsdienstig gebied gekwetst konden worden. b. Door de Kerkgenootschappen wordt bepaald op welke wijze het godsdienst-onderwijs, door haar te doen geven, buiten de schooluren geregeld wordt voor leerlingen der openbare school, wier ouders dat verlangen. Het gebruik der schoollokalen wordt door de gemeente daarvoor kosteloos afge staan en zij regelt de uren, waarop over de lokalen door ieder Kerkgenootschap beschikt kan worden, c. Desverkiezende kan de Gemeenteraad de godsdienstonderwijzers, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, ook bezoldigen. Op Zaterdag 28 Februari, des voormiddags te 11 uren, zal in Den Haag in de zaal van de Kleine Loge op den Fluweelen Burgwal de derde algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap, onder voorzitterschap van Prof. P. J. Veth, plaats hebben. Dr. A. Kuyper heeft de benoeming tot Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Gouda aangenomen. Nu de naaste familiebetrekkingen van de hieronder vermelde gewonde en overleden officieren der infanterie gewaarschuwd zijn, wordt door de Slaats-Ct. medegedeelddat, blijkens een telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië van 5 Februari jl., overleden zijn de kapiteins Eich- holtz en Merens en luitenant Beekhuis, en gewond is majoor Meis (deze vier officieren waren ver moedelijk naar Padang geëvacueerd)dat, blijkens het telegram van luitenant-generaal Van Swieten van 1 Februari, aan cholera overleden is kapitein Stolp en bij de verkenning op 29 Januari voor de versterking van de XXII Moekim gesneuveld luitenant C. Van Leeuwen (gedetacheerd), en gewond luitenant J. S. Van Bijsterveld (gedeta cheerd), die, volgens het telegram van den opper bevelhebber van 4 dezer, sedert aan de bekomen verwonding overleden is; terwijl, blijkens het laatstbedoelde telegram, nog aan cholera is over leden kapitein Pordon. De Burgemeesters-commissie voor het nati onaal geschenk aan den Koning heeft aan de Burgemeesters in de overige provinciën eene cir culaire gericht waarin medegedeeld wordt: 1°. dat de commissie benoemd heefttot president Mr. C. J. A. Den Tex, Burgemeester van Am sterdam; tot penningmeester Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, Burgemeester van Den Haag; tot secretaris Joost Van Vollenhoven, Burgem. van Rotterdam2°. dat zij de voorwaarde, om het aan te bieden geschenk aan Z. M. den Koning uit goud of zilver te doen bestaan intrekt, zoo dat ten dien opzichte volkomen vrijheid zal bestaan 3°. dat zij bereid is aan iedere provincie het recht toe te kennen, om uit haar midden en op de wijze zooals zij zal verkiezen, twee personen aan te wijzen, die met haar zullen beslissen, waartoe de verkregen geldsommen zullen besteed worden, zoodra eenige meerdere zekerheid zal verkregen zijn omtrent het bedrag der bijeen te brengen som; en welke personen tevens zullen worden uitgenoodigd met haar het Nationaal ge schenk aan Z. M. den Koning aan te bieden. Het stoomschip Hampton, kapitein Blacklin, is 8 Februari van Batavia naar Rotterdam ver trokken met passagiers en volle lading. Den 20sten dezer zal van het koloniaal werfdepot naar het Nieuwediep vertrekken een detachement suppletietroepen sterk 150 man (waaronder 8 onderofficieren) bestemd om dien dag aldaar te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Nederlanden. Het bevel over dat detache ment is opgedragen aan den majoor der infan terie van het O.-I. leger K. H. W. Coënens en tot medegeleide de 1ste luitenant der inf. van gemeld leger J. G. IJ. Schieflelers, de 2de luit. der inf. W. M. De Jong van Lier en de 2de luit.-kwartiermeester D. J. Van Ooslerzee, beiden van het O.-I. leger. De majoor Coënens en de lste luit. Schieffelers keeren van verlof naar Java terug. De commissie belast met het in de maand April a. s. te Utrecht te houden vergelijkend examen van onderofficieren van het bataljon mineurs en sappeurs voor de betrekking van op zichter van fortificatiën is door den Minister van Oorlog samengesteld als volgt: Voorzitter, luit.- kol. ingenieur F. A. Vaillant, commandant der genie in de 5de stelling; leden, majoor J. H. Kromhout, commandant van het bat. mineurs en sappeurs, kapitein R. Sturms en de lste luit.- adjudant J. K. Kempees, beiden van gemeld bataljon. Naar de Pr. Nbr. Ct. bericht zal het ge schenk der verschillende weerbaarheidsvereenigin- gen aan Z. M. den Koning bestaan in een prachtexemplaar met platen der Geschiedenis van Neerlandsch Weerbaarheid van hare wording. De kosten worden op 3000 geraamd. De Nederlandsche Bank had op 9 Febr. bij een muntmateriaal van 124,043,353.21 voor eene som van ƒ107,626,311.07 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 43,050,524.43 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Volgens eene mededeeling van Zr. Ms. Minister-resident te Madrid is door de Spaansche Regeering een besluit uitgevaardigd, betreffende de blokkade der Cantabrische kust. Artikel 1 van het besluit bepaalt: De Cantabrische kust wordt in staat van blokkade verklaard van de Kaap van Penas af tot aan Fuentarabia, met uitzondering slechts van de havens van Gijon, Santander en San Sebastian. De militaire apotheker van de 3de kl. op non-activiteit L. C. Beukers is weder bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht in activiteit gesteld. De officier van gezondheid der 2de kl. van de landmacht in West-Indië, J. Coronel, zal den 20sten dezer te Nieuwediep embarqueeren aan boord van het schip Albatros om met dien bodem naar Suriname te vertrekken. Z. M. heeft L. M. F. G. M. O. graaf de Marchand d'Ansembourg benoemd tot burgemeester der gemeente Gulpen; herbenoemd: tot burgem. der gem. Franeker P. Lycklama a Nyeholt cn tot burgem. der gem. Westdongeradeel J. Klaasesz. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Schagen G. Mulder, thans te Hoogeveen; te Winschoten E. Groeneveld de Cock, thans te Beetsterzwaagte Raalle A. F. W. Jordaan, thans surnumerair. Z. M. heeft den luit. t/z. 2de kl. C. J. H. Van den Broek, op verzoek, met den 15den dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen en den adel borst lste kl. J. Cardinaal met den 16den bevor derd tot luitenant ter zee 2de klasse; aan F. J. Carré, laatst referendaris honorair bij het Dep. van Buitenl. Zaken, een pensioen verleend van ƒ1667 'sjaars; aan A. Goppens, te Delft, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een drenkeling aldaar op 15 December 1873, toegekend de bronzen medaille alsmede een loffelijk getuigschrift, en aan Dr. J. L. Veendam, te Paramaribo, vergund het aanne men der medaille voor niet-strijdenden, ter herin nering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Gemengd Nieuws. Men meldt uit 'sGravensan de nader omtrent hel vergaan van den schoener op de West: „Maandagmiddag, ongeveer te 12 uren, strandde hier voor de monding van den Nieuwen Waterweg, buiten de betonning, een schoener, de naam onbekend. De bemanning trachtte zich met de sloep te redden, maar door de hooge zee en de zware branding, sloeg deze omslechts éen man was bij het zichtbaar worden der sloep nog daarin waar te nemen. Oogenbhkkelijk werd nu door een aanwezige stoomboot de groote red dingsboot naar buiten gesleept. De bemanning der boot, bestaande uit vijf wakkere zeeloodsen onder de leiding van den hier aan wezigen zeeloods Van der Heyden, trachtte nu onder groote inspanning den eenig overgebleven schipbreukeling te redden. Het gelukte hun, na herhaalde pogingen, hem te naderen en hem een reddingboei toe te werpen maar de man, misschien reeds te afgemat of be wusteloos, deed geen poging om dien te grijpen. Toen men voor de tweede maal in de nabijheid der sloep kwam, sloeg zij om en verdween de ongelukkige in de diepte. Is alzoo niemand der opvarenden gered, toch verdienen de herhaaldelijk aangewende pogingen dier brave loodsen allen lof. Het schip is spoedig gezonkenslechts een klein gedeelte der masten is nog zichtbaar." Volgens een later bericht zou uit de opgevischte papieren blijken dat het gestrande schoonerschip de Eli- zabeth, kapt. Kruizer van Wildervank zou zijn. De lijken van den kapitein, zijne vrouw en 2 man van de equipage zijn aan het strand aan gespoeld. De jonge dochter te Assen en hare ouders, die waren in hechtenis genomen, als verdacht van het kind, dat de eerste ter wereld bracht, te hebben verduisterd, zijn Maandag weder in vrijheid gesteld. De zeer antieke kerk der Nederland- sche hervormde gemeente te Jaarsveld, waarin o. a. ook vele antieke gebeeldhouwde banken en gestoelten worden gevonden, zal worden afgebroken en door een nieuw gebouw vervangen. De Zoölogische Tuin in Den Haag mag zich verheugen in de geboorte van een jongen struisvogel. Van een paar dezer dieren, in dén tuin aanwezig, waren een tiental eieren sinds het begin van December gebroed. Slechts een der eieren heeft een kieken opgeleverd. Daar het tot de grootste zeldzaamheden behoort, dal struisvogels in gevangen staal broeden, verdient dit feit wel vermeld te worden. In den vroegen morgen van Maandag ontstond er eensklaps brand in de woning van Hendrik Janssen op het zoogenaamde Zand, onder de gemeente Huissen. Niettegenstaande de spoe dig aangebrachte hulp der brandweer, was het geheele pand binnen een uur een prooi der vlam men. Twee varkens en een geit zijn nog kunnen gered worden, terwijl oveiigens de geheele inboe del, waaronder een aanzienlijke partij tabak, mede is verbrand. De vrouw des huizes, die nog te bed lag en in hoog zwangeren toestand verkeert, moest half gekleed naar de buren worden over gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend, terwijl een en ander bij de Bossche Brandwaar borgmaatschappij is verzekerd. In de nabijheid der school te Azelo, gemeente Ambt Delden, is het lijk gevonden van zekeren boerenjongen, O. L. genaamd. Misbruik van sterken drank en het koude weer zijn waar schijnlijk de ooi-zaken van dit plotseling sterf geval. Greld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 2 tot 9 Febr. 1874. Het scheen in den aanvang der week alsof zij het evenbeeld harer voorgangsters zou zijn op het terrein van de effectenbeurs, of wel nog flauwer en onbeduidender verloopen zou, toen er eindelijk op het laatst meer levendigheid kwam, maar niet ten goede. Geruchten dat de Sultan van Turkije overleden zou zijn, hetgeen later bleek een der thans zooveel en zoo dikwijls in practijk gebrachte beursmanoeuvres te zijn geweest, brach ten eene gevoelige daling in die fondsen teweeg, waarna zij nu wel weder eenigszins zijn bekomen, maar toch niet zoo of de prijs der 5 pGt. sluiten heden op 389/,6 pCt. en die der oblig. 1869 op 1273/4 tegen resp. 397/8 en '1303/4 voor acht dagen, en zulks niettegenstaande de betaling der uitgelote Turksche loten geannonceerd is! De beide andere speculatie-fondsen, Egypte en Peruanen, hadden mede een kwade week te ver duren; de eerste werden voor acht dagen op 73'/i, de laatste, wat de 5 pCt. betreft op 49'/4 en de 6 pCt. op 597/8 genoteerd, terwijl thans de weder verbeterde prijzen op 72, 48'/2 en 587/8 pCt. sluiten. Ondertusschen was er in genoemde drie soorten vrij veel affaire, die verlevendigd werd door buitenlandsche en arbitrage-orders, nadat de Amerikaansche koersen onder de buiten landsche gevallen waren. Onze Nationale fondsen zeiten langzaam hunne vooruitgaande beweging voort: vooral de2'/2pCt. die circa '/2 pCt. wonnen. Aandeelen Nederland-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2