De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het ver krijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de eerste rnaal in het loopende jaar zullen worden gehouden op "Woensdag 8 April a. s. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 18 Maart behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte- die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Het stoomschip Rotterdamkapitein Hus, is gisteren, na een reis van 14 dagen, van New- York te Brouwershaven binnengekomen. Het Vrijdag te Nieuwediep aangekomen op 's Rijks werf gebouwde schroefstoomschip 1ste kl. Van Galen zal aldaar de machine ontvangen van het stoomschip Zoutman en verder worden afgetimmerd. De conservatieve kiesvereeniging Koning en Vaderland te Gouda, heeft lot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld Jhr. Mr. H. J. Van der Heim. De heeren Kaptijn en Gentis hebben van den Minister van Binnenlandsche Zaken de voor- loopige concessie bekomen tot aanleg en exploi tatie van een spoorweg van Harlingen naar Salz- bergen. De vereenigde Noord-Brabantsche hand boogschutteryen hebben besloten den Koning op 12 Mei een zilveren beker aan te bieden. Uit het jongst verschenen verslag van den staat der Vereeniging van officieren tot onder linge ondersleuning bij sterfgevallen, blijkt, dat het aantal leden, gedurende het jaar 1873, met 203 is vermeerderd. Het bedrag der uitkeering is daardoor geklommen tol 530 gulden. In den loop van gemeld jaar werden aan de nagelaten betrekkingen van 3 overleden deelgenooten uit- keeringen gedaan, resp. ten bedrage van 450, 460 en 520 gulden, waarvan de eerste kosteloos voor de leden. Bedoelde deelgenooten hadden daartoe resp. in het geheel slechts /9.50, 8, en 4.25 gecontribueerd. Aan de firma wed. Van der Chijs en Zoon te Delft is op de landbouwtentoonstelling te Nevers eene bronzen medaille toegekend voor Goudsche kaas, geprepareerd voor exportatie, en voor fijne Goudsche winkelkaas. Bij de Rem. Geref. Gemeente te Oude- Wetering is beroepen Ds. G. Van der Pot Cwz., pred. te "Waddinxveen. Door den Nederlandschen consul te Kopen hagen is C. D. Hage aangesteld tot zijn vice- consul te Stege, voor het Deensche ambt Pnestö. Z. M. heeft benoemdmet ingang van 7 Febr. J. S. Korteweg tot burg. der gem. Abben- broek en Heenvliet; lot zaakgelastigde bij het hof van Portugal den heer Mr. D. Everwijn, thans raad van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs; met ingang van 45 Febr. tot griffier bij het kantongerecht te Vlaardingen Mr. N. F. Van Nooten Jr. adv. te Utrecht, en tot plaatsverv. kantonrechter te Ootmarssum H. Uges, on tv. der directe belastingen en accijnzen aldaar; den majoor der infanterie J. A. L. O. Van der Monde, thans op non-act., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op ISOO 'sjaars. Gemengd IVieirws. Een Amerikaansche dame, Miss Bre- vord, heeft in Januari eerst den Wetterhorn en daarna de Jungfrau beklommen. Dit voorbeeld heeft eenige Zwitsers verlokt om ook eens zulk een bergtoer te beproeven, en den keten van den Mönch te bestijgen. Bijzondere omstandigheden maken, naar men zegt, zoo iels in dit jaar mogelijk. Het P r o v. Gerechtshof van Limburg, uitspraak doende in hooger beroep, heeft veroor deeld tot eenzame opsluiting voor den tijd van een jaar, Albert Kops, oud 30 jaren, sigaren maker, geboren te Glehn (Pruisen), laatst wonende te Rotterdam, als §chuldig verklaard aan diefstal van een zilveren vergulden kelk, met dito pateen en lepeltje, benevens eene zilveren reliquieënkast, gepleegd op 7 December 11. in de Roomsch Ka tholieke kerk te Ospel, gemeente Nederweert. In eerste instantie was genoemde persoon, door de Rechtbank te Roermond, tot eene cellulaire ge vangenisstraf van slechts zes maanden veroordeeld. Een kleinzoon van den uit de eerste Fransche revolutie bekenden Danton werd dezer dageo te Parijs halfbevroren opgenomen. De oude man, 74 jaren, had geen onderkomen en was den hongerdood nabij. Uit Tilburg wordt gemeld, dat de beambten, bazen en werklieden aan de centraal- werkplaats der Staatsspoorwegen aldaar in groe pen zijn gephotographeerd door een photograaf uit Utrecht, ten behoeve van het album, dat den Koning op 12 Mei zal worden aangeboden. Men zal zich herinneren, dat wegens den te Warmenhuizen gepleegden dirkjesperen-dief stal door het prov. gerechtshof in Noord-Holland op 25 November jl. twee der beschuldigden veroor deeld zijn, ieder tot een cellulaire gevangenisstraf voor den lijd van drie maanden, het minste dat de wet toelaat. Men verneemt thans, dat op een verzoek om gratie, door hun verdediger Mr. L. H. Kuhn Jr. bij den Koning ingediend, een gun stige beschikking is genomen en dat de straf voor beiden is veranderd in eene gewone gevangenisstraf voor den tijd van drie dagen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In het afgeloopen jaar waren schier alle cou ranten gevuld met middelen die werden aange wend met het oog op de naderende cholera. Die middelen bestonden hoofdzakelijk daarin om alles te reinigen en te desinfecteeren, en ook hier heeft liet bestuur niet stilgezeten en met loffehjken ijver de riolen doen ruimen; ook valt het niet te ontkennen dat de pogingen, die tegenwoordig worden aangewend tot behoud van een goeden gezondheidstoestand in deze gemeente, allen lof verdienen; de vergaderingen van den Gemeente raad waarin over de al of niet toepassing van het Liernurstelsel werd gediscussieerd gaven daar van een doorslaand bewijs. De opmerking van den heer Seelig, n. 1. dat het hoofddoel is, den bodem van Leiden te ver beteren in het belang van den algerneenen ge zondheidstoestand, verdient wel in de eerste plaats ter harte te worden genomen. Het is echter vreemd dat daar, waar aan de eene zijde in den Raad wordt gediscussieerd orn tonnen schats op te offe ren tot dit belangrijk doel, er aan de andere zijde niet op wordt gelet, hoe men er, (ten minste gedeeltelijk) toe kan medewerken den bodem te verbeteren, zonder dat het de gemeente een cent behoeft te kostente wetenEr gaat genoegzaam geen maand om of men ziet aanvragen geannon ceerd tot het houden en mesten van varkens of bewaren van mest. Dit toe te staan, is toestaan den bodem te verontreinigen; want ofschoon de verordening aangeeft op welke wijze de hokken moeten werden gemaakt, om den ondergrond niet te bederven, alsmede dat de mest dagelijks moet worden weggeruimd, zijn er bepaald maar zeer weinig hokken die aan de vereischten voldoen, en of de wegruiming van dien mest dagelijks plaats heeft, wie zal dat coniroleeren Als de politie dat alle dagen wilde doen, dan waren er zeker niet minder dan 8 agenten noodig, die zich uitsluitend daarmede bezig hielden. Maar al was het waar dat alle hokken ingevolge de verorde ning werden gemaakt; dat het mogelijk was te controleeren of alle mest, alle dagen werd weg geruimd, dan nog is het houden en mesten van varkens altijd een kolossaal middel om den onder grond te bederven: 1°. omdat zij in den regel niet goed worden onderhouden2°. omdat de mest, al wordt hij ook dagelijks weggeruimd, ten minste gedurende den tijd dat hij aanwezig is, nog ruimschoots gelegenheid heeft, zijne natte, meest schadelijke deelen in den grond te doen doordringen. En dat zulks geene te hoog gekleurde voorstelling is, wordt bewezen door het feit, dat op plaatsen waar vroeger goed drinkwater was, het zonder uitzondering werd bedorven sedert in de nabijheid varkensmesterijen werden gehouden. Op sommige plaatsen is dat zoo erg dat het water niet eenmaal geschikt is om de straat mede te schrobben, door den stank dien het verspreidt. Men zoekt het kwaad in de riolen; maar een varkenshok doet meer kwaad dan twintig riolen, omdat zij zijn gemaakt boven den grond de aan wezige meststoffen en onophoudelijk vloeiende urine doorweeken den grond, en worden door het hemel- of zakwater in de putten of zoogenaamde wellen medegevoerdiets dat met de fecaliën uit de riolen niet zoo gemakkelijk kan plaats hebben, aangezien die riolen in den regel gelegen zijn beneden het waterpeil en dus de doordringing niet zoo groot kan zijn, omdat het buitenwater die wederstaat. Ja, het is meer denkbaar dat het buitenwater in de riolen doordringt, dan dat de fecatiën uit de riolen in den grond zullen door dringen, als er maar gelet wordt op de hoofd zaak n. 1. dat er geene verstoppingen zijn en er voldoende afvoer plaats heeft, hetgeen in de laatste jaren erg verzuimd is, getuigen de massa's feca liën die bij de laatst gehouden ruimingen zyn te voorschijn gekomen (zie het rapport van den ge meente-architect). Als die ruimingen alle jaren plaats hebben, en het bederven van den onder grond door het houden en mesten van varkens wordt verboden, dan zal de bodem van zelf ver beteren. In het midden latende welke stelsels het meest zijn aan te bevelen ter bevordering van den al gerneenen gezondheidstoestand, zoowel als in het financieel belang der gemeente, is het toch onbe twistbaar zeker, dat alvorens worde beschikt over financieele krachten tot verbetering van den onder grond, in de allereerste plaats in aanmerking dienen te komen die maatregelen die geen geld kosten en bovendien het meest afdoende zullen zijn, namelijk de opheffing van de vergunning tot hel houden en mesten van varkens. Wat zal het helpen of er tonnen schats worden opgeofferd tot verbetering van afvoer hoe dan ook, zoo er honderden varkens in de gemeente aanwezig zijn die alle dagen, alle uren, ja alle minuten beder ven datgeen, wat men met belangrijke geldelijke offers wil daarstellen? Wat helpt het of men eene deur sluit voor tocht, als men twee ramen tegenover elkander openlaat Als men eerst de ramen sluit, dan kan de deur wellicht open blijven. Het varkensmesten moge goed zijn in platte lands-gemeenten, waar alles ruirn en luchtig is, in stedelijke gemeenten behoort het niet te huis; want voor de voordeelen daaraan verbonden be hoeft het niet te worden gedaan hij, die alles moet aankoopen wat tot de mesting noodig is, betaalt zijn spek duurder dan diegeen die in het najaar een varken op de markt koopten die in het geheel niet slacht doel nog wijzer. Alleen melkverkoopers kunnen er eenig voordeel van hebben, omdat de verzuurde melk, die niet meer voor den handel geschikt is, door hen lot dat einde kan worden gebruikt; maar dat is parti culier belang; mag daaraan het belang van een algerneenen gezondheidstoestand worden opge offerd P. BUITENLAND. Frankrij li. Vrijdag is voor de Eerste Kamer van het Hof van appèl te Parijs, onder voorzitterschap van den eersten president, den heer Gilardin, het proces begonnen van de erfgenamen van Charles Guillaume Naundorlï, zich genoemd hebbende hertog van Normandië en zoon van Lodewijk XVI en Maria Antoinette, tegen den graaf van Cham- bord. De gerechtszaal was eivol. Reeds geruimen tijd vóór het openen der terechtzitting werden de deuren der zaal belegerd, zoodat de erfgenamen moeite hadden door de opeengepakte menigte naar de voor hen bestemde plaats te komen en de heer Favre voor hen een plaats naast zich ver zocht, hetgeen hem werd toegestaan. De heer Mr. Van Buren, advocaat te Pmtterdam, die den heer Favre in de verdediging bijstaat, was insgelijks aan zijne zijde, en graaf Gruau de la Barre, de trouwe volgeling van Naundorff in zijne omzwer vingen, had zijne plaats naast de erfgenamen. De eisch strekt tot herziening der akte van het over riden van den Dauphin, zoon van Lodewyk XVI, en tot teruggave der nalatenschap van dien Koning

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2