Coppello, en den heer Hoven. Door den voorzitter ■werd in twijfel gelrokken of de ijk wel op gas meters toepasbaar was. Ook kon hij er geen zaak van publiek belang in zien, wijl de gasmeter niet als in een winkel of op een markt een maat was voor het groot publiek, dat zich ten allen tijde van de richtigheid kon overtuigen, maar integendeel een maat voor elk in het bijzonder, waarvan ieder voor zich steeds de juistheid kon onderzoeken. Ook meende de heer Kappeyne, dal het moeilijk, zou vallen den ijk hij de afleve ring „voor gebruik" verplichtend te stellen, want wie zal bewijzen dat een meter wordt afgeleverd om te gebruiken? Dat kon ook het geval zijn om b. v. dien uit elkander te nemen of met een ander doel. De heer Hoven achtte den ijk van gasmeters huiten alle bedenking noodzakelijk. Hij verzekerde uit eigen ervaring dat de ijk wel op gasmeters kan worden toegepast en dan ook reeds in verschil lende landen, die hij opnoemde, sinds korter of langer tijd was ingevoerd. Hij achtte het evenwel een groot bezwaar, dat de gebruikers zich zouden moeten onderwerpen aan de beslissing van den ijker. De voorzitter, die het bezwaar niet kon ontkennen, vroeg, aan wien, indien men in hoo- ger beroep wilde komen, de herkeuring dan zou worden opgedragen. Doch welke persoon of college ook met die expertise werd belast, steeds zouden er kosten komen? De Slaat zou zeker bezwaar maken die te dragen, en den fabrikant zou men moeielijk die kosten kunnen laten betalen. Enkele leden gaven te kennen het nut van den ijk niet te kunnen inzien; doch ten slotte verklaarde de vergadering zich te vereenigen met de volgende conclusies der Commissie. 1°. dat de verkoop van ongeijkte meetwerktuigen alleen worde strafbaar gesteld bij verkoop aan den gebruiker, maar niet bij verkoop aan den groothandel. 2°. dat ook de herijk verplichtend worde gesteld. 3°. om in de wet op te nemen dal er ook worde gewaakt tegen misbruiken van gasfabrikanten. De heer Hoven had zich voorgesteld eenige voorwerpen van de Weener expositie ten toon te stellen, ten einde die aan de leden in tegenwoor digheid van werklieden te verklaren. In deze bedoeling was hij door een misverstand echter tot zijn leedwezen teleurgesteld, daar de werklieden, in wier belang hij had meenen te handelen, niet voor deze bijeenkomst waren opgeroepen. De Veersche Album-commissie beeft besloten zich aan te sluiten bij het nationaal geschenk aan Z. M. den koning, en daarvoor eene niet onaan zienlijke som bijeengebracht. Zij heeft indertijd haar medewerking aan het Zeeuwsche plan ont houden, met het oog op eventueele nationale plannen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat uit de magazijnen van oorlog voortaan aan de dienstdoende schutterijen, zoolang de voorraad strekt, 10 losse patronen tot achterlaadgeweren per man kunnen worden verstrekt, ten einde die schutterijen, lot vermeerdering harer bruikbaarheid, oefeningen in het vuur Ie kunnen doen houden. De Minister van Oorlog heeft eene wijziging gebracht in het eind-examen voor de officieren gedetacheerd bij de stafschool. Bedoeld examen zal na het einde van den vierden wintercursus, in April, ter plaatse waar die school gevestigd is, worden afgenomen door eene Commissie uit het leger, onder voorzitterschap van den chef van den generalen staf, en waarin als leden zitting zullen nemen opper- of hoofdofficieren ten minste twee en altoos éen van elk der wapens, waar toe de te examineeren officieren behooren, en de directeur der stafschool. Het doel van dit exarnen is, om te onderzoeken 1°. of die officieren hunne studiën met vrucht hebben volbracht en bij alle verschillende dienstverrichtingen van hunne prac- tische geschiktheid bewijs hebben gegeven2°. of zij de kennis bezitten, vereischt om als staf officier te kunnen optreden; en 3°. of diegenen hunner, welke den rang van luitenant nog be- kleeden, in staat zijn om bij het wapen waartoe zij behooren, als compagnies-, escadrons- of batterij- commandant op te treden. -Door den Min. van Oorlog zijn bij het wapen der genie benoemd tot hoofdopzichters van fortificatiën: H. N. H. Bakker, A. Hartman, B. W. G. Van Ling en W. F. Kappers; lot op zichter van fortif. 1ste klasse W. F. H. Middel koop en tot opzichter van fortif. 3de klasse de serg. van het bat. mineurs en sappeurs J. Van Bel. De 1ste luitenant der art. op non-act Jhr. C. Van der Wijck is weder bij het 3de reg. vesting-art. in act. gesteld. Z. M. heeft aan H. Valkenburg, gewezen leeraar in het handteekenen aan de openb. burger-, dag- en avondschool te Amsterdam, verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 305 's jaarsaan J. W. W. Van Marle, gew. hoofdonderwijzer te Graft, een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 298 's jaars. Z. M. heeft aan Dr. R. W. Van Goens, gewezen hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van /1068 'sjaars; aan P. L. Zeeman, oud-scheepsgezagvoerder te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van St. Stanislaus 3de kl., hem door Z. M. den Keizer van Rusland geschonken; aan A. L. Van Slogleren, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ont slag verleend als notaris te Enkhuizen. Gemengd Nieuws. Indertijd werden door den boekhan delaar Jan D. Brouwer portretten uitgegeven van Atjineesche grooten. Toen men in Indië kennis kreeg van die uitgave, beweerden Indische bladen met zooveel stoutheid, dat het hier een boeren bedrog gold, dat de uilgever zelfs aan misleiding begon te gelooven en de portretten uit den han del terugtrok. Thans blijkt dat de Indische bladen lichtvaardig te werk gingen. De heer J. C. De Vriese, officier van administratie bij de marine, die met die heeren persoonlijk in aanraking kwam, is in 't bezit der in Poeloe Penang ver vaardigde photographische groep, uitmakende drie hoofden, een hunner kinderen en twee volgelingen of voorvechters. De portretten door den heer Brouwer uitgegeven, zijn naar een der origineelen van deze groep genomen, zoodat er geen quaestie meer bestaat of men heeft hier de afbeelding van den ex-commandant van den Missigit enz. voor zich. Voor het Prov. Gerechtshof van Fries land werd dezer dagen terechtgesteld J. W. R., oud 58 jaren, arbeider, laatstelijk wonende te Leeuwarden, die zich in den nacht van 10 op 11 December had schuldig gemaakt aan diefstal, door middel van inklimming, ten huize van een koopman in manufacturen. Ter terechtzitting bleek dat de beschuldigde vroeger reeds onder anderen was veroordeeld geweest tot eene gevangenisstraf van twee, tot eene gevangenisstraf van zeven jaar, tot geeseling en tien jaren tuchthuisstraf en tot vijftien jaren tuchthuisstraf. Voor een poos althans is hij opnieuw onschadelijk gemaakt, daar hij we gens voorgeschreven misdaad is geeondemneerd tot zeven jaren tuchthuisstraf. Eene vrouw te 's-Hertogenbosch, die een zwart zijden japon miste, deed daarvan aan gifte bij de politie. Dezer dagen langs den winkel van een oude-kleerkoopster gaande, zag zij daar het haar ontvreemde kleedingstuk te koop han gen; ook daarvan gaf zij de politie kennis, die het kleed in beslag nam. Bij hare tehuiskomst ver telde zij haar vader, H. v. A., dat de japon terecht en reeds in handen der politie was. Verbaasd antwoordde hij daarop „nu reeds, dat is gauw", en liet er op volgenmorgen moet vroeg ik naar den stal (hij was stalknecht.) Donderdag-morgen stond v. A. dan ook vroeg op, stak licht aan, doch ging in plaats van naar den stal naar den zolder, waar hij zich ophing. Uit het onderzoek bleek, dat de zelfmoordenaar de japon zijner dochter had weggenomen, en in een venduhuis doen verkoopen, waardoor het kleedingstuk in handen der oude- kleerkoopster was gekomen. De opperwachtmeester P., fungeer end kwartiermeester, der divisie kon. maréchaussee van Noord-Brabant en Zeeland vroeger ge stationeerd te 's-Hertogenbosch, die in den nacht van den 19 op den 20 Juli 1872 zijne divisie en zijne standplaats eigendunkelijk verliet met medeneming van gelden, die hem in zijne voor melde hoedanigheid waren toevertrouwd, is bij vonnis van den krijgsraad schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede zonder vrijwillige terugkomst of aangifte binnen vier weken en aan ontrouw in eene militaire administratie door het verduisteren van gelden, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tol een jaar kruiwagenstraf. Te Sneek is Donderdag-ochtend om streeks vijf uren een hevige brand uitgebroken in de stedelijke bewaarschool, waarvan het mid delste gedeelte, dat als industrieschool wordt gebruikt, geheel is verbrand. De overige lokalen hebben minder geleden. Dank zij de spoedige tegenwoordigheid van het brandpersoneel, heeft men de vlammen tot het aangetaste perceel weten te beperken. Onlangs werd gemeld, dat het Geref. Burgerweeshuis te Rotterdam lijden zou bij de zaken van den in hechtenis genomen notaris P. Naar nader vernomen wordt, zijn deze berichten onjuist en is het Weeshuis in de zaken van dezen notaris geldelijk niet betrokken. Voor een paar dagen is in 't gesticht Ommerschans een vreeselijk ongeluk gebeurd. Daar vóór het huis van den adjunct-directeur eenige zware boomen waren geveld, kwam men op den inval om de wortels door middel van buskruit te laten springen. Een jonge man, veld wachter aan 't gesticht, bood zich aan, dit te bewerkstelligen, daar hjj 't wel meer had gedaan. Hij boorde een gaatje in een wortel, vulde dit met kruit en beproefde meermalen het kruit met een lucifer te doen ontbranden, maar te vergeefs. Nu maakte hij een lont, plaatste die brandende op het kruit en wachtte op den uitslag; het duurde hem echter te lang, en daarom ging hij er bij op knieën liggen, om het aan te blazen. Op eens vatte het kruit vuur en barstte de wortel met een harden slag. De arme veldwachter werd zoo zwaar aan 't hoofd gekwetst, dat hij voor dood in 't hospitaal gedragen werd en men voorshands wanhoopt aan zijne genezing. De ongelukkige heeft eene vrouw en vier kinderen en was nog slechts negen dagen in functie geweest. Het Provinciaal Gerechtshof in Zee land heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van W. Verhulst, voormalig klerk der Bank van leening te Middelburg. Het hof heeft, wegens het niet bewezene der hem ten laste gelegde feiten, den besch. vrijgesproken en diens onmiddellijke invrijheidstelling bevolen. Te Amsterdam zullen opeen honderd- tal plaatsen in de slad in door B. en W. aan te wijzen huizen kastjes met brandschellen kosteloos worden geplaatst. Wie aanzegging van brand wil doen, behoeft zich dan slechts te wenden naar het naastbijzijnde huis, waar zich een brand schel bevindt. De bewoner kan dan door aa» een koord te trekken het brandbericht lerstoni overbrengen naar bet station der brandweer. Een oogenblik later komt er een sein terug of het bericht goed aangekomen en begrepen is. De personen, die door middel van zulk een brand schel het eerst kennis geven van een brand, zullen daarvoor van de gemeente gratificaties ontvangen. A. Z. meldt: Er zijn tot heden 21 brieven van jongens ingekomen die „Willem" heeten, '179 van jongens met allerlei namen, 144 van meisjes, en 2 portretten; alle welke kinderen op 12 Mei jarig zijn. Met 20 Februari wordt de lijst gesloten, en worden geen brieven meer aan genomen. Tot dien datum kan men nog opgaven inzenden aan het adres: „Haagsche Nieuwsbode, 12 Mei, franco." Het Prov. Gerechtshof in Zuid-Ho 1- land heeft den opperman K. in Den Haag tot éen jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in den avond van 18 December jl. uit de gang eener woning in de Lange Houtstraat een overjas heeft weggenomen en dadelijk verkocht. BUITENLAND. franlii-ij k. De Nationale Vergadering heeft met een meer derheid van 34S stemmen den heer Buffet lot haren voorzitter gekozen, tegen 240 stemmen op den heer Léon Say. Vier gewezen vice-presidenten zijn herkozen. De heer Fourcaud, ontslagen rnaire van Bordeaux, heeft een minderheid van 128, en de heer Rameau, ontslagen maire van Versailles, een minderheid van 126 stemmen verkregen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2