DAGBLAD. N0. 4290. A0. 1874. 4 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1»40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHT EN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 5 Februari, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Voorstel der plaatselijke Schoolcommissie, betrekkelijk de benoeming van leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (23). 2°. Benoeming van een leeraar voor de Bngelsche taal en let terkunde en van een leeraar voor de Hoogdnitschc taal en letterknnde aan voormelde instellingen. (10). 3°. Idem van een hulponderwijzer in de gymnastiek. (19). 4°. Idem van vijf leden in de commissie tot voorbereiding der viering van het driehonderdjarig bestaan der Hoogcschool. I I24)- 5°. Voordracht tot afstand van ecnige stakken van het Archief der gemeente aau den Academischen Senaat. (17) 6°. Idem betrekkelijk de herziening van eenige toltarieven en het adre3 van den pachter van den tol aan den Rijns- bnrgervliet om schadevergoeding. (20). g^7°. Verzoek van Mr. P. Du Rieu, tot het leggen vaD een stoep met keldergat voor bet huis Hooigracht, n°. 5. (IS). L 8°. Idem van C. Van den Berg ter bekomiog van grond aan den Vestwal. (25 en 30). H 9°. Idem als voren P. Van Rhijn, aan den Vestwal nabij de voormalige Rijnsburgerpoort. (26 en 30). 10°. Idem van M. Muller, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (21). 11°. Voordracht tot aankoop van grond aan de Marcndorpschc Achtergracht. (22 en 30). 12°. Idem betrekkelijk de kosten der vernieuwing van de Panwbrug. (27 en 30). 13°. Idem betrekkelijk de vergrooling van de bewaarschool aan t de Groenesteeg. (29). i 14°. Rekening der Kamer van Koophandel cn Fabrieken, dienst 1873. (31). LEIDEN, 3 Februari. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, [ïs voor de nieuwe Studenten-sociëteit reeds inge schreven voor 110,000, zoodat er nog eene betrekkelijk geringe som noodig is. Wij verwach ten, dat spoedig zoo uit Leiden als elders de ontbrekende 25000 zullen worden bijgedragen, waartoe de termijn van inschrijving met J 4 dagen is verlengd. Nu men het doel zoo nabij is, valt aan den goeden uitslag niet te twijfelen. Bij S. en W. N. Yan Nooten te Schoonhoven is verschenen de tweede druk van „Gedichten door C. P. Tiele." De dichter heeft al de verzen nauwkeurig herzien en hier en daar gewijzigd. Wij twijfelen niet, of menigeen zal zich het bundeltje van onzen geachten stadgenoot aanschaffen, dat inderdaad veel schoons bevat. Gedurende de maand Januari zijn in de L-IVolkskeuken alhier afgeleverd 4673 portiën, als 303 warme spijs, 297 vleesch en 73 spek. Het stoomschip Conrad, gezagvoerder I. F. raadt van Roggen, kwam den Sisten Jan. te atavia aan. Schip en machine in goeden staat, r 37 stoomdagen van Southampton. Het stoomschip Prins van Oranje, ge zagvoerder T. J. Aukes, (van Nieuwediep naar Batavia), kwam den lsten dezer 's morgens 4 uur te Napels en zette 's middags te 2 uren de reis voort. I Be Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wederom dit jaar te Breda een examen zal worden gehouden ter toe lating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie, en dat dit examen op 1 Juni a. s. een aanvang zal nemen. De ouders of voog den die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, bekooren de aanvrage daartoe vóór 1 Mei aan het Depart, yan Oorlog te zenden, met de stukken vermeld in de Staats-ct. Door de Directie der Nederlandsche Bank 1 de rentestand vastgesteld als volgt: Interest van Beleeningen van binnenlandsche Effecten 4 pCt.dito dito van buitenl. Effecten 4'/2 pCt.; dito dito van Goederen 4 pCt.; Disconto van Wissels met drie handteekeningen (witte aan- vraagbiljetten) 4 pCt.Disconlo van Wissels met twee handteekeningen en van Promessen (blauwe aanvraagbiljetten) 4'/2 pCt. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens bij hem ingekomen ambtsberichten, in de week van 25 tot 31 Jan. jl. aan Aziatische cholera zijn overledente Delft 1 persoonle Leiden '1 persoon. Totaal in het Rijk 2 personen. Nu de weduwe met het treurig bericht is in kennis gesteld, kan worden medegedeeld, dat blijkens het jongste bij het Departement van Koloniën uit Atjin ontvangen telegram, dd. 28 Januari jl., aldaar overleden is de luitenant der mariniers Smith, die den 23sten te voren gewond werd. De thans fungeerende hoofdcommissie voor het geschenk aan Z. M. heeft tot de militaire commissiën, die voor een afzonderlijk geschenk werkzaam waren, het verzoek gericht, zich bij het algemeen nationaal geschenk aan te sluiten. Dit verzoek wordt door de officieren van het leger gunstig opgenomen. De terreinen Damlust, die vroeger dienden tot werkplaatsen voor de Maatschappij tot exploi tatie der Staatsspoorwegen en in de nabijheid van den Rijnspoorweg te Utrecht gelegen zijn, komen, naar men verzekert, in aanmerking voor het vestigen van een groot artilleriepark. Gisteravond is de verbouwde Stadsschouw burg te Amsterdam, onder directie van de heeren Albregt Van Ollefen, ingewijd. Het was eene stampvolle zaal. De Burgemeester, de vier Wet houders, de Secretaris der gemeente en vele Pvaadsleden, benevens een aanzienlijk publiek waren tegenwoordig. De voorstelling ving aan met eene historische schets van den Amsterdamschen Schouw burg door den heer Peijpers, met levende beeld groepen en koren. Verschillende tafereelen werden opgevoerd, waaronder de Brand in den Schouw burg ill 1772, het in 1774 opgerichte en bijna 100 jaar bestaan hebbende provisioneele houten gebouw, en eindelijk de prachtige, thans geopende schouwburg. Door het publiek werd eene warme ovatie gebracht aan de Directie en de décorateurs J. Eduard De Vries en Grootveld. Vervolgens werd de ontwerper der plannen voor den herbouw, de commissaris Joh. Hilman, ten tooneele geroepen en luide toegejuicht. Na de pauze werd het tooneel- spel Uitgaan opgevoerd. In verband met de door den Minister van Oorlog, bij de jongste behandeling der begrootings- wet, gedane mededeelirigen, is men thans bezig rnet het ontwerpen eener reorganisatie van den geneeskundigen dienst bij de landmacht. De uitkomsten daarvan worden binnen kort tegemoet gezien. Bij Koninklijk besluit is, op voordracht van den minister van justitie, eene nieuwe regeling van het onderwijs in de groote cellulaire gevan genissen ingevoerd. Het lot der onderwijzers is daarbij niet uit het oog verloren, maar de jaar wedden zijn in evenredigheid gebracht met de werkzaamheden. Een hoofdonderwijzer zal minstens 1200 genieten. Op iedere 80 cellen komt éen hulponderwijzer; de 1ste op ƒ1000, de 2de op ƒ900 en de 3de op ƒ800. Eene onderwijzeres zal minstens 600 trekken en vrije woning hebben in het gebouw. In eene vergadering van de afdeeling Delft van het Schoolverbond is besloten, een adres te richten tot de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, tot ondersteuning van de hoofdbeginselen in het wetsontwerp van den heer Van Houten. Het adres zal aan de leden ter teekening worden geboden, en voorts tot datzelfde doel bij een boekverkooper voor het publiek worden neer gelegd. Het bestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencnltuur te Haarlem zal van 918 Maart e. k., in de zalen van het Prinsenhof, eene tentoonstelling van bloembolgewassen houden. De heeren A. J. Le Gras, YV. J. Van Zuylen en J. M. Haspels hebben, zoo voor zichzelf als voor de heeren J. J. Soeter, S. Van Beem en L. B. J. Moor en de dames S. De Vries, Götz-Scheps en A. E. Fuchs, allen leden van het Rotterdamsch tooneelgezelschap, een „woord aan het kunstminnend publiek van Rotterdam" gericht. Zij leggen daarin hunne bezwaren bloot tegen een gezamenlijke bespeling van de Rotter- darnsche en Amsterdamsche schouwburgen onder dezelfde directie, en verklaren dat zij, zoo hiervan door de directeuren niet afgezien wordt, een eigen gezelschap zullen vormen. Hoewel een vroegere onderhandeling van genoemde personen met de directeuren tot geen door hen gewenschte uitkomst heeft geleid, verklaren zij zich bereid, indien de heeren Albregt en Van Ollefen binnen een week na dato hunner verklaring (31 Januari) mochten verklaren den Amsterdamschen schouwburg niet te zullen exploiteeren met het gezelschap van den Rotterdamschen schouwburg, geen gevolg aan ge noemd voornemen te geven. De onlangs bij het lste regiment infanterie benoemde kapitein G. S. A. De Ronde is inge deeld bij het derde bataljon van dat corps, le Zwolle in garnizoen. Aan den heer Mr. YV. F. Rochussen, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Berlijn, is verlof verleend lot het aannemen van het grootkruis der Albrechtsorde, hem door Z. M. den Koning van Saksen geschonken. Z. M. heeft met ingang van 15 dezer be noemd tot griffier bij liet kantongerecht te Maarsen Jhr. Mr. R. De Beaufort, advocaat te Utrecht. Z. M. heeft benoemd bij de directie van de Grootboeken der Nat. Schuld te Amsterdam: tot commies, den heer H. Ameschot, thans adj.- commies; tot adj.-commies, den heer C. H.Smit, thans adsistent-boekhouder (lste klerk); op ver zoek eervol ontslag verleend, behoudens aanspr. op pensioen, aan F. Van Lelyveld van Gingels- houck als Rijksontv. te Eindhoven, en aan J. Indeweij te Vlaardingen, c. a.opgeheven het ontvangkant. der dir. bel. en acc. te Sloten c. a., zooals het thans bestaat; de gemeente Doniawer- stal toegevoegd aan het ontvangkant. te Joure; de gemeente Sloten toegevoegd aan het ontvang kant. te Balk het kantoor Joure c. a. gelaten onder het voortdurend beheer van den tegen- woordigen titularis R. Feith; benoemd lot ontv. der dir. bel. en acc. te Balk c. a. YV. F. P. De Salengre, thans te Sloten c. a. Gemengd Nieuws. 't Is gebleken dat de dood van een jongeling, werkzaam in eene glasfabriek te Nieuw- Buinen, niet is veroorzaakt door mishandeling. De knaap is aan eene longontsteking overleden. Eene vreeselijke ramp is den 26sten Jan. in de Pruisische provincie Posen voorgevallen^

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1