In de Vrijdag te Boskoop gehouden ver gadering der Pomologische Yereeniging werd door den voorzitter medegedeeld, dat met den aanleg van een proeftuin niet kan worden voortgegaan, daar volgens ingewonnen rechtskundig advies de statuten der vereeniging het niet toelaten. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1873 hebben bedragen f 785.63'/2 en de uitgaven f 567.83. Het stoomschip Hoogly, van de Jlessageries Mariiimes, met de verwacht wordende Fransche mail, met berichten uit Batavia van 4 Jan., is 27 Jan. van Suez naar Port Said en Marseille vertrokken en wordt in laatstgemelde haven tegen 4 Febr. verwacht. De Raad der gemeente Haarlemmermeer heeft besloten, om aan Z. M. dispensatie te vragen voor de oprichting van gemeentewege van burger dag- en avondscholen. Ten gevolge van een schrif telijk ingediend voorstel van het raadslid Herman F. Bultman werd aan eene Commissie uit den Ge meenteraad opgedragen, om, na overleg methoogere autoriteiten, aan den Raad een plan voor te leggen, betreffende de oprichting van eene landbouwschool in Haarlemmermeer. Tot leden der Commissie zijn aangewezen de lieeren Lanlzendorffer, bur gemeester, Amersfoordt en Bultman, raadsleden. Door tusschenkomst van Mr. J. Bieruma Oosting, commissaris der Maatschappij van YVel- -dadigheid, is van iemand te Leeuwarden, die •onbekend wenscht te blijven, voor de Maatschappij van Weldadigheid ontvangen eene som van f 100. Gisteren mocht de eerw. heer C. Harder wijk, pastoor der oud-katholieke gemeente te Delft, het zeldzaam voorrecht genieten het zestig jarig feest zijner priesterwijding te vieren. Op den Bagijnenhof, waar de kerk dier gemeente staat, wapperde van vele huizen de vlag. De kerk was prachtig versierd. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën is de heer A. Pijl, scheepsbouwkundige, gesteld ter beschikking van den Gouv.-generaal van Neerl. Indië, om te worden benoemd tot ingenieur der tweede klasse bij het vak van scheepsbouw daar te lande. Bij beschikking van 30 Januari is aan de Naamlooze Vennootschap „De Zierikzeesche Stoom bootmaatschappij", gevestigd te Zierikzee, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigers en goede ren tusschen Zierikzee en Rotterdam. Z. M. heeft aan W. D. Ulrich, scheeps beschuitfabrikant, en C. Ulrich, fabrikant van biscuits en confiturier, beiden te Rotterdam, en aan A. Th. Verhaar, prosector in de anatomie en custos der kabinetten aan 's Rijks veeartsenij school te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het gouden verdienst- kruis met de Kroon, hun door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. van Doorn en Maarn H. J. Van Bennekom, secretaris dier gemeentenvan Amerongen en Leersum Mr. T. Ph. baron Mackay; van Rimburg P. D. Pel- zer, secr. aldaar; van Schin op Geulle II. M. Damoiseaux; van Wijnandsrade P. J. L'Ortije, secr. aldaarvan Meerkerk, Leerbroek en Nieuw- land, O. A. Plato, secr. dier gemeentenvan Baarn en Eemnes Mr. J. II. M. baron Mollerus van Westkerke, secr. dier gemeenten; van Nieuwe Tonge S. E. Anemaet; van Horst P. J. Janssen, secr. aldaar. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Vollenhove Mr. G. W. baron Van Dedem, advocaat te Dalfsenbij het corps inge nieurs, mineurs en sappeurs benoemdtot kapt. van de 2de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. R. J. Van Moock, van het corps; tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. C. E. J. De Lille Hoger- waard, mede van het corps. Gemengd Nieuws. Te Maastricht heeft de sterke drank onlangs weer een slachtoffer geëischt. Zekere weduwe, die des avonds te veel glaasjes geledigd had, was eindelijk zoo goed zij kon huiswaarts ge strompeld. Te dicht bij het vuur zittende, hebben hare kleederen vuur gevat. Eensklaps uit haren roes ontwakende en zich omringd ziende van vuur, liep zij de straat op. Men was spoedig ter plaatse om hulp te bieden, doch een paar dagen later is de ongelukkige in het burgerhos pitaal, werwaarts men haar vervoerd had, aan de gevolgen overleden. Een gedeelte van het klein Seminarie te Rolduc is Zaterdag-avond door brand vernield, namelijk twee vertrekken, waarin onderwijs ge geven wordt, stallingen, eene schuur met vruchten, benevens eene loods, waarin eene partij hout ge borgen was. Uit Groningen wordt gemeld, dat bijzonder de aandacht trekt de gevangenneming van den aldaar wonenden commissionair S. A., die verdacht wordt herhaaldelijk brieven te hebben geschreven aan den fabrikant W. A. Scholten, waarin hij dezen bedreigde met den dood van zijn eenigen zoon, indien hij hem niet de som van zestig duizend gulden deed toekomen. Het P r o v. G e r e c h t h o f h e e f t C. K., oud 26 jaren, wonende te Dussen, van wie wij onlangs melding maakten, schuldig verklaard aan kinder moord, door de ongehuwde moeder voor de eerste maal gepleegd, en haar veroordeeld tot tuchthuis straf voor den tijd van 6 jaren. De ar rond. -rechtbank in Den Haag, heeft den beklaagden B., die op klaarlichten dag in twee huizen overjassen wegnam, heden ver oordeeld tot gevangenisstraf van 18 maanden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Heden ontving ik een exemplaar der circulaires, welke de Commissie voor de feestviering van 12 Mei heeft laten verspreiden, en was ten hoogste ver wonderd, dat het doel waarvoor genoemde-Com missie bijeen is gekomen, n. 1. het organiseeren van een feest voor de burgers, gedeeltelijk op den achtergrond wordt gedrongen. Dit toch blijkt hieruit dat er vóór alles geld gevraagd wordt voor een cadeau aan Z. M.en er slechts met een enkel regeltje op wordt gewezen dat later bijdragen zullen verzocht worden voor het orga niseeren van een feest in deze gemeente. Nu vrees ik dat die burgers de bovengenoemde circulaire niet ontvangen hebben, en die dus niet geheel op de hoogte zijn, de gift welke zij voor de feestviering bestemd hebben tevens op Woensdag a. s. zullen offeren, ja zelfs dat er onder diegenen, die de circulaire ontvangen, eenigen zullen zijn die deze niet geheel doorlezen, en er dus ook niet op zullen letten dat van de opbrengst der collecte van Woensdag a. s. niets zal worden afgezonderd voor de feestviering. Ziedaar de reden waarom ik u beleefdelijk verzoek dezen in uw veelgelezen blad te plaat sen, ten einde zooveel mogelijk mede te werken, dat de viering van 12 Mei te dezer stede, niet lijde onder het geschenk dat aan Z. M. zal wor den aangeboden. Uw dienstv. dienaar. Leiden, 2 Febr. IC. BUITENLAND. UT-miUi-ij Is. Prins Napoleon heeft zich naar Prangins bege ven, om zijne gemalin vandaar af te halen en met haar naar Parijs terug te keeren, waar zij hun vast verblijf zullen vestigen. De munt-eonferentie heeft hare werkzaam heden geëindigd. Frankrijk, Italië en Zwitserland hebben eene additioneele conventie geteekend, waar bij eenige punten uit de conventie van 1865 worden herzien, zonder in eenigerlei opzicht de grondslagen zeiven te wijzigen van het muntstelsel der vier landen. De fabricatie van 5-francsstukken is voor 1874 aldus beperkt: Frankrijk 60 millioen, Italië 40, België 12, Zwitserland 8 millioen. Italië zal in 1874 voor het reservefonds der nationale bank eene som van 20 millioen kunnen fabriceeren. Duitschland. De Nordd. Allg. Ztg. verzekert, dat het ver buiten de bedoeling der Regeering van 't Duitsche rijk ligt, zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden der naburige landen of hunne onafhankelijkheid op eigen gebied te kort te doen. Ook keert zij zich volstrekt niet tegen de vrijheid der drukpers. Veeleer tracht de Duitsche diplo matie iedere kiem van toekomstige verwikkelingen voorzichtig, maar met vaste hand te te verwij deren. De absoluutgezinde macht van 't Pausdom heeft hare officieele en officieuse dagbladen in bijna alle landen. Deze pers, die in dienst slaat van eene vijandige macht, ter verantwoording te roepen, behoorde steeds tot de bevoegdheid der Regeering. In 't belang van den vrede moeten wij wenschen, zegt het blad, dat naburige landen in staatszaken niet dienstbaar worden aan de priesterheerschappij, en, zoo mogelijk, dat verhoeden. Daartoe hebben wij geen ander middel dan vriend schappelijke raadgeving. Geen middel van wel willende vriendschappelijke overreding zal onbe proefd blijven om Frankrijk en België te versterken in eene richting bij hunne souvereine besluiten, welke de vriendschappelijke betrekkingen tusschen vredelievende volken kan waarborgen. In den nacht van 26 op 27 Januari heeft langs den noordelijken zoom van het Reuzenge bergte een hevige storm gewoed, vergezeld van donder en slagregen. Op verscheidene plaatsen hebben overstroomingen plaats gehad en heeft het weder groote schade veroorzaakt. Ook in andere gedeelten van Duitschland heeft de orkaan gewoed. In de omstreken van Dantzig en langs den Weichsel zijn een aantal huizen vernield en verscheidene wegen beschadigd. Spanje. Een bende Carlisten is verslagen tusschen Chelva en Llosa (Cuenca.) Don Carlos heeft benoemingen gedaan voor het commandement in de provinciën. Hij heeft het verbod tot vrije circulatie der dagbladen opgeheven. Hij zal postzegels met zijn beeltenis invoeren. Grroot-Bi-itannië. Luidens de jongste berichten uit Cape Coast Castle, was de Britsche expeditie onder Sir Garnet Wolseley tot aan de Prah gevorderd, en had men over die rivier een brug geslagen. Tevens wordt gemeld, dat de Koning der Ashantijnen eene bode heeft gezonden, die de drager zijn zou van aan biedingen van vrede en vriendschap. De heer Gladstone heeft in eene bijeen komst van 15000 personen te Woolwich onder levendige toejuiching het gouvernement tegen de aanvallen van den heer DTsraëli verdedigd. De heer DTsraëli heeft in eene bijeenkomst te Ayles bury, den heer Gladstone aangevallen wegens zijne houding in de zaak der inkomsten-belasting. Bij de verkiezingen zijn 20 liberalen en 28 conservatieven gekozen. De conservatieven ver vangen op 6 plaatsen de liberalen, terwijl een conservatief vervangen is door een liberaal. Zwitserland. De Nationale Raad heeft met 79 tegen 44 stemmen het voorstel aangenomen, om de herziene constitutitie in haar geheel en niet bij gedeelten aan de volksstemming te onderwerpen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 1 Februari 1874. G. H. Krekelaar wett. gesch. 52 j. en M. C. Du Pon jd. 31 j. B. Stijger jm. 25 j. en C. A. Lancel jd. 24 j. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Onder overlegging van het adres van M. Muller orn ontslag als hulponderwijzer aan de openbare school n°. 1 voor onvermogenden met 15 Febr. e. k. en het daaromtrent ingewonnen bericht van den hoofdonderwijzer, geven B. en Ws. in over- I weging het verzoek in te willigen. Toen besloten werd tot de oprichting van een nieuw lokaal voor de school n°. 2 voor min vermogenden op het terrein van de Baaibal, werd tevens beslist dat de bewaarschool in de Baaihal alsmede de leerlingen van de school n°. 2 voor minvermogenden die aldaar waren opgenomen, tijdelijk zouden worden verplaatst naar een of rneer lokalen daarvoor aan te wijzen (waarvoor sedert het voormalig Nosocomium Academicum op de Oude Vest in gebruik is gesteld) en dat het schoollo kaal op deOude Vest zou worden ingericht lot bewaar school, wanneer de nieuwe school op het terrein der Baaihal aan de Marendorpsche Achtergracht zou gereed zijn, terwijl voor de verbouwing van het schoollokaal op de Oude Vest op de begrooting voor 1874, onder art. 14 van hoofdstuk VII eene som van f 5000 werd uitgetrokken. Thans nu heb

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2