■weekbladen, den Spectator: De Hollanders vor deren niet met hun aanval op Atjin. Blijkbaar zyn de Mohammedanen te hoop gesneld om hun eenig Koninkrijk in 't Verre Oosten të verdedigen en de, jongste aanval op den Kraton werd zóo krachtig afgeslagen, dat 't leger „op versterking'^ wacht, vermoedelijk in den vorm van een zwaar deren artillerie-trein. Het is onmogelijk niet tegenstaande de cholera' -dat dé Hollanders nu reed6 meer troepen zouden behoeven, of Java nog verder van zijn garnizoen zouden willen ont- blooten. Zij moeten thans doorzetten, of hun Indisch Rijk zal vernietigd worden. Doch zoo de Neder- landsche Regeering verstandig is, zal zij een 5000 soldaten voor een jaar naar Batavia uitzenden, ten einde beveiligd te zijn tegen een gevaarlijken opstand. Ook zou 't doeltreffendwezen, indien zij,,aan .een jong officier, met een,, weinig initia tief tot bevelen, 't commando in Atjin, opdroeg, ip plaats van aan een „generaal van ondervin ding," die alles naar den regel wil doenanders zou 't kunnen gebeuren dat zij den Kraton niet vopr Mei meester was, als wanneer de operation opmogelijk zullen worden." Zr. Ms. transportschip met stoomvermogën Java, onder bevel van kapt.-luit. ter zee A. J. Yan Mansvelt, is 27 dezer van de reede van Téxel vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar de Kaap de Goede Hoop. - De Nederlandsche Bank had op 26 Jan. bij een muntmateriaal van 118,415,225.86</a voor eene só'm van 91,930,492/17 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijn beurt 36,772,197.86i/2 meer bedraagt, dan in ver houding tot de schuldverorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel., eerste kanton Amsterdam, aan den heer B. T. Elias, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor 50 jaren dienst, den lande bewezen. Z. M. heeft pensioen verleend aan J. E. Stork, ontv. der dir. bel. en acc,, 552; J. B. F. H. Rebenscheydt, ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., 611 H. Atzema, comm. lste kl. bij 's Rijks bel., /"386; D. Van Eys, post bode, ƒ99; ,C. De Boer, wed. van J. L. "Yske, in ïeven inspect, der dir. bel. ƒ667; B. H. Nyen- huis, brievenbesteller, ƒ174; J. C. Beukman, wed. van M. Galzen, in leven comm. lste kl. bij Rijks belastingen, 216. Gemengd Nieuws. Eep, vreeselijke misdaad is gepleegd in het gehucht Loisieu van de gemeente Le Noveau bijBourgoin. Een jong meisje van negentien jaren, dat in den namiddag alleen naar het bosch was gegaan om bout te kappen, is den volgenden morgen in een ouden kalkoven bedolven terugge vonden- De moordenaar heeft haar eerst geworgd en daarna verder mishandeld en afgemaakt. Zekere Q., 40 jaren oud, een vijand van de familie van het jonge meisje en door het publiek gerucht als de schuldige aangewezen, is in hechtenis genomen. H et afgebrande isociëteitsgebouw in het Sterrenbosch te Assen, gesticht tijdens het bezoek van wijlen Z. M. Koning "Willem II aan die stad en het eerste landhuiskundig-congres aldaar, zal naar men verneemt op grooter schaal worden opgebouwd. 1 Door eene onbekende oorzaak ont stond Maandag-middag brand in de woning van den koornmolenaar G. Van Manen in de buurt schap Kwadenoort by Renkum. De vrij sterke wind was mede oorzaak, dat het huis, de water- koornmolen en daarbij staande schuur in zeer weinig tijd geheel in asch lag; van den inboedel is maar een klein gedeelte der meubelen kunnen gered' worden, terwijl de geheele voorraad hooi, stroó, koren en ook een vet kalf een prooi der vlammen werd. De gebouwen zijn tegen brand schade verzekerd, doch de inboedel niet, zoodat de rnan een vrij belangrijke schade lijdt. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag, omstreeks uur, is brand uitgebroken in een molen in het Westzijdeveld, onder de gemeente Koog aan de Zaan. Gisterochtend te 9 pren brandde de molen nog. Het zijn dekiev it e n niet alleen, die door het zachte weer in de war zijn gebracht. Gisteren toch werd in de Nieuwe Plantage te Rotterdam een veelkleurige kapel opgemerkt, die rustig rondfladderde, precies alsof ze er niets van bemerkte dat wij in Januari zijn. Door de Chineesche Regeering zijn 140 kinderen van de voornaamste familiën des lands naar de Vereen igde Staten gezonden, om er hun opvoeding te voltooien. Reeds- zijn da&r zestig dezer kinderen aangekomen. Uit V lissin gen wordt gemeld: Maan dag-morgen zeilde een sloep de haven uit, be mand met den kapitein van de Engelsche bark Mizpa en 4 matrozen. Door den feilen wind sloeg de sloep om op de reede. Onmiddellijk werden door het roeierspersoneel der beide afdeelingen van 'het loodswezen alle krachten ingespannen om hulp te verleenen. Dicht bij de plaats dés ónheils genaderd brak de' mast der Nederlandsche zéil- sloep, zoodat die onmachtig was om oogenblikkelijk te helpen. Gelukkig schoot middelerwijl de Bel gische sloep, die achter haar was, voorbij en had het geluk allen te redden en behouden aan wal te brengen. Omtrent het ongeluk met den trein van Parijs naar Brussel wordt nog gemeld: De sneltrein die ll. Zaterdag 's morgens te 7 u. 20 m. van Parys vertrokken was, is 's middags op eenigen afstand van het station Caesmes gederailleerd. Op die plaats was een groote bocht, waar de loco motief uit het spoor geraakte en den ganschen trein medesleepte in de grachten, die langs den weg waren. De drie eerste waggons zijn letterlijk verbrijzeld. In het eerste rijtuig, een bagagewa gen, bevonden zich de conducteur Decamps en een bediende der maatschappij, die te Fraveries op den trein was gekomen. De conducteur brak een schouder en de bediende, die wegens ziekte naar Bergen ging, zijn linkerbeen. In het tweede rijtuig waren twee heeren gezeten, van welke de een door een stuk glas aan de hand gewond werd, maar de ander geen letsel bekwam. De overige reizigers zijn insgelijks behalve eenige kneuzingen met den schrik vrijgekomen. Juist op de plaats, waar de ramp voorviel, waren eenige werklieden bezig den weg te herstellen. Een trein, die van Bergen gezonden is, heeft te 4 uren de reizi gers van den sneltrein naar Brussel gebracht. Vol gens de verklaringen der reizigers hebben de machi nist en de stoker zich uitmuntend gedragen en zijn zij, hoewel de locomotief na het déraillement op den weg terugbonsde en op de tweede lijn terecht kwam, op hun post gebleven. Op eenige schreden van de plaats van het ongeluk ligt een herberg, waar de reizigers in afwachting van den hulp- trein, die hen moest afhalen, zich zoo te goed deden aan den wijn en de likeuren, dat de her bergier uitroep: Twee zulke spoorwegrampen per maand en mijn fortuin is gemaakt. Volgens latere berichten is deze spoorwegramp toe te schrijven aan den slechten toestand der balken, waarvan men er verscheidene heeft gevonden, die reeds lang door andere hadden moeten zijn vervangen. De locomotief heeft weinig geleden en is aan den linkerkant van den weg terechtgekomen, evenals alle rytuigen, waarvan sommige verscheiden voeten in den grond staken. Zooals veelal gebeurt, heb ben de achterste rijtuigen het minst geleden, maar de geldelijke schade is zeer aanzienlijk. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Reeds meermalen werd door mij met bevreem ding opgemerkt, dat de urinoir op het Rapenburg over het Gerechtsgebouw, niet evenals die in de nabijheid van het Nutsgebouw, van een ijzeren hek voorzien is, om zoo mogelijk te voorkomen, dat personen, door het niet nauwlettend toezien, ongemerkt te water gaan. Jl. Zondag-avond, ongeveer halftwaalf, begaf zich een huzaar in beschonken toestand naar eerslgenoemden urinoir, doch viel in het water. De heer G. H. F. S., in de nabijheid woonachtig, bemërkte hem reeds spoedig drijvende midden in het Rapenburg en mocht, door zich terslond te water te begeven, het genoegen smaken hem op het droge te brengen. Als ooggetuige van deze waarlijk edele daad, vond ik hierdoor gelegenheid het ontbreken van zulk een hek ter kennis van belanghebbenden te brengen met den wensch dat het gemeentebe stuur, ter voorkoming van verdere- ongelukken van dien aard, weldra zal besluiten in die drin gende behoefte te voorzien. Met de plaatsing van bovenstaande regelen zult gij zeer verplichten Uw dw. dienaar, Leiden, 28 Jan. 1874. X. BUITENLAND. FYankrij li. Het Hof van cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van den prefect Ducros, diêj gelijk men zich zal herinneren, een verordening heeft uitgevaardigd, waarbij de personen, die eene sterf- tegeval aangeven, gehouden zijn te verklaren, o( zij de begrafenis met of zonder geestelijken bij stand willen doen plaats hebben. Het Hof heeft' beslist,i dat die verordening wettig en alzoo ver plichtend is. Ook heeft het Hof uitgemaakt, dat de prefect het recht ha.d, het uur voor de burger lijke begrafenissen vast te stellen, den weg aan te wijzen, dien men hierbij te volgen heeft, es het inzamelen van gelden bij de plechtigheid te verbieden. Volgens de uitspraak van het Hof is geen dier voorschriften of bepalingen in strijd met de gewetensvrijheid of met het beginsel vanj gelijkheid der burgers voor de wet. België. In antwoord op de vraag, of het bericht den Londensche Daily Telegraph, aangaande eene nota der Duitsche Regeering over den toon da- Belgische pers tegenover Duitschland juist was] heeft de Minister van Builenlandsche Zaken aai de Kamer Van afgevaardigden verklaard, dat de Duitsche Regeering geen nota te dier zake aan België heeft gezonden. „Ik_ acht het" zw vervolgde de Minister" „in het belang des lands, evenals mijn voorganger een beroep tt, doen op de gematigdheid en onpartijdigheid der pers. Ik doe dit vrijwillig, alleen gehoor gevende aan mijne gevoelens jegens bevriende Mogendhedea en aan het verlangen om hare hoogst vriend schappelijke betrekkingen met België te versterken.'1 Duit ec Ji land.. In de quaestie over de Brunswijksche troon- opvolging heeft zich eene onverwachte wendi^ voorgedaan. Op herhaalden aandrang heeft nac^ lijk de Groothertog van Oldenburg, behoudt goedkeuring van Keizer Wilhelm, zich beréi verklaard, om bij overlijden of abdicatie van dea tegenwoordigen Hertog van Brunswijk het regent schap te aanvaarden. De Keizer echter meent in die zaak geen beslissing te kunnen nemen, maar alles te moeten overlaten aan den Bondsraad, als de ten deze eenig bevoegde autoriteit. Daar h| tevens als zijn gevoelen te kennen heeft gegeven, dat er zich in de zaak omstandigheden kunnen voordoen, waaromtrent vermoedelijk alleen bij rechterlijke uitspraak zal kunnen worden beslist, verwacht men dat de Brunswijksche regeering de quaestie nu eenvoudig zal laten rusten. Uit Posen word gemeld, dat de Aarts bisschop Ledochowski gerechtelijk is gesommeerd! tot voldoening zijner verdere boeten, ten bedrage van 9500 thaler. Daaf bij hem, wegens wanbe taling der vorige boeten, reeds alle goederen ie beslag waren genomen, verwacht men dat hy,| thans weder in gebreke blijvende, naar de gevan- genis te Frankfort aan den Oder zal worden over-I gebracht. Ook bij den Bisschop van Trier is al het meubilair ter voldoening' van boeten in beslag genomen. Bij den bisschop van Breslau is den 22sten dezer het laatste gedeelte van hel meubilair naar een openbaar verkoophuis overgebracht. Italië* Aan het Journal des Débats wordt uit Rome geschreven: „De dagbladen hebben zich onlangs bezig gehouden met eene circulaire van den minister van buitenlandsche zaken aan de Italiaansche gezanten, waarin de gedragslijn wordt aange wezen welke de regeering zich voorstelt te volgen bij het houden van een conclave. Men schijnt onder den indruk te hebben verkeerd dat dit stuk was uitgevaardigd naar aanleiding van de, echte of onechte, pauselijke bulle, welke de Kölnische Zeitung heeft openbaar gemaakt. Dit

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2