EIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4285. A0. 1874. Donderdag 29 Januari. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noromers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groot ere letters naar plaatsruimte. NOTIFICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZUID HOLLAND, 1 Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4den Juli 1850 Staatsblad n°. 37)noodigen de inwoners der Provin cie Zuid-Holland, die elders in's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór 1° April aanstaande aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaangeslagenen, vérkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal JBestuur van Zuid-Holland, met opgave van: 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2°. de Gemeente en de dagteekening zijner geboorte; en -3°. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja waarom, hij als Nederlander is te beschouwen, met 9 vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad s Gravenhage, den 20sten Januari 1874. De Gedeputeerde S tatrn voornoemd, FOCK, Voorzitter. J. RöELL, Griffier. KINDERARBEID. 8 ln de afgeloopen week werd te Zaandam een meeting gehouden ter bespreking van een onder wérp, dat reeds sedert geruimen tijd veler aan dacht bezighoudt; maar vooral in deze dagen, nu hét aanleiding heeft gegeven tot de indiening v^n een wetsontwerp bij de Tweede Kamer. Het zal wel overbodig zijn te zeggen, dat wij de ■regeling van den kinderarbeid in de fabrieken bedoelen. .Qnder de steden, die een groot deel van haar welvaart aan het fabriekswezen hebben te danken, bejioori ongetwijfeld ook de onze, en daarom juist zullen eenige regelen naar aanleiding der Z^ndamsche meeting in onze kolommen niet misplaatst zijn. Menigeen, die van elders de sleutelstad be zocht, heeft de opmerking gemaakt, dat men op onze straten onder de mindere standen een veel grooter aantal gebrekkigen ontmoet dan in de mepste andere plaatsen. Men heeft dat verschijnsel, ennzeker niet ten onrechte, aan het arbeiden van jeugdige kinderen in onze fabrieken toegeschreven. Het lichaam dat, in stede van zich door beweging en oefening in de open lucht te kunnen ontwik kelen, reeds vroegtijdig wordt blootgesteld aan den schadelijken invloed van den maar al te dikjwijls onzuiveren dampkring binnen de muren eeqpr fabriek; dat daar aanhoudend gebezigd wordt tot^het verrichten van denzelfden eentonigen arbeid, die,, door niet het geheele lichaam in beweging te Brengen, slechts enkele deelen bovenmatig zich doet ontwikkelen ten koste van de overige, die in pust blijven, dat lichaam, het kan niet anders, vergroeit en, zoo het al niet tot een geheel mis- ma^kien vorm overgaat, het zal genoeg lijden ond^r de vroegtijdige eenzijdige werkzaamheid om voorgoed tot een ondermijnde gezondheid aanlei ding te geven. Reeds hierin dus ligt reden genoeg om allen fabrieksarbeid van jeugdige kinderen af te keuren maar daarbij komt dal de-tijd, die aan de ontwik keling van het lichaam wordt ontnomen, tevens aan j die van den geest onttrokken wordt. Op de schoolbank moet hel kind niet alleen leeren lezen en -schrijven, maar ook leeren denken. Komt die oefening niet tot haar recht, het verstand zal verstompen, nog daargelaten dat een ongezond ichaam met tot woonplaats kan strekken aan een gezonden geest. Met het oog op de belemmering der verstan delijke ontwikkeling verdient echter niet alleen de fabrieksarbeid van jeugdige kinderen af keuring, maar ook elke andere werkzaamheid buiten de school. Terecht wees een der sprekers op de Zaandamsche meeting op het enorm schoolver zuim ten plattelande. 's Winters ieder on derwijzer eener landbouwende gemeente zal het u zeggen schier overbevolking op de school; 's zomers bijna ledige schoolbanken. Hier worden de jeugdige kinderen niet voor den fabrieks-, maar voor den veldarbeid gebezigd, die, hoewel voor het lichaam minder schadelijk, voor de ver standelijke ontwikkeling even noodlottige gevolgen heeft; althans van het onderwijs op de lagere school geldt het zeker bij uitnemendheidstilstand is achteruitgang. Waarlijk, het is verre van be nijdenswaardig, het lot van den onderwijzer, die elk najaar den aan schooltucht en onderwijs ont wenden troep het lokaal ziet binnenstormen, natuurlijk slechts ten nadeele der weinige trouw- gebleven schoolbezoekers. Fabrieks- en veldarbeid zijn zeker de twee rubrieken, waaronder 't meest het misbruik van kinderarbeid voorkomt. Echter vergete men niet, dat er bijna geen vak of ambacht bestaat of men vindt ouders, die daarbij hun kinderen in de leer zenden, lang nog voordat zij kunnen geacht wor den genoegzaam lager onderwijs te hebben genoten. De fout is dus niet in een bepaald vak, maar uitsluitend bij de ouders té zoeken, die maar al te dikwyls niet schijnen te begrijpen, van hoe veel belang voor hunne kinderen het bezit van een gezonden geest in een gezond lichaam is. Maar laat ons billijk zijn. Wie zal zeggen, hoe menig huisvader eeri moeilijken strijd in zijn bin nenste voerde, eer hij zijn oudsten jongen van school nam om een te vroeg begonnen arbeid te aanvaarden? Hij heeft een talrijk gezin, dat hij, al geeft hij nooit een cent aan sterken drank uit, nauwelijks van het allernoodigste kan voor zien. Er blijven nog zooveel behoeften onvervuld, en hij is immers vader ook van de jongere kin deren. De oudste moet aan het werk, hij moet mede iets verdienen. Of dat besluit den vader zwaar viel In dezelfde week werd hij beboet voor een verzuim zooals hij anders nooit beging, en de meesterknecht vond dat hij soms erg in de war was. Zulken mogen er niet velen zijn, ze zijn er toch zeker, en wat nog zekerder is, ze zouden een ondersteuning verdienen die hen in staat stelde het weekloon van hun oudsten jongen te ontberen. Zulk een ondersteuning zou geen aal moes zijn. Indien al onze werklieden zoo over kinder arbeid denken dan, moge de nood al een enkele hunner dwingen zyn kind wat vioeg van. school te nemen, is er nog een schóone toekomst weg gelegd voor ons kleine land. LEIDEN, 28 Januari. Heeft de gewichtige tijding uit Atjin in verschillende plaatsen van ons land onder de bevolking groote geestdrift teweeggebracht, ook in onze stad bleef men daaronder niet geheel koel. Wel wapperde hier niet zooals in andere plaatsen de vaderlandsche driekleur van het Raadhuis en uit andere openbare gebouwen, maar toch gaven reeds giétermorgen enkele ingezetenen, benevens j de Kweekschool voor Zeevaart, hel garnizoen i van het 4de reg. infanterie en de sociëteiten Amicitia en Minerva door hel uilsteken der vlag hunne feeslvreugde te kennen, terwijl de Zonen van i Minerva gisteravond hunne hulde aan de dap peren van daarginds brachten. Voorafgegaan door de muziek van het 4de reg. inf. en met de leer lingen der Kweekschool voor Zeevaart in hun midden, begaven zij zich te halfelf in optocht rnet fakkellicht door de stad langs Breestraat, Rapen burg, Paardesteeg, Haarlemmerstraat, Hooigracht, Hoogewoerd en nogmaals Breestraat, tot zij weder aan de Sociëteit arriveerden. Overal waar de stoet met zijne eigenaardig geïmproviseerde triumfwa- gens en onophoudelijke bengaalsche verlichting zich vertoonde, vermeerderde in de reeds stille straten de volksmassa, die bij de telkens door het muziekkorps aangeheven vaderlandsche liederen, langzamerhand in eene zekere opgewondenheid verkeerde en rnet de door de studenten gebrachte manifestatie ter eere van het Ned.-Indische leger, luidruchtig instemde. Naar wij vernemen is het meisje, waarvan wij gisteren melding maakten, ten gevolge der bekomen brandwonden overleden. Gistermorgen is een meisje, werkzaam op de fabriek van den heer Hartrop in het Noord einde, met haar rechterhand tusschen de machine geraakt, met het ongelukkig gevolg dat zij een der vingers zal moeten missen. De verkiezing voor Gouda, ter voorziening der vacature van den heer De Brauw is be paald op Dinsdag 17 Februari; de eventueele herstemming op 3 Maart. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van .belanghebbenden, dat rnet den Islen Septem ber dezes jaars zes jongelingen zullen worden bestemd, om, volgens het daaromtrent vastge stelde reglement, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor den dienst in de overzeesche be zittingen, en wel vijf voor den dienst in Oost- en éen voor den dienst in West-Indië. Eenvoudig maar plechtig was het rouwfeest, door de heeren Lefèbre, Grandia en Mensing in Den Haag gisteravond georganiseerd als laatste hulde aan den gestorven held P. F. F. Lafors. Tal van wapenbroeders van alle rangen en vele vrienden waren aanwezig. Door de heeren Van Hogendorp, Queisen, kolonel der grenadiers en jagers, en Vinkhuyzen werd de afgestorvene in gevoelvolle woorden herdacht als braaf soldaat en trouwhartig vriend. Statige orgeltonen en koraalgezang verhoogden den indruk. Overstelpt van gevoel dankte de broeder des gesneuvelden, ook kapitein bij het Nederlandsche leger, voor de buitengewone hulde, door allen gebracht aan den onvergetelijken broeder, die op 't veld van eer voor Vaderland en Vorst den heldendood stierf. Naar aanleiding van het verhandelde in de algeraeene vergadering van het te Delft gehouden 27ste Nederlandsche landhuishoudkundig Congres over het tweede vraagpunt der 3de afd., zijn door het bestuur benoemd tot leden der Commissie tot onderzoek van het schoolverzuim ten platten lande ten gevolge van veldarbeid de heeren Dr. A. Drost te Delft, C. Römelingh te Oldekerk, en G. B. Lalleman te Moordrecht, met het recht van assumptie. In de zitting van gisteren is door den Haagscheri gemeenteraad het voorstel tot het aan- j gaan eener geldleeriing, ten bedrage van f 250.000 i a 5 pCt., ter voorziening in de kosten der i waterleiding en den bouw eener lagere school j en eenige buitengewone werken, aangenomen. „Met verontwaardiging", zegt de N. Rott. Ct. „thans echter getemperd door vreugde over de behaalde overwinning, zullen onze lezers kennis nemen van 't volgende artikeltje, in 't jongste nornrner van een der voornaamste Londensche

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1