a a t digde had haar kind eerst eenige verwondingen in het aangezicht toegebracht, en vervolgens in den Jkelder van het. huis,, .waarin zij woonde, levendbegraven, zooals is gebleken uit het viqum rekertum van deskundigen, in verband met-hare afgelegde bekentenis. Het( O. M. heeft geëjscht zes jaar, tuchthuisstraf.' .Uitspraak a. 's. donderdag. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is te Assen brand ontstaan m, het gebouw der Buitensociëteit in tyet, Stqrrenijosch. Het is geheel een prooi der vlammen geworden. De bewoners zijn gelukkig ongedeerd gebleven. De oorzaak is oribëkeridi Van de inboedel is bijna niets gered. Het bosch zelf, dat onmiddellijk daar aan grenst, is gespaard gebleven. Een ongeluk kan soms ook een ge lukkig gevolg hebben. De kapitein van een stoom bootje, dat een der binnenwateren van de, pro vincie Groningen bevaart, viel onlangs by Niewolda vah het dek der boot in het water. Weldra werd hij gemist. De machinist stuurde de boot met den kóp in den wal, sprong (met nog een ander) aih land en liep een eind weegs terug. Toen zfigën zij hét hoüten been van den kapitein boven- drijveh, sloegen daarin 'éen haak dien zij mede genomen hadden, en haaldên zoo den drenkeling aan wal, die na veel moeite en langdurige inspan- nïbg vervolgens te Termunten nog weder bijge bracht kon worden. De kapitein had vroeger een been verlóren door een tros, die zijn been zóo beschadigde, dat het afgezet moest worden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij met een paar woprden te wijzen op( (het misbruik, dat in den Schouwburg niet alleen steeds bestaat, maar zelfs hoe langer hoe erger wordt wat betreft het bespreken van plaatsen. Reeds herhaaldelijk is er op gewezen, maar 't is steeds de stem eens roependen in de woestijn. ,By een goede voorstelling, ten minste als men die verwacht, is het een mirakel als men, zonder tot de vrienden te behooren, een goede plaats ka-p, küjgen; want doorgaans is o. a. de geheele B^jguoire al besproken nog vóórdat het stuk ge annonceerd is. De entree-prijzen worden dan ver hoogd omdat het toch vol wordt, en o. a. op de Galerij moet men behalve die verhooging nog 5 qf 10 Cts. meer betalen. Waarom? dat is een raadsel Gisteravond bijvoorbeeld waren vóór het openen der deqren reeds een menigte menschen aanwezig orn, voor een goede plaats te. zorgen. Maar daar had de kastelein reeds anders over beschikt. In het vqlle besef ,van zijne majesteit, had hij een tal van vrienden en misschien ook wel van vriendinnen uitgenoodigd zich ten zijnen huize te vervoegen,, om zoodoende de beste plaatsen op de G^lenj te bemachtigen. Dat plan is werkelijk uitstekend gelukt, want toen de eerste personen op de gewone manier op de Galerij kwamen, zagen zij tot hunne verwondering de beste plaatsen reeds ingenomen. !tls dus duidelijk dat er in den Schouwburg, tolzelfs op de. Ga Ier ij, geen goede plaatste verkrijgen is zonder het voorrecht te hebben, tot de goede kennissen te behooren. Zou de Gemeenteraad, die elk jaar het subsidie aan iden Schouwburg maar gereedelijk toestaat, daartegen niet .kunnen waken? Aan dat subsidie betaalt de geheele burgerij en een gedeelte wordt het profiteeren er van onmogelijk gemaakt, want niet ieder heeft pleizier om zich een wit voetje bij den kastelein of de hemel weet wie te verschaffen. Leiden 24 Jan. 1874. Fr. G. J. S. BUITENLAND. Frankrij k. De Moniteur Universel behelst het volgende omtrent de muntconferentie te Parijs: „Sedert den Ssten Januari heeft zij reeds vijf langdurige bijeenkomsten gehouden, waarin over de depre ciatie van het zilver en den vermoedelijken duur daarvan van gedachte gewisseld is. Wij kunnen verzekeren, dat de Conferentie, wel ver van de ontdekking van een redmiddel aan de ervaring over te laten, eenstemmig in beginsel heeft aangenomen, dat de aanmunting van zilver zoo veel mogelijk moet worden beperkt. In de vol gende bijeenkomst z,ullen h,et cijfer en de ver deeling dier aanmunting worden bepaald. Men schijnt het er voorts over eens te zijn geworden, om. de afwijking by. het aanmunten van twee duizendsten op éen duizendste te verminderen, 4r- Aan de Opinion Nationale is de verkoop op. de openbare straat en de verspreiding door colportage verboden, wegens een daarin opge nomen artikel, waarvan de strekking is om de openbare rneening op te ruien en de politiek der regeering tegenover het buitenland in een ver keerd daglicht te stellen. Ouitsclilancl. Te Gotha is bericht ontvangen van den Duit- schen reiziger Gerard Rohlfs. Hij is met zijn expeditie (90 man en 100 kameelen) in de oase Farafeh, in het midden der Libysche woestijn, 85 mijfen, ,ten westen van den Nijl, behouden aangekomen. Bij, de herstemming in het kiesdistrict Solin gen voor een lid,, ,yan den Rijksdag, is dq, heer Klöppel, van de Fortschi;vtts^partij, ,gekozen jnet 952^ sfemmen, tegen 60(33 op den ultramoutaanr scfien candidaat,, von Schoi;lqmer-Alst. Te Elber- feld is gekozep, de socialist Hasselmann met 12,947, tegen 12,566 op den iiberalen candidaat Stader. Hef, Duitsch \redebond heeft besloten, do.or middel van een algqmpen petitionnement, by den Rijksdag aan te dringen op eene verklaring, in gelijken zin als van hei Brifsch en het Italiaansch parlement, ten gunste der invoering van scheids- reqhtelijke Comité'?, ter beslissing van interna tionale geschillen. Volgens de Vossische Zeitung is de regeering er voor. De quaestie over het gebeurde met de Duitsche schepen Marie Louise en Gazelle in de wateren van Solo heeft eene andere wending genomen dan men legemoetzag. Niettegenstaande het krachtig protest van den Duitschen consul te Manilla, heeft het Hof der Admiraliteit aldaar beiife schepen veroordeeld, op grond dat de Marie Louise werkelijk wapens aan den sultan van Solo heeft afgeleverd en de Gazelle op een af stand van slechts vier mijlen van de geblokkeerde kust ankerde, zonder te willen voldoen aan de sommatie om te vertrekken. Naar,men verneemt, moeten er nog twee andere Duitsche schepen door het Spaansch e?dader zijn opgebracht. Italië. In1 de Unitd Cattolica wordt medegedeeld dat het college van kardinalen thans, na de laatste benoemingen beslaat uit: 4-1 Italianen, 4 Oosten rijkers, 3 Spanjaarden, 1 Duitscher, 1 Portugees, '1 Ier, enz., en in het geheel 54 leden telt. Er bestaan derhalve 14 vacaturen in het college, waarvan het getal leden door eene bulle van Paus Sixtus V op 70 is vastgesteld. Het getal vacaturen wordt namelijk 14 wanneer men zich herinnert dat de tegenwoordige Paus in '1858 en in'1863 twee kardinalen in petto benoemd heeft, wier namen nog niet bekend zijn gemaakt. Laatste beri.ch.ten* Heden is alhier bevorderd tot Doctor in de Rechten de heer A. Nortier, geboren te Rotterdam, met acad. proefs., getiteld: Bijdrage tot de kennis van het burgerlijk proces in de 15de eeuw binnen de stad Leiden LEIDSCHE SCHOUWBURG. waar deze opera niet op het repertoire is gekomen. 't Was dan ook volstrekt geen wonder dat bij .de voorstelling van gisteravond ,geen enkel plaatsje' in den schouwburg oqbezet bleef. En zal nu de uitvoering de gespannen ver wachting van het publiek geheel bevredigd heb ben? Wanneer we, om eerlijk te zijn, in aan merking nemen dat de ruimte en de inrichting van ons tooneel, nog veel minder dan dat in Den Haag, toelaten eene opera als deze naar den eisch op te voeren, dan gelooven we dat het oordeel over deze uitvoering niet anders dan gunstig kan zijn. De verschillende partijen waren zeker in goede handen. Me. Mezeray ver vulde op uitstekende wijze de rol van Marguérite. Haar zang en spel verdienden ten volle de toe juiching die er aan te beurt viel. Hare voordracht van het air de bijoux o. a. was zoowel wal actie als zang betreft onovertrefbaar. Me. Massart zong allerliefst de kleine partij van Siebel. Beide dames werden in de fuinscène met een'J^oüguet vereerd. Ook Me. Duchateau was als Marthe voldoende. Wat de hèeren aangaat, M. Jourdanj die de titelrol vervulde, en M. Horeb, die als Valentin optrad, hebben den goeden klank van hun naam ten onzent luisfep/®£7 gëljarjdhaafd. M. Brjpn d'Orgeval (Méphjstophélès), die hier nog niet was opgetreden, heeft geloond, volkomen in het goede gezelschap der beide eerstgenoemden te huis te behooren. Zijn geluid heelt een zeer aange naam timbre en ofschoon het zich, vooral in het diepe register, niet door bijzondere kracht onderscheidt, weet hij van de stemmiddelen, die hem ten dienste staan, een uitnemend gebruik te maken en acteert daarbij onberispelijk. De voor dracht van zijne beide coupletten in de 3de scène van de 4de acte enzijn spel in de kerkscène waren bijzonder schoon. Over het geheel dus meenen we te kunnen zeggen, dat de opvoering van „Faust", ondanks de bezwaren van ons tooneel, goed geslaagd is. Eene aanmer king zoudqn we ons veroorloven, maar we heb ben die reeds vroeger gemaakt en we weten nu eenmaal dat de koren van de Fransche opera vooral van het vrouwenkoorniet veel beteekenen. Het mannenkoor bevat over 't algemeen betere elementen. Het bekende „choeur des soldats" liep flink van stapel. Eindelijk nog éene opmerking. Op het affiche waren twee dansen beloofd, 't Is waar, ze ston den met de opera wel niet geheel in onmiddel lijk verbanddoch er is een publiek, dat op he! eenmaal aangekondigde gesteld is. Bleven ze thans achterwege, omdat er, niettegenstaande de verkor tingen, die men zich reeds in de opera zelf had veroorloofd, toch te weinig tijd overbleef en de voorstelling anders te laat zou zijn afgeloopen ge weest? Maar dan hoorden we de zeker niet on gegronde opmerking maken, dat men dit wel reeds van vorige opvoeringen elders wist. Waarom ze dan toch aangekondigd? Leiden, 24 Januari 1874. 393ste STilTS-LOTËKIJ. vijfde klasse. zeventiende1 lijst. Trekking van Zaterdag 24 Januari. N°. 10777 1500 en Pr. ƒ30,000 en de Pr. van ƒ3000. Pr(jzen van ƒ70. 456 3179 5204 11139 12416 13991 15448 16937 1074 4079 8092 11485 13074 14266 15818 18060 1782 4618 8331 11668 13803 14272 16122 19610 2754 4813. De bezoekers van onzen Schouwburg heb ben in den laatsten tijd volstrekt niet te klagen gehad over te weinig verscheidenheid in de keuze der stukken, die daar ten gehoore werden ge bracht. Zelfs zijn we er langzamerhand aan gewend geworden ieder seizoen een zeker aantal opera's te zien opvoeren: een voorrecht dat lang niet alle bewoners van steden als de onze te beurt valt. Dat evenwel op het Leidsche tooneel de Faust werd gegeven, is, vergissen we ons niet, zelden of nooit gebeurd. En nochtans is misschien geene enkele opera zoo algemeen bekend en tevens zoo algemeen bemind als deze. 't Is dan ook inderdaad een schoon toonwerk. De grond-idee van Göthes meester werk heeft blijkbaar den Franschen compo nist geïnspireerd en de opera „Faust" heeft den naam van Gounod wereldbekend gemaakt. Zeker is er nergens eenig theater van belang, Ter markt te Leiden aangevoerd. 23 en 24 Januari. Wintertarwe 23 hectoliter 13.50 a 14.00. Zomer- Tarwe 23 hectol. ƒ12.50 a 13.50 Winterrogge 19 heet. ƒ9.00 a 9.25. Zojmerrogge 19 hectol. f 10.00 a 10.50. Zomergerst 22 hectol. 7.75 a 800. Chevalier-gerst 22 hectol. 9.00 a 9.25. Zware Haver 19 hectol. 5.25 a 5.75. Lichte Haver 19 hectol. f 4.25 a 4.75. Dui- venboonen 8. hectol. ƒ9.75 a 10.00. Paardenboonen 9 hectol. 8.50 a 9.00. Ossen stuks a Stieren, stuks - a - - Kalfkoeien 10 stuks 178 a 284 Varekoeien 82 Stuks 158.00 a 245.00. Vette koeien 28 stuks 220.00 a 330.00 Kalveren (vette; 30 stuks ƒ36.00 a 85.00 Kalveren (magere) 17 stuks 7 00 a 14.00 - Hamels (magere) 270 stuks 17.00 a 28.50 Hamels (vette) 94 stuks 28.00 a f 40.00. Lammeren (magere; stuksi a Varkens (magere) 8 stuks/ 15.00 a 28.00. - Varkens (Biggen) 14 stuks 6.00 a *13,00. Grasboter 3920 kilogr.; 1ste qualit. 4 vat 68.00 a 72.00. Schei-, 2de qualiteit.4 vat ƒ63.00 a 67.00; Grasboter'lste qual. per kilogr. 1.70 a 1.80; Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1 57» a 1.67». Lange Zwarte Turf dubb. hectol. a Ter markt aangebracht 134 runderen, 47 kalveren en 388 schapen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2