N°. 4280. A0. 1874. Vrijdag 23 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Noramersn °-02. - STADS-BERICHTEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 rebelsf 1.05. Iedere regel tóeer0.17A. GrootCre letters naar plaatsruimte. a v g NATIONALE IIIILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den f9den j Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de Nationale Militie behooren te worden j ingeschreven (zij die op den 1sten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en ïlzoo de geborenen in 1855), ver plicht zijn, zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclien den lsten en den Bisten Jannari dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art 183 der meergemelde Wet, wordt gestraft met boete van f 25 tot f 100. Voor hen. die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter -gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten -Januari aanstaande, op welken dag het register van in- =schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Jannari 1874 LEIDEN, 22 Januari. De politie waarschuwt de ingezetenen tegen -eene bende kleine gauwdieven die er hun werk van maken om bij insluiping kleine diefstallen te plegen. Dinsdag is alhier door de politie aange houden een persoon, die zich had schuldig ge maakt aan misbruik van vertrouwen. Gisteravond had in de Stadszaal het aan gekondigde concert van de kapel Strauss-Langen- baCh onder directie van den heer Julius Langen- bach plaats. Met zeer veel genoegen woonden wij bet bij en wij kunnen gerust zeggen, dat de uitkomst wel aan de verwachting beantwoordde. .De ouverture „Tannhauser," die op eene flinke wijze werd uitgevoeid, werd gevolgd door „Con- •certo de violon" van Paganirik'Toóridfé de heer Meyer hierin reeds hoezeer hij de viool machtig' •is, niet minder bewonderden wij zijn spél in de „Elégie de Ernst" en de „Mouvement perpétuel;" waardoor hij het publiek in verrukking bracht. Aan het daverend applaus scheen dan ook geen eirtde te sullen komen, vooral toen hij nog de „Carnaval de Venice" als extra-ntimmer, mede op eene Ver dienstelijke wijze Uitgevoerd, ten beste gaf. Naast dezen kunstenaar verdienen nog als solisten ge noemd te worden de heer Hoch en mej. Esmë- raldina Cervantes. Hoewel van anderen aard, maar evendegelijk, was de solo voor cornet A pistons', door 'eerstgeiioerride'voorgedragen, en waarin zijn onuitputtelijke triller. „Crescendo en Decrescendo", verbazing wekte. Wat mej. Esmeraldina betreft, hoewel het voor haar niet gemakkelijk was zich met haar instrument te midden van zooveel schoons te doen uitkomen, kunnen wij toch zeggen dat zij hierin volkomen 6laagde en wij brengen haar onzen lof voor haar zuiver en welluidend spel. De overige nummers van 't programma werden •mede op uitstekende wijze uitgevoerd, vooral de Variations van Haydn en de Introduction et Polacca „Mignon" van Thomas. Het publiek had wel is waar grooter kunnen zijn, doch wanneer rnen in aanmeiking neemt, <lat de heer Schaepman in de vergadering der Holl. Maatsch. van fraaie Kunsten en Weten schappen te gelijkertijd eene lezing hield, waar over morgen nader, was de opkomst voor een stad als de onze nog zeer groot te noemen. Volgens Semper virens heeft zich een hoofdcommissie geconstitueerd ter bevordering der belangen van Nederlandsche inzenders bij de Inter nationale Tentoonstelling voor tuinbouw, die van 1125 Mei e. k. te Florence zal gehouden wor den. Zij bestaat uit dé heeren Mr. R. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, presidentjonkh. Mr. W. M. De Brauw, (sedert overleden), M. Henriquez Pimentel, lsten secretarisR. T. Maitland, 2den secretaris; E. Polak, thesaurier; Dr L. H. Verwey en Jonkh. J. Van Stralen, allen in Den Haag; J. H. Krelage, te Haarlem; H. Witte, te Leiden en J. B. Groenewegen, te Watergraafsmeer. De te Boskoop wonende leden der Maat schappij van tuinbouw en plantkunde hebben eene afdeeling dier Maatschappij opgericht en tot hun voorzitter gekozen den heer P. Hooftman Jz. en tot secretaris den heer W. G. Boer. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Aukes, is gislervoormiddag1 te elf uren van Southampton (via Napels) naar Batavia ver trokken. Uit de achtereen volgens bij het Département van Koloniën uit Oost-Indië ontvangen regeerihgs- telegrammen blijkt, dat gedurende de tweede expeditie tegen Atjin zijn gewond geworden de volgende hoofd- en andere officierenBij de ver kenning op 25 of 26 December tot onderzbek hoé de Kraton kon worden aangevallen, en de zeer ernstige gevechten bij de groote versterkte kampong (zie het buitengewone bijvoegsel tot de 5laats-Courant van 31 December), de kol.-comm. der tweede brigade Wiggers van Kerchem (licht, aan het been), de luitenant Kroesen ernstig, en de eerste luitenants Von Massow, Eichholtz, Van den Blijk, Schwéys en de officier van gezondheid Van HaTdénbergh, allen licht. Bij het zeer ernstige gevécht tot opsporing der voor den Kraton gele gen' vlakte, op 26 Dec. (zie hetzelfde bijvoegsel,) de majoor Van Lith, de kapt. Nix en de luits. Hirschmém, Wilkèn en Koot (laatstgenoemde ge detacheerd), allen licht. Bij de inneming der moskee (Missigit) op 6 Januari (zie het buitengewone bijvoegsel van 11/12 Januari) de kolonel De Roy van Zuydewijn, die, van de reserve-brigade te Padang opgeroepen, in de plaats van den gewon den kol. Wiggers van Kerchem, als comm. der tweede brigade was opgetreden, licht aan de kuit de kapiteins der inf. Von Mauntz, Visser, Van Lier; de luit. der infanterie Popelier (van het 14de bataljon) en de luitenants der infanterie Meulemaiï, Hulstkamp (laatsgenoemde gedetacheerd) en Hemmes; de kapitein der artillerie Schneither en de officier van gezondheid De Wilde, allen licht; en de luitenant der infanterie Comfurius, ernstig. Bij het voortgaande versterken der moskee (Missigit) zie Staats-Courant van 15 Jan. de kapt. der inf. Soetens, de luit. der inf., gede tacheerd bij de genie, Booms en de luit. der art. Broese van Groenou, allen licht. Voorts is nog gebleken, dat bij de affaire tegen Pedir (zie het buitengewone bijvoegsel van 19 Januari) verwond werd de adelborst Schuilenburg. Te Maastricht had Dinsdag een treffende, aandoenlijke plechtigheid plaats. Ingevolge den wensch van de betrekkingen werd, ter nagedach tenis van den onlangs voor Atjin gesneuvelden ofGcier Schoenmaekers, eene plechtige lijkmis ge vierd. De St. Servaas-kerk was in het zwart ge huld en duizenden waskaarsen verspreidden haar somber licht over het zwarte kleed Reeds vroeg spoedde de menigte zich naar het kerkgebouw, waarvan de groote ruimte nog te klein was orn de menschenmassa, die het treurfeest wilde bij wonen, te bevatten. De middelgang naar het altaar en achter de katafalk, waarop de distinctieve teekenen van den gevallene rustten, was gere serveerd voor de officieren van het garnizoen. Te elf uren nam de mis een aanvang. Alle zan gers van Maastricht, zonder onderscheid van stand, geloof of gezindheid, waren namens de betrek kingen uitgenoodigd hunne medewerking te ver- leeneri, en in ruimén getale waren ze opgekomen. Eene niis van Archambeau werd door tweehonderd executanten, ten deele met begeleiding van orgel, ten deelè met die van de muziek van het 2de regiment infanterie, uitgevoerd, en indrukwekkend klonken de statige tónen dóór de sombere gewelven. Bij het begin der mis legde de regiments-com mandant en de oudste officieren van eiken rang ten getale van vier een lauwerkrans op de katafalk, die geacht werd het overschot van Schoenmaekers te bevattenen toen nu de uit muntend gedirigeerde militaire muziek den wee moedigen treurmarsch van Ghopin aanhief, schoten menig'eeri de tranen in de oogentoen was het een oogenblik van innig gevoel, van diepe smart voor de talrijke betrekkingen, voor de vrienden en wapenbroeders, voor allen, die den voor het Vaderland gevallene gekend hadden, zoo jong zoo vol leven, zoo goed. De Minister van Oorlof heeft goedgevon den een voorschrift vast te stellen omtrent oefe ningen met twee partijen tegen elkander, welk voorschrift voortaan bij de corpsen van het leger zal worden gevolgd. Van 1 Januari ljl. zijn bij besluit des Konings de tractementen der wapencontroleurs verhoogd en alsnu per jaar bepaald voor een wapencon troleur 1ste kl. f 1400, 2de kl. 1200 en 3de kl. f 1100. Z. M. de Koning heeft op voordracht van den Minister van Oorlog goedgevonden de orga nisatie van het aantal fortificatie-opzichters, hunne rangen en tractementen, te rekenen van 1 Jan. j.l.' nader te bepalen, terwijl dit corps alsnu zal samengesteld zijn uit 6 hoofdopzichters op een tractement per hoofd van 1200 gulden 'sjaars; 8 opzichters 1ste klasse met f lbOO', 11 opzich ters 2de klasse met f 900 en 15 opzichters 3de klasse met f 700 'sjaars. In de 'zitting van den gemeenteraad te Amsterdam, is gisteren tot professor aan het Athe- naedm aldaar benoemd, Dr. B. J. Stokvis, met 24 van de 27 stemmen. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat Gedep. Staten het besluit tot verpachting van den schouwbtirg aan de heeren Albregt en Van Ollefen hebben bekrachtigd. Het voorstel van de bewoners van Katten-, Witten en Oostenburg, tot het plaatsen van een monument op een der pleinen ter gelegenheid van het Konings feest werd ingewilligd onder voorwaarde dat het monument gemeente-eigendom worde en de plans door de gemeente zijn goedgekeurd. Naar Then Verneemfzal ih „Arti et Amicitae" te Amsterdam tegen het einde dezer maand wor den tentoongesteld eene der voortreffelijkste schilde rijen van Titiaan, voorstellende Danaé, afkomstig uit een der beroemdste kabinetten van Florence, en door de Russische Regeering voor 630.000 franken aangekocht. In Parijs, Brussel, Gent, Luik en andere plaatsen, waar het op zijne bestem ming naar Rusland doortrok, en voor korten tijd ter bezichtiging werd gesteld, werd het door duizenden dag aan dag bezocht en verklaard een

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1