LEIDSCH JV°. 4277. A0. 1874. Dinsdag 20 Januari. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40- Afzonderlijke Nomraers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1,05. Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de Gebroeders Tan Schie, vee houders, wonende alhier, waarbij zij verzoeken om een gtmeUeldcn meelbak te doen plaatsen op het erf achter hunne veestalling in de Kaarsenmakersstraat h°. 2; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad N°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 22sten Januari aanstaande, 's voorrniddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dit verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., v. D. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Januari 1874. LEIDEN, ÏO Januari. Naar men van goed onderrichte zijde ver neemt, zal de verkoopirig van Cokes op het Raad huis voortaan niet meer plaats hebben op Dinsdag, maar op Maandag van elke week. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag, 26 Januari a. s. alhier een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zee macht een verbintenis wenschen aan te gaan. In de tweede helft der maand December zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven die, wegens onbekendheid der adressanten, niet bezorgd zijn kunnen worden: Mej. v. d. O. Romein te AlblasserdamE. Hei- bos, N. A. Van Diemen en Mej. N. F. Van Tol, allen te Amsterdam; P. Ouhaam te Batavia; P. Borzel, Van Doeveren, beiden te DordrechtM. v. Hartwig te Potsdam; A. Rietkerk te Rijnsburg; Wede. Den Brouwer te Tiel; Rademas Ismagoon (niet vermeld). Briefkaarten: M. Zeegers te Am sterdam I. De Vries, Hoep, beiden te Rotterdam. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 50, ƒ25.50, ƒ5.20, 2,60 de laagste 50, 25, ƒ5 en 2.50. In de Staats-Ct. wordt de volgende op heldering gegeven: „De Kola Potjoel is gelegen aan de Zuidwest-zijde van den Kraton. De ver sterking is aangegeven op de onlangs hij de firma Smulders en Co. uitgegeven kaart, tweede druk, doch de naam Potjoet is daarbij niet vermeld. Bij de eerste uitgave dier kaart is ongeveer op dezelfde plaats een „lusthuis" geteekend." Het stoomschip Prins van Oranjekapt. T. J. Aukes, vertrok Zaterdag-middag te 2 uren van de reede van het Nieuwediep, met volle lading en een aantal passagiers. Zaterdag is te Haarlem, waarheen hij zich begeven had, plotseling overleden Jhr. Mr. W. M. De Brauw, lid der Tweede Kamer voor Gouda, en officier van justitie te 's-Gravenhage. De over ledene had den ouderdom van 63 jaren bereikt. Vrijdag zijn weder een tiental korporaals- titulair der art. instr.-compagnie te Schoonhoven naar de verschillende regimenten vertrokken, om daarbij als effectief op te treden, en tegen den 27sten dezer zijn weder even zooveel jongelingen tot dienstneming opgeroepen. In het vorige jaar zijn 73 jongelingen lot korp.-titulair bevorderd; 1 70 zijn vertrokken en 94 nieuw in dienst gesteld. De compagnie is thans sterk 198 officieren, onder officieren en manschappen, onder welke 53 kof-p.- titulair en 95 jongelingen. Men deelt mede, dat eenige dagen geleden te Winschoten een conferentie is gehouden tus- schen gedelegeerden uit het bestuur van de ge meente Groningen en die van Pruisische zijde, betrekkelijk de zaak der indijking aan den Dollard. Bij die gelegenheid moet dat onderwerp tol een géwenscht einde zijn gebracht en derhalve de inpoldering achter den Heinitzpolder vaststaan. Ten einde eenheid te brengen in de ver schillende plannen voor het huldeblijk aan den Koning, heeft de heer Plato, burgemeester van Meerkerk, in een schrijven aan den burgemeester van Amsterdam, hel denkbeeld geopperd, dat de Hoofdcommissie zich wende tot Z. K. H. Prins Frederik, om diens raad in te winnen. Alsdan, meent de heer Plato, bestaat de meeste waar schijnlijkheid, dat de natie een advies krygt, dat in den geest zou zijn van den Koning, en niemand zou dan nog vasthouden aan eigen plannen of inzichten. Naar aanleiding van het rapport der Commis sie te Winterthur (Zwitserland) over de proefnemin gen met het Liernurslelsel te Amsterdam en te Lei den, heefl het Gemeentebestuur een onderzoek ingesteld naar de geschiktste wijze om dat systeem ook te dier plaatse in toepassing te brengen. Voor de betrekking van klerk bij het Departement van Financiën op een tractement van 400, zal in de maand Februari a. s. in de lokalen van het gemeld Departement een examen worden gehouden. Zij die aan de veréischten vol doen, komen hij het bestaan van vacatures by voorkeur ter beh'oémmg voor de gemelde betrek king in aanmerking. Op dit oogenblik bestaan twee vacatures. De candidaten moeten den leef tijd van 18 jaren bereikt hebben, doch zij mogen dien van 25 jaren niet te hoven gaan. Zij die aari het examen wenschen deel te nemen behooren zich vóór den lsten Februari e. k. aan het De- parlement van Financiën aan te melden. De heer P. L. Zeeman, oud-scheepsgezag- voerder te Amsterdam, is door Z. M. den Keizer allei Russen benoemd tot ridder 3de klasse van de Stanislas-orde, wegens belangrijke diensten, door genoemden heer bewezen aan de Russische Maatschappij tol redding van schipbreukelingen. Bij beschikking van den Minister van Koloniën, ad interim. Minister van Marine, is aan den schipper in het vaste corps dek- en onder officieren, M. Gerretze, de gouden medaille voor 50 jaren eerlijken en trouwen militairen dienst toegekend. Bij besluit van Z. M. is het tractement van den magazijnmeester bij 's Rijks Hospitaal te Utrecht, G. Staffhorst, met 100 en van den assistent-schrijve» J. M. Bank met 109,50 ver hoogd. Z. M. heefl aan Mr. D. H. Wicherlink, gewezen president van het prov. gerechtshof in Overijsel, een pensioen verleend van 2200. Bij Kon. besluit van den 15den Jan. jl., is als een vervolg op dat van den 18den Februari 1861, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake van de in 1859 plaats gehad hebbende krijgs verrichtingen in de Zuider- en Ooslerafd. van Borneo, tezelfder zake alsnog benoemd tot ridder der 4de kl van de Militaire Willemsorde de krachtens dal besluit eervol vermelde 1ste stuur man en waarnemend gezaghebber op het toen malige gouvernements-stoomschip Tjipatias (thans gezaghebber der gouvernements-marine, gedeta cheerd bij het Departement der Marine te Batavia) W. Huisman. Gemengd Nieuws. Aan den intendant van het Hofthea ter te Munchen is een nieuw plan voorgelegd van een toestel om brand op het tooneel, zoodra deze mocht ontstaan, onmiddellijk le kunnen blusschen. Het toestel bestaat in eene menigte pijpen, alle van kleine gaatjes voorzien en in verband staande met een waterreservoir, en moet boven het tooneel aangebracht worden en even grooten omvang als het tooneel met de schermen hebben. Men kan zoodoende brand op het tooneel onmiddellijk als het ware uitregenén. Vrijdag had te Utrecht het volgende plaats: Eene vrouw, die mét de Léidsche schuit daar aankwam, hield in haar voorschoot een kind van ongeveer 2 a 3 weken zij wilde het, wel licht om er van bevrijd te worden, door eene andere vrouw in eene slaapstee laten brengen, maar deze weigerde dit. Eene andere, zekere vrouw L., nam echter, lot groot genoegen van haar, het kind zelve tot zich en zal er verder voor zorgen. De persoon uit 's- Hertogenbosch, die voor eenigeri tijd zich te Harderwijk voor den kolonialen dienst verhond en op eene heimelijke wijze verdween, doch later in België wegens diefstal gearresteerd werd, is thans te Utrecht in arrest en zal binnen kort voor den militairen rechter terechtstaan. Onlangs ontstond te New-York brand in een poppenspel. Op het eerste alarm snelden twee afdeelingen der brandweer naar de plaats van het onheil, waar zij juist te gelijkertijd aan kwamen. Groote verbazing van heide zijden. De 6de afdeeling verklaarde niet te begrijpen, wat de 44ste rnet den brand te rnaken had, en de 44sle hield vol, dat het gebouw in hare wijk lag en dat n°. 6 buiten haar bevoegdheid ging. Intusschen brandde het theater van boven tot heneden. Eindelijk begonnen de spuit- en pomp- gasten den strijd, niet tegen den brand, maar tegen elkander, zoodat de politie genoodzaakt was, hen allen in te rukkenjuist toen het brandend perceel ineenstortte. Er is nu een proces aanhan gig tusschen n°. 6 en n°. 44, om te doen uit maken, wie recht had den brand le blusschen in een gebouw, dat zij heiden hebben laten af branden. Te Hoorn zijn in de groote strafge vangenis in den loop van het jaar 1873 inge komen 195 gevangenen en uitgegaan 296, terwijl te Rotterdam in de cellulaire gevangenis in den loop van dalzelfde jaar zijn ingekomen 818 ge vangenen en uitgegaan 736. Dezer dagen heeft de heer Reynes, directeur van 't paleis van Longchamp te Mar seille, voor de som van twaalfhonderd gulden een versteend epiornis-ei aangekocht. Een derge lijk ei bezit men te Parijs, 't welk tot dusver als het eenig bestaande werd aangemerkt. De epiornis behoort tot een lang uitgestorven j vogelgeslacht, zoo men meerit eenmaal op Mada- i gascar inheemsch; haar ei heeft een inhoud gelijk j dien van tweehonderd vijftig hoendereieren. Van dit dier, 't welk ook voor den mensch schrikwek- kend groot en sterk moet geweest zijn, bezat men te Marseille reeds eeni"e heenderen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1