LEIDSCH DAGBLAD. iV. 4275. Zaterdag A0. Ls74. 17 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1A0. Afzonderlijke Noromers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PKIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels.f 1.05. Iedere regel meern 0.17J. Groolero letters naar plaatsruimte. ZEBEAMPBN. De gewoonte is een tweede natuur. Aan vele zaken, die met onze oorspronkelijke geaardheid lijnrecht in strijd zijn, raken we langzamerhand gewend, totdat wij eindigen met ze te beschouwen als geheel tot ons wezen behoorende. Hoe menigeen neemt tegenwoordig achteloos plaats op de kussens of banken van een spoor wegrijtuig, zonder te bedenken, dat zijn leven gedurende den korleren of langeren rit maar al te dikwijls aan een zijden draad hangt. Welk verschil met den tijd, toen het snuivend stoom- gevaarte voor het eerst zijne zwarte rookkolom men hij ons te lande deed opstijgen. Toen ge voelden wellicht velen, al wilden zij het zichzelf niet bekennen, een zekere beklemdheid als het vreemde voertuig zich in beweging zette, gelijk dat nu nog somwijlen het geval is met een of ander eenvoudige in den lande, die uit den zoo- genaamden achterhoek komt en zich voor het eerst op de vleugelen van den stoom van de eene plaats naar de andere laat overbrengen. Toch moet men niet al te spoedig het woord „kinderachtig" in den mond nemen, als men ontwaart dat een zijner reisgezellen met zekere bezorgdheid den tocht onderneemt, vooral waar het een zeereis geldt. Soms toch wordt men maar al te gevoelig uit zijn zorgeloosheid wakker ge schud en door een -tragische gebeurtenis er aan herinnerd dat reizen, vooral met onze versnelde middelen van vervoer, ieder oogenblik rnet ge vaar gepaard gaat. De laatste weken hebben er treffende voor beelden van geleverd. Wie herinnert zich niet de hartverscheurende tooneelen, voorgevallen hij het vergaan van de stoomboot Ville du Hk- vre? Vrouwen die haar echtgenoot, moeders die hare kinderen voor hare oogen zien verzinken; meisjes, die, nog kort te voren gelukkig in het bezit van ouders, zusters en andere familiebe trekkingen, dat alles op een enkel vreeselijk oogenblik zagen verloren gaan. Iiier biddende vrouwen, ginds mannen, die met den moed der wanhoop tegen het onverbiddelijk noodlot wor stelen elders de priester, die met kalme be rusting de ziel tracht le redden waar alle hoop op behoud van het lichaam verloren schijnt. Een vreeselijk tooneel, al is het ook verheven. Maar wij behoeven zoover niet van huis le gaan. Nog onlangs herinnerde ons een strafrech telijke vervolging aan een ramp, waarschijnlijk ten gevolge van onvoorzichtigheid van een loods ontslaan op de rivier de Maas voor Rotterdam, toen de stoomboot deMaasstroom in aanvaring kwam met een sleepboot, waarhij twee personen het leven verloren en een derde krankzinnig werd. En dan mag men het nog een gunstig geval I noemen, als hij het onderzoek blijkt wie de schuldigen of nalatigen zijn. Althans wat het ongeval van de L'och-Earn en de Ville du Havre hetrelt, nu de zaak respectievelijk in Engeland en Frankrijk wordt onderzocht, geven beide partijen elkander de schuld. Zoo veel is in alle geval zeker dat er niet met de noodige I voorzichtigheid wordt gehandeld, vooral thans bij het zoo sterk toenemend scheepsvaartverkeer. Van daar de onrustbarende vermeerdering van het aantal zeerampen. Echter waren er wellicht nog andere voor- zorgsmaatregelen te nemen, en wel bij den bouw der schepen. Wanneer de reederijen belang stel den niet alleen in hel behalen van aanzienlijke winsten, maar ook in het behoud der aan hun bodems vertrouwde menschenlevens, zouden zij zich beijveren hunne schepen anders te doen samenstellen, hij voorbeeld naar het model van het Engelsche transportschip Serapis, dat, in de nabijheid van het eiland Malta aangevaren, zoo dat het een zwaar lek kreeg, evenwel genoeg zaam boven water bleef om naar Malta te kunnen terugkeeren, daar het „met waterdichte afdeelin- gen was gebouwd". Nog slechts weinige dagen geleden werd een op dezelfde wijze ingericht schip aangevaren, zonder dat het onheil noodlottige gevolgen na zich sleepte. Indien die wijze van samenstelling ook op de Ville du Havre was toegepast, wellicht waren de ruim 200 ongelukkigen, die thans bij die ramp omkwamen, in het leven gebleven, evenals die talloos vele anderen, die in de laatste maanden bij aanvaringen hun graf in de golven vonden. Ook voor de stad onzer inwoning is dat een belangrijk onderwerp; wel is Leiden geen zee plaats, maar de hier gevestigde Zeevaartschool wekt zeker ons aller belangstelling in genoegzame mate om ons niet met onverschilligheid te doen gadeslaan alles wat scheepvaart en zeewezen be treft. Het algemeen belang der zaak nog daarge laten, moet de gedachte dat zij, die aan die inrichting hun opleiding ontvangen, terwijl menig een onder hen anders wellicht een onbruikbaar lid der maatschappij zou zijn geworden, ook een maal hun leven op de wisselvallige golven van den oceaan zullen wagen, ons aansporen om alles te bevorderen, wal de veiligheid der aan zooveel gevaar blootgestelde zeevarenden 'kan verhoogen. LEIDEN, 16 Januari. Een telegram, gedateerd Penang 16 Januari, meldt dat de Nederlanders de buitenwerken vaó den kraton genomen hebben en de gemeenschap met het binnenste van den kraton aan de Alji- neezen afgesneden. De verliezen der Nederlanders zijn nog onbekend. Z. K. H. Prins Alexander is hedenochtend te 8 uren naar het Loo vertrokken, om aldaar eenigen tijd le vertoeven. De stoomschepen Simla en Bokharamet de Indische, Chineesche en Australische mail, zijn 12 Januari van Alexandrië vertrokken. Het eerste werd gisteren te Brindisi verwacht. De tooneelvoorstelling, op Zondag 11. in Den Haag gegeven door het werkend personeel der sociëteit „De Unie", ten voordeele van het Roode Kruisgeheel ten behoeve der zieke en gekwetste militairen der tweede expeditie tegen Atjin, heeft na aftrek der onkosten opgebracht de som van 100,23. De uitslag der te Schagen gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland is, dat eene herslemming moet plaats hebben tusschen den heer Th. J. Waller, die 342, en Jhr. Mr. D. Van Foreest, die 334 stemmen verkreeg. Te Nijmegen is overleden de heer H. C. Van Hall, oud-hoogleeraar in de plantkunde te Groningen, een man, wiens naam aan de beoefe ning der plantkunde in ons Vaderland, vooral wat het praclisch gedeelte betreft, ten nauwste ver bonden is. Hij had den ouderdom van 73 jaren bereikt. I De officieren van het regiment grenadiers en jagers hebben besloten, een groot portret van den in den krijg tegen Atjin gesneuvelden kapitein Lafors te doen vervaardigen. Een com missie is benoemd, die zich met alles wat op deze zaak betrekking heeft, zal belasten. Het plan is om de beeltenis van den voormaligen, te vroeg ontslapen wapenbroeder, in de bibliotheekzaal een plaats aan te wijzen. De optocht welke de commissie te Amster dam voor het aanstaande feest in Mei op touw gezet heeft, vindt aanvankelijk veel bijval. Reeds zijn al de rollen van de hoofdpersonen te paard in het historisch gedeelte geplaatst. De heeren, die in de Hollandsche en Fransche manége rijden, hebben die rollen op zich genomen en zullen ze onderling verdeelen. Eerstdaags zal de commissie trachten ook de hoofdrollen „te voet" te plaatsen. Naar men verneemt, is bij Zr. Ms. besluit van den 6den Januari 1874, N°. 40, de cellu laire gevangenisstraf van een jaar, waartoe Hen drik Gerrits De Vries, oud 28 jaar, timmermans knecht wonende te Joure, in hooger beroep bij arrest van het Provinciaal Gerechtshof in Fries land van den 2den December 1873, ter zake van rebellie en gewelddadigheden tegen bedienende beambten in functie o. a. is veroordeeld, vermin derd tot op zes maanden, blijvende het gemelde arrest overigens in zijn geheel. De heer A. Turing is erkend en toegelaten als Britsch vice-consul te Rotterdam, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Z. M. heeft J. F. A. Schreinemacher op zijn verzoek eervol ontslagen als landmeter 1ste kl. bij het kadaster, en in zijne plaats bevorderd C. J. Van Dooren, thans landmeter 2de kl. Z. M. heeft benoemd D. J. Brouwer tot Nederl. consul le Port-Said, en I. N. Clairmonte tot Nederl. consul te Barbados; aan Mr. H. N. Teding van Berkhout, op verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Amsterdam (derde kanton). Gremengd IVieuws. De heer C. Vogelenzang, inspecteur bij de nachtwacht te Kampen, wiens zoon onlangs als 1ste luitenant voor Atjin sneuvelde, ontving eenige weken geleden het bericht, dat zijn oudste zoon, kapitein op een te Dordrecht te huis be- hoorend stoomschip, mei man en muis was ver gaan. Deze reeds bejaarde man, nog treurende over dien dubbelen slag, werd voor weinige dagen opnieuw getroffen door het afsterven van zyn ecbtgenoote, zoodat hij binnen een kort tijds verloop het verlies van drie zijner dierbare be trekkingen te betreuren heeft. Het uit New-York ontvangen bericht, dat de bekende Fransche communist Mégy een einde aan zijn leven zou gemaakt hebben, wordt door hemzelven in de Noord-Amerikaansche bladen voor een verzinsel verklaard. De bisschop Guillemin van Canton heeft aan den Jardin d'acclimatation ie Brussel een zeer merkwaardige Chineesche plant gezonden, die voor de eerste maal in Europa zich vertoond heeft. Deze plant verandert driemaal daags van kleur en draagt den naarn van hibiscus mutabilis. Zij bevindt zich ook in den Jardin d'acclimatation te Parijs, en ofschoon hare kleuren niets merk waardigs hebben, trekt zij toch de algemeene opmerkzaamheid door haar geregelde verandering van kleuren. Het proces der in Nederland geves- tigde afstammelingen van Lodewijk XVI te^en den Graaf van Charnbord zal in de tweede helft dezer rnaand le Parijs aanvangen. Verscheidene Nederlandsche heeren, waaronder rechtsgeleerden, van naam, zullen het proces bijwonen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1