anghebbenden dikwerf met groote moeilijkheden gepaard gaat en uit dien hoofde een voorstel in overweging gegeven, strekkende, om in het be lang van den handel en scheepvaart, die voor waarde minder bezwarend te doen zijn. De minister, met dat voorstel om de daarvoor aangevoerde redenen zich wel kunnende vereeni gen, heeft goedgevonden met wijziging van het vroeger voorgeschrevene te bepalen, dat voortaan tot het verleenen der bedoelde vergunning, aan zuivering van de schuld op het kleedings- en reparatie-fonds voor den belanghebbende geen volstrekt vereischte behoeft te wezen, wanneer de persoon, wien het geldt, na van zijn corps met onbepaald verlof te zijn vertrokken, voor de eerste maal de zeereis wenscht te doen en het genoeg zaam blijkt dat die aanzuivering voor hem onover komelijke bezwaren heeft. In geen geval echter mag eene hernieuwde toestemming worden ver leend dan nadat alvorens die aanzuivering heeft plaats gehad. Dit Kampen wordt gemeldAan den ser geant van het instructie-bataljon alhier M. De Koff, gedurende 3 jaren instructeur bij de Schietvereeniging Willem IIIwerd Maandag uit erkentelijkheid voor zijn in de laatste betrekking bewezen vrijwillige diensten een nette pendule vereerd, welke hem bij monde van den burge meester, tevens voorzitter der voormelde Vereeni- ging, onder gepaste toespraak werd aangeboden. De Yereeniging verliest in hem een kundig en humaan onderwijzer. Aan de veelbesproken wip der nieuwe brug is een verbetering aangebracht, zoodat het ophalen eenigszins bespoedigd wordt. De Nederlandsche Bank had op 12 Januari bij een muntmateriaal van 113,660,831.116 voor eene som van 76,245,930.755 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 30,498,372.30 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij resolutie van den Minister van Financiën is het ontvangkantoor der directe belastingen te Bemmel c. a., Gelderland, gerangschikt in de zevende klasse. De Minister van Financiën heeft aan de betrokken autoriteiten kennis gegeven, dat te Vlaardingen een particulier entrepot is gevestigd voor gezouten vleesch. Z. M. heeft aan de voor den dienst in Oost- Indië bestemde soldaten A. Tremp, J. Koeb en J. Orzessek, van het koloniaal werfdepot, de ver gunning verleend tot het dragen: aan de beide eerstgenoemden van het kruis Fidei et Virtuti hun vroeger door den Paus en aan laatstgemel- den van het IJzeren Kruis 2de klasse, hem door den Keizer van Duitschland geschonken, en van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871 voorts aan den voor den dienst in Oost- Indie bestemden soldaat F. H. W. Mejo, van het koloniaal werfdepot, de vergunning verleend tot het dragen der genoemde medaille. Z. M. heeft met ingang van 15 Januari benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Cort- gene Dr. Q. J. M. Janssen, lid van den gemeen teraad te Wissekerke met ingang van 21 Jan. a. s. H. Zaalberg, secretaris der gemeente Heemskerk, herbenoemd tot burgemeester dier gemeente; met ingang van 1 Febr. e. k., tot schoolopziener in het achtste schooldistrict der prov. Gelderland benoemd Mr. A. Pijnacker Hor dijk, te Tiel; met ingang van gisteren benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Haarlem als standplaats is aangewezen, W. H. Lampe, veearts te Purmerend; den 2den luit. W. J. A. De Kernpenaer, van het 7de reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Gemengd Nieuws. Jan W ij denes te Opperdoes is door 'tProv. gerechtshof in Noord-Holland wegens het vervalschen van belasting-biljetten veroordeeld tot 1 jaar cellulair en 2 geldboeten van ƒ50 elk. In de zaal van het gerechtshof te Praag had onlangs een verschrikkelijke gebeurtenis plaats. Van een bende gauwdieven, die uit tien personen bestond, weiden zes veroordeeld en vier vrijgesproken. Een jongeling van 24 jaren die tot zeven jaar tuchthuisstraf veroordeeld was, sprong op een 21-jarige vrouw, die vrijgesproken was en wier antwoorden op zijn veroordeeling van invloed waren geweest, los, smeet haar op den grond en sleurde haar, al worgende, tot in een vensternis Het publiek ontvluchtte verschrikt. De rechters en verslaggevers der bladen trachtten vergeefs den woesteling tegen te houden. De president riep toen den directeur der gevangenis, die met hulp kwam opdagen, den razende overweldigde en ge boeid naar de gevangenis sleepte. De zwaar ver wonde vrouw is in het hospitaal opgenomen. Eene weduwe van Zaandijk verliet vóór eenigen tijd hare woonplaats met hare 2 kinderen. Zij gaf voor zich te Rotterdam metter woon te gaan vestigen, doch heeft zich daar niet aangemeld. Dezer dagen kwamen de twee kinde ren hulpeloos te Zaandijk terug; de moeder had ze op de boot van Amsterdam naar Zaandam gebracht en gezegd: „ga maar naar de Zaan/' terwijl zij zelve naar elders is vertrokken, zonder dat men weet waar zij zich ophoudt. Te Meppel barstte Dinsdag-nacht op de Nieuwe Markt een geweldige brand uit, terwijl de bewoners in diepe rust lagen en slechts met moeite ontkwamen. Het hoofd des huisgezins was voor zaken uit de stad. Te 4 uren was men den brand meester. Huis en inboedel waren verzekerd tegen brandschade. Van den brand te Amsterdam wordt van Dinsdag gemeldOmstreeks middernacht werd andermaal met het gewoon misbaar door den ratelwacht brand geslagen, die later bleek nog altijd op hetzelfde terrein voort te woeden. Het gisteren aangetast perceel namelijk, aan de over zijde van de reeds ingestorte pakhuizen, stiet tegen twaalf uur, hoewel voortdurend natgehouden, eensklaps zulke ontzagwekkende vuurtongen uit, dat de geheele omtrek in laaien gloed stond. Acht der reeds afgedankte handspuiten snelden weder op het gerucht derwaarts en spoten, in vereeni- ging met de achtergebleven stoomers, uit een treuren. Doch ondanks deze wakkere pogingen, is sinds vijt uren, toen men de vlammen meester was, niets dan de bouwvallige muren overgebleven. Tien uilr 's morgens vertoonde een vierde pak huis, gelegen achter en toegang hebbende door een der Zondag reeds in de asch gelegde berg plaatsen, zeer bedenkelijke kenteekenen. Deze vrij omvangrijke ruimte is insgelijks opgevuld met brandstollen, en derhalve wel geschikt om den bewoners der Jodenbreestraat, wier woningen er door belend worden, schrik in te boezemen. Te meer, daar ondanks de voortdurende wegruiming van het puin, de opening nog niet zoo ver is gevorderd, dat men er goed met de slangen kan bijkomen. Eén stoom- en een paar kleinere spuiten waren intu6schen nog voortdurend in werking. Het Nieuws v. d. Dag deelt nog mede: In een tapperij in de onmiddellijke nabijheid van het tooneel van den brand, had Maandag-avond een geheimzinnige aanslag plaats. De eigenaar en diens vrouw waren van huis afwezig, en de tap perij was reeds gesloten. Twee personen, waarvan de een zich had onkenbaar gemaakt, door zich het gelaat zwart te maken, schelden aan de deur, en vielen de dienstmeid, die opendeed, onver wachts aan, bonden haar een doek stevig om den hals en duwden haar een prop in den mond. De meid werd daarop bewusteloos en zou waarschijn lijk gestikt zijn, indien niet een dochtertje van den eigenaar, in huis komende, haar in dien toestand had gevonden. Weder bijgemaakt zijnde, wist de meid niets meer op te geven dan wij hierboven mededeelden, zoodat er zelfs geen ver moeden aanwezig is wie de daders waren. Waarde of goederen werden niet vermist, zoodat ook aan poging tot diefstal niet te denken valt. Alleen waren een paar schoorsteenornamentjes van hun plaats geraakt. Uit Zandvoort wordt als eene bij- zonderheid gemeld, dat onder de personen, die zich verleden week moesten aanmelden voor de nationale militie, ook aangifte is gedaan voor een persoon, die de lengte van 67 centimeter heeft bereikt. Het bericht, als zou de koopman F. te Amsterdam gevat zijn, wordt tegengesproken. Een der P a r ij s c h e bladen, de M oni- teur Universe!heelt een vélocipèdedienst geor ganiseerd tusschen Parijs en Versailles, om sneller op de drukkerij de verslagen der Nationale Ver gadering te ontvangen. In 45 minuten wordt de afstand afgelegd. Ook de berichten van de beurs ontvangt liet blad per vélocipède en wint op deze wijze 10 minuten. Zelden gaat er een nacht voorbij, dat er geen diefstal aan boord van eenig schip plaats heeft, hetwelk in de Bosporus ten anker ligt, en uit de vermetelheid, waarmede dit gedaan wordt, schijnt het te blijken dat de dieven het in listig heid winnen van diegenen, die alle voorzorgen tot bewaking van den eigendom aanwenden. Het laatste voorval van dien aard had plaats in den nacht van 23 December jl., aan boord van het stoomschip Polluxkapt. Wilkens, bij Harem- Skelessi, aan de Aziatische kust van de Bosporus, ten anker liggende. Nadat de kapt. de wacht opgezet en nagezien had of alles in orde was, ging hij naar de kooieenigen tijd daarna werd hij wakker door eenig gedruisch, en roepende wat er gaande was, kreeg hij ten antwoord„alles wel1', waarop hij weder insliep. Kort daarna ontwaakte hij weder, en zag een man voor zich staan met een lang mes in de hand. Die persoon had nog even den lijd om het horloge en eenige kleederen van den kapitein mede te nemen en verdween hierop. Hoe hij verdwenen is, scheen even onverklaarbaar als hoe hij aan boord ge komen was. De kapitein liep onmiddellijk naar het dek en vond den wachtsman op het dek midscheeps op en neer loopende; doch deze had evenmin iets gezien of gehoord, en er was ook geen boot in de nabijheid te zien. Het woei een frissche koelte tijdens het gebeurde en de nacht was zeer donker. BUITENLAND. Franlcrij li. Volgens eene mededeeling in het Journal Officiel, zijn de luitenant-ter zee Francis Garnier, die zich door zijne onderzoekingstochten op de Me-Kong en door andere op eigene kosten en risico te werk gestelde pogingen ter opsporing van een bruikbaren waterweg tusschen Cochin- China en Centraal-China ongemeen verdienstelijk heeft gemaakt jegens zijn vaderland en in het bijzonder jegens de aardrijkskundige wetenschap, en de scheepvaandrig Balny, die, op aandrang van het Anamitische Hof, door den gouverneur van Saigon naar Tonkin gezonden waren om een Fransch reiziger, den heer Dupuis, tot dfr stipte nakoming van de tusschen Frankrijk en Koning Tu-Duc aangegane verdragen te nood zaken, den 21 sten December jl. te Ha-Noï door een troep oproerige Chineezen vermoord geworden. Door de overmacht gedwongen, hadden zij met het hen vergezellende escorte de wijk in de cita del van Ha-Noï genomen, waar zij, naar men meende, voor de muitelingen in veiligheid waren. Hoe deze het aangelegd hebben om het deta chement te overrompelen en de hoofden daarvan te vermoorden, wist men bij het afzenden der berichten te Saigon niet. Er waren terstond maat regelen genomen om de bedrijvers dezer misdaad streng te straffen. Een der ambassadeurs van Koning Tu-Duc, die zich te Saigon bevond, heeft zich onmiddellijk aan boord van een Fransch oorlogschip naar Ha Nol begeven om tot dat einde maatregelen te verordenen. In de Nationale Vergadering is de urgentie van een voorstel der linkerzijde, betreffende de geheime stemming, met 362 tegen 316 stemmen verworpen. De Commissie voor het leger heeft zich vereenigd met een voorstel van den heer Barail om de Prinsen van Orleans bij de armee toe te laten. Volgens het Journal de Florence, dat betrekkingen onderhoudt met hel Italiaansche Ministerie, zal de Orénoque in de maand April de haven van Civita Vecchia verlaten, om naar Frankrijk terug te keeren. Ouitscixlanci. De Pruisische Regeering heeft bij den Landdag een ontwerp ingediend tot het sluiten eener leening van 50,600,000 thaler, ter uitbreiding van het Staatsspoorwegnet. Het plan tot aanleg van een spoorweg te Berlijn, dwars door de stad naar Chariottenburg, wenschle de Regeering terstond in behandeling te brengen. Na eene levendige

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2