ben genomen. Het beschieten van den Kraton werd met twaalt stukken van zwaar kaliber en vier mortieren voortgezet. Men verwacht spoedige over gave van den Kiaton. De gezondheidstoestand der troepen is verbeterd. Na een veertiendaagsche vacant ie worden de Vertelavonden aanstaanden Zaterdag weer ge opend. In de laatste samenkomst hoorden de be zoekers het slot van De Graaf de Monte Cristo. De heer Van Boekeren zal nu voordat hij weer met een groole vertelling begint, een paar kleine vroolyke stukjes doen hooren, en heeft daartoe gekozen een tweetal Schotsche volksverhalen, ge titeld: Een vrouw of de galgen Willie de Potsenmaker(zie over toegangskaarten achter staande advertentie). De Vertelavonden werden tot nu toe door ruim tweehonderd personen zeer trouw bezocht. De opbrengst van de gezamenlijke giften in het arrondissement Leiden v«or het kindergeschenk aan Z. M. den Koning bedraagt f 811. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op hel Raadhuis alhier van partijen van-100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ48, f 24.50, 5.30, en ƒ2.40de laagste f 47, 23.50, ƒ4.60 en 2.30. By de heden op het Raadhuis alhier gehouden aanbesteding is de levering van klinkersteenen gegund aan den heer F. Mijnlieff Az., steenfa brikant te Nieuwerkerk aan den IJsel, ad 10.72 per 1000 stuks; de keien aan den heer T. J. Smits Jz., koopman en aannemer te Dordrecht, ad 57.75 per 1000 stuks. De officier van gezondheid 2de klasse H. C. F. L. Aalbersberg is van het 4de regiment infan terie overgeplaatst by 's Rijks hospitaal te Utrecht. Bij besluit van 7 dezer heeft Z. M. de Koning de beslissing verdaagd over het besluit der Staten van Zuid-Holland, waarbij met 1 Januari e. k. de provinciale waterstaatsdienst wordt opgedragen aan een te benoemen provincialen hoofdingenieur en diens bezoldiging wordt geregeld. De audiëntie van den Minister van Finan ciën en die van den Minister van Oorlog, op Donderdag den 15den Januari aanstaande, zullen niet plaats hebben. De Nieuwe Militaire Spectatorverschij nende bij den boekbandelaar H. C. A. Thieme te Nijmegen, heeft zich niet alleen in Nederland maar ook buitenslands een naam weten te maken. De nu begonnen 28ste jaargang zal o. a. be vatten een opstel van grooteren omvang„Louvois en de Republiek der Vereenigde Nederlanden", handelende over onze krijgsgeschiedenis uit de zeventiende eeuw. Zatérdag te een uur is in een der neven- zalen van het Paleis voor Volksvlijt," in tegen woordigheid van den Burgemeester van Amsterdam en een aantal genoodigden, de door den heer Geésink georganiseerde tentoonstelling van kunst industrie geopend, hoofdzakelijk bestaande uil datgene wat uit Nederland, op de wereldtentoon stelling te Weenen was geëxposeerd. Na de ope- ningiede van den heer Geesink, werden de deuren te drie uren voor het publiek opengesteld. In aan merking genomen dat het de eerste dag der expositie was, werd van die gelegenheid door een vrij talrijke menigte gebruik gemaakt. Teyler's godgeleerd Genootschap heeft twee antwoorden ontvangen op de vraag naar „eene verhandeling over de verhouding van de leerstel sels der Protestantsehe Kerkgenootschappen tot het leerbegrip van den Apostel Paulus"éen in 't Hoogduilsch met het motto: „tola haec doc- trina ad illud certamen etc."en éen in 't Hol- landsch, door den schrijver rnet zijn naam in plaats van met een spreuk geteekend. Ook op de vraag: „wat leert tie volkenkunde op haar tegenwóordig standpunt aangaande 's menschen godsdienstigen aanleg?" is een antwoord inge komen in 't Hollandsch met het motto', „gods dienstige aanleg", waarbij nog gevoegd was een opstel over een ander onderwerp, dat niet als prijsstof opgegeven was. Op de derde prijsvraag, welke tot onderwerp had: „Geschiedenis en be oordeeling van den stelregel: de vrije Kerk in den vrijen Staat" ontving het Genootschap geen antwoord. De plaatselijke commissie te Arnhem, de commissie te Schoonhoven, de burgemeester van Groesbeek hebben te kennen gegeven zich niet te kunnen ver.eenigen met het denkbeeld om Z. M. een gouden geschenk aan te bieden. A. Z. vraagt of er in Nederland kinderen zijn, die op 12 Mei jarig zijn. Voor de uitvoering van een bepaald plan is er noodig, liefst een jongentje, die den naam des lvonings, Willem draagt. Doch A. Z. verzoekt alle kinderen, die op 12 Mei jaiig zijn, niet ouder dan *14 jaren, zich franco onder het motto „12 Mei" aan de redactie der Haagsche Nieuwsbode te willen adresseeren. Op alle brieven zal geantwoord worden. De wijze van uitgaaf van het Recueil Mi litaire heeft sedert 1 Januari jl. eene verande ring ondergaan. Te rekenen van dien datum zullen de maandelijkscbe afleveringen worden ver deeld in drie door afzonderlijke pagineering te onderscheiden rubrieken, te weten: 1°. van stuk ken, die van zoodanigen aard zijn, dat zij op elk tijdstip door autoriteiten en officieren van het leger geraadpleegd moeten en kunnen worden; 2°. alle andere stukken, waarvan opname in de verzameling wordt gelasten 3o. algemeene orders voor het leger. Z. M. heeft bij besluit van 31 December jl. opnieuw geregeld de soldijen der onderofficieren en verdere militairen, dienende bij de verschil lende corpsen van het leger en bij de Koninklijke Militaire Academie, ten einde weder en meer algemeen te voorzien in de ongenoegzaamheid der tractèmenten. De Minister van Financiën verwittigt de belanghebbenden dat, blijkens eene mededeeling van de Duitsche postadministratie, de dienst der pakketbooten tusschen Odessa en Konstantinopel ten gevolge van ijsgang tijdelijk is gestaakt, en alzoo de verzending der correspondentie voor Kon stantinopel voorloopig niet langsdien wegkan plaats hebben. Het verslag omtrent den staat der inrichting en den uitslag der exploitatie van het gemeente badhuis te Scheveningen in het afgeloopen seizoen, duidt in vergelijking met verleden jaar eene aan zienlijke vermindering aan van het getal baden dat genomen is. Het gezamenlijk bedrag is 4-2874, te weten 38455 buiten-, 4419 binnenbaden en douches, zijnde 9ó41 minder dan in 1872. Er zijn namelijk genomen 9804 buitenbaden minder, maar daar entegen 263 binnenbaden meer dan in dat jaar. Dit groot verschil schijnt te moeten worden toe geschreven aan de minder gunstige weersgestelheid gedurende den afgeloopen zomer. De geheele ontvangst der exploitatie bedroeg in 1873 ƒ192,582.95, de uitgaaf 172,248.73'/2; de winst is dei halve 20,334.21'/a. De keuken (table d' hóte en diners) en restaurant, wijst een nadeelig slot. aan van 14,365.12; de vermakelijkheden een nadeelig slot van ƒ8.915.65 en de kurzaal van 1,713.37'/a. Voordeelige sloten leverden op: de buffetten en wijnkelders 30,675.61'/a; de baden ƒ3,529.07, alsmede logisen gebouw 11,153.67' /2. Z. M. heeft pensioen verleend aan: A. F. Aarts, gewezen ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, 1389; J. Slothouber, gewezen hoofdonderw. te Randwijk, gem. Heteren, ƒ267; H. Grauwert, gew. hoofdonderw. te Epse en Dorth, gem. Gorssel, 267; J. La wende, gew. hoofd onderw. te Hooge en Lage Zwaluvve 375 's jaars benoemd tot burgern.der gem. Bergh C. A. L. baron Van Hugenpoth, secr. aldaar; der gem. St.-Maarten W'. Schermerhorn; der gem. Hulst Ch. C. Ph. Pierssens; tot rechter in de arrond.- rechlbank te Alkmaar Jhr. M. A. Wichers, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Appingadam; tot raadsheer in het prov. gerechtshof in Overijsel Mr. L Hertzveld, advocaat te Zwolle en lid der Prov. Staten van Overijsel; lot rechter in de arrond.-rechtbank te Leeuwarden Jhr. Mr. O. De Marees van Swinderen, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Appingadam, en Mr. C. W. De Vriese, thans kantonrechter te Bergum; aan Mr. A. P. Weggeman Guldemont, op verzoek, met» ing. van 1 Febr. 1874, eervol ontslag ver leend als kantonrechter te Sliedrecht. Gremengfcl Nieuws. Z a t e r d a g - m i d d a g, Ier uim 3 uren, is de exprestrein, die te 2 uren van Luik vertrok ken was, nabij het station Hasselt gederailleerd, ten gevolge van het breken van een rail. De loco motief met tender en twee waggons werden uit het spoor geworpen en de schok, daardoor ver oorzaakt, was vrij hevig. Daar de trein in de nabijheid van het station was, had de machinist reeds gestoptindien het ongeval in volle vaart had plaats gehad, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De passagiers kwamen door hel oponthoud te laat te Eindhoven, om nog met den op Holland correspondeerenden trein te kunnen doorgaan. In Den Haag is in het water aan de Nieuwe Haven hedenmorgen vroegtijdig gevonden het lijk 'van een zesjarigen knaap, die eerst sedert den vorigen avond uit de ouderlijke woning werd vermist. H. M. de Koningin heeft aan Christina Fuchs, dienstmeid in het stedelijk gasthuis in Den Haag, die zich bij een moeilijke operatie liet ader laten, orn met haar bloed het leven van een ongelukkigen lijder te redden, een sierlijk in schild pad gebonden bijbel met zilveren slot ten geschenke gegeven. Een twist tusschen twee zeelieden te A., heeft de polilie, naar men verneemt, op het spoor gebracht van een moord, voor eenige jaren te Wildervank op een jeugdig zeeman gepleegd. De zaak is in handen der justitie gesteld. Gistermiddag is ie Amsterdam brand uitgebarsten in de Jodenhouttuinen, achter de Jodenbreestraat, in het pakhuis van hout en turf van de weduwe Content. De voorgevel is inge stort, waarbij eenige ongelukken plaats hadden. Volgens gerucht is een der brandmeesters omge komen. Een vreeselijke stoomketel-ontplof- fing heeft verleden week in de Atlas Ironworks te Bolton plaats gehad. Vijf personen zijn bij die ramp gedood, en een twintigtal verminkt of ge kwetst. Bovendien is eene schade aangericht, die op 5000 pd. st. begroot wordt. Uit Groningen wordt gemeld, dat jl. Donderdag, op het 2de abonnements-concert van den heer J. H. Bekker aldaar, zich een muzikaal won derkind heeft doen hooren, op hetwelk de aan dacht behoort te worden gevestigdte meer, daar het elders in ons land persoonlijk nog onbekend is. 't Is een zevenjarig meisje, Fanny Richter, 't dochtertje van den heer Richter, leeraar aan de Reaalschool te Leer (Oost-Friesland). Het kind heeft in 't nu verloopen jaar op vele plaatsen in Duitschland zich doen hooren, en algemeen was ook daar blijkens de dagbladen de ver bazing over dit zoo vroeg ontluikend muzikaal talent. Het tengere, hoogst interessante kind kan nog geene noot lezen, evenmin als het nog onderwijs in 't gewone lezen en schrij ven heeft ontvangen, wat men niet anders dan goedkeuren kan, met 't oog op 't gevaar, dat elke studie bij zulk eene vroegtijdige rijpheid van den geest medebrengt. Met verbazing heelt men ook te Groningen gezien, hoe ver dit kind reeds ontwikkeld is in de voordracht en de techniek van het pianospel. Het droeg gedeelten van sonates en dergelijke voor van de beste meesters, en ook eigen kleine compositiën. De eerste heeft zij zich eigen gemaakt door het gehoor. Indien dit kind lichaamskracht genoeg bezit en behouden mag, durft men daarvan een schitterende toekomst ver wachten. Naar men verneemt, zijn op eenige plaatsen in Noord-Holland, met name Amsterdam, sedert eenigen tijd valsche guldens, halve guldens en kwartguldens in omloop, die met groote nauw keurigheid zijn nagemaakt. BUITENLAND. Frankrij k. Het rechter centrum heeft besloten, heden het Ministerie te interpelleeren over de tegenwoordige crisis, om een motie van vertrouwen uit te lokken en vervolgens te vragen dat de wet, regelende de aanstelling der maires, aan de orde worde gesteld. Spanje. 't Officieele orgaan bevat een manifest, waarin 't Ministerie zich tegenover de natie omtrent de

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2