vroeger notaris te Samarang, thans landhuurder in Soerakarta. Aan de na te melden personen is vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken ver sierselen, als: van commandeur der orde van Frans Jozef, aan Di. E. H. Von Baumhauer, hon. hoogl., secret, van de Hóll. Maatsch. van Wetensch. te Haarlem; en van ridder dier orde, aan: M. J. De Bont, te Amsterdam; J. G. W. Fijnje, voor zitter van den raad van toezicht -op de spoorweg diensten, in Den HaagL. A. H. Harlogh, ingen.- directeur der Kon. fabriek van waskaarsen, te Amsterdam; H. Ten Kate, historieschilder, in Den Haag; J. M. Van Kempen, fabrikant, te Voor schoten; C. Muysken, architect, te Weenen;F. J. W. H. Schmitz, direct, der firma Wijnand Fockink, te Amsterdam; L. Serrurier, industrieel, te Am sterdam; J. G. Vogel, kunstschilder, voorzitter van hei schilderkundig genootschap in Den Haag. Gemengd Nieuws. Te Ammerzoden had Donderdag een treurig ongeval plaats. Terwijl de huisvrouw van J. v. D. hare beide kinderen een oogenblik alleen had gelaten, raakte een der kleinen van 4'/2 jaar, die dicht bij de kachel zat, tei wijl de andere deze oppookte, in brand, met het noodlottig gevolg, dat het kind, hoewel zeer spoedig hulp opdaagde, ernstige brandwonden bekwam, waaraan het na een smartelijk lijden van enkele uren overleed. Het 'prov. gerechtshof in Gelderland heeft bij arrest van gisterën A. B. en D. B., wed. van H. H., ter zake van diefstal bij nacht rih een bewoond huis door meer dan een persoon, elk huhnèr veroordeeld tot een tuchthuisstraf van "6 j'aren. Naar men verneemt, is in den nacht tusschen 6 en 7 dezer wederom diefstal gepleegd ten nadeele van den heer Havinga Oörtwijn, en wel wederom te zijnen huize te Euvelgunne. De diefstal moet zich nu alleen bepaald hebben tot linnengoed. Bij arrest van het provinciaal Ge- rechlshof te Maastricht, is Ch. C. Sterdt, geboren te Croeckern (Pruisen), vroeger pakmeester bij den Bergisch- Markischen spoorweg, te Venlo, 'thans te Maastricht in hechtenis, veroordeeld tot éen jaar cellulaire gevangenisstraf, ter zake van diefstallen van goederen die ter verzending aan het spoorwegstation te Venlo aanwezig waren. Uit Kampen wordt gemeld: De korpo raal (gedetacheerd) die voor eenige dagen een kame raad den vinger afhakte, is door twee korporaals naar Arnhem getransporteerd om voor den krijgs raad voor dat feit terecht te staan. De voorloo- pige instructie moet niet gunstig voor hem zijn uitgevallen. In het laatst van November is te Alkem'ade, ten nadeele van den kleermaker B. K., ontvreemd 1 bankbiljet van ƒ100 n°. 4297; 2 muntbiljetten, ieder van ƒ10, n°. 517 en 521 en ƒ280 aan verschillende muntspeciën. Van dezen diefstal wordt verdacht W. K., tot dien tijd knecht bij voormelden kleermaker. KOLONIËN. BATAVIA, 6 December. De cholera neemt hier ter plaatse en te Samarang af, maar maakt nog menig slachtoffer in het binnenland en op de andere kustplaatsen. De ziekte is nu ook tot de Preanger en Pasoe- roean doorgedrongen. Te Samarang bevinden zich 2 doctors djawa, van hier gezonden, om 100,000 inlanders, verspreid over ongeveer 3b vierk. mijlen, geneeskundige hulp te bieden. Drie booten van het verbrande schip Neha- lenniamet kapitein Hollanders en zijne vrouw, zijn alhier en de vierde te Patjilan aangekomen, zoodat alle opvarenden, na veel ellende te hebben doorstaan, gered zijn. Voor een eenvoudig monument op het graf van wijlen Jacob Kloppenburg is in weinige dagen door den handel voor een vrij belangiijke som ingeschreven. Bij besluit van 1 Dec. is goedgekeurd de, overeenkomstig de voorwaarden en uitkomsten der op den lsten Nov. 1873 te Soerabaja gehouden openbare aanbesteding, voorloopig gedane toewij zing aan de firma L. G. Van Lakerveld en G0., voor eene som van 1,798,990, van het graven van hel Kaboh-kanaal in de residentie Soerabaja, en het maken van al de daarbij behoorende kunst en andere werken. Door den gouv.-generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Ontslagen: Op verz., eerv., uit zijne betrekk., weg. ziekte, de 2de subst.-griff. bij den raad van justitie te Batavia Mr. P. Van der Poel; eervol, uit's lands dienst, met behoud van recht op pens. de 3de comm. op het resid.-kant. tePalernbang M. F. Smetseervol, uit 's lands dienst, de met verlof in Ned. aanwezige O.-I. ambt. G. Van de Wetering Fz.op verz., eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het assjst.-resid.-kant. te Ponorogo (Madioen) J. F. Wenneker; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens. het lid der wees- en boedelk. te Samarang H. Idzardi; op verzoek, eervol, uit 's lands burgerlijken dienst, de gewezen klerk bij den contr. van Amendit en Negara J. H. Klepper; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de klerk ter alg. secr. P. A. De la Rambelje. Benoemd: Tót schout voor de politie te Grissee (Soerabaja), G. J. H. Vogelsang; lot hulponderwijzer aan de openb. lagere school te Patti H. G. P. Obdeijndoor den landraad te Buitenzorg, tot buileng. subst.-griff. bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, P. C. Van Vrijberghe de Coninghtot ambt. ter beschikking bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, H. J. Van der Plas;3den comm. ter alg. secret., J. A. Boulet; comm.-ontv. der in- en uitvoerr., tevens lung, havenm. te Sampang (Madura),-W. Oudhoff; pied. bij de prot. gem. lePa- soeroean, P. Heering; conir. der 2de kl. bij het bin nenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura G. A. Schererlsten hulponderw. aan de openb. lag. school te Amböina, L. Frankenzoutverk. tevens alg. pak- huism. te Palernbang, J. Micola2den deurw. bij den raad van justitie te Batavia, Ch. Schmidgallbuiteng. subst.-griff bij het hoog-gerechtshof, buiten bezwaar van den lande, C. J. De Jaagerkantoorchef 3de kl., C. Spier; 4de kl., S. Van Braam Morris en H. Olland; adjunct-comm. F. Kruthoffer, J. B. Schipper, W. F. Gijsbers; de eerste en de laatste bij het telegraafk. te Samarang en de tweede bij het post- en telegraafk. te Cheribon. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den control, der 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura Mr. W. D. J. Van der Feltz; naar Ned., wegens ziekte, aan den control, de 2de kl. bij het bin nenl. bestuur op Java en Madura G. A. Romer, aan den hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Sumanap (Madura) R. Rogholt en aan den benoemden lsten hulponderw. aan de openb. lagere school te Amboina J. Zeven. Departement van Oorlog Ver leend: Een tweejarig verlot naar Europa, voorden tijd van een jaar, buiten bezwaar van den lande, aan den lsten luit. der caval. L. A. Van der Düssen. O n t- slagen: Eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst,wegens lichamelijke ongeschiktheid, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. F. K. Martin. BUITENLAND. Frankry li. Maandag jl. hebben de ex-Koning van Spanje, Amedeus I en de ex-Koning van Napels Frans II elkander aan het spoorweg-station te Straatsburg ontmoet en een twintigtal minuten gelijktijdig in éen en dezelfde wachtkamer doorgebracht. Zij deden, alsof zij elkaar niet kenden. De eerste begaf zich van Parijs naar Weenen en de tweede van Weenen naar Parijs. Het Journal Ufficiel berichtte gisteren, dat de ministers, tengevolge van het besluit der Kamer, in haie ziiting van Donderdag, aan den President der Republiek hun ontslag hadden aan geboden. Mac Malum antwoordde, dat hij be sloten was hun ontslag thans niet aan te nemen, en hij zich voorbehield de zaak nader rijpelijk te overwegen, zoodat de ministers, in afwachting dat Mac Mahon een besluit omtrent hen neemt, hunne poi teleuilles zullen blijven behouden. S >uitHCl>lïxnd. De hertog van Edinburg is als kolonel d la suite van het Thüringsche inlanterie-iegiment n°. 95 in het Pruisische leger aangesteld en hem tevens een luitenant als adjudant toegevoegd. Dit is het eerste geval dat een Engelsche prins formeel bij het Pruisische leger aangesteld wordt. Spanje. Een der Madridsche bladen meldt, dat de heeren Figueras, Salrneron en Pi y Margall stappen heb ben gedaan bij den heer Castelar, om zijne mede werking te verkrijgen tot reorganisatie van de federatieve partij. Maar de heer Castelar heeft dit voorstel met verontwaardiging afgewezen. Groot-Britannië Aan den Times is uit Konstantinopel bericht, dat de Grootvizier tot den Khedive een schrijven gericht heeft, waarin hij dezen verzoekt, de Suez- maatschappij aan te sporen, om binnen drie maanden zich te gedragen naar de schikking, door de internationale commissie voor de heffing der tolgelden op het kanaal aanbevolen. Bij wei gering zou de maatschappij tot haar oorspron kelijk tolgeld van 10 franken per ton terug te keerenhebben. Telegrammen. Versailles, 9 Januari. In eene talrijk bezochte bijeenkomst der leden van het rechter-centrum is eenstemmig beslotenj om onverwijld den heer De Broglie en zijn Kabinet te doen weten, dat men ten stelligste besloten is om hem te steunen en met hem mede te werken, ten einde aan het land van de eensgezindheid tusschen de regeering en de meerderheid te doen blijken. De heeren Audiffret-Pasquier, Goulard, Beulé, Batbie, Cumont en het geheele bureau hebben dit besluit aan de heeren De Broglie en Decazes doen kennen. Dezen hebben geantwoord, dat 't Kabinet geen oogen blik twijfelen kan aan den vasten wil der meer derheid om zich rnet de regeering te verstaan tot 't voorbereiden van de discussie die Maandag zal plaats hebben. De bureaux van de fractiën der rechterzijde zijn tegen morgen tot hetzelfde doel bijeengeroepen. Rome, 9 Januari. De Liberia bevestigt het, dat de kardinaals Chigi en Falcinelli te Parijs en te Weenen zullen blijven. Voorts zegt zij te weten, dat msgr. Sanguigni benoemd is tot nuntius te Lissabon, en dat Agnozzi uitZwitserland terug geroepen zal worden, om de waardigheid van nuntius in Den Haag te gaan bekleeden. De tegen woordige nuntius in Den Haag zou naar Brussel worden overgeplaatst. Brussel, 9 Januari. De Indép. Beige behelst een telegram uit St. Jean de Luz van heden, waarin gemeld wordt, dat Moriones versterking van artillerie heeft ontvangen, zoodat men ver wacht dat hij met 25,000 man en acht kanonnen don Carlos en Elio tusschen Santona en Castrejana zal aanvallen. Bilbao is volledig geblokkeerd door de iCarlisten, die voorts, cenmieuwen aanyal in den zin hebben tegen Porlugalette. Versailles, 9 Januari. In de zitting der Kamer op heden heeft de heer Benoist d'Azy verklaard, dat de Commissie op dit oogenblik nog niet gereed is voor de discussie over de aanhangig gebleven belaslingontwerpen. De Minister van Financiën zeide hierop, dat hij, tengevolge van het votum der Kamer van gisteren, aan de discussie niet anders meer kon deelnemen dan als eenvoudig afgevaardigde. De beraadslaging is toen verdaagd tot Maandag. Parijs, 9 Januari. Er is nog niets gevonden, waardoor een einde kan komen aan deministeri- eele crisis. Nog altoos echter zegt men, dat van de Kamer een votum van vertrouwen voor het Ministerie gevraagd zal worden. Laatste "bemchten. Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van den jeugdig afgestorven toonkunstenaar De Graan naar de begraafplaats „Kik en Duinen" geleid. Bij 't graf werd door de mannenzangvereeniging „Cecilia" een treurlied gezongen; Dr. Wap en de heer Vogel hielden toespraken, terwijl de heer Nicolaï als oud-leermeester van den ontslapene in een slot woord aan zijn talent hulde bracht. Onder de gesignaleerden in het Politieblad treft rnen aan Johannes Achterberg, oud 46 jaren, die bij vonnis der Arr.-Rechtbank te Rotterdam wegens het in het openbaar smaden van den persoon des Konings, is veroordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2