DAGBLAD. I A0. 1V74. Vrijdag 9 Januari. li PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nomraers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootcre letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. ■IER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den IGden December 1S73, n°. 93/1 Provinciaal blad n°. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van •den 7den April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk III, op den 9, 13 en 14 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wijders na den 29sten Juli, iederen Woensdag en Zater dag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen: b. dat zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ij king moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelrnerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden eti strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 3den December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1874, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1855j alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, inge zetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16, 23 en 30 December 1873; Doen te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raad huis, vaD des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag 12 Januari, voorde bewoners van de wijken 1,11, en lil Dinsdag 13 o IV en V Woensdag 14 VI, Donderd. 15 n Vil Vrijdag 16 VIII en IX of de buitenwijk en dat de geboorte-akteD, die de belanghebbenden bij de inschrij ving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, be- hooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bnrgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art 265 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden het 3de suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1873 heeft vastgesteld, en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende *acht dagen, voor een ieder ter lezing is neder gelegd; ter wijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgera. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Januari 1874. ziji onj vin LEIDEN, 8 Januari. Den directeur der Gymnastiek-vereeniging „Lycurgus" te Arnhem, den heer J. S. G. Disse, die door zijne benoeming naar Leiden, Arnhem gaat verlaten is door den president dier vereeniging het eerelidmaatschap aangeboden, bij gelegenheid van het feest ter inwijding van het nieuwe vaandel op 3 Jan. jl. Genoemde vereeniging telt 80 leden. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de plechtige opening der tentoonsteling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op Zaterdag a. s., in tegenwoordigheid der besturen van Nederland- sche Maatschappijen, die de bevordering van kunst of nijverheid op het oog hebben, alsmede van genoodigden, inzenders en belangstellenden. Moge deze eerste poging, van den heer Geesink, om de hedendaagsche Nederlandsche kunst-industrie tot hooger levensuiting op te wekken, bij velen een welwillend onthaal vinden. Ofschoon Woerden als vesting opgeheven zal worden en met Mei de beide compagnieën van hel 8ste reg. inf. van daar te Utrecht zullen terugkeeren, zal in die plaats echter een arsenaal voor de artillerie gevestigd blijven en ligt het in de bedoeling van den minister, om dit zelfs nog uit te breiden en tot een der hoofdmaga zijnen te maken voor de artillerie. Waarschijnlijk zal alsdan nog een compagnie vesting-artillerie aan het thans garnizoen houdende detachement worden toegevoegd. Naar nader vernomen wordt, is op de on langs gehouden vergadering van heeren burge meesters der verschillende provinciale hoofdplaatsen van ons land, om met elkander te spreken over het zilveren feest van onzen Koning op 12 Mei a. s.. eerst ter sprake gebracht het aankoopen door de natie van een buitengoed te 's-Heerenberg, dat met 1400 hectaren grond 1 millioen en met slechts 400 hectaren 6 a 7 ton moet kosten. Dit plan stuitte echter af op het bezwaar dat het te veel geld zou kosten, welk bezwaar eveneens werd ingebracht tegen het plan om den Koning een nieuw paleis te Amsterdam, in plaats van het stadhuis, aan te bieden. Algemeen zag men in dat een geschenk in zilver en goud de meeste kans van slagen zou hebben, zoodat men zich daartoe dan ook bepalen zal. In eene vergadering te Amsterdam hijeen- geroepen door het Bestuur der Feestcommissie tot viering van het Koningsfeest in Mei, is door den voorzitter Mr. Herman Van Lennep mede deeling gedaan van hel geen door het Bestuur sedert zijne oplreding is geschied. Het Bestuur heeft uit de Feestcommissie vier Subcommissiën gevormd, en weleene financieele Subcommissie, eene voor het decoratief, een voor den optocht en een voor de volksfeesten. Die voor het deco ratief heeft bereids de teekeningen en plans ont worpen voor het versieren van verschillende pun ten der stad en voor de later te noemen allegorische wagens voor den optocht. Die voor den optocht heeft voorgesteld, dien te verdeelen in een histo risch en een allegorisch gedeeltehet eerste ge deelte in historisch costuum, voor te stellen door een aantal ruiters en voetgangers, het tweede door allegorische wagens, omgeven door de cor- poratiën, wier medewerking hiertoe gevraagd zal worden. De Commissie heeft voor het eerste ge- deelte van den optocht reeds verschillende toe- j zeggingen verkregen en is bezig dien te organi- seeren. De Subcommissie voor de organisatie der volkfeesten is nog niet bijeengeroepen. Haar werk kring is nochtans zeer belangrijkbij voorbaat rekent de voorzitter op de medewerking der stad- genooten, om de volksfeesten op te luisteren, en aan het doel te doen beantwoorden. Deze Sub commissie zal ook weldra bijeenkomen. De Vereeniging „Neerlands Burgerwacht*' te Amsterdam heeft het plan opgevat, om by gelegenheid van *s Konings zilveren kroningsfeest een wedstrijd met vuurwapenen te houden, waarby worden uitgenoodigd alle Nederlandsche scherp- schuttersvereenigingen, afgevaardigden van vloot, leger en schutterij, henevens Luxemhurgsche en Belgische weerbaarheidsmannen, waartoe de Koning, die het feest waarschijnlijk met zijne tegenwoor digheid zal vereeren, bijzondere vergunning heeft verleend. Men meldt uit Point de Galle van 2 Jan. De Fransche stoomboot Provencevan Yokohama is hier gisteren aangekomen en heeft heden de reis onder zeil voortgezet ten gevolge van averij aan de machine. De mail van de Provence zal met de eerstvolgende Engelsche pakketboot ver zonden worden en de passagiers zullen overgescheept worden op de Fransche stoomboot Hoogly, die binnen 10 dagen verwacht wordt op reis naar Marseille. Onder de belangrijke instellingen, welke in den laatsten tijd door beminnaars van kunst werken en antiquiteilen zijn opgericht, is mis schien minder hekend, en toch de vermelding zeer waard, het bisschoppelijk Museum te Haarlem. Het omvat zeer belangrijke proeven, en in vrij groot getal, op het breede gebied der kerkelyke kunst verzameldoude schilderijen, waaronder van eerste meesters handschriflen, gobelins, drijf-, graveer- en stikwerk, kanten en paramentiek (kerkelijk tapijtwerk), etsen en wiegedrukken (in cunabelen), snijwerk en afgietsels van proeven van plastische kunst. Het Museum staat voor ieder open, die zijn verlangen om het te bezichtigen aan het bisdom te Haarlem doet kennen. Den löden dezer moet te Nieuwediep over gaan aan boord van het stoomschip Prins van Oranje een detachement, sterk 125 militairen, waaronder 8 onderofficieren, ten einde met dien bodem via Suez naar Java te worden overgebracht. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië J. H. T. Wiegand, terwijl als medegeleiders zijn bestemd de lste luitenant der infanterie J. H. Nuijsink en de 2de luitenant van dat wapen C. A. Stegerhoek. De beide eerst genoemde officieren keeren van verlof naar Java terug. De Minister van Financiën herinnert de belanghebbenden aan de gelegenheid tot verzen ding der correspondentie naar Brazilië, Uruguay, de Argentijnsche Republiek en Chili, door middel van de Belgische pakketbooten, waarvan hef ver trek uit Antwerpen plaats vindt naar Brazilië, Uruguay en de Argentijnsche Republiek op den lsten en den 15den en naar Chili op den 15den van elke rnaand. De door middel der gemelde pakketbooten te verzenden brieven enz., moeten van eene aanwijzing op het adres „via Antwerpen" worden voorzien. Zooals men weet, is bij de Hervormde ge meente te Amsterdam een plan aanhangig om die gemeente te verdeelen in kerspelen. Dat plan is uitgegaan van den predikant A. Kuyper, en strekt om de gemeente in 5 kerspelen te splitsen, waarvan elk twee kerken zal in bezit nemen. Twee kerspelen zijn voor de modernen, twee voor de confessioneelen en éen is voor de midden partij bestemd. De inkomsten van diaconie en kerk worden naar evenredigheid verdeeld. De Kerke-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1