ontvangen: Penang, 6 Januari. De Hollanders zijn den Kraton genaderd. Het bombardement begon den 3den en zal voortgezet worden totdat de Atjineezen zich overgeven. Het gerucht loopt dat de cholera en ziekten in de legerplaats der Hol landers heersöhen. De sterfte zbu groot zijn, vooral onder de inlandsche troepen. fey de steipming voor een lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Gouda zijn uitgebracht 2323 stemmen, waarvan geldig 2317. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen den heer Verniers van der Loeff, die 957, en den heer Kuyper, die 767 stemnien be kwam. Op den heer Heemskerk waren 392, op den heer Van Golstein 197 stemmen uitgebracht. Hét stoomschip Conrad, kapt. Graadt van Roggen, van Nieuwediep naar Batavia, kwam 4 dezer te Port-Said aan en ging den volgenden dag het Suez-kanaal in. Het Ned. stqoipjschip Madurakapt. B. Or- dgman, cjat 29 Dec. van Suez vertrokken was, is k San. des avonds te Aden gearriveerd. Schip en machjpe in perfecten toestand, troepen allen we). Het schip zou 6 Januari vroeg vertrekken. Het Centraal Comité voor het kinderge schenk aan Z. M. den Koning hpeft aan de arroniiss^rpents-comité's eene circulaire gezonden, waarin het zijne bezwaren uiteenzet tegen het voorspel om eene vergadering van afgevaardigden der comitê's te doen houden, ten einde over het geschenk en de wijze van aapbieding te beraad slagen. Het centraal comité is van oordeel, dat het (Joel niet minder kosten en befer door corres pondentie kan vyorden bereikt. Uit de circulaire blijkt, dat het centraal comité in beginsel voor stelt, (Jat de aanbieding door kinderen zal geschieden en (Je aanspraak door een hunner zal worden gehouden. Door de vereeniging van officieren der schutterijen in Nederland is dezer dagen eene circulaire aan alle, commandanten van schutterijen (dienstdoende en rustende) verzonden, inschry vingen verzoekende om aan Z. M. den Koning een' zelfstandig huldeblijk uit naam van de offi cieren der schutterijen aan te bieden, bij gelegen heid van het zilveren kroningsfeest. In navolging van hetgeen voor het leger bepaald is, heeft de vereeniging gemeend een maximum te moeten vaststellen, en wel f 5 voor hoofdofficieren, f 2.50 voor kapiteins en f 1 voor mindere officieren. Naar men verneemt, is door Burg. en Weths. van Am sterdam aan Z. M. den Koning de uit- noodiging gericht, orn op den 12den Mei a. s. de hoofdstad met zijne tegenwoordigheid te vereeren. In dë gisteren gehouden zitting van den Haagschën gerheenleraad is het verzoek der heeren Maas en Kool om tot den aanleg eener haven ten zuiden van Scheveningen eene subsidie uit de gemeentekas te erlangen ten bedrage van f 750000, met groote meerderheid van stemmen aangenomen.' Medegedeeld werd, dat eene straat, loópende langs het weldra in Den Haag te ver rijzen gebouw voor kunsten en wetenschappen, deh naam heeft ontvangen van Muzenstraat. Dé heer C. A. J. Geesink heeft bekend gemaakt, dat de tentoonstelling van hedendaagsche kunst-industrie in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden geopend op Zaterdag 10 Januari e. k., des middags te 12 uren. Volgens de Penang Gazette van 4 Dec. waren voor een tiental dagen te Deli twee Atji- neesche spionnen gevangen genomen, waarvan de een Hollander en de ander een Deen was. Ze zijn onder behoorlijk geleide naar Atjin vervoerd, orn overgeleverd te worden aan generaal Van Swietén. De Nederlandsche Bank had op 5 Januari bij een muntmateriaal van 109,825,217.16 voor eene som van f 69,890,886.235 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zy ge rechtigd is, terwijl hel muntmateriaal op zijne beurt 27,958,346.49 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij ministerieele beschikking is aan H. Van Bikkenberg, te Weesp, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor een stoomsleepdienst tus schen Muidén, Weesp en Niëuwersluis, met de schroefstoomboot Keulsclie Vaart N°. 1. Z. M. heeft aan P, Peeréboom, op verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Bolsward; bevorderd tot kap.-luit. ter zee den luit. ter zee 1ste kl. J. W. F. Frucht; en tot luit. ter zee 1ste kl., den luit. ter zee 2de kl. T. Spree; vergund aan den kapitein ter zee titulair A. R. Blommendal, chef van de hydro- graphie, het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem geschonken door Z. M. den Koning van Italië. Z. M. heeft herbenoemdtot griffier bij het kantongerecht te Tilburg, G. Van Eyltot plaats- verv. kantonr. te Helmond, A. Dijkhoff; tot griff. bij het kantonger. te Wageningen, Mr. P. J. Everts; tot plaatsv. kantonr. le Wijchen, J. P. Van Cla- renbeektot kantonr. te Groenlo, Mr. W. J. L. De la Fontaine Schluiter; te Doetinchem, Mr. D. W. Nibbelinkte Terborg, Mr. L. H. W. Losecaat Vermeer; tot plaatsv. kantonrechter te Gelder- malsen J. J. G. Van Everdingen, en Mr. W. C. baron Van Pallandt; tot griffier bij het kanton gerecht te Rotterdam (eerste kanton), Mr. J. L. Melchers; tot plaatsv. kantonr. te Schoonhoven, D. J. De KruyfT; te Dordrecht, Mr. H. A. Nebbens Sterling; tot kantonr. te Ridderkerk, Mr. J. B. Van Osenbruggen; tot plaatsv. kantonr. te Brielle, W. J. Berdenis van Berlekom Ie Sommelsdijk, L. C. C. Kolfï van Oosterwijk; tot kantonr. te Middelburg, Jhr. Mr. L. W. A. Schuurbeque Boeye; tot griff. bij het kantonger. te Vlissingen, Mr. W. Van der Os; te Berlikum, Mr. J. Klasing Schonegevel tot plaatsv. kantonrechter te Harlingen, Mr. G. Schot; tot kantonrechter te Goor, Mr. W. C. Verwey Mejan; tot plaatsv. kantonrechter te Delden, J. De Lorraine Hollingtot kantonrechter te Hoogezand, Mr. H. Veenhoven. Gemengd Nieuws. De justitie te Breda heeft jl. Zater dag te Zundert een gerechtelijk onderzoek inge steld over eene aldaar gepleegde moedwillige brandstichling in de schuur van H. v. H., waar door deze mét de daarin aanwezige landbouwge reedschappen en winterprovisie, benevens drie koeien en eene geit zijn verbrand. Men berekent de schade op 1000, terwijl niets was verzekerd. Twee kinderen, J. v. A., oud negen, en C. R., oud 8 jaren, hebben bekend aan deze brand stichting schuldig te zijn. Ten hunnen laste is nog gebleken, dat zy den avond vóór de brand stichting op den openbaren weg een Sjarig meisje gewelddadig hebben aangerand en beroofd van al de eetwaren, welke dit kind bij den bakke^ had gekocht; ook hieraan hebben zy hunne schuld békend. Wegens andere baldadigheden zijn deze jeugdige misdadigers nog bovendien onderscheidene malen in het cachot van het gemeentehuis opge sloten geweest. Op last van den rechter-commis saris zijn zij in hechtenis genomen en naar het huis van arrest te Breda overgebracht, terwijl het gerechtelyk onderzoek verder tegen hen wordt voortgezet. Naar men verneemt, heeft de make laar in roerende en onroereride goederen, tevens commissionair in effecten, v. W., te Haarlem, zijne betalingen gestaakt. Men zegt, dat hij zich naar Engeland heeft begeven. Achter de fabriek Van de heeren G. J. Wispelwey en Co. te Zwolle, waar men een ijzeren brug heeft vervaardigd voor een der kunst werken van den Oosterspoorweg tusschen Amers foort en Amsterdam, was men Maandag-avond bezig die brug op pontons te plaatsen tot vervoer, doch het ijzeren gevaarte bleek te zwaar, zoodat brug en pontons naar de diepte verdwenen. Aan W. V e r h e ij en z ij n dochter te Scheveningen zyn gisteren de dagvaardingen be- teekend om op Donderdag 15 dezer voor de arron- dissements-rechtbank in Den Haag te verschijnen als aangeklaagd van ongeveer 3 maanden geleden M. Dijkhuizen, die sedert is overleden, te hebben mishandeld. Niet minder dan 14 getuigen zullen worden opgeroepen, om in deze zaak te worden gehoord. Ook zijn, naar men verzekert, als des kundigen gedagvaard de heer med. dr. J. Van der Mandele (arts) en de geneesheer C. De Vlaming. Omstreeks Februari a. s. zal een merkwaardige plant in den Amsterdamschen hortus waarschijnlijk in bloei zijn. 't Is de Dory- anthes excelsa, van Jhr. P. H. Six, te 's-Grave- land. De bloemsteel, welke uit het midden dei- bladeren is voortgekomen, heeft thans, volgens eene mededeeling van Semper virens eene hoogte van circa 3'/2 meter bereikt; aan zijn top ontwik kelt zich een sterke knop die, bij goeden voortgang, een bouquet vormt van een halven Jjaeter mi,d.- dellyn, gevuld met bloemen van bet schoonste rood, eenigszins als de bekende goudlelie. Depe plant moet nog nooit in ons land gebloeid hebben. Greld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 29 Dec. 1873 tot 5 Jan. 1874. De gunstige gesteldheid der geldmarkt, die sedert een paar weken steeds verbeterde, heeft in de laatste acht dagen verdere vorderingen gemaakt. Daartoe droeg het verschijnen der kolossale Januari- coupon veel bij, maar ook uit andere oorzaken vloeide er veel specie naar de Banken, zoodat deze alle met gunstige weekstaten voor den dag konden komen. De specievoorraad was vermeer derd, de disconto's en de circulatie der bank biljetten verminderd. Het disconto is echter niet verlaagd, omdat men eenigermate gedekt wil blyven tegen al te sterke vraag voor nieuwe geldleeningeq, Toch is op onze markt de prolongatie op 5 pCt. gevallen. Het gewone verschijnsel, dat de belegging der met Januari losgekomen rente de prijzen der fondsen doet stygen, merkten wij ook thans op. Onze Nationale Schuld maakte eene goede schrede voor waarts en desgelyks de meeste Russische Staals- en Spoorwegfondsen en de Oostenrijksche rente-* schuld. Van onze industrieele papieren waren aandeelen Nederlandsche Bank weder hooger, 141 pCl., id. Nederlandsch Indische Handelsbank liepen tot 95 pCt., id. Exploitatie-maatschappij tot 114 pCt., waarop echter weder een paar pCt. verlorén werd. Aandeelen Centraal-spoorweg en de Boxtel—\yesel aandeelen en obligatiën blijven steeds gedrukt en waren voor verminderde pryzen te bekomen. De geschillen tusschen de Peruaansche regeerjng en de firma Dreyfus te Parys, die een ernstigen loop namen en tot een publieke correspondentie tusschen die firma en den Peruaanschen gezant te Londen aanleiding gaven, hadden een zeer deprecieerende uitwerking op de 5 en 6 pCt. obligatiën die respect, tot 48'/4 en 567/8 pCl. daalden, doch zich later, toen het geschil bijge legd was, eenigszins herstelden zoodat zij op 501/4 en 593/4 pCt. sluiten. Spanjaards waren heden, naar aanleiding van de vervanging van Castelar door Pavia zeer willigde buitenlaudsche rezen van 171 /4 tot 17|C/16, d^ binneqlandsche van 13'/4 tot 13'5/jg pCt., misschien wel om binnen een paar dagen weer evenveel of meer nog weder te verliezen. Er liep heden een gerucht dat de Turk- sche coupon van Januari niet betaald zal worden, waardoor de koers der 8 pCt. en 1 pCt. en die der obligatie 1869 filj2 daalde. Zekerheid be staat daaromtrent nog niet, want by het geldge brek dat altijd in de Turksche schatkist heerscht zou het niemand moeten verwonderen indien de Turken het voorbeeld der Spanjaards volgden. En Egypte dan? De uilloting die den 20sten Januari moest plaats hebben is nog niet bekend, terwijl wij vroeger gewoon waren de lijsten uiterlijk binnen een paar dagen te ontvangen. Is er nief uitgeloot? Maar Egypte heeft nog onlangs 4,000,000 pd. st. op rekening der laatste leening tegen buitengewone conditiën opgenomen, juist om de aflossing en de rentebetaling in Januari te kunnen doen? De prijs der 1 pCt. obligatiën is onder- tusschen iets gemonteerd. In Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen hadden er weder omzettingen plaats als naqr gewoonte tegen vrij sterk dobbe rende prijzen. De algemeene stand is niet ver beterd hoezeer er ook geen sterke achteruitgang heeft plaats gehad. BUITENLAND. Spanje. De Gaceta meldt, dat de heer Martos be noemd is. tot minister van justitie, Echagaray tot minister van financiën, Mosquera tot minister van openbare werken en Abaceda totciviel-gouverneur van Madrid. De constitutioneele waarborgen zijn geschorst. Het besluit dienaangaande zegt, dat de wet op de openbare veiligheid van 23 April 1870 in gansch Spanje weer van kracht wordt verklaard. De minister van binnenl. zaken heeft eene circu-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2