LEIDSCH DAGBLAD. JX°. 4266. A0. 1874. Woensdag 7 Januari. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174- Groolere letlers naar plaatsruimte. IIER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den lGden December 1873, n°. 93/1 Provinciaal blad n°. 126). houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. a., der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers voor wijk II, op den 7 en 8 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wijders na den 29sten Juli, iederen Woensdag en Zater dag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen: b. dal zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten voor den lsten October nog aan den ijker op" de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereisebte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 3den December 1873, de letter Gin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1873. LEIOEN, 6 Januari. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 50, 26, 5.40, en 2.65; de laagste 50, 25.50, ƒ5.10 en 2.55. Namens den Minister van Binnenl. Zaken is aan de hoogleeraren in de zoölogie mededeeling gedaan, dat zij voor rekening van den Staat beurtelings eene wetenschappelijke reis kunnen ondernemen naar Napels, ten einde hunne studiën aldaar gedurende eenigen tijd voort te zetten. Indien de hoogleeraren der Rijks Hoogescholen zeiven verhinderd zijn de reis te doen, dan kun nen zij daartoe studenten voordragen, die wegens hunne wetenschappelijke richting deze onderschei ding verdienen. Ds. Holster alhier heeft voor het beroep naar de chr. ger. gemeente te Rhoon bedankt en is beroepen te Pernis. Hedenmorgen te halftien geraakte een 16jarig meisje door 't spoelen in de Binnenvest gracht tegenover het Plantsoen te water en zou gewis verdronken zijn, zoo niet H. Bonte, boek- verkoopersknecht alhier, zich onverwijld te water had begeven, die ofschoon hij niet zwemmen kon, het geluk had het meisje te redden. Naar wij vernemen is dit reeds de vierde maal dat genoemde persoon iemand het leven heeft gered. H. K. H. de prinses Von Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden, heeft ƒ100 bijge dragen voor het op te richten standbeeld van P. Az. Van der Werf. Z. M. heeft met ingang van 17 Januari herbenoemd tot burgemeester van Rhijnsburg den heer J. C. Meyboom, secretaris aldaar. In de heden gehouden zitting van den Ge- meenteraad in Den Haag is, na breedvoerige discussie en na verwerping van het voorstel, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken om het standbeeld van Thorbecke niet in de residentie te plaatsen, met 17 tegen 16 stemmen besloten de Plaats als terrein tot oprichting van het hulde blijk aan te wijzen. Men verneemt, dat ten gevolge van het plan tot opheffing eerlang van eenige vestingen het infanterie-garnizoen te Woerden, bestaande uit twee compagnieën van het depot van het 8ste regiment, met 1°. Mei e. k. naar Utrecht zal terugkeeren, en dat alsdan slechts een detachement vesting-artillerie te Woerden garnizoen zal houden. Men verneemt in verband hiermede, dat de bur gerij te Woerden om grooter gainizoen heeft ge- requesteerd. Gisteren werd te Waddinxveen de nieuwe school in gebruik gesteld, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten. Na afloop der plech tigheid werden de kinderen op eenige lekkernijen onthaald. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapt. M. C. Braat, van Batavia naar Nieuwediep, is den 3den Januari des ochtends te Suez aange komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens bij hem ingekomen ambstberichten, in de week van 28 Dec. tot 3 Jan. aan Aziatische cholera zijn overledente Rotterdam 2 personen. In de onlangs te Amsterdam gehouden bijeenkomst der burgemeesters van provinciale hoofdsteden, met het doel om over het geven van een nationaal geschenk aan Z. M. den Koning van gedachten te wisselen, is eene circulaire vast gesteld, en besloten, haar aan de burgemeesters van alle gemeenten hier te lande toe te zenden, die daarbij worden uitgenoodigd 1°. om hunne hulp te betoonen door in hunne gemeente óf eene commissie te willen benoemen tot inzameling der bijdragen om aan Z. M. den Koning op 12 Mei een nationaal geschenk aan te bieden, óf wel, indien er reeds eene commissie voor de feest viering van genoemden dag bestaat, haar alsdan de circulaire te doen toekomen, met uitnoodiging, hare medewerking te willen schenken, onder be paling: a. dat het te geven geschenk zal bestaan in een voorwerp van goud of zilver; b. dat de bijdragen in geld zullen worden gestort op de wijze zooals zal verzocht worden; 2°. vóór of op 15 Januari het antwoord te zenden. De circu laire is gedagteekend uit Amsterdam 29 Decem ber 1873 en onderteekend door de burgemeesters van 's-Hertogenbosch, Arnhem, Haarlem, Middel burg, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen, Assen, Maastricht, 's-Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam. De 2de luit. bij het O.-I. leger J. H. Albert, die de expeditie naar Atjin medemaakte en een jong verdienstelijk officier was, is in den ouder dom van 29 jaren aan de cholera aldaar over leden. De aandeelhouders in 't door Nino Bixio gevoerde stoomschip, de Maddaloni, hebben het voornemen kenbaar gemaakt om ten behoeve der nagelaten familie van den wakkeren man afstand Ie doen van al hunne rechten op dat vaartuig. Gisteren verscheen de Memorie van Ant- i woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Oorlog. De Minis ter verklaart, dat hij al zijn krachten zal in spannen om zoo spoedig mogelijk gereed te zijn, ten einde bij een dreigend oorlogsgevaar niet onvoorbereid bevonden te worden. Tegen het verwijl, dat hij in de Tweede Kamer met zichzelf in tegenspraak zou zijn gekomen, verdedigt hij zich met nadruk. Verbetering van de kazerneering zal stelselmatig geschieden. De schadelijke vestin gen zullen niet gesloopt worden, voordat het ontwerp tot regeling van het vestingstelsel be handeld is. Door de Regeering is onlangs in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam aangekocht voor 's Rijks verzameling van schilderijen, gevestigd in het Paviljoen te Haarlem, eene fraaije schilderij van W. Verschuur, welke schilderij reeds op het Pa viljoen geplaatst is. Heden zijn van het instructie-bataljon te Kampen 20 korporaals-titulair naar de verschil lende regimenten infanterie vertrokken, ten einde aldaar in den effectieven graad van korporaal over te gaan. In verband hiermede zijn er tegen 9 Januari e. k. een getal van 30 jongelingen tot dienstneming bij het instructie-bataljon opgeroepen. Door den Minister van Oorlog is bij besluit van Zaterdag weder een tijdelijke verhooging van tractementen voor soldaten en korporaals toegestaan. De pakketbooten tusschen Konstantinopel en Salonika, in aansluiting op de pakketbooten van den Levant, waarvan het vertrek uit Marseille eiken Zaterdag plaats vindt, zullen, blijkens eene mededeeling van de Fransche postadministratie, voortaan te Cavalla, Enos, Dedeagh en Lagos aan leggen, alwaar sedert 1°. Januari jl. Fransche postkantoren zijn gevestigd. De correspondentie voor de hierboven genoemde plaatsen is aan het zelfde port en dezelfde voorwaarden van verzen ding onderworpen als die voor andere plaatsen in den Levant, alwaar Fransche postkantoren aan wezig zijn. De bevolking van Nederland bedroeg op 31 Dec. 1872 3,674,402 inw., als 1,814,641 van het mann. en 1,859,761 van het vrouw, geslacht. De bevolking des rijks naar de telling van 16 November 1829 beliep 2,613,487, zoodat in 43 jaren tijds eene vermeerdering van 1,060,915 inw. of ruim twee vijfden plaats greep (536,595 mann. en 524,320 vr.), gemiddeld per jaar 12,478 mann. en 12,195 vr., te zamen 24,673. De Minister van Oorlog, generaal-majoor Weitzel, in wien men, gelijk bekend is, een warm voorstander der Weerbaarheidsvereenigingen vindt, heeft, ter bevordering, zooveel mogelijk, van het doel der scherpschuttersvereenigingen, den 30slen December jl. voor deze eene vrij gunstige be schikking genomen. Daarbij wordt, met het oog op de omstandigheid dat de vereenigingen tot vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zich meer en meer bij het schijfschieten bedienen van de patronen bij het leger in gebruik bepaald, dat voor elk geweerdragend lid eener scherpschut- lersvereeniging jaarlijks 40 scherpe en 10 losse of wel 45 scherpe patronen tot achterlaadgeweren kunnen worden verstrekt. De Minister van Oorlog heeft bij aanschrij ving aan de militaire autoriteiten in herinnering gebracht, dat het toezicht over de kazernen in de eerste plaats aan de bevelhebbers in de militaire afdeelingen, en verder aan hunne onderhoorige plaatselijke- en garnizoenscommandanten is opge dragen, zoodat dan ook alle voorstellen en aan vragen betreffende het kazernemenl uitsluitend aan gemelde autoriteiten en des gevorderd wor dende door de bevelhebbers in de militaire afdeelingen ter kennis van het Departement van Oorlog moeten gebracht worden.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1