LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4263. A0. 1874. Zaterdag 3 Januari. STADS-RE RICHTEN. ONZE GASMETERS. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DEK ADVERTEXTIEN Van 16 regels...'.f 1.05. Groolerc Icilers naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op liet raadsbesluit van den 29sten December 1870, gewijzigd den SOsten November 1871, regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den llden Januari 1872, n°. 20, waarbij tevens is aange haald de verordening regelende de invordering dier belasting; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat met de uit reiking der bescbrijvingsbiljetten voor die belasting voor het jaar 1S74, op Maandag den 5den Januari 1874 een aanvang wordt gemaakt, wordende de belastingschuldigen uitgenoodigd, de daarin vervatte vragen behoorlijk, bepaald en zonder voorbehoud te be antwoorden, en daarbij tevens mede te werken tot datgene wat noodig is om deze beschrijving ordelijk te doen ailoopen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 December 1873. Wetten en wettelijke bepalingen zijn in een gevestigde maatschappij een onmisbaar vereischte, niet alleen om hare leden te beschermen tegen hen, die zich schuldig maken aan handelingen, welke indruisen tegen de maatschappelijke orde, maar ook om hen in de gelegenheid te stellen jegens hunne medeleden de billijkheid en recht vaardigheid te betrachten. De ijk en herijk der maten en gewichten bijvoorbeeld schenkt niet alleen het publiek een waarborg dat de winkelier het de juiste maat en het vereischte gewicht levert, maar maakt het den laatste ook mogelijk in dat opzicht aan zijne verplichtingen te voldoen. Hoe toch zou de neringdoende, die waarlijk eerlijk wil te werk gaan, zijn gewicht, dat aan afslijting onderhevig is, de vereischte zwaarte kunnen doen behouden, als daarin niet op geregelde tijden van overheidswege werd voorzien? Een moeilijker geval wordt het wanneer de maatstaf, bij de keuring van een of ander weeg- of meetwerktuig gebruikt, niet zuiver kan worden geacht. Dat verschijnsel echter doet zich voor bij onze gasmeters, de aan ieder, die zich van die vluchtige lichtstof bedient, bekende toestellen, waarin het gas, dat er doorheen moet gaan, een raderwerk in beweging brengt, waaraan een wijzer is bevestigd, die aangeeft hoeveel gas er is door gegaan. Van binnen bestaat het werktuig meestal uit een vleugelrad, dat half onder water staat en waarvan men weet, hoeveel gas het by elke om draaiing doorlaat. Ofschoon tegenwoordig de zoogenaamde natte gasmeters algemeen in gebruik zijn, heeft de ondervinding bewezen, dat de gasverbruiker daarbij dikwerf blootstaat voor miswijzing, en nu zal het wel geen betoog behoeven dal een werktuig, be stemd om aan te geven hoeveel gas men heeft verbrand en dus ook moet betalen, al zeer weinig aan het doel beantwoordt, wanneer het niet de zekerheid geeft van een juiste registreering. Van de noodzakelijkheid om in die leemte te voorzien zal men des te meer overtuigd zijn, als men weet, dat die miswijzing bij den natten gasmeter het gevolg kan zijn van misbruik en bedrog, door een gasondernerning ten nadeele van hare verbruikers gepleegd, een bedrog dus, dat, waar het zoovelen geldt, op een ontzettend groote schaal kan wor den bedreven. Schier elke dag levert zoovele be wijzen van vervalsching van eetwaren en dergelijke zoogenaamde kleine oneerlijkheden, dat het waarlijk geen verwondering behoeft te wekken, dat er hier en daar stemmen opgaan om zelfs de mogelijk heid van bedrog zooveel doenlijk weg te nemen. Dat dit een billijke wensch was begreep ook de Regeering, en zij nam maatregelen om den gasverbruiker te beschermen tegen het nadeel, dat uit miswijzing van den natten gasmeter ont- staat of ontstaan kan, totdat eindelijk een com missie van enquête in die zaak werd benoemd, die het resultaat van haar onderzoek in een ge drukt rapport nederlegde. In de op Zaterdag den 27sten December gehouden vergadering der Koninklijke Academie van Weten schappen nu, afdeeling natuurkunde, hield onze stadgenoot, de hoogleeraar Rijke, een zeer uitvoe rige rede, hoofdzakelijk strekkende om aan te toonen, dat de door bedoelde staatscommissie voorgestelde maatregelen voor den gasverbruiker of in 't geheel geen óf althans geen genoegzamen waarborg tegen bedrog opleveren. Het feit dat de hooggeleerde spreker voor eenigen tijd Frank rijk, België en Engeland heeft bezocht met het doel om een wetenschappelijk onderzoek naar de zelfde zaak in te stellen, zal zeker strekken om de waarde der door hem aangegeven gronden nog te verhoogen. De spreker verzuimde dan ook niet aan die belangrijke rede een overzicht te doen voorafgaan van de door hern volbrachte wetenschappelijke zending. Het verschil zijner zienswijze met die der commissie van enquête betrof eeniglijk de natte nieters. Hij had de voor keur gegeven aan de Engelsche inrichting, waarin een paar organen, vlotter en hevel, den water stand binnen zekere grenzen houden, 2 pCt. in het voordeel van den gasleverancier, 3 pCt. in dat van den verbruiker. De commissie daaren tegen staat het Fransche stelsel voor, bevattende een zoogenaaniden regulateur (eene soort van trop-plein), die door hem onvoldoende geacht wordt. Wanneer men nu weet, dat eerlang de behan deling van dit ook voor ons, inwoners van Lei den, zoo belangrijke onderwerp aan de orde zal komen, zal men zeker instemmen met den reeds in een onzer dagbladen geuiten wensch, dat de hoogleeraar door middel der drukpers de vruch ten van zijn onderzoek onder het bereik van het zeker groote aantal belangstellenden en belang hebbenden rnoge brengen, en dat te meer, dewijl de heer Stamkart, een der leden van de com missie van enquête, in de op Zaterdag 1.1. ge houden vergadering beweerde, dat de vergader zaal der Koninklijke Academie de plaats niet was om het rapport der commissie te verdedigen. Wij meenen evenwel de opmerking te mogen rnaken, dat de heer Stamkart daar niet tegenwoordig was als lid der commissie van enquête, maar wel als lid der Koninklijke -Academie, dat wil zeggen als zuiver wetenschappelijk persoon, waarom wij ook volstrekt niet inzien wat hern kan weerhou den, de door den hoogleeraar aangevoerde tech nische bedenkingen op wetenschappelijk terrein te weerleggen. Is de absolute waarde der welen- schap reeds groot, zij zal eerst dan volkomen aan haar doel beantwoorden, als zij zooveel mogelijk haar toepassing vindt in het dagelijksch leven, vooral waar het onderwerpen betreft, van zoo algemeen belang als het onderhavige. Vooral wij, inwoners der sleutelstad, die ons zeker niet mogen verheugen in een lagen prijs van het gas en nog nauwelijks het gevaar van een nieuwe verhooging ontsnapt zijn, hebben zeker allen grond te wenschen dat wij worden gevrij waard van de kans dat ons meer in rekening worde gebracht dan wij werkelijk hebben verbruikt. LEIDEN, 2 «Januari. De zoo lang gewenschte eenheid bij het aanbieden van een geschenk aan Z. M. den Koning zal, naar wij met veel genoegen vernemen, worden verkregen. Maandag j.l. is te Amsterdam tot dat doel, op uitnoodi- ging der burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, eene bijeenkomst gehouden met de burgemeesters der provin ciale hoofdplaatsen en die vergadering heeft besloten de medewerking in te roepen van alle burgemeesters in den lande tot het bijeenbrengen van gelden voor éen alge meen nationaal geschenk. Mogen spoedig allerwegen ernstige stappen gedaan worden om dit plan te verwezenlijken. Vele Neder landers wachten slechts op een doortastend blijk van eensgezindheid, om hunne bij dragen in te zenden. Volgens den Almanak van het Leidsche Studentencorps zijn te Leiden ingeschreven in de letteren 65, in de geneeskunde 128, in de rechten 451, in de godgeleerdheid 37 en in de wis en- natuurkunde 80, te zamen 761 studenten. De heer A. Van Laer, pred. te Egmond aan Zee, is beroepen te Haarlo en Waterhoek, classis Zutfen. In de Dinsdag te Boskoop gehouden raads vergadering werd op eene aanvraag van de feest commissie om subsidie voor de feestviering in Mei a. s. afwijzend beschikt, doch daarna werd een voorstel van een der leden om aan het dage lijksch bestuur een krediet van 250 voor be doelde feestviering toe te staan, aangenomen. In de op denzelfden dag gehouden vergadering der Pomologische vereeniging aldaar, is tot voor zitter, in de plaats van den heer K. J. W. Ot- tolander, die bedankt had, gekozen de heer Anth. Koster. Voorts werd het bestuur, onder nadere goedkeuring der vergadering, gemachtigd tot den aankoop van een stuk la^d voor den aanleg van een proeftuin. Aan den generaal-majoor Van Limburg Stirum, van den grooten staf, is een pensioen verleend ten bedrage van f 3742. Dinsdag hield de te Woerden bestaande commissie voor het zilveren kroningsfeest in Mei a. s. eene vergadering, waarin een plan tot het houden van een gecostumeerden historischen op tocht met algemeene stemmen is aangenomen. Tevens is besloten, alsdan ook een kinderfeest te organiseeren en de armen eene extra-bedeeling uil le reiken, zoo de middelen daartoe kunnen gevonden worden. Het stoomschip Conrad, kapt. Graadt van Roggen, van Nieuwediep naar Batavia, passeerde 31 December 's ochtends onder kalm, schoon weder het «land Malta. Alles wel aan boord. Naar men verneemt, ondergaan de „Nieuwe Bijdragen ter bevordering van het onderwijs" met het begin van dit jaar verandering in vorm en wijze van uitgave. Onder de medewerkers zullen o. a. behoorenDr. H. Van Capelle, F. C. Delfos, J. A. Van Dijk, Prof. M. J. De Goeje, D. L. Van der Heide, Dr. J. J. Kreenen, Mr. A. Kerdijk, Mr. E. L. Leniing, Dr. M. P. Lindo, Dr. M. G. Men- sing, G. Van Milligen, A. Moens, Dr. M. Salverda, J. A. Snijders CJz., Dr. J. Steijn Parvé, Mr. G. Van Tienhoven, A. Van der Velde Az. enz. enz. Met 1 Januari is de bepaling in werking getreden dat binnenlandsche telegrammen zonder omslag open worden afgeleverd, mits de afzender van dit verlangen schriftelijk doe blijken door plaatsing op zijn bericht van de woorden „open bestellen," welke kosteloos ingebracht worden. Nu de naaste familiebetrekkingen hier te

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1