1849-7874. Ruyter de Wildt, R. Betz en H. Rudolph; de officier van gezondh. der lste kl. H. C. Steen bergen, de offic. van administr. der lste kl. J. H. C. Ten Hove en de scheepsklerken J. F. De Meester en H. A. Engeringh. Bij het{ Dep. van Binnenl. Zaken zijn be vorderd: de commies J. Van Reijerdam tot rele- rendaris; de commies W. D. Van Cranenburgh tot hoofdcommies; de eerste klerk N. J. Nieuwen- huysen tot adjunct-comm. en de vaste knecht P. Recourt tot bode. Volgens een bij het Dep. van Marine ont- vapgsn telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Beliy onder bevel van den luit.-ter-zee lste kl. P. Swaan op zijn reis naar Oost-Indië den 15den dezer te Djeddah aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gem. Breskens W. G. J. Verwey en Mr. L. W. Ebbinge tot burgem. der gem. Smilde; tot rechter in de arr.-rechtbank te Winschoten Mr. C. H. Moeris, thans subst. griffier bij het prov. gerechts hof te Groningen; tot kantonr. te Hillegersberg Mr. Mvï A. Swellengrebel, thans griffier bij het kantong. te Vlaardingen; tot kantonr. te Rhenen Mr. G. J. D. Hondius, thans griff. bij het kantong. te Maarssen. Z. M. heeft, met ingang van 1 Januari 18,74, herbenoemd de burgemeesters: van Brou wershaven J. M. Locker deBruyne; van Mijdrecht J. De Voogt; van Rijsenburg A. J. U. baron Van Wassenaer Catwijck, secr. aldaar; van Zeg-_ veld A. V^Loon; van Millingen R. H. Primers, secr. aldaarvan 's-Graveland, Ankeveen en Kor- tephoef M. C. Van Pellecom, secr. dier gemeenten. Cremengd Nieuws. Eene jonge dame in den Staat Ver- mount ontving een uitnoodiging van bloedver wanten te New-York, om daar eenigen tijd le komen logeeren. Daar zij nog nooit zulk eene verre reis had gemaakt, vroeg zij raad bij eene vriendin, die in dit opzicht zeer veel ervaring had. De vriendin waarschuwde haar vooral voor heeren, die netjes gekleed waren en het er meestal op toelegden, om naast argelooze meisjes plaats te nemen in een spoorweg-coupé en ze door haar aangenaam gesprek voor zich in te nemen, ten einde ze dan te bestelen. Inzonderheid moest zij voorzichtig zijn, wanneer de trein door een tunnel ging en dan goed op hare zakken passen. De jonge dame reed met de omnibus naar Boston en nam daar plaats in den trein naar New-York. Nauwelijks was zij gezeten, of een jongmensch met een goed voorkomen nam naast haar plaats en trachtte bij herhaling een gesprek met haar aan te knoopen. Hij kreeg echter telkens zulk een kort antwoord, dat hij ver dere pogingen opgaf en zich in zijn boek ver diepte, dat hij medegebracht had. Zoo reisden zij zwijgend met elkander voort, totdat de trein een tunnel instoomde. De jonge dame schrikte, en gedachtig aan de waarschuwing van hare vriendin, legde zij dadelijk de hand op haar zak, toen zij tot hare ontzetting voelde, dat die van haar buurman er reeds in zat. Zij hield die krampachtig omsloten, opdat hij niet kon ont snappen, ten einde, als men den tunnel door was, het bewijs van zijn aanslag te bezitten. Gelukkig was de dief zoo ontsteld, dat hij geen poging deed orn zich los te rukken. Eindelijk werd het licht en zij zag haar medereiziger met een toornigen blik aan, dien hij de onbeschaamd heid had met een vriendelijken glimlach te be antwoorden. Reeds wilde zij den conducteur roepen, ten einde den jongen man te doen ar resteeren, toen zij plotseling bemerkte dat zij in haar schrik hare hand niet in den zak van haar mantel, maar in dien van den overjas des jeug digen reizigers had, wiens hand zij nog altijd omkneld hield. Hare verlegenheid laat zich be grijpen. Zij wist geen beter middel om zich te verontschuldigen, dan door hem alles eerlijk op te biechten, en hij vergaf haar volkomen, in die inaie zelfs, dat zij als verloofden naar Vermount terugkeerden. Volgens bericht van den hoofdcom- missari^, van politie te Rotterdam, is 22 Nov. jl. van Roermond, per Venlosche stoomboot, met bestemming naar Brielle verzonden en bij aankomst der boot te Rotterdam, vermist een wit houten kistje, inhoudende, behalve katoenen zakdoekjes en linnen goederen4 stukken 3 pCt. Buitenlandsche Spaansche effecten, waarvan 3 groot nominaal 500, nos. 16591, 91077 en 91078 en éen groot nominaal ƒ1000, no. 10352. Zekere K. Van Zorgen, tehuis behoo- rende op de Tien Gemeten, ging dezer dagen des avonds te 5 uren bij mistig weder alleen met een bootje uit de haven aan den Nieuwen- dijk onder Zuid-Beierland het Vuile Gat op, om huiswaarts te varen. In plaats van den overkant van dit vaarwater in 20 a 25 minuten te bereiken, welken tijd men hiertoe bij stil weder noodig heeft, is v. Z. na verloop van 16 uren thuis ge komen. Nadat hij de haven uitgevaren was, is hij weldra aan het dwalen geraakt, en door de sterke eb tot voor het Spui gedreven, waar hij des nachts te 1 uur gelukkig een vaartuig, be laden met riet, bemerkte, waar hij hulp vond en verder den nacht doorbracht. Gistermiddag is het paard, gespan- nen voor een kalkwagen van de heeren Van der Walle en Sweys te Kralingen, aan den Goud- schen Weg door het opwaaien van een stuk papier geschrikt en op zijde gesprongen, tenge volge waarvan de voerman van den wagen viel en daarbij het rechterbeen en den linkerarm dubbel gebroken heeft, terwijl men nog vreest voor eene ribbebreuk. Hij is per vigilante naar zijne woning te Kralingen gebracht. De arrondissements-rechtbank in Den Haag heeft gisteren de vrouw, die verleden week terechtstond, beklaagd van het te vonde ling leggen en verlaten van een kind, vrijgespro ken van het haar ten laste gelegde, op grond dat niet voldoende was gebleken, dat zij het kind buiten het huis en dus op straat had nedergelegd. Zaterdag -nacht heeft te Austerlitz bij den predikant een brutale inbraak plaats gehad. De dieven hebben een der houten stijlen van 't kelderraam uitgesneden en zijn zoo bin nengekomen. Het geheele buis zijn zij met eene kaars doorgegaan; overal lag kaarsvet. Verschei dene voorwerpen van goud en zilver, kleeding- stukken enz. hebben zij medegenomen. De dieven schijnen zeer op hun gemak geweest te zijnzij hebben zich toch in huis aan brood en madera te goed gedaan. De meid, die om vier uur eenige beweging merkte, en daarom opstond, heeft hen waarschijnlijk verjaagd. De predikant was nog slechts weinige weken in die gemeente. De pas torie ligt vrij eenzaam aan den straatweg tusschen Woudenberg en Zeist. De politie doet onderzoek. Zaterdag-avond is te Zwolle een 5jarig meisje door het omvallen van eene lamp in brand geraakt en deerlijk gewond. De moeder nam in hare ontsteltenis het brandende kind op, liep er mede naar beneden en zette het in het midden van de straat, waar twee personen te hulp kwamen en de vlammen uitdoofden. Ook de moeder heeft ernstige brandwonden bekomen. Uit het huis van correctie te Hoorn wordt op den 2den Januari e. k. ontslagen zekere S. A., geboren, volgens zijn opgaaf, te Amsterdam in het jaar 1795; hij is dus thans in zijn 79ste jaar. Van die 79 jaren heeft hij nagenoeg 50 in de onderscheidene gevangenissen in ons land doorgebracht, en zoover dit bekend is, altijd correctioneel. Gedurende zijn verblijf in de gevan genissen heeft hij zich meestal voorbeeldig gedragen. De mogelijkheid tot verbinding van den Atlantischen en Stillen Oceaan, door middel van het doorgraven der landengte van Dariën, maakt reeds geruimen lijd een punt van nauwgezet onder zoek uit. Men weet waarschijnlijk, dat dit een geliefkoosd denkbeeld was van onzen Koning Wil lem I. De laatste waarnemingen, door eene daar toe ingestelde commissie onder de leiding van den zeekapitein Selfridge, verricht, hebben dui- delij de mogelijkheid van uitvoering aangetoond. De Commercial Herald zegt dienaangaandeHet is thans allerwaarschijnlijkst, dat het tegenwoor dig geslacht de voltooiing van het kanaal dooi de landengte van Dariën zal aanschouwen. De jongste waarnemingen, gedaan door den kapitein Seltridge en de commissie, die hij ter zijde stond, hebben doen zien, dat de richting over Albrata geen bezwaren kan opleveren, welke de weten schap niet zou weten te overwinnen. Er bestaat namelijk een natuurlijk kanaal over 170 mijlen; van de overige 28 mijlen loopen 22 door eene vlakke streek, waar zeer gemakkelijk een kanaal zou zijn te gravenslechts een afstand van 6 mijlen levert werkelijk bezwaar op. De kosten zijn op 175 millioen gulden geraamd, maar al kostte het dubbel zooveel, men aarzele niet en sla onmid dellijk de handen aan 't werk. Inderdaad, de handel over geheel de aarde heeft in de grootste mate belang bij het tot stand komen eener onder neming, geroepen een ganschen omkeer in het han delsverkeer te brengen; een voor den handel in 't algemeen voordeeliger plan dan dat van de door graving der landengte van Dariën, schijnt kwalijk te ontwerpen. INGEZONDEN. Vele lezers zullen wellicht vragen waarom ik mij zoo beijver om de plannen tegen te werken van hen, die den Koning gaarne bij gelegenheid van zijn feest geschenken willen aanbieden. Er zullen daarentegen ook andere zijn die mij gelijk geven, wanneer ik de aandacht van het publiek nogmaals vestig op andere denkbeelden, in couranten medegedeeld, en door het ten uitvoer brengen waarvan rnen, mijns inziens, den Koning een waardiger blijk van deelneming zou geven, dan wel door het schenken van cadeaux. In een ingezonden stuk in de Leidsche Cou~ rant van heden, meldt ons de heer D. H., „dat binnenkort eenige van onze medeburgers eene commissie in het leven zullen roepen, om het kroningsfeest mee te vieren." Dit zal voor velen eene verblijdende tijding z'yn, daar het toch eigen lijk lijd wordt, niet juist om plannen voor de feestviering te Leiden te beramen, maar om le gaan overwegen welken weg men in zal slaan om Z. M. van de deelneming zijner onderdanen te doen blijken: door het aanbieden van cadeaux, of door te sympalhiseeren met de plannen van hen die er anders en beter over hebben gedacht. Het is voorzeker niet meer dan billijk om ook aan onze Koningin de blijken van achting en waardeering van haar volk te geven, wanneer men zulks aan onzen Koning wil doen. Zij deelt met hem natuurlijk in het feest dat hij viert. Om die reden is het dan ook zeer prijzenswaaidig dat men de vrouwen wil aansporen om mede te werken, ten einde nog meer bijdragen te kunnen verzamelendaarom vind ik het van den heer D. H. een loffelijk plan om de Hollandsche vrou wen daartoe uit te noodigen. Maar wanneer men er in zal slagen, een groot kapitaal bijeen te brengen, om daardoor uit eene ruime beurs te kunnen betalen, op welke wijze en op welke waardige wijze zal het geld dan be steed worden? Zal men het willen besteden voor kostbaarheden in goud en edelgesteenten, welke slechts in staat zullen zijn een Koning te doen walgen, en alleen dienen kunnen om zijne bezit ting in deze te vermeerderenof zal men het willen besteden om gelijk de heer N. B. Donker sloot zegt „er een Willemsstichting of Willems fonds voor op te richten, 't welk tot het een of ander weldadig of nuttig doel werd aangewend en door tijden en tijden heen bleef werken, om er tijdgenoot en nazaat uit te begiftigen." Ik hoop dat de heeren die zich tot eene com missie zullen vormen, acht zullen gegeven hebben op mijn artikeltje in het L. D. van 9 Dec., en dat zij zich de moeite zullen hebben getroost, om, gelijk ik daarin zeide, het L. D. van 6 Dec. en de N. R. Ct. van 28 Nov. eens in te zien. Zij zullen er genoeg den tijd toe gehad hebben, en mij dunkt het kan niet anders, of zij zullen er dan geheel en al mede ingenomen zijn, hoofdzakelijk met het plan van den inzender in de N. R. Ct. Wanneer zij nu, in vereeniging met andere corn- missiën, slagen in hel bijeenbrengen van een aanzienlijk kapitaal, wat ik hun ook volkomen en van harte toewensch, en wanneer zij dan handelen volgens de plannen van den heer Donkersloot, dan ook zal de sympathie van burgerij, enz. hun niet ontbreken. Zijn zij daarentegen voornemens orn de gelden te gaan besteden tot het aankoopen en „weggeven" van cadeaux, dat dan eene algeheele teleurstelling hun deel zij en niemand medewerke orn hunne plannen ten uitvoer te brengen Ik acht het geheel overbodig om van mijn kant eene beschrijving te geven van de plannen die ik zoo gaarne tot verwezenlijking - zou zien komen. De lezing van het hoofdartikel in het L. jD. van 6 Dec. zij iedereen nogmaals aanbe-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2