rechtbank waarbij het pachtcontract tusschen het gemeentebestuur en den heer Victor Driessens voor de exploitatie van den Stads-schouwburg is ontbonden verklaard, welk vonnis is uitvoerbaar verklaard bij voorraad, niettegenstaande hooger beroep, B. en W. te machtigen den Stads-schouw burg tijdelijk, d. i. per keer of per week, aan éen of meer personen ter exploitatie te verpachten, onder die voorwaarden als hun, B. en W.daartoe zullen goeddunken. Woensdag 24 December e. k. zal deze belangrijke zaak worden behandeld. Naar men uit goede bron verneemt, zal de heer Dries sens zich in hooger beroep van gemeld vonnis voorzien, of heeft hij dat reeds gedaan. In de zitting van den Hoogen Raad van gisteren heeft de heer proc.-gen. Karseboom zijne conclusie voorgedragen iD de zaak van den Staat der Nederlanden, eischer in revisie, tegen de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij, verweerderesse. Na te hebben herinnerd aan de veroordeeling door den Hoogen Raad in eersten aanleg tot schadever goeding wegens het brievenvervoer, dat op zich zelf volgens de wet kosteloos dient te geschieden, doch bij welk in eersten aanleg gewezen arrest die vergoeding is toegewezen, voor wat de schade betreft in andere opzichten door de onderneming geleden tengevolge van dat vervoer, en door deskundigen uit te maken, heeft proc.-gen. hoofd zakelijk doen uitkomen, dat de groote vraag in deze is, welke geldsom moet zijn het bedrag van de toegewezen schadevergoeding. In geen geval kon hij instemmen met de gevorderde f 1,600,000, in eersten aanleg en nu weer incidenteel gevraagd. Die vordering toch meende hij louter te berusten op conjectures, maar op geene aannemelijke ge gevens, als ziende voornamelijk op schade en winstderving in de toekomst. Zich overigens re- fereerende tot de gronden, in zijne vorige conclu sie vervat, concludeerde proc.-gen. tot handhaving van het beklaagde arrest, de kosten gereserveerd. De uitspraak is bepaald op 20 Februari. Vermits het indertijd ontworpen kanalisatie plan van wijlen den heer Mr. C. Hiddingh, te Arnhem, om de uitgestrekte Weerdinger en Valther-venen met het Oranje-Kanaal te verbin den, door verschillende omstandigheden niet tot stand is gekomen, hebben de eigenaren dier venen met het bestuur der stad Groningen eenigen tijd geleden eene overeenkomst gesloten om de turf hunner venen langs het Stadskanaal (eigendom van Groningen) af te voeren. Thans zullen de eigenaren of marktgenooten van het zoogenaamde „Co.mpascuum", ook wel bekend als „Drentsch Californiê", dit voorbeeld navolgen, zoodat, komt dit overeenkomst tot stand, de afvoer van de massa turf uit gemelde venen, eenige duizenden hectares groot, langs het Oranje-Kanaal en de Drentsche Hoofdvaart nimmer zal plaats hebben. Z. M. heeft, met ingang van 4 Januari 1874, aan G. De Fouw, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Ellewoutsdijk, en tot burgemeester dier gemeente benoemd H. A. Hagen; opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnzen te Bedurn, Leens en Warffum zooals die Iharis bestaan; de gemeente Usquert toegevoegd aan het ontvangkantoor der dir. belast, en acc. te Uithuizen, onder voortdurend heheer van den tegenwoordigen titularis, A. Bik ingesteld de navolgende ontvangk. der dir. belast, en acc., als: een te Onderdendarn (gemeente Bedum) bestaande uit de gemeenten Bedurn, Warffum en Middelsturn; een te Eenrum, bevat tende de gemeenten Eenrum, Leens en Baflo; benoemd tot ontvangers der dir. belast, en acc.: te Onderderdam (gemeente Bedum c. a.), J. W. Veen Valk, thans te Warffum; te Eenrum L. G. A. D. Denis, thans te Leens. Gemengd Nieuws. De sergeant W., te Utrecht, een anders oppassend jongmensch, is wegens een vergrijp als menagemeester tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld, met vervallen-verklaring van den mili tairen dienst. De laatste zieke militair in het Kamp van Millingen, die aldaar zoo lang zorgvuldig verpleegd is, omdat zijn vervoer niet Raadzaam werd geoordeeld, is Woensdag overleden. Gisterochtend is te Amsterdam bij een horlogemaker op den Haarlemmerdijk eene ruit ingeslagen en een horloge ontvreemd door een persoon, kort geleden uit de gevangenis te Leeuwarden ontslagen. Hij werd onmiddellijk door de politie aangehouden. Gister voormiddag te 11 uren ont stond er aan de Hillesluis op Fijenoord brand in een kantoorhuisje, staande op het terrein waar de petroleum wordt opgeslagen. Het kantoortje was spoedig verbrand en spoedige bedekking met zand belette de verdere uitbreiding der vlam. Een ambtenaar (de heer De Vletter), die zich in dat kantoortje bevond, heeft dit met moeite en met eenige brandwonden verlaten. Gelukkig is de brand, dank zij het steeds voorhanden zand en gereedschap tot blusschen, spoedig gestuit, want op het terrein lagen honderden vaten en in de haven lagen 5 schepen vol geladen met petro leum, en daar het laag water was, had geen dezer schepen kunnen verhalen. In de Arnh. Ct. wordt het volgende recept medegedeeld om gruis te fabriceeren. Men neemt 3 schop tuinaarde, éen schop gruis en 2^2 cent soda, opgelost in warm water; dit een en ander werkt men door elkaar, en bekomt ruim een emmer goed brandend en lang tegen houdend gruis. Omstreeks vijf maanden geleden is een boerenknecht in de gemeene Odoorn vermist. Naar men verneemt zouden, nabij het gehucht Exloo, in een boschje gevonden zijn een gedeelte van zijn lijk alsook eenige kleedingstukken. Men denkt aan zelfmoord. Donderdag is t. e 's- Hertogenbosch voor het front der escadrons van het 2de reg. huzaren wegens aanhoudend wangedrag uit den dienst weggejaagd de huzaar-plaatsvervanger De Swart, geboren te Venlo. De oppasser van den grooten olifant uit den dierentuin te Berlijn heefl dezer dagen onder de verschrikkelijkste omstandigheden het leven verloren. Daar hij gedurende eenige dagen bedlegerig geweest was, had hij zich door een zijner makkers doen vervangen. Dinsdag wilde hij echter zijn dienst hervatten en trad in het hok van het dier om het schoon te maken. Daar de olifant hem bij het verrichten van zijn werk in den weg stond, raakte hij hem even met zijn gaffel aan, ten einde hern van plaats te doen ver anderen, doch deze nam die handelwijze slecht op, want het dier sloeg hem eensklaps zijn snuit om het linkerbeen, lichtte hem op alsof hij eene veder was, en hem alzoo sterk vasthoudende, sloeg hij den ongelukkige met het hoofd en de leden tegen het ijzeren traliewerk. Op zijn hulp geroep kwamen andere bedienden toeschieten; dezen sloegen hel dier met hunne haken en vorken, opdat het zijne prooi zou loslaten, waarin zij weldra slaagden; doch het arme slachtoffer lag te sterven. Zijn gansche lichaam was slechts een enkele wonde en de oogen hingen hem uit het hoofd. Men hoorde hem nog met eene stervende stem zeggen: „Meine arme Frau und KinderI" Onlangs telde men onder de passa giers op de stoomboot de Wit, die van den Moerdijk naar Rotterdam voer, een heer die, niettegen staande het gure weer, al zeer spoedig bij den kapitein op de brug kwam en met hem een ge sprek aanknoopte, en wel onophoudelijk over ver schillende vaarwaters. De kapitein, onbekend met dezen heer, zeide behoorlijk het zijne en daarbij heeft het dan ook niet ontbroken aan klachten over dit of dat vaarwater, over den waterstaat enz. Toen men een eind weegs in den Noord was, zou genoemde heer om de koude dan een weinig naar beneden gaan; doch eerst vroeg hem de kapitein met wien hij de eer had gehad te spreken, vermits het hem was gebleken, dat mijnheer nog al goed op de hoogte was en het hem verwon derde, dat een passagier in die koude van Moerdijk af bij hem op de brug had gestaan; waarop hij ten antwoord ontving: „ik ben de minister Geertsema." De kapitein, die soms in vuur was geraakt, verzocht verschooning als hij wellicht een weinig buiten de termen der be leefdheid was gegaan of iets te veel had gezegd, vermits hij niet had geweten met wien hij sprak. De Minister antwoordde hierop, dat dit juist het doel was geweest en de regeering op der gelijke wijze op de hoogte van de zaken moest komen. Het achttienjarig dienstmeisje te Amsterdam, van wier ongeluk wij gisteren mel ding maakten, is, volgens hare verklaring, niet van eene bovenverdieping gesprongen, maar ge vallen. Te Eindhoven zijn van de brigade ^naréchaussée twee manschappen, een maréchaussée te voet en een te paard, gedeserteerd. Tot ver gemakkelijking van de nachtelijke reis naar België heeft de laatste zijn paard medegenomen, hetwelk hij, naar men zegt, te Achel heeft verkocht voor de som van 400. Volgens gerucht zouden beide manschappen, wegens overtredingen, met straf be dreigd zijn geweest. De politie te Antwerpen is er in ge slaagd een gevaarlijke dievenbende, genaamdde bende met de zijden maskers, grootendeels te arresteeren. De bende heeft zich oorspronkelijk in de gevangenis ontwikkeld, waar 9 a 10 boos wichten een verbond sloten. Om opgenomen te worden moest men zich door een zeer gerucht makende zaak hebben onderscheiden en vooral bewijzen van stoutmoedigheid hebben gegeven. De nieuweling werd door den chef der bende gekapt en met een zijden masker voorzien. De leden waren volkomen bekend met alle standplaatsen en wachten der politie en oefenden hun bedrijf uit sluitend des nachts uit. Ieders taak was hem nauwkeurig aangewezen en men wist steeds met groote behendigheid de politie te misleiden. Be langrijke diefstallen zijn reeds door deze bende gepleegd. De aanvoerder der bende was bekend onder den bijnaam de Knuist; de luitenant heette de Lammevoorts had men er een Boer, de kleine "VVitte, de kromme Pier enz. Zeven leden zijn gearresteerd. BUITENLAND. Frankrij k. De discussie over 't budget is gisteren in de Nationale Vergadering aangevangen. De heer Sainte- Croix ondersteunde 't voorstel tot verhooging van Mac-Mahon's civiele lijst, tot 't houden van recep ties; hij deed daarbij opmerken, dat met dit voor stel geen plannen gepaard gingen tot terugkeer naar Parijs. Daarop verklaarde de heer De Broglie, dat 't, op dit laatste punt, nimmer bij den maar schalk was opgekomen om de wijze beslissing van de vergadering dienaangaande niet te eerbiedigen. De heer Tirard protesteerde tegen 't wantrouwen^ dat steeds tegen Parijs werd aan den dag gelegd. Ten slotte werd de gevraagde verhooging toege staan. Verscheiden personen worden met zekerheid, genoemd als op de nominatie staande voor 't ambt van prefect. O. a. wordt voor Versailles de heer Valavielles, en voor Marseille de heer Sandhaus aangewezen. Ouitsohlaricl. Het Pruisische Heerenhuis heeft de wet tot afschaffing van het dagbladzegel verworpen. Het gebeurde met de beide Duitsche sche pen in de wateren van Solo blijft nog altoos een raadsel. Nu heet het weder dat de Spaansche autoriteit te Manilla alleen de Gazelle heeft terug gegeven' welk schip men weet dat onder bevel van een Oldenburgschen kapitein is geplaatst en dat zij de Marie Louise heeft gehouden, niet tegenstaande elk bewijs ontbreekt dat dit vaar tuig aan den Sultan van Solo wapens had gele verd. Bij de beraadslaging in het Huis van afge vaardigden over de wet op het burgerlijk huwelijk werd paragraaf 6, betreffende het delegeeren van geestelijken als ambtenaren van den burgerlijken stand, verworpen en daarentegen bij paragraaf 2. een voorstel van Richter aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat geestelijken tot 1 Januari 1877 ambtenaren van den burgerlijken stand kunnen worden. De paragrafen 4 en 12, betref fende de leges bij den burgerlijken stand en de door den Staat aan de ambtenaren van den bur gerlijken stand toe te kennen schadeloosstelling, werden verzonden aan de commissie voor het budget. TEL EGRAMMEN. Parijs, 19 December. Het schijnt beslist, dat de dienst van de Fransche Transatlantische stoom boot-maatschappij op de Stille Zuidzee zal worden opgeheven. Londen, 19 December. Gonzales Salvador volgt

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2