GJ-root-Britannië. Er heeft zich een Nationaal Bond van Werk gevers gevormd, waarbij zich de voornaamste fabrikanten en industrieelen, mannen als Marshall, Crossley, Ashworth, Akroyd, Salt en andere hebben aangesloten, 't Optreden van een dergelijke ver- eeniging opent zegt de Times een nieuwe phase van den strijd tusschen arbeid en kapitaal. Het is een onvermijdelijk gevolg van wat er voorafging; eene georganiseerde beweging van de zijde der kapitalisten, sinds lang uitgelokt door soortgelijke beweging van de zijde der werklieden. Als zoodanig zal het strekken om kapitalisten en werklieden, nog scherper afgescheiden, zich in twee vijandelijke kampen te doen scharen. Ook kan 't niet anders, ot 't nieuwe bond zal zijn invloed doen gelden op parlementaire verkiezingen, en daardoor op de politiek. Dat deze laatste meening niet ongegrond is, blijkt, daar de eerste openbare handeling van 't bond bestaan heeft in 'l zenden van eene deputatie naar den heer Lowe, ten einde bij dien Minister aan te dringen op 't niet-invoeren van zekere beoogde wijzigingen van de wet. Oostenr.-Hong.-iVlonarchie. Uit Weenen wordt gemeld, dat de heer Von Ofenheim, gewezen directeur van den spoorweg LembergCzernowitz, en de hoofdingenieur Ziflër op last van het crimineel gerechtshof in ver zekerde bewaring zijn genomen. Volgens de Bohemia bestaat bij de Oud- Katholieken in de Oostenrijksche landen het plan om zich tot de regeering te wenden, met ver zoek Reinkens als bisschop te erkennen. Op de lijn Karlstadt-Fiurne van den Hon- gaarschen staatsspoorweg is dezer dagen een ongeluk voorgevallen, dat den dood van drie reizigers ten gevolge had en 18 reizigers min of meer ernstige kwetsuren deed ontvangen. Een hevige stormwind namelijk wierp vier wagens uit het spoor en van den hoogen spoorwegdijk af. De locomotief bleef in het spoor en kon de gekwetsten onmiddellijk naar Fiurne overbrengen. Vereenigde Staten. Betreflende de werkzaamheden van het op 1 December geopende 43ste congres wordt aan de Times onder anderen het volgende medegedeeld „in den Senaat zijn een aantal bills ingediend, zeer vele door het senaatslid Summer, en daar onder ook zijne bekende Civil Rights bill (tot gelijkstelling van kleurlingen met de blanken in alle mogelijke opzichten). Ook stelde het genoemde senaatslid een wetsontwerp voor, waarbij het ex- ploiteeren van Italiaansche kinderen strafbaar wordt gesteld. Verder werden er amendementen op de constitutie voorgesteld tot het doen verkiezen van den president door rechtstreeksche verkiezingen, tot opheffing van het ambt van vice-president, tot verlenging van de macht des presidents met twee jaren, en tot bepaling dat de president niet herkiesbaar zou zijn. Het senaatslid Edmunds uit Vermont stelde voor dat er eene commissie zou worden benoemd voor de verdeeling der als scha1 deloossteHing van Engeland ontvangen som, een voorstel hetwelk aanleiding zal geven tot zeer veel verschil van gevoelen. Het voorstel tot het benoemen van den president door rechtstreeksche verkiezingen werd door het senaatslid Windom »it Minnesota ingediend. Een groot" getal linan- eieele wetsontwerpen werd ingediend, onder ande ren éen tot het geheel Vrij vérkferen van hel' bankiersbedrijf, en éen waarbij het hervatten der betaling in specie op 1 Januari 1875 wordt gelast." Aangaande de verhouding der partijen in het Congres wordt aan hetzelfdeblad geschréven dat het Hnis van Vertegenwoordigers uit 193 republikeinsche en 93 leden der oppositie bestaat de Senaat telt 49 republikeinen en 24 leden der oppositie, onder welke laatste zes zoogenaamde liberale republikeinen, welke vooral in de mer- cantiele politiek, van de beginselen der republikei nen afwijken. In elk der beide huizen beschikt de regeering dus over eene groote meerderheid, 2(3 der stemmen, zoodat zij geene belemmering van de zijde der oppositie te vreezen heeft. Rusland. De,, derde, zoon van den Keizer van Rusland, grootvorst Alexis Alexandrowitsch, die eerst onlangs van een veeljarige reis om de wereld met het fregat Swellatul naar Rusland is teruggekeerd, heeft bevel gekregen zich voor een nieuwe reis gereed te maken. Daaruit maakt men op, dat de verzoening tusschen den Keizer en zijn zoon nog niet is tot stand gekomen. Over de oorzaak van de oneenigheden in de Keizerlijk Russische familie deelt men mede, dat die zijn ontstaan door een geheim huwelijk. Grootvorst Alexis heeft namelijk, zonder medeweten zijner ouders, een huwelijk aangegaan met een der hofdames, Alexandrine Shnkowski, een nicht van den Russischen Minis ter van Financiën Von Reutern. Toen de Keizer deze mésaillance ontdekte, was hij zeer vertoord en stelde alles in het werk om het huwelijk te laten vernietigen. De jonggehuwden weigerden hiertoe mede te werken en hielden zich aan de aangegane verplichtingen. De jeugdige vrouw be vond zich te Nizza, toen de vertrouwde des Kei zers, graaf Peter Schuwalofï, belast werd, zich derwaarts te begeven om de gewezen hofdames te bewegen hare medewerking tot ontbinding van het huwelijk te verkrijgen. Zijn zending mislukte. De echtgenoote, die inmiddels van een zoon was bevallen, bleef standvastig weigeren. De Keizer zond toen zijn zoon op een reis die eenige jaren moest duren, in de hoop hem tot andere gedach ten te brengen, doch tot dusver heeft dit niet gebaat. De grootvorst moet, even als zijn gade, vast besloten hebben zijn huwelijk te handhaven. TELEGRAMMEN. Konstiiutinopel, 17 December. Volgens tijdin gen uit Teheran is Hizza Massein Khan, ex-groot- vizier, door den Sjah van Perzië benoemd tot minister van builenlandsche zaken. Madrid, 17 December. Het wordt bevestigd, dat de Amerikaansche regeering geweigerd heeft het ontslag van den heer Sickles, als gezant te Madrid, aan te nemen. De Carlislen en de regeeringstroepen hebben bij Tolo«e elk 15,000 man bijeengetrokken. Een gevecht wordt eerstdaags tegemoet gezien. Washington, 18 December. Het Congres heeft aangenomen het wetsontwerp, waarbij den houders der 5 pCt. londsen, welke 1 Januari 1874 aflos baar zijn, vrijheid wordt gegeven deze tot 7 Januari 1874 te ruiten tegen de 5 pCt. obligatiën der nieuwe leening. Londen, 18 December. De inschrijving op de Hongaarsche leening is gesloten. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De inspecteur voor het geneeskundig staatstoe zicht voor Zuid-Holland, Dr. Egeling, heeft met veel belangstelling kennis genomen van het rap port der comm.'van fabr. betrekkelijk de rioleering binnen deze gemeente, en brengt naar aanleiding daarvan enkele opmerkingen onder de aandacht van B. en Ws. Een goed tonnenstelsel kan, zyns inziens, uit het oogpunt der gezondheid theoretisch op eene lijn gesteld worden met het pneumatische stelsel, doch vordert zóóvele kosten van exploitatie, dat de eenige reden, waarom het boven het pneu matisch stelsel zou kunnen verkozen worden - mindere kostbaarheid daardoor vervalt. Alleen' bij dagelijkschë verwisseling der tonnen kunnen beide stelsels hygiënisch gelijkgesteld worden. Reeds bij verwisseling om den anderen dag staat het tonnenstelsel bij hel andere achter. Men ver- gete ook niet dat daarbij om de andere week de verwisseling op een Zoi.dag valt en rnen derhalve óf het werkvolk ook Zondags" moet laten dienst doen en de ingezetenen ook dien dag met de wegruiming moet lastig vallen, óf de tonnen drie dagen moet laten staan en dus niet om den an deren dag verwisselt. Al te zeer hangt men bij het tonnenstelsel af van de nauwgezetheid en voorzichtigheid der werklieden. Hoe moeielijk het is, deze soort van lieden te doordringen met de overtuiging van het gewicht eener zeer zorgvul dige uitvoering der hun toevertrouwde werkzaam heden, wordt ook door de Delftsche commissie der gemeente-reiniging herinnerd. En zonder zorg vuldigheid van hunne zijde gaan de voordeelen van het stelsel voor een deel verloren. Met het oog op de uitnemende hygiënische voordeelen, door het pneumatisch stelsel te verkrijgen, en met geen ander in die mate bereikbaar, meent de inspecteur met aandrang de algemeene toepassing daarvan te mogen aanraden. De heeren Liernur en de Bruyn Kops slaan op verschillende gronden aan B. en Ws. voor: 1°. Dat hun opgedragen worde het uitwerken van een algemeen avant-project tot pneumatische rio leering der geheele stad, aanwijzende het tapge- bouw en in algemeene trekken den loop der centrale en der hoofdbuizen en de ligging dei- reservoirs alles met het oog op poudrette-berei- ding. 2". Dat hun opgedragen worde het uitwer ken van een gedetailleerd plan, zoo voor de uit breiding van het stelsel aan de Koepoortsgracht, als voor de toepassing er van aan de Marendorp- sche Achtergracht, zoodanig dat bij eventueele algemeene invoering van het stelsel over de geheele stad de twee genoemde buurten door het centrale buizennet en de centrale machinerie zul len kunnen bediend worden. 3". Indien het noodig bevonden worde eerst proeven met hunne methode van poudrette-bereiding te nemen, dit dan te doen door middel eener kleine stationnaire machine, die de Kijfhoek en Koepoortsgracht en gelijktijdig de Marendorpsche Achtergracht bedient. (Zulk eene kleine machine kan later als hulpmachine dienst doen, of aan eene kleinere stad verkocht worden.) 4°. De Marendorpsche Achtergracht dadelijk te voorzien van stilletjes en emmers en een tijdelijken geregelden dienst voor de ledigingen in te stellen. 5". Geenerlei maatregelen te nemen met het oog op een blijvenden dienst van een tonnenstelsel. Rechtzaken. In de correctioneele zitting der rechtbank van 19 Dec. zijn de volgende vonnissen gewezen G. H., te Aarlanderveer., wegens vier wanbe drijven van: 1°. beleediging met woorden en bedreigingen van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening; 2°. van geweldda digheid tegen een bedienend beambte in de waar neming zijner bediening; 3°. van beleediging van een bedienend beambte in de waarneming door woorden; 4". gewelddadigheid, welke bloedstorting ten gevolge heelt gehad, tegen een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening; alle gepleegd onder verschoonende omstandigheden, tot eene cell. gev. van 6 w., twee geldb. ieder van 8 of voor iedere boete 1 d. cell. gev. C. J. De W., te Oegstgeest, wegens moedwillig toe brengen van slagen en stooten, geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 d. heb bende veroorzaakt, tot een cell. gev. van 15 d., eene geldb. van 8 of 1 d. cell. gev. G. R. en D. v. de W., beiden te Nieuwkoop,-wegens rebellie, de eerste tot eene gev. van 6 d., de tweede tot 15 d. cell, gev., eene geldb. van f 8 of 1 d. cell. gev. R. v. d. L., te Alphen, wegens moedwillige mishandeling, gepleegd onder verschoonende omstandigheden, tot eene geldb. van 3 of 1 dag gev. W. S., te Sassenheim, wegens diefstal van gereedschap van landbouw, gepleegd onder verschoonende omstandigheden, tot eene cell. gev. van 15 d. J. v. W., zonder vaste woonplaats, wegens landlooperij, tot 3 d. gev. LAATSTE BEKICHTEN. Heden zijn alhier bevorderd tot doctoren in de rechten de heeren H. M. C. Poortman, geboren te Schiedam, en O. M. F. H. Tissen, geboren te Roermond, beiden met Stellingen. De Tweede Kamer heeft heden het hoofdstuk Koloniën aangenomen met 46 tegen 17 stemmen. Hoofdstuk 10 en de wet op de middelen is aan genomen met bijna algemeene, de credietwet voor het Dep. van Marine met algemeene stem men. De Kamer is daarna op reces gescheiden. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. naai. nam. nam. avond 5 u. 8 u. t-Zu. 4 u. 5 u. 8 u. Dood. 49* 47° Vrijdag 44' 46J 49' 47° Wind: Vrijdag-middag 4 u. Z.-W.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3