Bij de regeering is bericht ontvangen, dat omstreeks Paschen van het jaar 1874, door den „Verein zur Förderung des Zeichenunte^richtes,,, te Berlijn, op nader te bepalen tijd, eene tentoon stelling zal worden gehouden van teekeningen, leermiddelen en werktuigen en benoodigdheden voor het onderwijs in de teekenkunst. Het doel van de tentoonstelling is: aanschouwelijke voor stelling van de verschillende methoden welke bij bet onderwijs in de. teekenkunst worden ge volgd en verbetering van dat onderwijs, ter- wijl in dagelijksche bijeenkomsten van onder wijzers gelegenheid zal worden gevonden tot wisseling van gedachten. Brieven betreflende de tentoonstelling behooren te worden geadresseerd aan Dr. H. Hertzer te Berlijn, Oranienslrasse, 47 a. Zij, die nadere inlichtingen mochten ver langen, kunnen zich wenden tot de heeren inspec teurs van het middelbaar onderwijs Dr. D. J; Steyn Parvé en Dr. hoogleeraar M. Salverda in Den Haag, aan wie een programma der tentoon stelling is toegezonden. De twee.de algemeene jaarlijksche vergadering van het Algemeen Nederlandsch werklieden-ver bond zal op 25 en 26 Dec. e. k. te Amsterdam, in het gebouw van den Amsterdamschen werk mansbond, worden gehouden.. Onder de punten van behandeling komen o. a. voor het oprichten van een begrafenisfonds, het formeeren van een reserve- of weerstandkas, oprichting van een eigen orgaan of weekblad, het beleggen van het con gres voor patroons in Nederland, versterking en verbinding der vakverbonden, het verkrijgen van eigen woningen, de invoering van het livret- tenstelsel. Uit het programma der tentoonstelling van voortbrengselen der hedendaagsche kunst-industrie en fabriek- en handwerksriij verheid, in den loop der maand Januari en Februari e. k. te houden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, blijkt dat die tentoonstelling wordt geopend binnen 14 dagen na dagteekening van den adviesbrief van aankomst der uit "Weenen teruggekomen goederen. De termijn voor- inzending zal nader worden bekend gemaakt, en waarschijnlijk tusschen 4 en 10 Januari vallen. De inzending moet ge schieden uiterlijk vier dagen vóór de opening en wel franco aan de administratie der tentoon stelling, adres Technologisch Bureau, Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, en de ontruiming binnen 8 dagen na de sluiting. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde is aan alle vereeni- gingen hier te lande welke tuinbouw en plant kunde behartigen, eene uitnoodiging gericht om iich als medewerkende vereenigingen bij die Maatschappij aan te sluiten, teneinde door vereende krachten in staat te zijn het hoofddoel dier Maat schappij te bereiken. Door Burg. en Welh. van Amsterdam is besloten om, te beginnen met het jaar 1874, de jaarwedden van alle onderwijzers, onderwijzeressen enz., aan de openbare scholen werkzaam, voort aan niet meer per drie maanden, maar per maand te doen uitbetalen. De heer M. J. De Bont, te Amsterdam, lid van de jury der Weener tentoonstelling, is benoemd tot ridder der Frans-Jozefsorde. Op Vrijdag 1.1. hield de afd. Berg-Ambacht van den Nederl. Protestantenbond hare eerste leesvergadering voor dezen winter. De zaal was zeer bezet. Als spreker trad op Dr. W. Scheller, pred. te Leiden, die eene voordracht hield over 'het beginsel van het Protestantisme. Door het Hoofdcomité van het Roode Kruis in Den Haag is 10000 ter beschikking ge steld van het Bataviasch comité, voor zieke en gewonde militairen. Z. M. heeft pensioen verleend aan W. Brouwer, eervol ontslagen hoofdonderw. aan den Burg op Texel, ten bedrage van ƒ487 'sjaars; T. Bousema gew. hoofdonderw. te Letterbert, gem. Leek, ten bedrage van 267 's jaars; J. Boonemmer of J. W. Boonemmer, gew. hoofd onderw. te Wapse, gem. Diever, ten bedrage van ƒ184 'sjaars; S. Luykx, gew. hoofdonderw. te Steenbergen, ten bedrage van ƒ662 'sjaars. Z. M. heeft F. C. Smits herbenoemd tot burgemeester der gemeente Reek, met ingang vaii 27 December e. k. Gemengd Nieuws. Het Prov. gerechtshof van Noord- Holland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van A. Ciccolini, beschuldigd van het onbe voegd drijven eener snel-rozyn-azijnmakerij en, op grond dat het ten laste gelegde teit niet wettig en overtuigend bewezen is, het vonnis van de arrond.-rechtbank bekrachtigende, den beklaagde vrijgesproken van alle rechtsvervolging, de kosten, ook die van het hooger beroep, te dragen door den Staat. Gisteravond is aan het Blindemans- watertje te Rotterdam een man in hel water ge vallen en verdronken. Men schrijft uit Hellevoetsluis van 15 dezerIn den afgeloopen nacht ontstond alhier in een manufactuurwinkel brand, die door de nabijheid van een kolenpakhuis en doordien hij in een volkrijke buurt uitbrak, ernstige gevolgen had kunnen hebben. Gelukkig werd de brand zeer spoedig ontdekt en waren als in een oog wenk genoegzame spuiten aanwezig, om verder gevaar te voorkomen. Omtrent de oorzaak schijnt nog niets bekend te wezen. De winkel was tegen brandschade verzekerd. Veertig jaar geleden-, toen de bevol king van Londen anderhalf millioen bedroeg, wer den er jaarlijks 41,000 personen wegens dronken schap, 72,000 wegens verschillende misdrijven gearresteerd. Thans, nu 't zielental tot bijna vier millioen gestegen is, zijn de cijfers onder diezelfde rubrieken 33,000 en 78,000. In den nacht van 5 op 6 dezer heeft er opnieuw, ten nadeele van de gebroeders Swa- gernakers, een diefstal op het Staatsspoor plaats gehad en wel van eène baal wollen waren ter waarde van ruim 90, afgezonden uit Tilburg en bestemd voor Keulen. Naar men mededeelt, heeft de commissaris van politie te Venlo de zaak nauwkeurig onderzocht en is het hem gelukt zekeren B., klerk by de Rheinische Eisenbahn, aan te houden. Een in Honolulu wonende Duitscher geeft de volgende beschrijving van een hofbal op de Sandwichs-eilandetiOnlangs hadden wy een hofbal in 't paleis van onzen Koning, Lunalilo I. Hij is een vriend van mij. Toen hij kroonprins was leende hij 2 dollars van mij. 't Was, volgens- zijn zeggen, slechts voor éen dag. Een jaar latei- herinnerde hij zich zijn schuld. „O," zeide hij, „wacht maar tot ik Koning ben." Zijne kansen om het ooit zoover te brengen, stonden in die dagen alles behalve gunstig. Thans evenwel is hij Koning en ik heb hem stilzwijgend de 2 dollars geschonken. Het bal, dat Koning Lunalilo ter eere van den Engelschen admiraal gaf, was zeer vroolijk. De Koning was van alle aanwezigen het eerst dron ken, toen werden het de muzikanten, daarna de gas ten, ik zelf kreeg ook eenigszins de hoogte. Ik zag hoe een jong inarine-offlcier 't zich met een Honolulusche schoone op den koninklijken troonzetel gemakkelijk maakte, terwijl de Koning en de Koningin Emma aan zijne voeten zaten. De Koning stond op, nam een trommel en wandelde de zaal onder het slaan van de taptoe op een neer. Daarna begonnen de muzikanten, die van het admiraalschip geleend waren, op Engelsche manier met elkander te boksen en te vechten en zelfs aan den admiraal gelukte het niet, de orde onder hen te herstellen. De koning amuseerde zich bij uitstek en was zeer in zijn schik, dat niettegenstaande er zooveel drank was gebruikt, er nog overbleef. Of hij dien alleen verbruikte weet ik niet, maar zeker is dat hij gedurende veertien dagen na het bal niet nuchter is geweest. Maandag-ochtend vermiste men op een der te 's-Hertogenbosch in de haven liggende schroefstoomboten den machinist; spoedig bleek het, dat de man verdronken was, en men moet veronderstellen dat hij den vorigen avond, dooi de duisternis misleid, in het water is geraakt. De verlichting aldaar laat dan ook zeer veel te wenschen over, vooral langs de havenkaden en de kanaaldijken der Zuid-Willemsvaart, die door de stad loopt. Men meldt uit Ho o gezand: De echt- genoote van den heer D., te Kalkvyijk, Vrijdag avond het bruggetje nabij de spoorwegbrug over de Kalkwijk moetende passeeren, is, door de duisternis misleid, in den bermsloot geraakt en verdronken. Zij was eerst sedert een paar weken gehuwd. Het ongeluk heelt men te wylen aan de slechte verlichting bij de brug. De arrondissemenls - rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in zake het geschil van den heer Victor Driessens; zij heeft ontbonden verklaard de tusschen partijen op 27 Juni gesloten pachtovereenkomst gegrond op wanpraestalie des pachters, en den pachter veroordeeld tot schadevergoeding deswege, tiet vonnis is uitvoerbaar verklaard niettegenstaande verzet of hooger beroep. Naar wij vernemen zullen, zuinig- heidshalve, in zekere Academiestad, bekend door haar goede verlichting, gedurende de maanden Januari, Februari en Maart de stads-lantaarns niet meer worden ontstoken. Voorloopig is bet licht tot op de helft verminderd. Eenigen tijdgeleden werd medegedeeld dat een schoenmaker en zijn huisvrouw te Am sterdam werden vervolgd ter zake van het zich onwettig toeëigenen en verkoopen van gevonden diamanten. De arrond.-rechtbank heeft beiden schuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld tot een celstraf van éene maand. De diamantslijper,, die eemge steentjes had gekocht, is vrijgesproken. Volgens opgave van het bureau Feri- tas zijn gedurende de maand October verongelukt 167 zeilschepen, als: 92 van Engeland, 17 van Frankrijk, 13 van Duitschland, 9 van Noorwegen, 5 van Amerika, 5 van Spanje, 5 van Italië, 4 van Nederland, 3 van Zweden, 3 van Grieken land, 3 van Oostenrijk, 2 van Rusland, 1 van Portugal, 1 van Chili en 1 van San Salvador. Hieronder zijn begrepen 9 vermisten. In dezelfde maand zijn 21 stoomschepen totaal verongelukt, als: 12 van Engeland, 3 van Spanje, 2 van Duitschland, 1 van Amerika, 1 van Noorwegen, 1 van Rusland en 1 van Zweden. De Engelsche schilder Holman Hunt heeft een stuk tentoongesteld„de Schaduw de3 Doods" genaamd, voorstellende Jezus van Nazareth als timmerman, in zoodanige houding, dat zijne schaduw op den muur den vorrn vertoont van een kruis. Deze schilderij, die dagelijks een groot aantal toeschouwers trekt, is door den kunstkooper Agnew van den schilder aangekocht voor de ongehoorde som van 126.000. De heer Agnew biedt 't op zijn beurt aan voor 180,000. BUITENLAND. Pi'ankrijk. De commissie voor het budget heeft mede- deeling ontvangen van de overeenkomst, gesloten tusschen de ministers van Financiën en Openbare Werken en de iiquidateuren der civiele lijst van Napoleon III eener-, en den heer, Rouher als vertegenwoordiger van keizerin Eugénie anderzijds. In dat stuk wordt bepaald, dat de Staat aan de keizerin zal teruggeven het Chineesch Museum in het kasteel Fontainebleau, de collectie wapens in het kasteel Pierrefonds en alle kunstvoorwerpen voor rekening der civiele lijst des Keizers gekocht, of aan hern geschonken. Wijders verbindt zich de Siaat, aan de keizerin eene som van drie millioen bij jaarlijksche aflossingen te voldoen. De commissie zal over deze overeenkomst beraad slagen. In de nationale vergadering heeft de heer Haentjens verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren, ten einde te vernemen of zij voor nemens is, zich voortaan van inmenging in de verkiezingen te onthouden. De discussie hierover is uitgesteld tot na de behandeling der financieele ontwerpen. In Finistère is de republikeinsche candidaat Siviney gekozen met 12,505 stemmen, tegen den conservatieven candidaat Leguen, die 6942 stem men bekwam. In het departement Aude zullen de radicalen Marcon en Bonnel gekozen worden, in Seine-et-Oise de republikein Calmon. Het bericht van de Libertèdat de heer Thiers aan maarschalk Mac Mahon een brief had geschreven len gunste van Bazaine, wordt door Havas ten stelligste tegengesproken. Havas meldt voorts, dal de dag, waarop Bazaine naar het eiland Sainte-Marguérite vervoerd zal worden, nog niet is vastgesteld. De heer Saillan, directeur dei- gevangenissen, is naar dit eiland vertrokken, om er de noodige schikkingen te maken voor het verblijf van den veroordeelde.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2