LEIDSCH N°. 4251. Woensdag A0. 1873. 17 December. STARS-BERICHTEN. GEEN WINTERFEEST PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels,.f 1.05, Iedere regel meer0.171, Groolcre letters naar plaatsruimte. "Vergadering ran den Gemeenteraad, op Donderdag 18 Decem ber, 's namiddags te tioee aren. Onderwerpen la. Beuoeming ran vier leden der, Plaatselijke Schoolcom missie. (201). 2*. Voordracht tot benoeming ran drie Commissarissen roor de Gemeente-Apotheek. (206). 3*. Verzoek ran W. Hoogenstraaten, om een overdekten over loop te maken .in de Kerksteeg. (208). 4°. Idem van A. A. Niemeijér, om een stoep te leggen vóór zijn huis in de kloksteeg. (204). 5°. Staat van af-, en overschrijving op de begroeting, dienst 1873. [Kosten voor het onderwijs in de gymnastiek.] (202 en 202*). 6°. Idem. [Aandeel der gemeente in het beloop der kwade posten enz. wegens de grond- en personeele belasting.] ("205 en 205*). 7°. Voordracht tot wijziging der begrooting voor 1874 (208 en 208*). 8°. Idem tot afstand in gebruik aan het Rgk van een gedeelte der Sladskwcekerij. (209 en 209*). 9°. Suppletoir® staat van begrooting, dienst 1878. [Kosten samenhangende met de overdracht der klok en huizing van de Hooglandsche kerk.] (210 en 210*). 10°. Verzoek van Dr. G. C. Stcijnis, om ontslag als leeraar in het Hebreenwsch aan het Gymnasium. (212). 11°. Voordracht tot openbare verpachting van de tolheffing aan het Leiderdorpsche hek en het Delftsche trekpad. (211 en 211*). Is het tijdstip, waarop wij het driehonderdjarig bestaan der Leidsche hoogeschool zullen vieren, betrekkelijk nog verre verwijderd, niet. echter zóo ver, of het wordt tijd dat men de handen aan h e_l wexk _sl a a t om die feest v[ering_op_waar- dige wijze te doen plaats hebben. Wat al toebe'- reidselen werden er niet steeds vereischt voor bel organiseëren der gewone vijfjaarlijksche mas kerades: de keus van het onderwerp zeker niet de gemakkelijkste taak de historische bearbeiding, het ontwerpen der costumes, hel regelen van den optocht, enz. En nu 't de her denking van het derde eeuwfeest geldt, nu aller verwachting zoo hoog gespannen is, zal men zeker <ien lijd voor de praeparatieven wat ruimer nemen. Dat is dan ook werkelijk het geval. Pieeds heelt een onzer dagbladen daaromtrent een bericht meegedeeld, dat echter voorbarig mag worden genoemd, en het doet ons genoegen dit laatste er bij te kunnen voegen. Wij bedoelen de zinsnede, volgens welke de feestviering op den dies, den 8"ten Februari, zou plaats hebben. Dit is evenwel nog volstrekt geen uitgemaakte zaak. Wel heeft de Academische Senaat volgens door ons ingewonnen berichten een besluit in dien geest genomen sommigen mompelden er zelfs van dat het door een kleine meerderheid was door gedreven maar noch curatoren, noch studenten moeten daarmede instemmen, en dat is alleszins verklaarbaar. Hoe toch wil men in de maand Februari een optocht houden, illumineeren, de zoo op prijs gestelde maskerade-partijen in de open lucht geven? In die maand toch, het zal wel geen betoog behoeven, heeft men óf strenge koude te wachten, die ieder het hoekje van den haard doet opzoeken; en dat is nog wel het gunstigste geval, want dan vangt men ten minste nog een enkel schraal zonnestraaltje op, al is het dan alles behalve van een feestzonnetje; öf wel uit een grauwe nevelige lucht, die nog voor dagen en weken voorraad genoeg belooft, zullen den feest vierenden halfgesinolten sneeuwvlokken of door hageljacht afgewisselde regendroppels om de ooren waaien. Wie daarbij nog zijn feestelijke stemming kan behouden, hij moge voor 8 Februari zijn, maar zeker zal hg bij zyn winterfeest te vergeefs wachten naar de duizenden van vreemdelingen, die anders uit alle oorden des lands komen toe- stroomen om onze gewone vijfjaarlijksche maske rades bij te wonen. Het lieve logétje, dat 's zomers zich nog wel in een klein hoekje wilde behelpen de huisvader, die met vrouw en kroost, vooral de noodige provisie niet te -vergeten, op goed geluk af naar de sleutelstad toog, zij allen en zoovelen met hen, de eigenaardige typen op een Leidsch maskeradefeest, zullen ontbrekenhet zal een schilderij zijn zonder omlijsting;, naar het phan- tastische, dat er zooveel bekoorlijkheid aan bijzet, vooral bij den fakkeltocht, zal men te vergeefs zoeken. De ondervinding is de beste leermeesteres, ook in deze. Door haar geleid heeft men er reeds voorlang van afgezien de groote academiefeesten in Februari te houden, eenvoudig omdat het een onmogelijkheid is dan goed feest te vieren.,.Men week af van het historische tijdstip om het schooner jaargetij te doen meewerken aan ver hooging der feestvreugde. En zou men thans, nu wij aan den vooravond van een driehonderdjarig jubilaeum staan, de eerste voorwaarde veronacht zamen, die dient te worden in acht genomen, wil men eenige hoop op welslagen koesteren Zeker, het zou al zeer ongerijmd zijn. Maar gelukkig is het nog zoover niet. Ook de Regeering schijnt niet voor het koude winterfeest te zijn, en dit, gevoegd bij de omstandigheid dat de zaak thans in handen eener gemengde com missie is, beslaande uit twee leden van den senaat, twee curatoren en twee studenten, doet ons als nog vertrouwen, dat het feest van het driehon derdjarig bestaan der Leidsche academie door een vervróolijkende zomerzon zal worden beschenen. Er is meer, en daarop vooral wenschten wij de aandacht te vestigenook Leidens burgers zijn voor een feestviering in den zomer. Al hebben zij geen beslissende stem in deze, zeker hebben zij het recht te vorderen dat hun meening eenig ge wicht in de schaal legge. Of hebben zij niet altijd krachtig meegewerkt en bijgedragen om den luister der publieke academiefeesten teverhoogen? Welk een gunstig verschil b. v. tusschen hen en de ingezetenen van Delft, gelijk in den afgeloopen zomer nog zoo overtuigend is gebleken. In onze stad is de academie te huis en, wij weten het, zij steil daar prijs op; van die waardeering kan zij blijk geven door de ingezetenen in staat te stellen hunne woningen met illumineerglazcn in plaats van met ijskegels te versieren. En ten slotte, men vergete het niet, dit eene punt van overeenkomst tusschen de burgers der academie en die der stadde stichting der hoogeschool, die weldra drie eeuwen zal hebben heslaan, was de belooning van den moed en de opoffering van de voorzaten der laatslen. Daarom verheffen ook thans de burgers hun stem en vragen een feest viering in den zomer. LEIDEN, 16 December. De op non-activiteit zijnde kapitein S. baron Van Lijnden is door den Minister van Oorlog weder in activiteit gesteld hij het 4de reg. inf. en hem het commando opgedragen van de 2de compagnie van het depot te Gouda in garnizoen. Bij de heden gehouden vtrkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 56. 29, 6.40 en 2 90 ;de laagste 56, 28,50, ƒ5.60 en ƒ2.80. Het bovenlokaal der Stadszaal was gister avond bij gelègetiheid van het vocaal concert der Zweedsche dames vrij goed bezet. Ook nu wedjer wisten de vijf zangeressen het pijbllek een aange- namen avond te verschaffen, getuigen daarvoor de herhaalde toejuichingen, die zy mochten opdpr- vindenenkele nummers werden gebisseerd. Zeldzame vastheid, -zuiverheid en eenheid ken merkten ook nü de verschillende voordrachten'. Hét was voor velen, en ook voor <de zan£stelrs zelf, voorzeker eene teleurstelling dat de plarllSt, volgens mededeeling, t'e laat'ahn den tf-éi/h' Was gekomen en daardoor verhinderd ter juiSler' tijd tegenwoordig te zijn, waardoor de sold's' aan het slot der derde afdeelittg 'zouden gëgeVen Wór den. Men wachtte en wachtte, tèrwijl' de' dairies onderlusschën niet minder dan' Vijf numhiers tën beste gaven, doéh de pianist kwa'm niet.Een paar zangeressen 'besloten toen 'zelf bij afwisseling 'de solo-nummers te accompagneeren, waarin zij nïet onaardig slaagden. Vooral met de voordracht der aria uit de opera „Stradella" door FrL Anna Karlsohn (1ste sopraan) gaf het publiek van zijne ingenomenheid blijk. De burgemeester van' Voorschoten, dé héér J. P. Tréub, en zijne echtgenoote herdachlten Zaterdag hunne 25jarige huwelijksverbintenis. Zoowel van 't gemeentebestuur als van de inge zetenen ontvingen zij' eenige kostbare geschenken en talrijke bewijzen van deelneming. Van./de kerkgebouwen en vele particuliere woningen wapperdé' de Nederlandsche vlag. Ds. G. J. Hulsman te Hazerswoude heeft bedankt voor het beroep naar Kruiningen. Omtrent het door het leger aan Z.'M. den Koning op 12 Mei a. s. aan te bieffen ge schenk, vernemen wij uit eene goede bron, dat het plan. is uitgegaan van eenige officieren, die daartoe ter verspreiding een open brief gan ffet leger hebben gezonden, waarin o. a. voorkorpt Ten einde ieder individu van het leger in, staat te stellen, om aan het voorgestelde deelte nemen waartoe ook de gepensioneerde officieren zouden kunnen worden uitgenoodigd wordt het wenschelijk geacht te bepalen dat er geene hoogere bijdragen mogen worden aangenomen dan van een soldaat 5, een korporaal 10, eén ondèr- officier 25 cents, een subaltern officiér fi.&0, een hoofdofficier 2.50 en een opperofficièr '3.&0 terwijl in overweging wordt gegeven het beWijs van aandenken te doen bestaan in eén bééld V*an zilver, bijv. de god des oorlogs, of een ander allegorisch zinnebeeld, toepasselijk op het legér, geplaatst op een voetstuk, waarop met gulden letteren: „Hulde van het leger aan Koning Willem III, bij gelegenheid van het 25jarig teest zijner regeering. 1849 12 Mei 1873." I De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 7 tot 13 December aan Aziatische cholera zijn overleden in Zuid-Holland: te Aarlanderveen 2, te Alphen 1, te Delft 1, te Gouda 2, te Oudshoorn 1, te Rotterdam 1; in Drenthe: te Smilde 1; totaal in het Rijk 9 personen. Blijkens het overzicht van de opbrengst der middelen over de afgeloopen elf maanden, is die, in vergelijking met hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, slechts 1,800,000 hooger geweest, hetgeen voornamelijk, te wijten is aan eene min dere opbrengst der successie-regten van ƒ1,200,000. Laat men deze buiten de rekening, dan is de stijging 3 millioen, waartoe de acc'ynzen op de suiker en het gedisteleerd en de registratie rechten voornamelijk hebben bijgedragen. .Verder is er vooruitgang in de in- en uitgaande rechten, de posterijen en de loodsgelden op te merken.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1