Aan de Ulrechtsche hoogeschool is, 11a verdediging van een academisch proefschriftover de behandeling van Arnaurosen en Arnblyopieën met strychnine, bevorderd tot doctor in de ge neeskunde de heer S. P. Van Weezei, arts en oud officier van gezondheid, geb. te Maasbommel. Uit Amsterdam wordt gemeldDe directeur der Ned. Ind. Droogdok-maatschappij, de heer A. G. Bosch, is van hier vertrokken om zich op Java aan het hoofd van de exploitatie der Maatschappij te stellenterwijl de heer J. Vos van Marken als administratenr de zaken in Europa beheert. Wij vernemen tevens, dat met de constructie der dokken, onder toezicht van den hoofd-ingenieur B. J. Tideman, ijverig wordt voortgegaan. De communicatie-boot, bestemdvoor het sleepen der schepen van Batavia naar en van de eilanden Amsterdam en Middelburg, zal spoedig via Suez naar Java stoomen. De gewone audiëntie van den Minister van financiën zal op Donderdag 18 December aanstaande niet plaats hebben. Gfemengd Nieuws. Het casco van het te Petten gestrande Eng. stoomschip James Kennedy is, zooals het daar ligt, in het openbaar verkocht voor de som van f 952 aan den heer Beukenkamp c. s. Vrij dag-middag is brand ontstaan in de koolteerfabriek buiten de Zaagmolenbarrière te Amsterdam. Het gebouw is afgebrand, niette genstaande de hulp van negen gewone spuiten. De paden, die tot de fabriek leiden, maakten het onmogelijk, de stoomspuiten op de plek van het onheil te brengen. Te Rotterdam is door de politie een lÖjarig jongeling aangehouden, die zich te Nijmegen schuldig had gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van zijn patroon. In de instructie voor de politie- agenten 3de kl. (nachtwachters) te Harlingen komt o. a. voor de navolgende bepaling: „Op het wachtlokaal zal niet over godsdienstige ge schilpunten gesproken mogen worden.'1 Onlangs werd medegedeeld, dat een landbouwer in de omstreken van Hasselt lot be zuiniging op de steenkolen, kluiten maakt van 3 manden kleiaarde, gemengd met 1 mand steen- kolengruis, en dit bevochtigt met eene oplossing van 1/2 pond sodazout, gesmolten in eene hoeveel heid water, voldoende om deze massa kneedbaar te maken. Deze bewerking werd spoedig algemeen beki.nd, en met gunstig gevolg wei den proeven geno men. Door by voeging van meer sodazout heeft rnen het zoover gebracht, dat men op eene mand kolen gruis 4 tot 5 manden kleigrond voegt, en dan nog eene zeer goed brandbare massa erlangt. Eene zeldzaam voorkomende zaak werd heden voor de arrond. rechtbank in Den Haag behandeldhet te vondeling leggen en verlaten van een kind. Van dit feit wordt beklaagd eene vrouw, die in den avond van 15 Sept. jl. zich met haar kind bij een ambachtsman vervoegde, ten einde voor het onderhouden er van geld te bekomen, hetgeen zij van tijd tot tijd reeds had ontvangen. Dien avond weigerde de man. Nadat de vrouw gerucht gemaakt en herhaaldelijk op de deur zijner woning geklopt had, verwijderde zij zich, maar het kind werd later voor de deur op straat ge vonden, dat na eerst door de politie en vervolgens door het armbestuur onderhouden te zijn, drie weken later is gestorven. Ter terechtzitting van heden gaf de vrouw te kennen, dat zij het kind in huis had nedergelegd, maar een getuige verklaarde het kind buiten het huis te hebben gevonden. De subst. officier Jhr. Mr. De Jonge meende dal het ten laste gelegde feit strafbaar was. Spreker ge voelde medelijden met bekl., die zonder betrekking en geld, meende dat de vader van het kind ver plicht was, iels voor het onderhoud van hel kind bij te dragen. Het feit zelf achtte hij echter zoo ernstig, dat hij moest requireeren de veroordeeling van bekl. tot eene cellulaire gevan genisstraf van 14 dagen. Maandag a. s. zal de rechtbank uitspraak doen. BUITENLAND. Frankrij k. De Liberie verneemt uit eene zekere bron, dat do heer Thiers een brief heeft geschreven aan maarschalk Mac Mahon ten gunste van Bazaine, wiens overtuigde verdediger hij altijd geweest is. Reeds op het einde der vorige week had hij per soonlijk zeer belangrijke aanteekeningen gemaakt, die hij aan den advocaat Lachaud heeft medege deeld en die betrekking hadden op het onrecht, tijdens de Restauratie tegenover maarschalk Ney gepleegd. De heer Thiers herinnerde daarbij tevens de energieke wijze, waarop de vader van den legen woord igen hertog De Broglie in de Kamer der Pairs den „dappere der dapperen" heeft ver dedigd. Ouitscliland. De onlangs opgerichte Huisvrouwen-vereeniging te Berlijn heeft hare eerste algemeene vergadering gehouden en bij die gelegenheid hare statuten vastgesteld, waarin de volgende punten zijn opge nomen: Samenwerking om de willekeurige opdrij ving der prijzen van levensmiddelen te keer te gaan aanwijzing van kooplieden en winkeliers te BeiTyn of elders, die hunne waar het goedkoopst leverengemeenschappelijke aankoop in het groot van artikelen van huiselijk verbruik tegen de laagste prijzenwaarschuwing tegen te koop ge stelde vervalschte levensmiddelen; oprichting van een dienstboden-bureel. De Vereeniging wordt ver tegenwoordigd door een centraal bestuur en comité's voor de afdeelingen. De leden betalen bij hare inschrijving J thaler en vervolgens 1 thaler jaarlijksche contributie. Mannen, mils geen leve ranciers zijnde, kunnen als buitengewone leden worden aangenomen. Groot-Britannië. Luidens berichten uit Cape Coast, van 17 No vember, was de gezondheidstoestand op de vloot slecht. Generaal Wolseley was herstellende, 't Aanleggen van den spoorweg naar 't binnenland ontmoette groote moeilijkheden. 't Bezit van wereldschen rijkdom heeft zijn ongerieflijkheden. Dit beginnen ook de Britsche kolenmijn werkers te ondervinden. Twee hunner, Thomas en John Morris, werden onlangs door den magistraat te Chorley gedwongen om wekelijks de som van drie gulden af te zonderen tot onder houd van hun drie-en-tachtigjarigen vader, dien zij op last van de armenkas hadden willen schuiven, 't Bleek toen, dat de heer Thomas Morris met zijn twee zonen een weekgeld maakte van niet minder dan f 51.60 en de heer John Morris, vrijgezel, een daggeld van f 5.40 a f 6. Bovendien bleek 't, dat die heeren slechts vijf dagen van de zeven verkozen te werken, zoodat deze „slaven van 'l kapitaal" niet meer dan twee rustdagen 's weeks genoten Turkije. Uit Konstantinopel wordt gemeld: Het tol- reglernent voor het Suez-kanaal is door al de gedelegeerden (de Fransche inbegrepen) goed gekeurd. De schepen, gemeten volgens het Donaustelsel, zullen een surtaxe betalen van drie franken. Geballaste schepen en oorlogschepen zullen geen surtaxe betalen. Wanneer het transito door het kanaal 2,100,000 tonnen bedraagt, zal de surtaxe verminderd worden rnet 50 centimes en weder met 50 centimes voor elke 100,000 ton daarboven, terwijl zij geheel zal verdwijnen, wanneer het transito 2,500,000 tonnen be draagt. De Fransche gedelegeerden stemden ook voor de voorstellen der commissie betrekkelijk het meten van den bruto-tonneninhoud. Er is eene sub-commissie benoemd voor het opmaken van het rapport, dat waarschijnlijk Donderdag zal worden geteekend. TELEGRAMMEN. Bazel, 12 December. Volgens de Basler JS'ach- richten zou de Zwitsersche Bondsraad niet voor nemens zijn, alle diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan af te breken, maar alleen de perma nente vertegenwoordiging van den Paus in Zwit serland te doen ophouden. Loildeil, 13 December. Volgens particuliere tijdingen, die hier uit Costa Rica ontvangen zijn, heeft de President dier Republiek zijn ontslag ingediend. In Costa Rica heerscht spanning ten gevolge van oorlogsgeruchten. Parijs, 14 December. De Evenement spreekt het gerucht tegen, dat de linkerzijde voornemens is de regeering te interpelleeren over de twee functiën, welke de hertog van Aumale bekleedt als afgevaardigde en als bevelhebber over een legercorps. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Op verschillende gronden verzoekt het Bestuur der Vereeniging tot verbetering van de volksge zondheid alhier den gemeenteraad dringend: in geen deel onzer gemeente het zoogenaamde ton nenstelsel in te voeren, maar daarentegen het stelsel van Liernur verder uit te breiden en op de gedempte Marendorpsche Achtergracht c. a. in te voeren, en het daartoe betrekkelijke voor stel van Burg. en Welh. aan te nemen. De heer Kapitein, eerstaanwezend ingenieur in Den Haag, heeft onlangs medegedeeld dat er drin gend behoefte bestaat aan terrein voor de plaat sing van een stal voor verdachte paarden in de nabijheid van de Doelen-kazerne, ten einde de paarden aan verdachten droes lijdende daarin ter observatie te plaatsen, totdat de aard hunner ziekte zich verklaard heeft. Een gedeelte van de Stadskweekerij zou, ook naar het oordeel fcvan den veterinairen dienst, daarvoor bij uitnemendheid dienstig zijn, met narne eene strook van ongeveer 50 meters gelegen ten westen van de Doelen, wegens de geheele afzondering, die aldaar kan worden inachtgenomen, gepaard aan de open vrije ruimte en den behoorlijken afstand van de andere stallen. De Comm. van fabr. heeft de zaak onderzocht en een plan ontworpen tot afstand van een gedeelte der kweekerij aan het rijk ten behoeve van de oprichting van een stal als bovenbedoeld. Tevens is de Comm. tot de overtuiging gekomen dat de kweekerij gevoegelijk kan worden gennst en dat dit terrein zeer geschikt is om tot bouwgrond te worden ingericht, terwijl nadere voorstelllen daaromtrent door haar worden toegezegd. Intus- schen kunnen de nadere voorstellen met raming van kosten worden afgewacht, vermits de afstand van den hier bedoelden strook grond aan het rijk niet de al of niet opheffing der kweekerij althans niet in onmiddellijk verband staat, als blijvende in allen gevalle eene voldoende uitgestrektheid over, ten einde eventueel bij voortduring als kweekerij te worden gebruikt. Overigens kunnen B. en W. zich geheel vereenigen met het voorstel der Commissie en geven zij in overweging orn lot den afstand iri gebruik aan het rijk van de daarin vermelde perceelen onder de voorgestelde voor waarden te besluiten. Met 1 Mei van het volgende jaar zal de termijn zijn verstreken der verpachting van de tolheffing aan het Leiderdorpsche hek en wegens het gebruik van het jaagpad tusschen Leiden en den Leidschendam, waarvan de laatste openbare verpachting heeft plaats gehad, wat eerstgenoemde tolheffing betreft, 25 Nov. 1867, ingaande met 4 Januari 1868 en eindigende uit. April 1873, en ten aanzien van laatstgenoemde 23 Maart 1869, ingaande 1 Mei van dat jaar en eindigende uit. April 1874, terwijl krachtens besluit van 18 April jl., de pachtovereenkomst van het Leider dorpsche hek met éen jaar is verlengd. B, en VVs. geven thans in overweging orn te besluiten dat wederom tot eene openbare verpachting zal wor den overgegaan voor den tijd van vijf jaren, op de bestaande in der tijd door den Raad vastge stelde voorwaarden. In dat geval bestaat het voornemen om de verpachting in de eerste helft van de maand Januari a. s. te doen plaats heb ben wat het Delftsche trekpad betreft na overleg met het gemeentebestuur van Delft. Ten aanzien van de overige tolheffingen ten behoeve van deze gemeente zal eerlang eene voordracht worden ingediend, in verband met de ontworpen wijzi gingen in de tarieven. LAATSTE BERICHTEN In de zitting cler Tweede Kamer van heden is de algemeene discussie over het budget van oorlog bijna afgeloopen. De meeste sprekers zijn geneigd lot aanneming en zeer gunstig gestemd voor de houding en de plannen van den minister, die verklaard heeft dat de geheele regeering met hern homogeen is, ook met betrekking der finan- cieele quaestie. Morgen voorzetting. Bij de heden gehouden aanbesteding ten Raad- huize in Den Haag waren de mins'e inschijvers voor schelpkalk wed. Wernink en Zoon te Alphen a 69 ets. de hectoliter.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2