LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4250. Dinsdag A0. 1873. December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1*40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels....f 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolcre letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUOERS van l.EIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den .Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen. die op den lstcn Januari 1S74 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo dc geborenen in het jaar 1855, alsmede hen, die eerst na hel intreden vau hun 19de jaar, doch vóór bet volbrengen van bun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verplichting tot bet d jen van de aangifte voor dc Nationale Militie, in •••- maand Januari 1874. Zij geven daarbij kennis: Dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is bij de artt. 15 en 20 van ge noemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor dc militie ingeschreven alle mannelnke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hou 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeleD wordt gehoudcD: 1°. bij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wieus voogd ingezeten is volgens de wet van den 28stcn Juli 1850 i Staatsblad n°. 44), 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel ver melde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland - verblijf hield 3°. hij, van wieus ouders dc langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rende tot ecnen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel vau wedcrkeerighcid is aange nomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor hel volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats beeft, ter ioschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrij ving, volgens art. 16, moet geschieden. Dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van ccn inge zeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende oudcrlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 8Ü. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks Overzeesche Bezittingen of Koloniën woont. Dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinJea is in art 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2°. van ceu gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. vau den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in dc gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aaugifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester cn Wethouders aan te geven tusschcn den lsten en den 31 sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overle den, zijn voogd tot het doeD van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: Dat tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raad hui s, van des voorroiddag9 10 tot des namiddags 3 uren op Maandag 12 Januari, voor de bewoners van dc wijken 1, 2 en 3; Dinsdag 18 o 4 en 5 - Woensdag 14 .««-6; Donderdag 15 *»»7; Vrijdag 16 m S en 9 of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-acten, die de belanghebbenden, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon-en Feest dagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier actcn kan wor den gedaan. En wordt dezo door plaatsing in de Leidsche Courant van den 16den, den 23sten en den 30sten dezer maand afgekondigd. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris Lbidrn, 15 December 1873. LEIDEN, 15 December. De sluiting der mail naar Batavia, te ver zenden per stoomschip Conradis bepaald op s. Donderdag, na aankomst van trein I van den N. Holl. spoorweg, te 9.45 's morgens. Laatste lichting te Leiden Woensdag 17 Dec. te 12 uren 's nachts. In de avond-godsdienstoefening van gisteren deelde Ds. E. C. Segers zijn gehoor mede, dat door hem een beroep naar de Vlaamsch-Holland- sche gemeente te Brussel is ontvangen en dat dit beroep door hem in ernstige overweging zal worden genomen. Met genoegen vernemen wij dat van de leden der feestcommissie bij het 2ó0jarig bestaan der Leidsche hoogeschool, behalve de reeds ge noemden, ook de heer G. A. Yan Limburg Brouwer nog in leven is, die thans, als emeritus predikant ie Zeist woonachtig, nog eene volmaakte gezondheid geniet. Volgens telegram is het stoomschip Hol land, kapt. Hoefman, te Aden aangekomen. Aan boord alles wel. Het stoomschip zou gisteren de reis naar Batavia voortzetten. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school aan de Brug onder Waddinxveen is be noemd de heer A. Brandes Sz.te Hellevoetsluis. Ten gevolge van het tusschen Nederland en Belgié gesloten additioneel postverdrag, zullen, te rekenen van heden, de na te melden bepalin gen van kracht zijn 1. Het enkel port der brieven wordt naar den maatstaf van 15 grammen, dat der dag bladen, der gedrukte stukken en der monsters van koopwaren, naar dien van 50 grammen be rekend. 2. Het port der briefkaarten is vijf cent, formulier van betaald antwoord 10 cent. Op de postkantoren zijn enkele briefkaart-for mulieren tegen 5'-/a cent en briefkaart-formu lieren met betaald antwoord, tegen 11 cent verkrijgbaar. 3. Behalve van brieven is de aan- leekening toegelaten van briefkaarten, akten en papieren, dagbladen, gedrukte stukken en mon sters van koopwaren, tegen vooruitbetaling van 10 cent, boven het port. 4. Het recht of expresseloon voor brieven of andere stukken waarvan eene bespoedigde bestelling verlangd wordt, bestemd voor localiteiten, waar geen post kantoor is, 50 cent voor eiken afstand van 5 kilo meters. 5. Er bestaat gelegenheid tot verzending van brieven met aangegeven waarde naar België, een bedrag van ƒ5000 niet te boven gaande. Onverminderd het port is een opklimmend recht van 2»/2 cent voor elke 50 of gedeelte van ƒ50 der aangegeven waarde verschuldigd, welk recht echter niet minder dan 20 cent voor eiken brief zal mogen bedragen. Het bedrag der aan gegeven waarde moet door den afzender op bel adres van den brief, die minstens met vijf in lak afgedrukte zegels is te sluiten, zonder doorhaling of overschrijving worden opgegeven. De afzenders der brieven met aangegeven waarde, of van gewone aangeteekende stukken kunnen tegen vooruitbetaling van een vast recht van 10 cent, verlangen dat hun een bewijs van de goede ontvangst worde toegezonden. 7. Postwissels naar België worden overgemaakt tot een bedrag van 250 gulden. Het recht bedraagt 5 cent voor elke vijf gulden of gedeelte van vijf gulden. Een onbekende, die der Maatschappij van Weldadigheid meermalen belangrijke sommen schonk, heeft ook nu weder aan den penning meester van de afdeeling 's-Gravenhage, den heer W. Van Oordt, eene gift groot 300 voor die inrichting geschonken. Met den lsten der volgende maand zal te Nieuwediep in dienst worden gesteld het op 'sRijks werf te Amsterdam gebouwde stoomschip Hydrograph, dat onder het geleide van den onder-equipagemeester Van der Burg derwaarts is gebracht. Het heeft eene machine van 80 pdkr. schoenertuig, en is uitmuntend ingericht, zoowel voor de état-major als voor de equipage. Hel zal dienen tol opnemings-vaartuig in de wateren van onze Oost-Indische bezittingen. Er is eene naamlooze Vennootschap lot stand gekomen, waarvan de zetel gevestigd is te Amsterdam, onder den naam van Drentsche Land- ontginning-maatschappij. Deze vennootschap heeft ten doel, in Drenthe gronden aan_ te koopen, te verhuren, te verruilen, in erfpacht uit te geven, het exploiteeren en ontginnen van veen-en andere gronden enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 204,000, verdeeld in 102 aandeelen, ieder groot 2000. De Vennootschap bezit nu reeds gronden in de gemeenten Emm en en Dalen, waar van zij grondrenten zal genieten. Het derde Noordelijk Zendingsteest zal we derom in het Sterrenbosch te .Assen plaats hebben, in Juni ol Juli e. k. Langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand November 1873 152,825 reizigers vervoerd, opbrengst 131,885.36sidem der goederen ƒ51,429.675; totaal ƒ183,315.04. Sedert primo Januari aantal reizigers 2,038,740 opbrengst van reizigers en goederen ƒ2,305,560.51. De uitgezochte verzameling historieplaten en portretten, door den heer Alexander VerHuell te Arnhem aan de gemeente Brielle bij gelegenheid van 't feest van 1 April 1872 geschonken, is door dien heer weder met eenige kostbare en hoogst zeldzame platen en portretten vermeerderd, o. a. met het waarschijnlijk eenig exemplaar des lsten druks van de zeer zeldzame Currus Trium- phalis van Willem alsmede eene oude, zeer goed geconserveerde gravure van de onthoofding van Egmond en Hoorne en een zinneprent op Alva, die wel uniek zullen zijn in ons land. In de missive, waarmede de prachtige gravuren aan 'l Gemeentebestuur werden aangeboden, heeft de heer VerHuell te kennen gegeven dat hij voor nemens is bij gelegenheid der viering van het zilveren Koningsfeest aan de Brielsche serie zijne grootere portefeuille toe te voegen, waarvan de meeste bladen de regeering van den naamgenoot onzes Konings, den eersten Willem 111, verheer lijken. Ten behoeve van het gemeente-archief schonk Mr. Van Hugenpoth, advocaat te Arnhem, eene Duitsche courant van 1572, zeker een van de oudste couranten, waarin een verslag voorkomt van de innemirg van üen Brie!, Vlissingen enz. Ten behoeve van het archief heeft de Gemeente raad in zijn laatste zitting eene kleine som op de begrooting uitgetrokken, waardoor bij gelegen heid het een en ander zal kunnen worden aan- I gekocht en wellicht een gedrukte catalogus van hetgeen in 't archief berust zal kunnen verschijnen. Volgens een hij het Departement van Marine I ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Mamix, onder bevel van den kapitein-luitenant I ter zee A. Rietveld, den 13den dezer van Ply- 1 mouth vertrokken, Ier voortzetting van de reis naar Nederland

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1