moei van uit Celebes worden gekeerd, want alhoewel de adsist.-resid. met de meeste nauwkeurigheid alles in persoon onderzoekt en niettegenstaande zijne bekendheid met de Boegineesehe taal, zoo is het hem slechts mogelijk geweest, om van de pl. rn. 200 ingevoerde pandelingen een twintigtal vi ij te maken. De overigen zijn van brieven en passenvoorzien en durven niet vertellen dat zij tegen hun wil zijn ontvoerd. Deze menschen- handel, zooals ik zeide, moet van uit Celebes worden gekeerd, want de krachtige maarregelen van hieruit genomen zullen slechts eene ver plaatsing van dien invoer van menschen teweeg brengen. Paré-Paré is de hoofdzetel dier misdadige handelingen, terwijl de Bandar of Sjahbandar aldaar brieven en passen tegen betaling aan de eigenaars der pandelingen afgeeft, dikwyls zonder de personen gehoord of gezien te hebben. Van dit feit heb ik mijzelf te Paré-Paré kunnen over tuigen. Naar men verneemt, is er bij het leger zulk een behoefte aan militaire apothekers, dat de dienst niet eens naar behooren kan waarge nomen worden. Daarbij is het nog te voorzien, dat, wanneer er geen verbetering in hun tracte- menten gebracht wordt, velen den dienst zullen verlaten. De oproeping van sollicitanten door den inspecteur van den geneeskundigen dienst heeft g^en resultaten opgeleverd. Den 15den dezer zal de postovereenkomst tusschen België en Nederland in werking treden. Omtrent een Reuters-telegram uit Londen, dat een overeenkomst is geteekend tusschen den Spaanschen minister van financiën en de tirrna Matheson en Co., tot betaling van de Spaansche Juli-coupons, behelst de Nederlandsche Financier de toelichting, dat die betaling zou geschieden voor twee derden in Rio Tinto mijnobligaliën en voor éen derde in nieuwe Staats-obligatiën tot den koers van 50 pCt. Met het stoomschip Conrad> zullen naar Java vertrekken de van het leger hier te lande bij dat in Oosl.-lndië gedetacheerde off. van ge zondheid der 2de klasse i\. F. Platteeuw en P. F. Lammert. Het stoomschip Maduravan Amsterdam naar Batavia, is Woensdag-avond te 6 uren Dungeness gepasseerd, na twaalf volle uren door dikte van mist He hebben moeten stoppen. Alles wel aan boord. De kapt.-luit. ter zee J. M. Broers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 5den dezer in Nederland terug gekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesleld. De ritmeester Jhr. E. W. N. De Pesters is van het 2de reg. te Venlo bij het 3de reg. huzaren te Haailem en de ritmeester J. C Will- brenninck van het 3de naar het 2de reg. huz. overgeplaatst, zijnde laatsgenoemde tevens eervol ontheven uit de functiën van instructeur. Bij het ministerie van oorlog bestaat hei plan, om, daar er zich in de artillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft een groot aantal wapenen van oude constructie be vinden, daarvan een opruiming te doen houden. Onder deze bevinden zich 4000 gladloopsgeweren en 4000 oud-rnodel pistolen. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat, ten gevolge van het ophouden der cholera, de quarantaine-maatregelen worden ingetrokken voor de schepen, die na den 29sten November jl. Bergen, na den lsten dezer Genua en na den 17den November jl. de Oostenrijksche en Italiaansche zeeplaatsen tot en met Otrante hebben verlaten. Z. M. heeft A. D. J. Penn erkend en toegelaten als consul van België te Padangaan J. A. Mazel, minister-resident te Stockholm, ver gunning verleend tot het aannemen van het com mandeurskruis 1ste kl. der orde van St. Olaf, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noor wegen geschonken. Z. M. heeft Mr. H. M. Barendregt be noemd tot burgemeester der gemeente Charlois, met ingang van 1 Januari 1874; H. W. Wierda tot burgemeester der gemeente Winsum; P. M. W. H. J. Jongen tot burgemeester der gemeente Nieuwetihagen. Z. M. heeft herbenoemd, met ingang van '1 Januari 1874, tot burgemeester: van Alblas- serdarn en van Oud Alblas Mr. J. Van Lakerveld Bisdom, secretaris dier gemeente; van Ammers- lol P. J. Smits, secr. dier gem.; van Nieuw-Bei- erland, Goudswaard en Piershil Mr. J. F. De Mey Mecima, secr. dier gem.; van Oud-Beierland A. Vogel sang, secr. dier gem.; van Giessen Nieuwkerk, Goudriaan en Schelluinen J. D. Van Shjpe, secr. dier gem.; van Groot Ammers, Langerak en Nieuw- poort J. A. Van der Stok, secr. dier gein.; van Middel- harnis D. Van Weel Az; van Naaldwijk J. A. Van der Goes, secr. dier gem van Ooltgensplaal Mr. D. Van Weel, secr. dier gem.; van Ouddorp B. P. Van Kerkwijk, secr. dier gem.; van Oudewater R. W. Haentjens Dekker, secr. dier gem.; van Overschie en van Schiebroek J. Wijnaendts, secr. dier gem.; van Sliedrecht J. A. Van Haltem, secr. dier gem.; van Stad a/'t Haringvliet L. C. C. Kolff van Oos- terwijk, sécr. dier gem.; van Oude Tonge S. E. Anemaet, secr. dier gem.; van Valkenburg J. Mul ler, secr. dier gem. Z. M. heeft aan A. De Kort, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Crornvoirf, met ingang van 31 Dec. e. k. Cjreineiig-cl Nieuws. Op aanstaanden Dinsdag is de uit- spraak bepaald die het hol van Gelderland te doen heeft ten gevolge van het spoorwegongeluk, dat dezen zomerbij Laren voorviel. Zoowel de stationschef als de wisselwachter zijn door de Zutfensche recht bank tol 2 maanden cellulaire gevangenisstraf ver oordeeld, en hebben van dit vonnis appèl aangelee- kend. Een wissel was verkeerd gesteld, daardoor is een trein tegen eenige stilstaande wagens geloo- pen. De verdediger van den stationschef, Mr. E. Scheidius, trachtte te betoogen, dat zijn cliënt niet op dat oogenblik voor dien wissel verant woordelijk was, aangezien verschillende bepalin gen van den dienst, o. a. ook in zijn qualiteit als directeur van den spoorwegtelegraaf, hem dwon gen tijdens het onheil voorviel en den tijd daar voor, aan zijn bureel te zijn. De wisselwachter, door Mr. v. Gappelle verdedigd, beriep zich daarop dat hij slechts orders had uit te voeren gehad en slechts een ondergeschikt beambte was. Dezer dagen is gemeld, dat in de sloot nabij de gevangenis voor de jeugdige vrouwe lijke veroordeelden te Montfoort verdronken ge vonden is eene in dat gesticht gedetineerde. Men vermoedt, dat de ongelukkige, die voor 10 jaren wegens vergiftiging was veroordeeld, door zelf moord een einde aan haar leven heeft gemaakt. Voor een paar dagen viel te Nieuwe- diep een meisje van een der bruggen in het water. Nauwelijks werd dit opgemerkt door den lieer K. J. Caron, chef van het spoorbassin al daar, of hij sprong, hoezeer nog niet geheel hersteld van de gevolgen eener ziekte, in het water en had het geluk 't reeds zinkende kind aan een wissen dood te ontrukken. Genoemde heer gaf voor cenigen tijd een gelijk blijk van moed en rnenschlievendheidtoen namelijk in den nacht een matroos van een der aldaar liggende koopvaardijschepen in het water was gevallen, sprong hij den in doodsgevaar verkeerenden dren keling na en had het geluk dezen zoolang boven water te houden, totdat men hem een lijn toe wierp die hij greep en zoo den drenkeling be houden aan wal bracht. Gisterochtend is te Rotterdam een opperman, op de bintlagen der 2de verdieping van een in aanbouw zijnd pand aan de Kruis kade werkzaam zijnde, naar beneden gevallen en kort daarna op de plaats zelve overleden. Aan den Schenkeldijk onder de ge meente ds-Gravendeel is Woensdag brand ontstaan in eene vlasstelling van P. De Man. Gebouwen, inboedel, vlas, alles is eene prooi der vlammen geworden. Door het Provinciaal Hof van Lim burg zou gisteren uitspraak gedaan worden in zake het appèl, ingesteld door het O. M. en den heer Jos. Russel, tegen het bekende vonnis der arrondissements rechtbank te Maastricht, waarbij laatstgenoemde en de heer Klaessen, ontslagen burgemeester van Posterholt en Vlodrop, tot eene celstraf van drie manrden en eene geldboete van 500 zyn verwezen. Door den appellant Russel was bij schriftelijke conclusie de nietigheid van het in eerste instantie gewezen vonnis volgehou den, als zynde daaraan medegewerkt door den heer Eduard Gulikers, rechter, die het radicaal mist, gevorderd bij artikel 48 der wet op de rechterlijke organisatie, als hebbende hij noch vóór, noch na zijne benoeming den graad van doctor in de rechten aan een van 's Rijks Hoogescholen ver kregen. Het Plof heeft by beslisssing van gisteren het O. M. gelast, in de zitting van 18 dezer af schrift van de benoeming en de eedsprestatie van gemelden heer Gulikers over te leggen. De ar r. - rechtbank te Amsterdam heeft gisteren den Heer J. Moulijn, predikant te Weesp, met vernietiging van het vonnis des kantonrechters aldaar, die hem, ter zake van het als hoofd- of hulponderwijzer aan eene school weigeren orn den Burgemeester zijner gemeente te vertoo- nen de vaccinebewijzen der leerlingen, tot eene geldboete van f 5 had veroordeeld, ontslagen van van alle rechtsvervolging. De Rechtbank oordeelde dat de zondagschool van den beklaagde, waarin alleen godsdienstig en volstrekt geen maatschap pelijk onderwijs werd gegeven, niet viel oncker de categorie der scholen waarvoor de wet voorzorgs maatregelen eischt. Tijdens de gele koorts te Memphis, in de Vereenigde Staten, heerschte, werd door het gansche land eene inzameling voor de nood lijdenden gehouden. Een koopman zond een baal katoen naar New-Yoik om ten hunnen voordeele in het openbaar verkocht te worden. De eenvou dige baal bleek ten slotte een kostbaar geschenk te zijn. De stoombootmaatschappijen vervoerden de baal, de dagbladen plaatsten de aankondigingen, de makelaars bewezen hunne diensten, alles om niet. Op de markt zelve boden rijke koop lieden tegen elkander ophet laatste bod bedroeg een paar duizend dollars. De kooper bracht het katoen op een andere markt, met gelijk gevolg, weer in veiling, zoodat duizenden dollars op die wijze verzameld werden. Eindelijk werd de baal naar Liverpool gezonden, waar de Engelschen niet bij de Amerikanen wilden achterstaan en voor die eene baal ontzaglijk veel geld boden. Door dien gelukkigen samenloop van omstandigheden wierp de eenvoudige gift duizendvoudige vruchten af. Woensdag heeft een negenjarig zoon tje van G., te Utrecht, de ouderlijke woning ver laten, zonder dat men tot heden nog een spoor van hem heeft kunnen vinden, niettegenstaande dadelijk alle pogingen daartoe zijn in 't werk gesteld. Naar rn e n uit Maastricht meldt, z ij n door den heer Ubags dezer dagen in den St. Pietersberg de versteende overblijfselen van twee voorwereldlijke dieren ontdekt. Het eene dier behoort tot de hagedissen, en het andere is een groote zeeschildpad. BUITENLAND. Fraakrij li. Bazaine was bij de voorlezing van zijn vonnis zeer kalm. Hij zeide, slechts éen verzoek te wil len doen, namelijk zijn zoon 24 uren bij zich te mogen hebben. Hij zal niet in hooger beroep komen. Mac-Mahon zou gisteren een besluit nemen op de vraag om gratie, die door al de leden van den krijgsraad is onderteekend, welk stuk onmiddellijk door den hertog van Aumale aan Mac-Mahon was overgebracht. De minister van landbouw en handel heeft den termijn voor de beantwoording der prijsvraag betreffende een afdoend en practisch middel tot het te keer gaan der ziekte in den wijnstok tphylloxerawaarop eene belooning van 20,000 fr. is gesteld,' tot den 31sten December 1874 verlengd. Duitschland. Sinds eenigen tijd komen een aantal personen, die vroeger uit de Pruisische provincie Posen als landverhuizers naar Amerika waren vertrokken, van daar terug. Het zijn dezulken, die, na ginds vruchteloos al het mogelijke te hebben gedaan om een bestaan te vinden, nog zooveel hadden

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2