Kerkwijk verdedigde zijn voorstel nader en deelde ten slotte het volgende treurige geschiedkundig teit mede: Een adjunctcommies van een der departementen leefde met vrouw en 4 kinderen op een tracternent van fl00. Hij werd hij eene vacature voor commies in zijne afdeeling voorbij gezien en begaf zich naar den secretaris-generaal, die er eindelijk voor uitkwam, dat het was ge schied omdat de man niet fatsoenlijk genoeg ge kleed was en niet fatsoenlijk woonde. De man ging naar huis, deelde 't aan zijne vrouw mede en zij besloten 't eenige uit te sparen wat zij kondeneen beetje vleesch. Maar die uit sparing mocht niet baten, de kinderen werden ziek, er ontbrak geld om brandstof te koopen; de adjunct-commies beging de eerste oneerlijk heid hij nam in zijn overjas eiken middag van het bureel een stuk steenkool mede, om zijne kinderen te verwarmen. Een bode zag hethij (de adjunct-commies) werd bij den secretaris generaal ontboden, die hem nu mededeelde dat hij was voorgedragen om te worden weggejaagd. Onmiddellijk werd hij weggezonden en 's middags werd bij de wachtende vrouw en kinderen thuis gebracht het lijk van den ongelukkige. hij had zich verdronken. Uit 's-Heerenberg wordt gemeldNaar men met zekerheid verneemt, is een der grootste land eigenaars van Nederland, Z. K. H. de Vorst van Hohenzollern-Sigmaringen, voornemens, zijne uit gestrekte landgoederen, orn en bij deze gemeente gelegen, langzamerhand te verkoopen, en zou, door de alhier gevestigde administratie, daarmede reeds een begin zijn gemaakt. Het is te hopen, dat het ruime, schoone kasteel, nog afkomstig van en gebouwd door de graven van Berg, met zijne vruchtbare tuinen en prachtige wandelingen, voor sloopers-geweld bewaard moge blijven, en bij eventueelen verkoop in goede handen moge overgaan. Mevr. de wed. Mesrits, onlangs in Den Haag overleden, heeft aan het Israëlietisch wees huis te dier stede een som van f 6000 gelega teerd, vrij van successierechten. Men meldt uit Deventer: Op treffend plot selinge wijze verloor de gemeenteraad Donderdag 11. een van zijn leden, den welbekenden „Deven- ter-koek"-bakker, den heer Jb. Bussink. Op eene wandeling bleef hij plotseling dood en had, ge heel alleen zijnde, naar het schijnt slechts even den tijd zich tegen een boom te plaatsen tot steun, zoodat een paar toeschietende lieden hem in elkaar zagen zakken. Hij was echter toen reeds een lijk. Als lid van den raad en bestuurder van het groote of Voorster gasthuis, was de overledene ook buiten zijne zaak nuttig werkzaam. Waar velen hem zijn voorspoed misgunden, had hij onder de burgerij vele goede vrienden, die zijne veel zijdige verdiensten waardeerden en hem om zijn vrij en open karakter, ongeveinsde achting en genegenheid toedroegen. De van ouds zoo welbe kende „Gekroonde allemansgading" was juist den vorigen dag in andere handen overgegaan, zoodat hij van zijne rust geen genot heeft rnogen smaken. De eergisteren in Den Haag gehouden ver gadering van werklieden, door den heer v. Leeuwen bijeengeroepen om te spreken over een afzon derlijk geschenk van de werklieden aan den Koning op het a. s. feest, was niet druk bezocht. De voorzitter gaf in korte trekken de reden op waarom hij een afzonderlijk geschenk noodig en nuttig achtte. Uit het debat dat hierop volgde, bleek dat allen ingenomen waren met de feest viering, doch dat sommigen huiverig waren zich van de andere standen af te scheiden. Ook het voorstel om een commissie te benoemen om voor- loopige maatregelen in het belang der afscheiding te nemen, werd verworpen. Er werd niets be sloten dan dat a. s. Zondag een tweede vergade ring plaats zal hebhen. Zr. Ms. schroefstoomschip Deli, onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. P. Swaari, is op zijne reis naar Oost-Indië, den 7den dezer te Port-Sald aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Gratt T. Haitsma Muiier, ten einde deze betrekking gelijktijdig met die van burgemeester .der gemeenle De Rijp te bekleedenbenoemd tot burgemeester der gemeente Halsheren A. H. Testers. Gemengd Nieuws. Dezer dagen is van Harderwijk g e- vankjelijk weggevoerd een werver, waarschijnlijk een Franschman, die zich daar metterwoon had gevestigd, wijl hij, om zeer gewichtige redenen, liefst buiten de grenzen van zijn land bleef. Het schijnt dat men hem ook hier niet met rust kon laten; althans hij is naar Arnhem getranspor teerd, alleen omdat hij 2 minderjarige knapen voor Atjin had geworven en om die jongelui voort te helpen op het begin hunner militaire carrière, had hij slechts een paar cijfers en let ters op hun papieren veranderd, zoodat zij, op schrift ten minste, oud genoeg waren. De dienstmeid van den apotheker H. te Zwolle was met St.-Nikolaasavond, zonder permissie harer juffrouw, die sedert eenige dagen licht ongesteld was, uitgegaan en kwam eerst des nachts om drie uren thuis. De juffrouw, zich over deze ontrouwe handelwijze driftig makende, kreeg een zenuwberoerte en was eenige oogen- blikken later een lijk. De man blijft met elf moederlooze kinderen zitten. Het Openbaar Ministerie bij de ari'on- dissements-rechtbank te Rotterdam heeft in de zaak van Moes, Molière en Tromp contra de Rot- terdamsche bank geconcludeerd, dat. de rechtbank ambtshalve nieuwe deskundigen benoerne tot nader onderzoek van den quaestieusen wissel. De recht bank heeft de uitspraak bepaald op 5 Januari a. s. Men meldt uit Oosterhuizen: Vóór ongeveer drie weken werd een persoon, onder Voorst woonachtig, 's avonds laat van Zutfen komende, op de IJselbrug aldaar door een hem onbekend persoon aangerand, die hem na eenige woordenwisseling een vrij diepe snede in den hals toebracht. Het scheen dat men wist, dat hij een nog al aanzienlijke som gelds bij zich had. Even wel heeft men hem verder ongemoeid gelaten, en heeft hij, hoewel na veel bloedverlies, loch nog zijne woning kunnen bereiken, waar zoo spoedig mogelijk geneeskundige hulp werd inge roepen. Hij is thans herstellende en buiten gevaar. Naar het schijnt worden er al zeer weinig pogin gen aangewend om den dader te ontdekken. Te Haarlem is Zondag-nacht omstreeks halfvier brand ontstaan in eene bakkerij in de Groote Houtstraat. De brandweer, die weldra op de plaats des onheils aanwezig was, heeft door hare juiste maatregelen den brand spoedig be- rneesterd. Er is eene groote hoeveelheid zaagsel en ongeveer 15 mud rogge verbrand, die even min als de andere voorhanden zijnde koopmans goederen verzekerd waren. De schade wordt op ongeveer f 700 begroot. Het stoomschip Perseverance, van Kroon stad naar Antwerpen, is op zee gezonkenéen man is gered en te Nieuwediep aangebracht met het schip Oceankapt. Matthiesen, 11 man zijn te Grimstad aangekomen en 6 man zijn vermoe- delyk omgekomen. Zaterdag -mor gen, omstreeks 8 uren, is de schipper J. W. tusschen Arnhem en Dieren in den IJsel over boord geslagen en verdronken. Een goed zwemmer zijnde, heeft hij nog circa 200 ellen ver gezwommen, maar kon door den sterken stroom den wal niet bereiken. Zijn broe der en een in de nabijheid zijnde visscher heb ben met hunne roeibooten nog alle pogingen aangewend hem te redden, maar te vergeefs. Men heeft hem levenloos opgevischt. Uit Koog a/d Zaan wordt gemeld: Bij de bedeeling, die Zaterdag-avond door diakenen der Herv. gemeente zou gehouden worden, waren zooals gewoonlijk de bedeelden opgekomen. Toen zij binnengeroepen werden, dacht misschien menig een dat ter gelegenheid van 't St.-Nikolaas-feest eene extra uitdeeling zou plaats hebben. Doch hoe von den zij zich teleurgesteld, toen zij vernamen dat de bedeeling tot een volgenden keer moest wor den uitgesteld, omdat de kas nagenoeg ledig was. Er had binnen- en buitenbraak plaats gehad en het voorhanden geld was gestolen. Alle moeite wordt thans gedaan om den dader van dien brutalen diefstal uit te vinden. Bij arrest van den Hoogen Raad, ka mer van strafzaken van gisteren is vernietigd een vonnis van de arrond.-rechtbank in Den Haag, waarbij was bevestigd een vonnis van het kanton gerecht te Naaldwijk, gewezen tegen A. Dissel koen, landbouwer te De Lier, waarbij deze is schuldig verklaard aan het, in de gemeente De Lier als eigenaar van een hond waarvan de afmaking door Burg. en Weth. dier gemeente in het belang der veiligheid noodig werd geacht, nalaten orn dien hond dadelijk te dooden of te doen dooden. Hij was bij dit vonnis veroordeeld tot een geldboete van f 25. De Hooge Raad heeft bij zijn arrest beslist, dat het ten laste gelegde noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding opleverde en den landbouwer van alle rechts vervolging ontslagen. Adeline Patti is, te Moskou in den Faust optredende, zestigmaal teruggeroepen. Zij ontving eene broche van diamanten en edelge steenten, terwijl dien avond de recette bijna f 30,000 bedroeg. De heer S., een voornaam handelaar te Utrecht, wordt sinds een tiental dagen vermist, zonder dat men eenig vermoeden kan hebben, waarheen hij zich begeven heeft. Naar men ver neemt, zijn zijne zaken niet in orde. KOLONIËN. BATAVIA, 30 October. Men meldt aan de Java-bode uit Bandong dd. 25 October Hedenmorgen omstreeks 3 uren heeft een koelbloedige en vermoedelijk moedwillige moord plaats gehad, gepleegd door den officier van de militaire verkenningen T. De vermoorde was inlander, woonachtig in een kampong, achter het woonhuis van genoemden officier gelegen. Hij had sinds een paar maanden aan ijlende koortsen gesukkeld en was, zeker door gebrek aan goede oppassing, op dien ochtend uit zijne woning ont snapt, om zich op het erf van gemelden officier te begeven. Volgens informatie werd de inlander met indjoek touwen goed vastgebonden, zoodat hij zich niet meer kon verroeren, en werden hem daarna vier kogels in het lijf gejaagd. De op het gehoor van de gevallene schoten toestroomende inlanders van de naastbij zijnde kampongs werden allen belet het huis binnen te treden. De moord moet in een van de binnenvertrekken van het goed gesloten huis van dien officier hebben plaats gehad. De politie heeft hedenmorgen omstreeks acht uren haar onderzoek gedaan en het lijk van den vermoorde naar het inlandsch hospitaal ver voerd. Wat deze moord, die den schijn draagt met voorbedachten rade te zijn gepleegd, betee- kenen moet, is nog niet tot klaarheid kunnen komen. De Indiër juicht het besluit toe, waarbij de splitsing der assistent-residenten in twee klassen wordt opgeheven. Volgens de nieuwe regeling zullen nu alle genoemde titularissen, aan het hootd van afdeelingen staande, eene jaarwedde genieten van f 7200 en eene toelage voor reiskosten van 600 'sjaars. Het is ons nooit recht duidelijk geweest, zegt genoemd blad, op welke gronden van recht en billijkheid dit onderscheid in ass.- residenten berustte; waarom de bezoldiging van het eene Hoofd van plaatselijk bestuur het tracte rnent van een ander met eenige honderden gul dens in een jaar moest overtreffen was dikwerf moeielijk na te gaan. Wij waren toch meermalen in de gelegenheid oris te overtuigen dat een assistent-resident van de tweede klasse, die twee maal 's weeks in twee regentschappen zijner af deeling, op 20 paal afstands van elkander gelegen, landraad en politierol moest houden en meer dan 150 landraadzaken jaarlijks te behandelen had, oneindig veel meer werk verrichtte, maar veel minder bezoldiging genoot dan zijn collega, die aan het hoofd stond van eene assistent-residentie der eerste klasse en zich in vrij wat gemakkelijker werkkring en onbezorgder leven verheugde. Met die onbillijkheid en wanverhouding wordt door het genomen besluit voor goed en met recht ge broken. De stafmuziek, welke verzocht heeft mede naar Atjin te mogen trekken, zal de expeditie niet medemaken, maar te Batavia achterblijven. In de Straits Settlements heerscht de vee ziekte. Honderden stuks vee stierven reeds ten gevolge dier epidemie. De cholera heeft re»'ds ettelijke offers ge- eischt. Twee en twintig gevallen hebben zich

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2