Bijna elke trans-atlantische stoomboot brengt zulke gasten mee. Lang kunnen zij natuurlijk zich niet •verborgen houden. Worden zij ontdekt, of dwingt de honger hen voor den dag te komen, dan is hunne ontvangst bij hofmeester en bemanning lang niet vriendelijk. De stowaway wordt dan verwezen tot 't hardste en minst aanlokkelijke werkliy mag dankbaar zijn voor den afval van de kombuis, en moet zich memgen stomp of duw laten welgevallen. Zijn doel is echter be reikt: hij is gratis vervoerd. Wel heeft de kapi tein 't recht orn hem bij aankomst aan de justitie over te leveren; doch in den regel geeft hij zich die moeite niet, daar hij blij is van zijn levende lading ontslagen te zijn. De heer A. V. Briefen, te New -York, heeft in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en in verscheidene landen van Europa een octrooi genomen op de invoering van ijzeren waterlei- dings-buizen met glazen bekleedsel, welke door een onlangs tot dat doel te New-York opgericht vennootschap in den handel gebracht worden. Het glas wordt door een tusschenlaag van cement of gips in de buis vastgehecht, welke laag. omdat zij de warmte zeer slecht geleidt, te gelijk dient om de nadeelige gevolgen der ongelijkmatige uitzetting van glas en ijzer te voorkomen. De kosten van zoodanige leidingen in huizen zullen aanmerkelijk lager zijn dan die van looden buizen. De ver moedel ij ke bedrijver van de te "Wijk voorgevallen misdaad, een jongeling uit Beverwijk, is gevankelijk naar Haarlem vervoerd. Een treurig ongeval had deze week te Epe plaats. J. K., landbouwer, tevens brood jager, wilde, op de jacht zijnde, het geladen geweer van een kar nemen, en haalde dit met den loop op zich aan naar hem toe. Door toeval schijnt de haan ergens achter geraakt te zijn en zoodoende opgelicht geworden en trof hem het schot, waaraan hij twee uur daarna overleed. De onge lukkige was een oppassend rnensch, ongehuwd en de steun zijner oude moeder. In het dorp Beest zijn in éen gezin de moeder en zes kinderen bijna gelijktijdig door de cholera aangetast. Binnen weinige dagen bezweken vijf van de acht kinderen, waaronder een meisje van 17 en een jongen van 15 jaren. Het hooger beroep door het O. M. en den heer Jos. Russel, drukker en uitgever van het dagblad L'ami du Limbourgingesteld tegen het vonnis der arrond.-rechtbank te Maastricht, waarbij genoemde heer Russel en J. M. Klaessen, vroeger burgemeester van Posterholt en Vlodrop, schuldig zijn verklaard aan laster en hoon legen 's Konings Commissaris in Limburg en tot eene celstraf van drie maanden en eene geldboete van f 500 zijn veroordeeld, is gistermorgen voor het Provinciaal Gerechtshof van Limburg behandeld. Het O. M. heeft, evenals de substituut-officier van justitie bij de Rechtbank, aangetoond, dat de heer Russel, met voorkennis van den inhoud, tot het drukken en verspreiden van het lasterijk geschrift is overgegaan, en geconcludeerd tot vernietiging van het door den eersten rechter gewezen vonnis, en veroordeeling der beide bekl. tot eene gevangenisstraf van zes maanden, eene geldboete van 1000, en ontzetting voor tien jaren van de rechten, vermeld bij art. 8 van de wet van 29 Juni 1854. De heer Russel zou, in de zitting van heden, in persoon zijne verdedi ging voordragen. De beklaagde Klaessen is voort vluchtig. Te Rotterdam heeft eene gasonplof- fing plaats gehad in de, buiten den iingmuur der cellulaire gevangenis staande, pelroleum- gasfabriek dier inrichting, waardoor dat gebouwtje \n brand geraakte. Door de beide brandspuiten der,gevangenis en eene spuit van de meelfabriek aan den Blomrnerdijkschen weg, was de brand spoedig gebluscht. De vermiste bakker J. B. uit BrakeI, van wien men niet wist waar hij gestoven of gevlogen was, is in zijne woniug teruggekeerd. Naar men verneemt, had de man onderwijl een uilstapje gemaakt naar Antwerpen. Dezer dagen heeft zich te Montfoort eene jeugdige gevangene achter het gebouw voor jeugdige veroordeelden verdronken. De oorzaak d utrvari is onbekend. De ongelukkige zou spoedig ontslagen zijn geworden. In een talrijke vergadering van het dept. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Houtrijk en Polanen gevestigd, is eene zilveren medaille uitgereikt aan Willem Van den Tooren, scheepstimmerman aldaar, wegens het verrichten van rnenschlievende daden, betoond in het tot tweemalen toe met levensgevaar redden van een kind uit de Amsterdamsche trekvaart. BUITENLAND. Frankrij k. De Minister van Oorlog en die van Marine hebben aan de commissie voor de reorganisatie van het leger verklaard, dat zij het voorstel van den afge vaardigde Philipoteaux goedkeuren, volgens hetwelk militairen en zeelieden in actieven dienst niet meer tot afgevaardigden verkiesbaar zullen zijn. De heer Batbie is benoemd tot president van de commissie van Dertigen. Tot vice-presidenten zijn benoemd de heeren Talhouet en Kerdrel;tot secretarissen de heeren Cezanne en Fallon. De commissie heeft de quaestie van de openbaarheid der debatten besproken. De maatschappij voor oudheidkunde in Nor- rnandië heeft te Caen den verjaardag van haar vijftigjarig bestaan gevierd in eene plechtige vergadering, onder voorzitterschap van den heer Guizot. Deze heeft eene rede gehouden, waarin hij in herinnering bracht, dat hij zelf zes-en-dertig jaren ouder is dan de maatschappij. Voorts heelt hij er op gewezen dat hij in zijn langdurige staatkundige loopbaan nooit een ander gouver nement, dan de constilutioneele, wettige en libe rale monarchie heelt gediend. Verwondering kan het dus niet baren, dat hij, na den val der mo narchie, zich in acht genomen heeft. Doch met voldoening kan hij zeggen, dat hij nooit een slooper is geweest, en welk gouvernement voort aan in Frankrijk moge komen, nooit zal hij het verzwakken of ondermijnen. In zijne afzondering gaat hij de daden der regeering na en tracht die te beoordeelen. Hierna met eenige woorden van de toekomst sprekende, zeide hij "Wij staan voor het onbekende. Niemand kan zeggen wat dit zal zijn. Doch pogen wij tegenover dit onbe kende het weinige te behouden, dat ons rest. Geven wij aan het land het voorbeeld van duur zaamheid, van behoud. Het land zal dit begrij pen en er zijn voordeel mede doen. Vormen wij ons geen illusiénmaar geven wij de hoop niet op. De illusiën richten de natiën te gronde, maar de hoop redt ze. De zitting van den krijgsraad op Trianon op 11. Woensdag werd geheel ingenomen door het requisi toir van den regeerings-cornmissaris-generaal Poucet. Breedvoerig heeft hij de schuld van den maarschalk betoogd en aangetoond, dat deze aan laaghartig eigenbelang de belangen van zijn leger en zijn land heeft opgeofferd, en de overgave van Metz in de termen viel van het geval bij art. 209 en 210 van het wetboek gesteld. Hij haalde in zijn betoog de voorbeelden aan door Masséna te Genua, Brenier te Almeida gegevenlnj wees op Ney, op Bert hier, Mortier en op vele andere Fransche generaals, en deed uitkomen, hoe Bazaine niet alleen geen enkele poging had gewaagd om zich door den vijand heen te slaan, maar alle maat regelen had verzuimd om den Pruisen te beletten hem den aftocht te coupeeren. De misdaad der overgave in open veld acht de commissaris bewezen en evenzoo de verzwarende omstandigheid, dat de maarschalk niet alles gedaan heeft wat eer en plicht hern voorschreven. J3elgië. Het ontwerp van wet betreffende het con tingent voor het leger in 1874 stelt dit vast op 100,000 man. De lichting der militie voor het zelfde jaar is bepaald op 12000 man, die ter beschikking van het Gouvernement zullen gesteld worden. Naar men verneemt zal de heer Jacobs België vertegenwoordigen op de conferentie der Mogendheden, die de Muntconventie van 1865 onderteekenden. Ouitschlancl. Niettegenstaande de Köln. Zeitung wegens openbaarmaking der jongste pauselijke encycliek in beslag is genomen, deelt de Germania het stuk in zijn geheel mede, op grond eener vroe gere rechterlijke uitspraak, volgens welke zij eene woordelijke vertaling van zoodanige stukken, zon der bijvoeging van commentaren, geoorloofd acht. Hertog Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin, luitenant-generaal, heett uit den Pruisischen dienst zijn ontslag genomen, naar men zegt om de volgende redenen: Een stafofficier had hem te Kassei op de straat ontmoet, in zoodanigen toe stand, dat de officier het gepast achtte, zich te houden alsof hij hem niet gezien had. Daarover bij den hertog ontboden, verklaarde hij ronduit, niet gesalueerd te hebben dewijl het hem toe scheen dat de hertog op dat oogenblik liever niet gezien wilde zijn. De hertog gaf daarop den officier arrest. Deze wendde zich tot den commandeeren den generaal Von Bose, die na onderzoek het arrest ophief en daarentegen den hertog arrest gaf. In plaats van daaraan te voldoen, ging de hertog op reis naar Berlijn en eischte dat het legerbestuur hem of generaal Von Bose zou af zetten. Daar men echter hertog Wilhelm beter kon missen dan generaal Von Bose en men ook geen reden vond om den generaal zijne demissie te geven, gaf men den hertog in overweging, liever zijne betrekking neder te leggen, en zoo is hij op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen. Omtrent het voorstel der rijkskanselarij aan den bondsraad over het buiten omloop stellen van de gouden munten der Duitsche bondsstaten wordt nader het volgende gemeld: Het doel is, al de inlandsche en daarmede gelijkstelde buitenlandsche gouden muntstukken tegen 1 April buiten om loop te stellen. De inlandsche gouden munten zullen, in de Staten waar zij geslagen zijn, ge durende de maanden April, Mei en Juni, bij daartoe aan te wijzen kassen in betaling worden aangenomen, of desverkiezende ingewisseld, deels iri Rijks gouden munt, deels in zilveren specie van dien bondsstaat. Na 30 Juni zal ook bij die kassen de aanneming en inwisseling ophouden. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft het door de fractie van het centrum ingediende wetsvoorstel, strekkende om de dus ver van dag bladen, tijdschriften, advertentiebladen en alma nakken geheven zegelbelasting met 1 Januari 1874 af te schallen, bij tweede lezing met 351 tegen 6 stemmen aangenomen. Onder deze laatste waren die der ministers Falk en Von Euleriburg. Groot- Britan ïxië. Berichten uit Calcutta, van 3 dezer, hangen een somber tafereel op met betrekking tot den dreigenden hongersnood. Nu reeds heerscht er gebrek in de districten Sarum, Ghumparum, Patna, Dinagepore en Rajshaye. Uit Marwar en Jeysul- mere wordt de hongersnood officieel gerappor teerd. De regenmeter te Calcutta wijst 25 Eng. duimen beneden 't gemiddelde peil aan. De toon der inlandsche pers is zeer neerslachtig. Met span ning ziet men in Engeland tegemoet, in hoever 't der Indische regeering gelukken zal door snel en krachtig handelen den naderenden nood te lenigen. Blijkens de verslagen van de inspecteurs der mijnen, is in 1872 in Groot-Britanmë eene hoeveelheid van 123.393.853 ton steenkolen ge dolven, zijnde 5.954.602 meer dan in 't vorige jaar. De uitvoer bedroeg '13.000.000 tonlatende omstreeks 110.000.000 over voor binnenlandsch verbruik. Zwitserland. De deken Vautrey te Delsberg, een der in den Berner Jura algezette Katholieke geestelijken, is gearresteerd, onder beschuldiging van een prachtig edelgesteente uit den monstrans zijner Kerk ontvreemd en te Parijs verkocht te hebben. Volgens het bericht heeft hij de daad bekend, onder verklaring dat hij de gelden, uit den verkoop verkregen, heeft besteed voor andere kerkelijke benoodigdheden, maar heeft hij tot nog toe niet kunnen opgeven welke. In alle geval echter wordt hem betwist, dat hij het recht zou hebben gehad om op die wijze over kerkelijk eigendom te beschikken. De Bondsraad heeft de heeren Feer-Herzog, uit Aargau, en Lardy, lid der Zwitsersche legatie te Parijs (als plaatsvervanger van den gezant Dr. Kern, die sinds eenigen tijd ziek ligt) benoemd tot gevolmachtigden bij de conferentie, die den lOden dezer te Parijs zal worden geopend, ter herziening der Muntconventie van 1865.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2