LEIBSCH i\°. 4243. A0. 1873. Maandag 8 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 6 December. Tot voorzitter der commissie voor hel mas- keradefeest bij gelegenheid van het 300jarig bestaan der Leidsche academie is benoemd de heer W. Van der Vlugt, van Haarlem, student. Het eere-voorzitterschap is aan Prins Alexander opgedragen. Donderdag stonden voor de arr. rechtb. te Utrecht terecht T. M. en A. v. G., slachters te Leiden, beschuldigd van op de jongste Montfoort- sche veemarkt koeien gestolen te hebben. Het openbaar ministerie requireerde voor ieder een cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 96110 volwassen personen en van 3141 kinderen opgenomen. Men meldt uit Weenen, dat onder de deputatiën, die door Z. M. den Keizer van Oos tenrijk ten gehoore werden ontvangen, om den Keizer hun gelukwenschen bij gelegenheid van zijn 25-jarig regeeringsjubilaeum aan te bieden, er ook een was, bestaande uit commissarissen der Wereldtentoonstelling van verschillende landen. Op uitnoodiging van den algemeenen secretaris der Engelsche commissie verzamelden zich Maan dag, den lsten dezer, een aantal commissarissen in het bureel der Engelsche commissie ter onder- teekening van een adres, hetwelk Woensdag 3 December, 's middags te 12 uren, aan den Keizer weid overhandigd. Achttien commissarissen van oven zooveel verschillende landen hadden dit adres onderteekend. Deze deputatie werd op zeer plechtstatige wijze in den Hofburg ontvangen, terwijl Z. M. na de voorlezing van hel adres door den Zwitserschen commissaris op de hem eigen minzame wijze tot elk afzonderlijk het woord richtte. Nederland was bij die gelegenheid vertegenwoordigd door het eenige, thans nog te Weenen aanwezige lid der hoofdcommissie, den heer H. Witte, zoomede door den secretaris dier commissie, den heer C. Muysken. Als schrijver van de verhandeling, geteekend met het motto„Veritati cedendo elc.", onlangs door Teylers Godgeleerd Genootschap bekroond, heeft zich hekend gemaakt de heer J. H. Maronier, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Utrecht. Het stoomschip Hollandvan de maat schappij Java, is Donderdag-namiddag te Port Said gearriveerdalles wel. Het zou nog dien dag het kanaal ingaan. Het stoomschip Peiho, van de Messageries Marilimes, met de verwacht wordende Fransche mail, met berichten uit Jokohama van 28 en Shanghae 31 Oct., Batavia 9 en Mauritius 14 Nov., is 2 Dec. van Suez naar Port Saïd en Marseille vertrokken, en wordt 10 dezer tri laatst- gemelde haven verwacht. Blijkens een telegram uit Indié, zal het stoomschip Bommelwaardy commandant Haak man, aan de eigenlijke vijandelijkheden tegen Atjin geen deel nemen, maar blijven dienst doen bij de blokkade der Atjineesche kusten. Volgens een particulier telegram van Penang is Zr. Ms. stoomschip Sumatra, commandant luit. t. z. 1ste klasse H. Dyserinck, van Atjin terruggekeerd, om een reis ie maken door den Indischen Archipel. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 10 December, des voormiddags te elf uren. Bij de regeering is bericht ontvangen, dat in Juni 1874 door de Société agricole du Bra bant, onder bescherming van het Gouvernement, te Brussel eene algemeene tentoonstelling van landbouwwerktuigen zal worden gehouden. Alle werktuigen, zonder aanzien van herkomst, wor den tot de tentoonstelling toegelaten. De vele en belangrijke premiën, welke worden uitgeloofd, zijn geëvenredigd aan de opofferingen, welke de inzen ders zich in het belang van den landbouw ge troosten. De kosten van vervoer der werktuigen langs de Belgische Staatsspoorwegen en die van Belgische maatschappijen worden door de ver- eeniging gedragen, terwijl bij buitenlandsche spoor wegondernemingen pogingen zijn in het werk gesteld tot vervoer tegen verminderd tarief. De werktuigen, uit het buitenland aangebracht, zijn bij wederuitvoer vrij van uitgaande rechten. Een gouden medaille is bestemd tot eereprijs voor den inzender, die het grootst aantal landbouwwerk tuigen zal hebben tentoongesteld. Tevens zal eene verloting worden gehouden van landbouwwerktuigen, welke zullen worden gekozen uit die welke ter ten toonstelling aanwezig zijn, en waarvan de aankoop zal geschieden uit de opbrengst der verkochte loten. Verdere inlichtingen betreffende deze ten toonstelling zijn te bekomen bij het gezantschap van België hier te lande. Aanstaanden Maandag zal de arrondisse- ments-rechlbank te Amsterdam hel verschil be handelen tusschen de stad en den pachter van den schouwburg, den heer Driessens. De stad eischt ontbinding van het contract. De hoofdgrond der vordering moet zijn, dat de heer Driessens niet heeft voldaan aan eene sommatie, om den bij contract bepaalden borgtocht van f 5000 te stor ten. Van zijne zijde heeft de heer Driessens bij contra-insinuatie de stad in gebreke gesteld, o. a. wegens de volgens hem Ie late oplevering van het gebouw en toebehooren, dat, naar zijne meening, ook op 31 December e. k. niet gereed kan zijn ter bespeling. Voor de stad zal als adv. optreden Mr. Brugmans; voor den gedaagde, Mr. Haas. Z. M. de Koning heeft als perisionnaire 2de klasse voor den zang mejuffrouw Hélène Bode, van Amsterdam, aangenomen. De Hollandsche consul te Pumbaix, in Frankrijk, heeft dezer dagen aan den predikant Haksteen aldaar medegedeeld, dat Z. M. de Koning der Nederlanden een bewijs van zijne deelneming in de opening der eerste Hollansdch- Vlaamsch-Evangelische kerk in Frankr'yk heeft gezonden van 300 gulden. In overleg met den consul zal Ds. Haksteen deze som gebruiken tot betaling van den predikstoel, en deze alzoo zijn de gift van den Koning aan de kerk en gemeente te Roubaix. Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen schonk vroeger reeds eene bijdrage van f 100 voor de kerkmeubeien. Te 's-Herlogenboseh zal bij gelegenheid van het Koningsfeest een monument, ter blijvende i herinnering aan dien dag, door de burgerij wor- den opgericht. Naar men verneemt, zullen de miliciens der lichting 1873 in de garnizoensplaatsen, waar de dienst niet voldoende kon worden uitgeoefend, met Januari e. k. niet in het genot van onbe paald verlof worden gesteld. Ten behoeve van de directie te Willemsoord is 4 December aan het departement van Marine aanbesteed de levering van karldoek. Daarvoor waren vijf biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer J. Schaap, te Amsterdam, voor f 10076.50. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is 4 dezer aanbesteed: het maken van overdekkingen met de daartoe behoorende werken aan de buitenhaven te Vlissingen. Daarvoor waren tien biljetten van inschrijving ingekomen. Het minst was ingeschreven door den heer C. Van Wijngaarden IJz., te Sliedrecht, voor f 58900. Daarna is aanbesteed het ophoogen van de weder- zijdsche kanaaldijken nabij Middelburg. Voor dit werk waren vier biljetten ingekomen en was minste inschrijver de heer C. M. Sigmond te Werkendam, voor f 3240. De luit.-ter-zee der 2de kl. H. Van der Sande, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt met den 5den dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft J. Groll, die 1 Januari 1874 ophoudt lid te zijn van de commissie, bedoeld bij art. 3 der wet van 28 Mei 1869, opnieuw tct lid dier commissie benoemd. Z. M. heeft met ingang van 15 dezer, benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Harderwijk Mr. H. C. M. Van Westerloo, adv. te Amsterdam; aan Jhr. Mr. H. J. J.VanRijcke- vorsel van Kessel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Jan. -a. s., eervol ontslag verleend als rechter in de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch. Gemengd Nieuws. Het prov. gerechtshof van Noord- Holland heeft, bij arrest van gisteren, Mr. L. A. Van IJsselsteijn, griffier bij het kantongerecht te Edam, schuldig verklaard aan het op 13 Juli 11. moedwillig toebrengen van een slag aan Anna M., waardoor der geslagene een ziekte en beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is veroorzaakt en hem, overeenkomstig den eisch van het O. M., deswege veroordeeld tol eene cellulaire gevange nisstraf van 3 maanden. De stoomboot Annakapt. Pon se, Donderdag-middag van Rotterdam vertrokken met bestemming naar Gent, heeft op de Noord bij Alblasserdam een tjalk aangevaren, die dienten gevolge is gezonken. Van de bemanning der tjalk is éen persoon verdronken. De stoomboot heeft een gat bekomen en zit tegen den wal Donderdag -in id dag ontstond er een hevige brand bij den landbouwer H. Mouwrik, in de Minkelus onder Hoogblokland, waardoor twee woningen geheel in de asch gelegd werden. Plet verlies is zeer aanzienlijk, daar de gansche 'inboedel, alsmede de geheele winterprovisie is verbrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De bewoner met zijne vrouw waren tijdens den brand afwezig. De brand was ont staan, doordien een klein meisje met een petro leumlampje in de schuur was gegaan en de lamp in de gebraakte hennip had laten vallen. Naar men verneemt, waren de beide woningen tegen brandschade verzekerd, behalve de inboedel. Onder hen, die met de V ill e du H <i- vre te gronde gingen, waren 27 passagiers 3de klasse, en 6 zoogenaamde stowawaysof verstop pers. Deze stowaways zijn arme drommels, die, geen geld hebbende om hun overtocht te be talen. even vóór 't vertrek van 't schip, onder begunstiging van 't gedrang en rumoer, aan boord sluipen, en zich in holen en hoeken, lussclie:i de lading, of achter kisten en vaten, verstoppen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1