De korporaal der mariniers, die in het door een detachement marine, onder bevel van den luit.-ter-zee lste kl. Van Broekhuizen, bezette klein Edi op verraderlijke wijze door een Atji- nees gedood werd, was H. A. L. Kalsen. Hij was een oppassend soldaat en had slechts den ouderdom van 20, jaren bereikt. Blijkens het thans in druk uitgegeven pro gramma der prijsvraag ter bekoming van plannen voor de stichting van een handelsbeurs te Leeu warden moet het gebouw bevattena. een lokaal bestemd voor beurs, groot 1700 centiaren, het middengedeelte in hoofdzaak bestemd voor den vlashandel, een der z'ygedeelten voor den graan handel en het andere zijgedeelte voor den handel in andere artikelen, b. een lokaal voor de ver gaderingen der kamers van koophandel; c. een lokaliteit voor hulptelegraafkantoor; d. een dito voor het houden van bijeenkomsten, als muziek uitvoeringen, tentoonstellingen, enz.e. een woning voor den beursmeestereen lokaal waar koopers en verkoopers afrekening kunnen houden. Het ge bouw mag geheel voltooid, niet meer kosten dan 150,000. De antwoorden moeten vóór 1 Mei 1874 worden gezonden aan den burgemeester van Leeuwarden. De commissie van beoordeeling zal bestaan uit den burgemeester, den president van de kamer van koophandel te Leeuwarden en drie buiten de gemeente wonende architecten. Door den gouv.-generaal van Ned.-Indië is gunstig beschikt op het verzoek van P. C. Huyser, gemachtigde van de firma Besier Jonkheym en Co., orn afstand in erfpacht van ruim 121 bouws woesten grond, gelegen in het district Kotta Blitar, residentie Kediri. De gouv.-generaal heeft bepaald dat in erfpacht zullen worden aangeboden twee perceelen woesten grond, elk groot 400 bouws, bekend onder de namen Alas Petoong en ICajoe Enoh in het district Kandangan, afdeeling Loema- djang, residentie Probolinggo. De luit.-ter-zee lste kl. C. Bijleveld, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te "Willemsoord en als bevelhebber gedet. op de stoom-kanonneerboot Hydra, wordt met 11 dezer op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van marine is de heer C. Swalue, medecinae doctor te Ulrurn, met ingang van den eersten Januari 1874, be noemd tot visiteur der quarantaine te Zoutkamp. Z. M. heeft J. Oudorp Kortebrant, secretaris der gemeente Kralingen, herbenoemd tot burge meester dier gemeente; met ing. van 15 dezer a. s. tot burgem. der gem. Westzaan benoemd C. P. Metelerkamp, ten einde deze betrekking gelijktijdig met die van burgem. der gem. Wor- merveer te bekleeden. Z. M. heeft met ing. van 1 dezer benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Grave P. H. Thijssen, burgem. der gem. Beers; den lsten luit. F. E. J. Lagerwey, van het 4de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pens. bepaald op f 600 's jaarsaan den met verlof hier te lande aanwezigen ofiic.-v.-gez. der lste kl. van het leger in Ned.-Indië W. A. P. F. L. Zijnen Wartel, met ing. van 1 dezer, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst ten gevolge van lichaamsge breken, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, mei toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Nu hare echtscheiding, met de daar aan verbondene voordeelen, niet is doorgegaan, heeft Elida Young, de bekende vrouw van den Mormonen-profeet, ze is no. 17 besloten zich te wreken. Ze wil dit doen door op te treden als confèrencière. Hare lezingen zullen belangwek kende onthullingen bevatten omtrent de geheimen van het Mormonendom en de meer intieme prac- tijken en gebruiken van de „Heiligen der laatste dagen." Het Hot van Limburg, in raadkamer oordeelende over de aanklachte door den procureur- generaal legen den zich noemenden Roger de Compagnolles ingediend, heeft beslist, dat het hem ten laste gelegde feit het verzenden van aan- geteekende pakketten, met aangegeven, maar niet aanwezige geldswaarde noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarslelde. Het Hof heeft mitsdien de onmiddellijke invrijheidstelling- van den beklaagde bevolen. Het Amerikaansche schip Trernont heeft te Cardiff 87 passagiers en de equipage aangebracht van de trans-atlantische pakketboot Ville du Havredie den 23sten November is gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het Engelsche schip Lock-Eo.rn. 226 menschen zijn hierbij omgekomen. Zaterdag-ochtend was te Amsterdam een knaap, bij het ophalen eener brug, op de wip geklommen. Toen het schip door de opening ging, raakte de onvoorzichtige jongen in het touwwerk verward, zoodat hij naar beneden stortte en onmid dellijk een lijk was. Zondag-morgen te halftien is er in Den Haag begin van brand ontstaan op het typografisch bureel bij het Departement van Oor log. Hoewel twee spuiten aanwezig waren, heb ben zij geen water behoeven te geven. De brand is door een extincteur gebluscht. Volgens bij den reeder ontvangen telegram uit Batavia, van 30 November, omtrent het in den Indischen Oceaan verbrande schip Nehalenniakapt. Hollanders, zijn nog aangeko men twee booten met den kapitein, zijn vrouw en twaalf man. De vierde boot met den derden stuurman en vier man werd nog vermist. Aangaande het stoomschip König Wilhelm 1van New-York naar Bremen, nabij Huisduinen gestrand, wordt bericht, dat 11. Zater dag-ochtend een kapitein-expert van de Nord- Deutsche Lloyd, benevens drie gemachtigden uit Amsterdam van buitenlandsche assuradeuren en de heer Van Vliet uit Nieuwediep, zich aan boord begeven hebben, om met den gezagvoerder de berging te regelen het was echter wegens storm weder niet mogelijk dien dag iets te reddende storm tot orkaan overslaande, is men verplicht geweest den nacht aan boord te blijven, waarna men eerst Zondag-morgen door het volk van de reddingsboot aan land is gebracht. Het schip heeft dien nacht veel geleden en wordt als verloren beschouwd. BUITENLAND. Frankrij k. Aan de Kölnische Zeilung wordt uit Parijs het volgende geschrevenEen zeker voorval heeft hier veel opzien teweeggebracht, aangezien er een hertog bij betrokken is, die dezer dagen een aan zienlijke diplomatieke betrekking met een nog gewichtiger ambt verwisseld heeft. Er bestaat te Parijs een Fransch-Spaansche maatschappij, welke de mijnen van Huelva in Andalusië exploiteert. Toen deze maatschappij werd opgericht, werd aan bedoelden hertog een aantal actiën in hare onder neming gegeven, waarop hij een voorloopig bewijs ontving, dat later tegen de definitieve stukken zou ingewisseld worden. De zaken der maatschappij gingen verscheiden jaren slecht, en de aandeelen brachten hun bezitters geen rente op. Maar de toestand werd gaandeweg beter, en op dit oogen- blik staan de aandeelen op 190 a 200 fr. Toen ze in waarde gerezen waren, begaf de hertog zich naar het kantoor der maatschappij, om de defi nitieve stukken tegen zijn voorloopig bewijs te ontvangen. Maar het bewijs zelf was, gelijk hij verklaarde, zoek geraakt. Aan het kantoor wei gerde men dus aan zijn verzoek te voldoen. Eemge dagen later kwam een notaris te Parijs aan het kantoor der maatschappij, om borg te zijn voor den hertog. Deze ontving hierop de definitieve aandeelen, zonder dat het oorspronke lijk stuk gepresenteerd werd. Het bewijs zelf bestond echter en berustte bij een bankier, die den hertog hierop eene aanzienlijke som had voorgeschoten. Op zekeren dag kwam de bankier met dit' bewijs aan 't kantoor der maatschappij, om zijnerzijds de daarop verschuldigde aandeelen te ontvangen, en alzoo was gebleken, dat het vermiste stuk een dubbelen dienst zou doen. De hertog, onderricht van den stap des bankiers, die onverrichter zake van 't kantoor huiswaarts was gekeerd, werd bang en haastte zich hem de voorgeschoten som terug te geven, waar tegen hij weer in 't bezit gesteld werd van zijn eigendomhet bewijsstuk, terwijl de ban kier beloofde te zwijgen. Een der bestuurderen van de maatschappy liet korten tijd daarna den hertog vragen, of hij bij geval zijn bewijs thans teruggevonden had. De hertog ging toen naar het kantoor en zeide dat hij het in een lade had teruggevonden doch vermits hij het in een oogenblik van verstrooiing voor een nietsbe- teekenend stuk papier had aangezien, was het door hem verscheurd. De brokstukken echter bracht hij mede. De kassier nam die in ont vangst, en in zijne nieuwsgierigheid plakte hij die weer aan elkaar, en vormde alzoo een geheel van het oorspronkelijke stuk. Maar nu zag hij ook dat de stempel van den bankier er op gedrukt was. Het bewijsstuk berust op dit oogenblik nog aan 't kantoor. Men kan zich voorstellen, zegt de bovenbedoelde correspondent, welke een sensatie deze zaak in de parlementaire kringen te Ver sailles heeft gemaakt, te meer, daar eenige afge vaardigden iets soortgelijks van denzelfden persoon weten te verhalen. De groep der republikeinsche linkerzijde heeft den heer Jules Simon tot haren voorzitter gekozen. De Nationale Vergadering heeft besloten de interpellatie betreffende het in staat van beleg houden van tal van provinciën te handhaven. Prins Soutzo, die (gelijk onlangs is ge meld, prins Ghika, een neef van den gewezen hospodar van de Donau-Vorstendommen, in een tweegevecht bij Fontainebleau heeft gedood en sedert voortvluchtig was), heeft aan den officier van justitie een brief geschreven, om hem te be richten dat hij zich ter beschikking van het ge recht zal stellen. De getuigen van prins Soutzo hebben een dergelijken brief geschreven. Duitschland. Bij het Rijksbureel voor spoorwegzaken worden ontwerpen gereed gemaakt tot invoering van 1° een algemeen signaalstelsel voor alle Staats- en particuliere spoorwegen; 2°. een algemeen formulier voor de gelijkluidende bepalingen met betrekking tot de vrachtbrieven. Alle orthodoxe Hessische predikanten, die wegens verzet tegen het Consistorie te Kassei in hunne ambtsbediening waren geschorst, zijn op éen na (die ziek ligt) afgezet. Hunne later in verzet gekomen, maar noch niet geschorste collega's zijn gesommeerd hun protest in te trekken, onder kennisgeving dat zij ingeval van weigering insge lijks uit hunne bediening zullen worden ontzet. De Reichs-Anzeiger deelt de Keizerlijke besluiten mede, waarbij de Rijksdag ontbonden en de nieuwe verkiezing op 10 Januari vastgesteld wordt. De -bondsraad heeft besloten, de uitnoodiging der Amerikaansche regeering tot deelneming van Duitschland aan de internationale tentoonstelling te Philadelphia in 1876 aan te nemen, en den Rijkskanselier te verzoeken om instelling eener commissie te dier zake, en benoeming van ge volmachtigden te Philadelphia. Groot-Britannië. De Britsche regeering zal 't wangedrag der Londensche politie niet ongestraft laten. Zij heer den advocaat Belt en kolonel Fraser c. s. (de heeren die door politie-agenten wederrechtelijk gearresteerd en mishandeld werden) uitgenoodigd om, voor rekening van den Staat, tegen de betrokken dienders rechtsvervolging in te stellen. De heer Belt heeft aan die uitnoodiging reeds gevolg ge geven. Mochten kolonel Fraser en zijn mede-offi cieren geen lust hebben dit voorbeeld te volgen, zoo zal de regeering zelf als klager optreden, en de officieren als getuigen oproepen. Luidens de jongste berichten van de Goud kust, werden bij 't gevecht te Dunquah, op 3 November, een veertigtal der Engelschen en hunne inlandsche bondgenooten gedood of gewond. Den 5den November tastten de Ashantijnen stoutmoe dig de Engelsche positie te Abacrampa aan, doek werden na een gevecht van 30 uren terugge worpen. Zij zijn thans in vollen aftocht naar de Prah. Italië. De Univers deelt eene Pauselijke encycliek mede van 21 November, over de aanranding van het wereldrijk gezag van den H. Stoel door het Italiaansch Gouvernement en over de ver volging tegen de Katholieken in Zwitserland en Duitschland. De Paus geeft inzonderheid zijne af keuring te kennen over de maatregelen in beide laatstgenoemde landen, aangaande de opleiding en benoeming van geestelijken. Hij spreekt de excom municatie uit over de geestelijken die door Leken

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2