LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4239. Woensdag A0. 1873. 3 December. POSTSPAARBANKEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 10 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. STA1)S-RERÏCHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 4 December, 's namiddags te lioce uren.J Onderwerpen 1°. Benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek. (199) 2°. Verzoek van T. Van Eysinga, om het kosteloos gebruik der Gehoorzaal (195 en 195'). 3° Idem van het Bestuur der Vereeniging „Harmonie." (200 en 200'). 4°. Voordracht tot onderhandsche verpachting van de faecale stoffen, verzameld volgens het Liernurstelsel (193 en 193'). 5°. Idem tot onderhandsche verhuring van de woning boven het Telegraafkantoor. (196 en 196). 6°. Idem van de raamlanden (198 en 198*). 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1873. Onderhoud van riolen. (197 en 197'). Spaarzaamheid is ten allen tijde een deugd ge weest, die vooral ook in ons volk werd geroemd, zoodat het geen zeldzaamheid was in reisbeschrij vingen van vreemdelingen op die goede eigenschap der Nederlanders als een der eigenaardigheden van hun volkskarakter te zien gewezen. Mettertijd is echter ook hierin een verandering gekomen, en zeker niet ten goede. De vatbaarheid van ons volk om te sparen wij bedoelen hier hoofd zakelijk de volksklasse is wel niet geheel ver nietigd, getuige het de bloei der spaarbanken in die steden, welke zich in het bezit daarvan mogen verheugen, maar het daadwerkelijke sparen is, over de lagere standen van het geheele volk ge rekend, ontwijfelbaar veel zeldzamer geworden dan in vroeger tijd, toen het menigvuldiger voorkwam dat de bekwame werkman allengs een kapitaaltje bespaarde, dat hem later in staat stelde zijne eigen zaken te beginnen of op den ouden dag tegen gebrek of althans afhankelijkheid van an deren beveiligd te zijn, een kapitaaltje dat niet zelden de grondslag werd van aanzienlijke ver mogens, in svier bezit zich thuns nog de gelukkige erfgenamen mogen verheugen. Voor dat minder gunstige verschijnsel bestaan verschillende redenen, waaronder de omstandig heid dat de hoogere prijs der eerste levensbe- hoelten het velen moeielijk maakt een spaarpen ning over te leggendaarbij komt, dat de minder scherpe afscheiding der standen de lagere volks klasse allengs meer en meer de gewoonte heeft doen aannemen, zich zoo min mogelijk ook in hun uiterlijk van de meer door de fortuin be gunstigden te onderscheiden, wat voor de eersten niet zelden uitgaven meebrengt, die niet in ver houding staan tot hunne inkomsten. Wij laten voor een oogenblik daar de onmiskenbaar meer en meer doordringende zucht naar uitspanning, die trouwens niet altijd is af te keuren, evenmin als wij willen spreken van het voor menig gezin zoo verderfelijke misbruik van sterken drank, een hartstocht, die jaarlijks kapitale sommen verslindt, getuige het de enorm hooge opbrengst der be lasting op het gedisteleerd. Stellen we ons een werkman op een kleine plaats voor, die in staat is nu en dan een grooter ol kleiner sommetje over te leggen, dan komen wij tot de treurige ervaring, dat hij zal stuiten op de grootste moeilijkheid van alle, het volsla gen gebrek aan gelegenheid om zijne spaarpen ningen te plaatsen. Wij leven nu eenmaal niet meer in den tijd dat men zijn geld achter een balk of onder een steen bewaartmen trekt er gaarne interest van, al is die dan ook niet hoog. Bovendien, wie slechts weinig heeft te sparen, dat weinige in huis houdt, komt er zoo spoe- I dig toe de kleine sorn aan te spreken, wat hij niet zoo licht zou doen, als hij het elders b'y een solide inrichting had geplaatst. De zuinige werk- man wil dus zijn geld uitzetten, maar in 900 van de 1134 gemeenten van ons land zal hem I dat onmogelijk zijn, immers zij zijn volgens het j adres aan den minister van financiën, dat thans onder de leden van het Comité ter bespreking der Sociale quaestie circuleert, ten eenenmale ver stoken van spaarbanken. Dat is een zeer betreurenswaardige toestand, en daarom stemmen wij ten volle in met den in bedoeld adres uitgedrukten wensch dat er aller wegen poslspaarbanken mochten worden opgericht. Indien de spaarbanken niet worden verbonden aan de overal gevestigde postkantoren, die zich toch reeds met geldadministratie belasten, o. a. de postwissels, zullen die nuttige inrichtingen voor talloos vele kleinere plaatsen wel altijd tot de vrome wenschen blijven behooren. Immers de op richting der betrekkelijk weinige thans bestaande particuliere spaarbanken heeft bewezen, dat haar algemeene vestiging langs dien weg door het ge heele rijk schier een onmogelijkheid is. Ware dat het geval niet, er zou misschien veel zijn aan te voeren tegen hel stichten van postspaar banken, daar de aan de posterijen verbonden werkzaamheden reeds zoo omvangrijk zijn, dat men er waarlijk niet nog nieuwe behoeft bij te voegen. Thans echter schijnt die tak van den rijksdienst bet eenige lichaam te zijn, waartoe men de toevlucht kan nemen, wil men de spaar banken algemeen maken. Aan het welslagen valt niet te twijfelen; in Engeland toch werken die weldadige instellingen reeds sinds het jaar 1861 met gunstig gevolg. Willen wij met recht aanspraak blijven inaken op den naam van een spaarzaam volk, dan moet ook vooral der volksklasse de gelegenheid tot sparen zoo gemakkelijk mogelyk worden gemaakt. Zoo niet, dan zou de aloude roem der spaar zaamheid licht kunnen ontaarden in nationale ijdelheid, het roem dragen op een deugd, die men meer in naam bezat dan in werkelijkheid. LEIDEN, 2 December. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 55, f 6 en 2.85; de laagste f 55, f 5.50 en ƒ2.75. Gedurende de maand November zyn door de volksgaarkeuken alhier afgeleverd 4467 portiën, als: 4027 warme spijs, 343 vleesch en 97 spek. Aanst. Donderdag zal voor de arr. rechtb. te Uirecht de zaak behandeld worden van M. en v. G., slachters te Leiden, beschuldigd van diefstal van koeien op de laatste Montfoortsche beestenmarkt. Als verdediger zal optreden Mr. S. M. A. du Moscli. De Amsterdamsche Sub-commissie van de kweekschool voor zeevaart te Leiden deelt in haar kort verslag over 187273 mede, dat zij in de gelegenheid was, een 23-tal knapen naar de kweekschool te zenden, waarvan O geheel en 1 gedeeltelijk voor rekening hunner ouders en voogden; hun, die hare pogingen door eene gelde- I lijke bijdrage steunden, moge het eene voldoening zijn, te vernemen dat zij daardoor in staat werd i gesteld de andere 16 knapen eene degelijke op- voeding te Leiden te verschaffen. Na 2 a 3 maanden verblijf aldaar treden de kweekelingen I in 's Rijks zeedienst. Van bovengemelde 23 jongens verbonden er zich '16 tot den dienst, 3 werden wegens lichaamsgebreken afgekeurd, voor 1 trok de moeder-voogdes, toen het op teekenen aankwam, hare toestemming in, 2 verlieten de kweekschool om verschillende redenen, doch traden, volgens ingewonnen berichten, kort daarna in 'sR.\jks zeedienst, terwijl 1 terugkeerde, daar de lust hem verliet verder voor de Marine te worden opgeleid. Sedert hare optreding is de commissie met éen lid uitgebreid. De heer Jhr. A. C. Van Haelten, kapitein-luitenant ter zee op non-activi teit, verklaarde zich volgaarne bereid zich bij haar aan te sluiten. Men meldt uit Noordwijk: Zaterdag avond omtreeks 1 0 uren werd bij onstuimig weder alhier eene bomschuit van den reeder E. Smit aangezet met eene vangst van ongeveer 130,000 stuks haring. De storm werd tegen middernacht zoo hevig, dat het leven der opvarenden groot gevaar liep en men eene poging waagde om hen met de reddingsboot van het vaartuig te halen. Slechts met de meeste inspanning en met levens gevaar mocht het der moedige bemanning van de reddingsboot gelukken, acht der opvarenden te redden; een had zich reeds in zee geworpen en al zwemmende den vasten wal weten te be reiken. De schuit zit thans kort op het strand, doch heeft zich reeds diep in het zand gewerkt en wordt zoodanig door de hevige branding ge teisterd, dat zij met de lading vermoedelijk weg zal zijn. Zondag-morgen heeft men, bij laag water, nog een en ander van boord trachten te redden, doch te vergeefs. De duinen hebben het gedurende de laatste stormen zwaar te verantwoorden gehad op sommige plaatsen zijn zij over een breedte van vijf meters en meer afgeslagen. De gemeenteraad van Nieuwkoop heeft met eenparige stemmen besloten, den hulponder wijzer aan de openbare lagere school eene gra tificatie toe te leggen van f 50 jaarlijks, in te gaan 1 Januari 1874. Het stoomschip Prins van Orajijekapt. Fabritius, kwam den 28sten November 's mor gens te Port Saïd aan, en zette den 29sten 's avonds de reis naar Nieuwediep voort. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal a. s. Vrijdag niet plaats hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 23 tot 29 November jl. aan de Aziatische cholera zijn overleden: in Noord-Brabant: te Zevenbergen 1in Gelderland: te Deil 1; in Zuid-Holland te Aarlanderveen 1, te Bergambacht 1, te Gouda 8, te Gouderak 1, te Gorcum 1, te Nieuwkoop 1, te Rotterdam 9; totaal in het Pvijk 24 personen. Ten gevolge van de loopende geruchten, als zou de zoo goed als voltooide nieuwe IJselbrug te Kampen niet aan alle eischen voldoen, is, naar men verneemt, in een gesloten vergadering van den Gemeenteraad op voorstel van een der leden besloten, aan den Minister van Binnenlandsche Zake» te verzoeken een Commissie van deskun digen te benoemen, ten einde de deugdelijkheid dier brug te onderzoeken, vooral ook met het oog op de publieke veiligheid, welke volgens die geruchten veel te wenschen zoude overlaten. De heer D. J. H. Van Tussenbroek, pred. te Rumpt, herdacht Zondag zijn 50jarige loop baan als predikant bij de hervormde kerk in Nederland. Ilij ontving zeer vele bewijzen van belangstelling. Naar men zegt is mej. Mina Krusernan voornemens zich, in gezelschap van een drietal heeren, in verschillende plaatsen van ons land als concertzangeres te doen hooren.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1