midden dier groepeering verrijst op een netbe- werkten piédestal het beeld der Hollandsche Maagd, in costuum uit den tijd van den tachtigjarigen strijd, het symbool der vrijheid omhoog heffende. Het model is op 1/5' der grootte gemaakt door den he'er Jos. Graven, te 's-Hertogenbosch, (ver vaardiger van het standbeeld van Piet Hein, te Delfshaven)naar eene Schets van de heeren Scheffer en Obreen te Rotterdam. Door de commissie voor het oprichten van een asyl voor oude en verminkte zeelieden te Brielle, is eene brochure verspreid, waarin eene chromolithographie voorkomt, vervaardigd door den lithograaf J. Bos Wz., voorstellende het ont worpen asyl naar de teekening van den architect Outshoorn. Het gebouw zal opgetrokken worden in den renaissance-stijl en vormt een open vier kant zoowel het middengebouw als de beide zijvleugels zijn in hun geheel ingericht als afzon derlijke woningen tot huisvesting, elk van een gezin. De gevel van het middengebouw bevat boven de midden- of hoofddeur het borstbeeld van Prins Willem den Zwijger en boven de ramen aan iedere zijde van die deur een gekroond wapen schild, ter rechterzijde dat van Nassau-Dillenburg, ter linkerzijde dat van Oranje. Boven het mid delste dakvenster is een medaillon aangebracht, waarop het jaarcijfer 1872. Aan iedere zijde van de trap voor den hoofdingang is een leeuw ge plaatst, houdende een wapenschild, dat ter rech terzijde bevat het wapen der stad Brielle, links dat van het eiland Yoorne. Elke woning beslaat uit een woonkamer, slaapkamer, keuken, kelder en zolder. Achter elke woning is een plaatsje, zoowel onderling als van den openbaren weg af gescheiden. Het open vierkant, dat het gebouw vormt, is bestemd tot den aanleg van een park, in welks voorste gedeelte het monument zal prijken. -Bij de regeering is bericht ontvangen, dat in Mei 1874 te Florence eene internationale tuin bouwtentoonstelling en een internationaal plant kundig congres zal plaats hebben. De tentoonstel ling zal geopend zijn van 11 tot 25 Mei 1874. De deelnemers moeten zich aanmelden bij de commissie van uitvoering vóór 31 Jan. 1874, met opgave van het artikel van het concours, waar aan de inzender wenscht deel te nemen, de lijst van planten en voorwerpen ter inzending bestemd en eene benaderde opgaaf van de benoodigde ruimte. De planten en voorwerpen moeten lus- schen 2 en 10 Mei ter bestemder plaats worden aangebracht.' De regelingscommissie bestaat uit negentien leden, voorzitter: de heer F. Parlatore; secretaris: de heer A. Targioni-Torzetti. Aan de algemeene armen van Zandvoort is door wijlen jonkvrouwe A. A. Bicker een legaat van fo00 vermaakt. Door den commandant van het koloniaal werfdepot te Harderwijk is aan die manschappen, die den lOden der volgende maand rnet de Con rad zullen vertrekken, een verlof van 14 dagen of minder toegestaan. Bij Nijgh en Van Ditmar is verschenen een Catalogus en advertentie-tarief van de voornaamste bladen der wereld." Voor hen, die gaarne adverteeren, is het zeker een geschikte wegwijzer. Naar men verneemt, is Z. K. H. de prins van Oranje uitgenoodigd om deel te nemen aan eene groote jachtpartij te paard, die nabij Arnhem op de goederen van baron van Pallandl zal gehouden worden. Het maken van een locomotievenloods en den onderbouw van eene groote draaischijf op het stationsterrein te Amersfoort, is aangenomen dooi den heer W. Westerhoff, te Noordwijkerhout, voor 28,588. De Nederlandsche Bank had op 24 Nov. bij een muntmateriaal van 07,344,399.67 voor eene som van 42,854,729.15 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ17,141,891.66 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij beschikking van den Minister van Ko loniën, is L. Wensing gesteld ter beschikking van den Gouverneur Generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als onderopziener der 2de kl. over de smederij, den koper- en blikslagerswinkel bij den artillerie-conslructiewinkel te Soerabaja. Z. M. heeft P. J. Van Mechelen benoemd tot burgemeester der gemeente Ossendrecht. Z. M. heelt den kapitein J. F. M. Temminck, van het 4de reg. inf., op zijn aanvrage, op pen sioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1080 'sjaars; bij het personeel van van den geneeskundigen dienst der landmacht in Ned. Indië benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse, respect, den heer P. A. Platteeuw en den heer F. F. Lammert. Z. M. heeft aan den offic.-van-gez. 2de kl. W. K. M. Van Leeuwen van Duivenbode, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, thans tijdelijk in Japanschen mil. dienst, op het door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den mil. dienst verleend. Z. M. heeft aan den voor den dienst in O.-I. bestemden soldaat C. B. R. Heims, van het koloniaal werfdepot, de vergunning verleend tot het dragen: 1°. van het algemeen eereteeken 3de kl. met de Zwaarden van de Oldenburgsche Huis- en Verdiensten-orde, hem door Z. K. H. den Groothertog van Oldenburg geschonken, en 2". van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinne ring aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Gemengd INieiaws. Te Antwerpen is Maandag-ochtend te 6 uren brand ontslaan in het Amerikaansche driemastschip West-Moreland-, dat geheel een prooi der vlammen is geworden. Twee Amerikanen reisden in de a f- geloopen week in ons land om een voor hen zeer voordeelige affaire te doen. Zij waren namelijk voorzien van een partij Central Pacific obligatiën, die zij beneden beursprijs aan den man trachtten te brengen. Zij konden dit gemakkelijk doen, daar al wat zij ontvingen hun een winst moest op leveren van 100 pCl. De stukken waren name lijk valsch. De heide heeren hadden zich te Londen van aanbevelingsbrieven aan aanzienlijke huizen te Rotterdam en te Amsterdam weten te voorzien. Te Rotterdam werd hun toeleg geluk kig spoedig ontdekt en werden de Amsterdamsche huizen van daar uit gewaarschuwd. De politie te Rotterdam heeft, zooals men verneemt, van de zaak reeds werk gemaakt en naar men hoopt ons van dit gevaarlijk bezoek ontlast. Door den storm van 21 November zijn, naar men verneemt, van het noordelijk havenhoofd van het Noordzeekanaal 100 en van het zuidelijke ruim 50 blokken weggeslagen. Gister voor middag werd te Dieren in het lijkenhuisje binnengebracht het lijk van een militair, hetwelk 's morgens deerlijk verminkt aan hoofd, arm en hand, op den spoorweg nabij De Steeg is gevonden. Men gist dat de ongelukkige, om nog des avonds in de kazerne terug te zijn, een mislukten sprong of greep heeft gedaan naar een der spoorwagens en daardoor zijn smartelijken dood heeft gevonden. Zaterdag ontstond te Haastrecht brand in de schuur van A. Blanken, molenaar op den Bergambachtschen watermolen. Gelukkig bleef de brand beperkt tot de schuur, die geheel en al vernield is geworden. De rederijkerskamer te Uitgeest heeft eene Commissie benoemd van drie leden, ten einde aan den spoorwegwachter Ineke, voor zijn gehouden gedrag bij het bekende feit, een gouden medaille te vereeren. De K a nag atv amet steenkolen van Brouwershaven naar Batavia bestemd, is in beslag genomen door den eigenaar van de Rydal Hall, de stoomboot waarmede de Kanagawa in botsing kwam op de hoogte van het eiland Wight. De kapitein der stoomboot verklaart dat de beschul diging als ware de R. vooitgestoomd zonder hulp te bieden aan de K. valsch is. De twee Hollandsche matrozen, die aan boord van de stoomboot waren overgesprongen, zijn bereid dit te bevestigen. In het scheepsboek van de Engelsche stoomboot werd opgeteekend dat, toen de R. bevonden werd in geen zinkenden toestand te verkeeren, de kapitein koers zette in een westelijke richting, ten einde bijstand te verleenen aan de K. en een half uur lang blauw licht loonde, gedurende dien tijd gekruist hebbende zonder iets van de K. te ont dekken, kwam de kapitein der R. tot het besluit dat genoemd vaartuig geen belangrijk letsel ont vangen had, en zette zijn tocht naar Antwerpen voort. De reeder van de R. eischt nu vergoeding voor de schade, die de K. aan zijn schip toebracht. Tot niet geringe voldoening der dag bladen is dezer dagen een politie-agent te Lon den, die zonder reden eene geheel onschuldige vrouw ruw had bejegend en naar 't bureel ge sleept, veroordeeld tot eene boete van 5 pond of zes weken gevangenisstraf. Maandag-avond was zekere J. P., be- ambte van de Rijnspoorweg-maatschappij te Arn hem, bezig de waggons van een trein die in Nijenoord werd gerangeerd aan elkander te haken, toen deze zich weder in beweging stelde, rnet het ongelukkig gevolg dat eenige wielen over zijn rechtervoet liepen en deze ten gevolge daarvan moest afgezet worden. Maandag-avond omstreeks elf uur is in Den Haag aan het Om-en-Bij opgehaald het l'jk van den schoenmaker B., die, door de duis ternis misleid, in het water is geraakt en ver dronken. Te Antwerpen is sedert eenige dagen een cachelot of kleine walvisch ter bezichtiging gesteld, die ter hoogte van Saftingen, bij Bath, op de Schelde, door een Antwerpschen visscher is gevangen. Deze visch heeft eene lengte vao 4'/s en op het dikste gedeelte van zijn romp een omvang van 2'/3 meter. De gedaante van zijn kop wijkt van den gewonen bolronden vorm van dien der cetaceeën af, daar hij het voorkomen van eene varkenssnuit heeft. Uit eene opening in den voor kop werpt hij, evenals de groote walvisschen, breede waterstralen uit. Hij heeft drie vinnen, twee aan de zijden en een op den rug. De Ant- werpsche visscher heeft, toen hij hem op de oppervlakte zag drijven, een scherp, klein anker, bij wijze van harpoen, in den rug van het dier geboord, en is er in geslaagd, ofschoon de visch in het eerst door zijne spartelingen het vaartuigje van den visscher het onderst boven dreigde te keeren, hem op sleeptouw te nemen en te Ant werpen binnen te brengen. Greld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 17 tot 24 November 1873. Wij mogen sedert een paar weken een blijder toon aanslaan dan ons sedert geruimen lijd moge lijk was, omdat er op de bange dagen, die door leefd zijn, kalmte is gevolgd en de geldmarkt werkelijk eenigermate verbeterd is en symptomen vertoont waaruit men zou mogen besluiten dat er kans bestaat op bestendiging, indien men maar, als in de laatste week, de beurs haar natuurlijken gang laat gaan en haar niet aan excesses bloot stelt. De Bankstaten vielen over het geheel deze week zeer gunstig uit (die van de Nederlandsche Bank is, terwijl wij deze regelen schrijven, nog niet verschenen) en op de open markt werd het geld, na de verlaging van het disconto door de Banken van Engeland en van Frankrijk, mede goed- kooper. Ten onzent liep de prolongatie van 5'/, op 5 pCt. terug. Het voornaamste kenmerk waardoor zich de beurs deze week van hare voorgangster onder scheidde, was niet zoozeer eene belangrijke ver hooging der prijzen, dan wel de bevestiging der koersen die verleden week bedongen werden en de kalmte waarmede men handelde in tegenstel ling van de onstuimigheid der vorige week, toen men, na de daling der voorgaande dagen, even onbevreesd de prijzen bij percenten opjoeg en van het eene uiterste tot het andere oversloeg. De stemming was dus over 't geheel willig, hoezeer de affaires niet zeer uitgebreid waren en de fluctuatiën betrekkelijk niet groot. De Noord- Amerikaansche spoorwegfondsen maakten echter alweder eene uitzondering op deze algemeene ten- dence en terwijl enkele soorten van het geleden verlies eenigszins bekwamen of voor 't minst de prijzen der vorige week handhaafden, was de stemming over de massa niet gunstig en liepen de prijzen van sommige soorten nog vrij belang rijk terug. BUITENLAND. Frankrij li. De Temps trekt een parallel tusschen het ministerie Guizot, onder de Juli-monarehie, en het Kabinet de Broglie, onder de tegenwoordige

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2