boord van 't stoomschip aan de bemanning ver strekt werd. Aan Haarlems ISieuwsblad wordt bericht, dat het proces Bourbon-Chambord om streeks 15 Januari en audience solennelle zal worden bepleit door den beer Jules Favre, advo caat en afgevaardigde ter Nationale vergadering te Parijs. Een vreemdsoortige weddenschap weid dezer dagen te Maastricht aangegaan. Een burger had zich tegenover eenige andere burgers schriftelijk verbonden om zich te begeven in de kooi der leeuwen van een menagerie, welke zich thans daar ter stede bevindt. Voor die daad zou den hem 100 flesschen wijn worden verstrekt, terwijl hij bij niet uitvoering van het waagstuk een gelijk getal flesschen verbeurde. Onze man trad nu in overleg met den directeur der menagerie die, door een herhaalde vertooning, de leeuwen aan het gezicht van den vreemdeling gewende en hem ten laatste met zich in de kooi nam, welk bezoek zonder eenige stoornis afliep en den roe- keloozen doch onverschrokken ^wedder de wed denschap deed winnen. Zaterdag-morgen te 9 uren is de trein van den Staatsspoorweg bij aankomst te Utrecht, door het niet goed plaatsen van den wissel, uit het spoor geraakt. Persoonlijke onge lukken zijn er niet te betreuren, alle in den trein gezetenen kwamen er met den schrik af. De 54jarige schippersknecht W. Schef- fer, te Zwolle thuis behoorende, had dezer dagen het ongeluk bij een sluis op de Smildervaart zijn been te breken. Het been is te Beilen gezet, maar, alsof men bevreesd was, nog meer last van den ongelukkige te lijden, heeft men hem zonder geleide in een waggon derde klasse van den laatsten trein naar Zwolle gestopt, waar hij half verkleumd aankwam. Door de zorg der politie aldaar is hij naar het ziekenhuis overge bracht en men hoopt door eene liefderijke ver zorging de gevolgen eener zoo overhaaste opzen ding zooveel mogelijk te weren. De vrouw van den arbeider Meij er te Ambt Almelo, die ruim een maand geleden door een dollen hond werd gebeten, is Donder dag-nacht door de watervrees aangetast en wei nige uren daarna overleden. De Hooge Raad heeft het beroep in cassatie van den wegens moedwilligen doodslag veroordeelden E. Beekman bij arrest van heden verworpen. De jeugdige paardendief, vanwien wij onlangs melding maakten, is heden door de Haagsche rechtbank vrijgesproken van diefstal en zal lot zijn 18de jaar in een verbeterhuis wor den opgesloten. Gisteren zijn door de politie in Den Haag gearresteerd twee personen die zich aan diefstal van een zwaren klomp lood hadden schul dig gemaakt. Zondag-ochtend is in Den Haag bij den horlogemaker v. A. in de Lange Poten inge broken. De dief heeft met een harkje een horloge en eenige charivaris welen machtig te worden. Twee jonge kinderen te Rotterdam verkeerden Zaterdag-ochtend in de 2de Diergaarde straat in levensgevaar, doordien men in het ver trek, waar die kinderen zich bevonden, bij een brandende kachel een kinderbedje had te drogen gezet, en vervolgens de kamer had verlaten, de deur achter zich sluitende. Al spoedig was het bedje in aanraking met de kachel gekomen en in brand geraakt, zoodat door den daardoor veroor zaakten rook de kinderen vermoedelijk zouden gestikt zijn, zoo niet eenige buren, het gevaar vermoedende, een in de nabijheid surveilleerend politieagent daarop hadden attent gemaakt, die, geholpen door die buren, de deur openbrak en het geluk had de kinderen aan het gevaar te onttrekken en den brand te blusschen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Herinnert ge u nog de oude Stads-Gehoorzaal De ingang was toen tevens eene bewaarplaats van jassen en mantels. Een ieder denkt nog aan de slompen en stooten, die hij in die gang moest ontvangen wanneer hij tegen den stroom in rnet kleedingslukken voor drie a vier dames de zaal xnoest indringen. Zijn we nu met de nieuwe zaal vooruitgegaan Neen. Vroeger was de stokbewaarder Heer en Meesterhij kon zorgen voor ieders eigen dom en was baas over het publiek. Nu zorgt ieder voor zich zelf. Dit zal nu net zoolang duren totdat er misbruik van wordt gemaakt, en dan zal men de put wel dempen. Maar stompen en stooten krijgt men toch in die benauwde jas- senkamer: men heeft er strijd te voeren met de steeds overweldigende massa, die door die kamer het gebouw verlaat; men dringt en dringt, en door de ongeregeldheid komt men toch niet verder. Ik stel daarom voor: de tegenwoordige jassen- kamer te gebruiken voor uitgang en de daar naast gelegen zaal voor kleedkamerdan heeft men ruimte en kan men zich bewegen. Nog iets. Wij hebben nu eene groot e en ruim gebouwde concertzaal, doch maken er en niet zonder reden te zelden gebruik van. De huur toch is zóo hoog dat men er zoo min mogelijk gebruik van kan maken. Is ook daarin geene verandering te brengen? Hel zou, dunkt mij, zoo wel in het belang van den huurder als verhuur der zijn. S. KOLONIËN. BATAVIA, 16 October. Omtrent Benkoelen berichtte de Jav. Cour. van 10 October jl. het volgende: „Van Samban is onder dagleekening van 8 dezer door den adsistent-resident van Benkoelen getelegrapheerd, dat de hoofdopstandeling hadji Maridan zich aan het bestuur heeft overgegeven. Nadat te vergeefs was beproefd om hem door tusschenkomst van zijn leermeester, den imam van Laïs, tot onderwer ping te bewegen, werden op 6 dezer te zijner opsporing twee bevolkingspatrouilles uitgezonden onder aanvoering der pasiiah's van Kertap en van Palik. Hadji Maridan heeft het daarop het best geacht zich aan een dier patrouilles over te geven. Een detachement militairen onder den 2den luitenant Oorst, dat toevallig op marsch was, nam hem van de patrouille over en heeft hem op den 7den te Samban gebracht, van waar hij sedert is opgezonden naar de gevangenis te Benkoelen. Te Doerian-Amparan zijn door den controleur Buddingh, en te Samban door de Palembangers, die den adsistent-resident zijn gevolgd, weder eenige moordenaars van den heer Van Amstel gearresteerd, zoodat de meesten zich thans in handen van het bestuur bevinden. De bevolking keert langzamerhand in hare doesoens terug." De stuurlieden en machinisten van de stoom schepen der N. I. Stoomvaartmaatschappij, die aan gewezen zijn om de expeditionaire troepen naar Atjin over te brengen, hebben geweigerd even tueel den tocht mede Ie maken, orndat zij zich niet aan een mogelyk oorlogsgevaar wenschen bloot te stellen, zoo zij niet vooraf van de Maat schappij de verzekering hebben ontvangen pen sioen voor hunne nagelaten betrekkingen of gel delijke schadeloosstelling in geval van dood of verminking te erlangen. De superintendunt der N. I. Stoomv. maatschappij heeft gemeend dien billijken eisch niet te mogen inwilligen zonder door het Hoofdbestuur in Engeland daartoe ge machtigd te zijn. Later is, waarschijnlijk door de groole overredingskracht van den 6uperintendant, het geschil bijgelegd door het toegeven der be manning. Luidens een particulier schrijven uit Siak, zijn aldaar tinaderen ontdekt; bij proefnemingen bleek het metaal van uitstekende qualiteit te zijn en verwachtte men van de aanwezigheid van tin de meest schitterende uitkomsten voor dit gewest. Door den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomenCiviel Depar tement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., weg. ziekte, aan den commies 1ste kt. bij 's lands kas te Batavia G. E. Samuels; een tweej. verlof naar Nederland, weg. ziekte, aan den hoofd-ing. der 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken H. A. Van Rossem. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van aan spraak op pens., de pres. der wees- en boedel kamer te Amboina D. F. Pietersz; eervol, wegens vertrek, als buiteng. subst.-griff., buiten bezw. van den lande, bij den landr. te Bondowoso (Bezoeki) en bij den resid.-raad te Puouw, W. J. G. Vos- maer en Jhr. A. H. Van der Does de Bije;eerv. uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens. de controleur der in- en uitvoerrechten te Soe- rabaya F. G. Samuels; eervol, uit 's lands dienst, de ondercomm. der 2de kl. bij de controle en recherche te Soerabaya E. A. Th. Kohier; eerv. uit zijne betrekking, de ondercomm. der 2de kl. bij de controle en rech. te Soerabaya J. G. Mond. Benoemd: Tot ass.-res. van Priaman (Suma tra's Westkust), Jhr. J. C. W. D. A. Van der Wijck; tot griff. bij den landr. te Ngawi (Madioen) J. G. F. baron Van Heerdt; tot schout voor den achterw. van Groot-Banda (Amboina) J. Muller; tot ass.-res. van Kraksaan (Probolingo), H. De Witte van Haemsteden tot lid van den raad van just, te Amboina, Mr. J. A. M. Van Cats baron de Raet; tot contr. der in- en uitvoerr. te Soe rabaya, D. J. Soeterik; tot 3den cornm. op het bureel van den res. van Tapanoli, W. graaf Van den Bergh. Bij den raad van justitie te Makasser ontslagen: eervol, wegens vertrek, als lid, J. C. Sprengler; benoemd: tot lid, D. Groeneveld; door den residentieraad te Riouw tot builengew. subst.-griff. bij die rechtb., builen bezw. van den lande, J. Boers; tot boormeester der 2de kl. bij het grondpeilwezen in Nederlandsch-lndiê, G. 0. Gruijter, thans tijdelijk werkmansmid op de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaya. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verl. naar Ned., weg. ziekte, aan den kapt. der inf. F. G. Burgers. Bij het wapen der genie be vorderd: lot 1ste luils., H. J. Bijleveld en H. A. G. Von Dentzsch. Benoemd: tot 2den luit. bij het wapen der art. J. M. Van Braam. Bevor derd: tot kol., chef over den geneesk. dienst, B. E. J. H. Becking. Ontslage neerv., uit 's lands dienst, de kl. bij de mil. adm. A. W, Maxim iliaan. BUITENLAND. Frankrij li. De prefect van het departement du Doubs, de heer Sandraus, heeft den verkoop op straat van het dagblad la République verboden. Dit blad had namelijk een pleidooi geleverd voor de ont wikkeling du mouvement communal. De prefect, had hierin eene aanprijzing gezien du mouve ment communarden van daar de straf. De Raad van State heeft een belangrijk- besluit genomen in zake de regeling der Protes- tantsche kerk. Men zal zich herinneren, dat ten vorigen jare te Parijs, onder voorzitterschap van den heer Guizot, eene algemeene Synode van de Protestantsche kerk is gehouden, om een regle ment vast te stellen. De orthodoxe partij had in die vergadering de meerderheid en stelde een reglement vast, dat voor alle kerkelijke gemeenten verbindend zou zijn. De liberale oppositie kwam hiertegen op. Het bestuur van de Synode zond het reglement aan de regeering, met verzoek het uit te vaardigen, en het alzoo voor de Protestant sche kerk in Frankrijk verbindend te verklaren. De regeering zond het reglement aan den Raad van State, en deze heeft nu uitgemaakt, dat de Synode implicite door de herziene kerkregeling van Germinal jaar X erkend is geworden, en dat alzoo hare besluiten-wettelijke kracht hebben. Duitschlancl. Op de Pruisische Staatsbegrooting voor 1874 is een post uitgetrokken van 16,000 thaler voor Bisschop Reinkens. In de memorie van toelich ting wordt gezegd, dat in die som zijn begrepen de kosten ten behoeve van Oud-Katholieke ge meenten en hare geestelijken, de bezoldiging van den Bisschop, de uitgaven voor zijn bisschoppelijk bestuur en die voor de opleiding van jongelieden voor den geestelijken stand. Voor dit een en ander zal over 1874 het genoemd bedrag voldoende, maar ook benoodigd zijn. Volgens de Augsb. Allg- Zeitung heeft zich het gerucht bevestigd, dat de commissie in Beieren tot onderzoek der quaestie over zijne erkenning aldaar te lande, tegen die erkenning bezwaren oppert. Spanje. Aan het Journal des Débats wordt uit Madrid geschreven, dat de Minister van Financiën, om in de financieele behoeften te voorzien, het plan heeft ontworpen tot het uitschrijven eener gedwon gen leening, uitgifte van drie pCt. schuldbrieven, verpachting van de opbrengst der tabak op de

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2