LEIDSCH DAGBLAD. fV°. 4282. Dinsdag A0. 1878. 25 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels1,06. Iedere regel meer0.171. Groolere letters paar plaatsruimte. LEIDEN, 2'! November. Naar wij vernemen is de heer Kneppelhout verhinderd zijne spreekbeurt in de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen op morgenavond waar te nemen, en zal die ver vuld worden door Ds. J. P. Hasebroek, van Am sterdam. Zaterdag-morgen hebben zich eenige.leden der commissie van het studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo alhier naar Amsterdam be geven om den heer Niels NV. Gade het eerelid- rnaatschap van dit gezelschap aan te bieden. Op het initiatief van den heer Francois P. L. Pollen, te Scheveningen, is het plan tot rijp heid gekomen om een aquarium op uitgebreide schaal in het genre van dat te Brighton voor zee- en zoet waterbewoners te stichten, waaraan zal worden toegevoegd een museum van vissche- rijvoorwerpen van Nederland en zijne overzeesche bezittingen, alsmede een meteorologisch observa torium en een zoölogisch laboratorium in den geest als te Napels reeds bestaat. Aan deze instel ling zal worden verhonden een hotel met restau ratie, alsook een uilspanningsplaats van ruim een bunder groot rnel muziek-kiosk. De uilgekozen plaats is in het ontworpen Scheveningsche park van den heer Van Stolk bij Klein-Zorgvliet. Het plan is reeds zoover gevorderd, dat zich voor de verwezenlijking een voorloopige commissie gevormd heeft, bestaande uit de heeren Francois P, L. Pollen te Scheveningen, Prof. Selenka te Leiden, Dr. Bleeker in Den Haag, Mr. Th. Van Stolk in Den Haag en P. T. W. Mouton in Den Haag. Te Aarlanderveen is beroepen de heer H. C. Voorhoeve, predikant te Amersfoort. Tot hoofdonderwijzer aan den Burg op Texel is benoemd de heer B. J. Trol te Wassenaar. Dr. J. Ten Brink in Den Haag is door de Societé frangaise d'archéologie tot lid benoemd. H. M. de Koningin heeft, Ier herinnering aan haar bezoek te Maastricht, op 27 September jl, aan mevr. Van der Does de Willebois, echt- genoote van den Commissaris des Konings, een prachtigen gouden armband met diamanten vereerd. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Naar men verneemt, is het vertrek van het stoomschip Conradvan de stoomvaartmaat schappij Nederland, thans op 10 December be paald; er zal daarmede een detachement koloniale troepen, sterk 200 rnan, vertrekken, benevens een tweetal officieren van gezondheid. Z. M. heeft bepaald dat het getal der plaatselijke adjudanten der 2de kl. te rekenen rael 1 Mei a. s. met éen zal worden vermeerderd en alzoo gebracht op zeventien. In verband hiermede zal voorlaan een plaatselijk adjudant te Delfzijl gevestigd wezen, die tevens met het plaatselijk commandement zal worden belast. Z. M. heeft den 13den Nov. jl. een besluit genomen, waarbij bepaald is, dat bij iedere com pagnie van het reg. grenadiers en jagers en bij e'ke compagnie van de acht overige reg. inf., van elke lichting miliciens éen milicien tot sergeant en drie tot korporaal kunnen worden aangesteld boven de vastgestelde formatie; en voorts dat bij iedere compagnie van de reg. vesting-art ill. en v'an het corps pontonniers van elke lichting twee Miliciens tot korporaal kunnen worden aangesteld, welke gerekend zullen worden boven het vastge stelde getal korporaals. In verband met dit besluit heeft de Minister van Oorlog eenige bepalingen vastgesteld. Zoodra er eene lichting militie onder de wapenen komt, zal bij iedere compagnie een ónderzoek worden ingesteld naar de herkomst en bekwaamheid van de miliciens, aan wier opleiding voor het militie kader al dadelijk de meeste zorg moet worden besteed. De benoemingen in het militiekader moeten niet zoozeer worden beschouwd als benoemingen ter voorziening in bestaande behoeften, dan wel als middelen om miliciens tot het vervullen der graden meer en meer bekwaam te maken, ten einde van die bekwaamheid zoowel als van de door hen opgedane ervaring partij te kunnen trekken bij mobilisatie en uitbreiding onzer strijd krachten. Bij de bevordering van miliciens moet de vraag gesteld worden of zij het vermoeden wettigen als sergeant of korporaal met groot verlof te zullen vertrekken en dient door de regiments-commandanten gelet te worden op den ijver, den aanleg en de praktische geschiktheid der milicien korporaals, vooral ook tot het uit oefenen van gezag. De opleiding tot milicien-kor poraal bij de artillerie geschiedt door den kapitein- instructeur en die voor de pontonniers vindt bij het corps plaats. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat bij het onderwijs bij de corpsen van het leger, de nieuwe Nederlandsche spelling zal worden gevolgd, te beginnen metr den aanvang van het nieuwe schooljaar. Het gerucht loopt te Nieuwediep, dat Zr. Ms. transportschip Java in dienst zal worden gesteld om de equipage en den inventaris af te halen van het aan de Kaap de Goede Hoop afgekeurd oorlogschip Djatnbi. Ds. A. P. G. Jorissen, predikant bij de Rem. Ger. gemeente te Delft, heeft het beroep naar Rotterdam aangenomen. Hel ramschip Guinea is van 't Nieuwediep naar Amsterdam vertrokken om aldaar eenige herstellingen te ondergaan. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om de tamboers bij het leger af te schaffen en alleen den signaalhoorn te doen gebruikendeze maatregel zou met 1 Januari in werking treden. De Kamer van Koophandel te Arnhem heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, ter ondersteuning van het adres der Haarlemsche Kamer, waarin op de afschaffing der zeepbelasting wordt aangedrongen. Betreffende den geprojecteerden Noord-Hol- landschFrieschen spoorweg wordt vernomen, dat onlangs de zekerheid verkregen is dat een Engelsch huis, Vignolles C0., te Londen, ge negen is de geheele onderneming op zich te nemen, onder de volgende voorwaardena dat zooveel mogelijk door de betrokken gemeenten in het maatschappelijk kapitaal worde deelge nomen voor 2,400,000 aan inschrijvingen, en b. op eenige wijze eene subsidie worde verstrekt van l millioen gulden. De begrooting voor den geheelen spoorweg, bij globale berekening opge maakt, bedraagt 15 a 18 millioen gulden. Tot hiertoe is door verschillende gemeentebestnren voor 21 a 22 tonnen gouds ingeschreven. Van de 16 jongelingen, tegen den 18den dezer tot dienstneming bij de art.-inslr.-compagnie te Schoonhoven opgeroepen, hebben 13 zich aan gemeld. Van dezen werd 1 geneeskundig afge keurd, 1 wegens gebrek aan de gevorderde lengte voorloopig afgewezen, en 11 werden in dienst gesteld. Het aantal korporaals-titulair en jongelingen bedraagt thans 151 en de geheele sterkte der compagnie 200. In onderscheiden dagbladen is gewag gemaakt van een ontwerp tot verbinding van het eiland Schok land met den vasten wal van Overijsel. In hoeverre er kans bestaat, ook in verband met de quaestie van droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, dat dit ontwerp eens tol uitvoering kome, zal de tijd moeten leeren. Naar men berekent zou door de aanhechting van Schokland, volgens het ont werp, eene oppervlakte van 10780 hectaren drooggemaakt, het IJselwater door den Ketel naar zee gevoerd en het Zwartewater of Zwolschediep afgesloten worden, na verlenging der dammen tot de diepte van 2 meter bij gewoon laag water. Daarmede zou, naar 't schijnt, de moeielijkheid, welke dat vaarwater thans oplevert, aanvankelijk zijn opgelost. De machinist der tweede klasse bij de Kon. Ned. Marine, de heer A. J. Kerkhof!' te Werkendam, is benoemd tot machinist eerste klasse, ingaande 1 December a. s. Z. M. heeft benoemd, met ingang van 1 Dec., tot plaatsverv. kantonr. te Dokkum, Mr. L. W. Van Kleffens, advocaat en notaris te Mets- lawier, en Mr. J. Witteveen, burgemeester der gemeente Kollumerland en Nieuw-Kruislandmet ingang van 1 Dec. 1873, tot plaatsverv. kantonr. te Ootmarssum J. A. H. Ten Pol, notaris aldaar benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht lot off.-van-gez. van de 3de kl., den student (arts) J. H. Reintjes, bestemd geweest voor den militairen geneesk. dienst in Oost-Indië. Gemengd Nieuws. Bij een spoorwegongeluk in Illinois brak een passagier zijn beeneen ander bleef dood. Den eerste werd door de jury een schadeloos stelling toegekend van 15,000 d., de weduwe van den ander kreeg slechts 5000 d. „Is dan een been driemaal zooveel waard als een man T' vroeg zij aan den rechter. Deze antwoordde„Zelfs met '15,000 d. kan men geen nieuw been meer krijgen, maar gij krijgt met 5000 d. licht weer een man, die niet alleen zoo goed is als nieuw, maar misschien nog beter dan de vorige. De kassiersknecht K., bij de comraan- dietkas van de firma Meijers in* Den Haag, heelt zich Zaterdag met eene som van 1800, die hij ontvangen had, uil de voeten gemaakt. De politie tracht hem op te sporen. Zaterdagavond heeft mem in Den Haag de brutaliteit gehad een bakkersknecht, die een mand met brood op de schouders droeg, welke hij met de eene hand vasthield, zijn geldzakje waarin f 5 dal hij in de andere hand droeg, op den hoek van de Looierstraat en Zuidwal te ont rukken. De dief zette het op een loopen en ont vluchtte. De hakkersknecht liep hem zooveel moge lijk na en riep om hulp, maar het baatte niet, de vogel was gevlogen. Dinsdag -nacht stierf aan Aziatische cholera, in een slaaphuis in Wapping-vvall te Londen, een matroos van hel stoomschip Demetrius, in den nacht van Maandag uit Rotterdam gearriveerd. Naar T schijnt, liad 't slachtoffer, j Robert Maskell geheelen, vóór zijn vertrek uit Rotterdam zich zeer te buiten gegaan aan sterken I drank, en had daarna, om zijn onnaluurlijken dorst te lesschen, een massa ongefiltreerd water gedronken (vermoedelijk Maaswater), gelijk 't aan

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1