State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag *26 Nov., des voormiddags te 11 uren. Blijkens eene mededeeling van den Ned. consul-generaal te Lissabon, zijn aldaar de Ned. havens verdacht van cholera verklaard, en alle schepen, die sedert 12 Oct. van hier vertrokken zijn, 'aan eene quarantaine-observatie van vijf dagen onderworpen. Door den Ned. consul te La Rochelle is de heer M. Brin aangesteld tot zijn vice-consul te La Flotte (eiland Ré). Bij resol. van den Min. van Fin. zijn de ontvangkant. der dir.-bel. en acc. te Harlingen, te Ravenstein, en te Tubbergen gerangschikt in de 3de, 7de en 8ste klasse. Bij beschikking van den Min. van Financiën is bepaald, dat het ontvangk. der dir. bel. en acc. te Bolsward c. a., waaraan eene zuivere belooning van f 2965 'sjaars is verbonden, in de vijfde kl. blijft' gerangschikt. Z. M. heeft den lsten luit. W. L. Van der Schalk, van het wapen der inf. van het legér in Oost-Indië, thans tijdelijk gedet. bij het leger hier te lande, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij hét wapen der inf. van laatstgemeld léger aan den Oost-Indischen ambtenaar A. F. Van der Ven, laastelyk algem. ontv. van 's lands kas 'te Soerabaja, thans met verlof hier te lande, op 'zijn verzoek, met ingang van 1 Dec. a. s een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij, volgens de bestaande bepalingen, daarop aanspraak hééft. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ont slagen als Rijks-ontv. te Scheveningen, Jhr. J. C. F. Sternbenoemd tot Rijks-ontv. te Twello, A. Engelenburg, thans te Maassluis. Gemengd Nieuws. TeVianen beging dezer dagen een griittersleerling de onvoorzichtigheid, om zijne harid aan het kamrad te slaan, naar men zegt, om te beproeven of hij, door dit rad vast te hou den, ook den molen kon doen stilstaan. Hetq>aard "Was echter sterker dan de onbedachtzame jonge ling, en het rondsel, dat in het kamrad loopt, greep al spoedig ook de hand en met de hand den arm, die, behalve dat vel en vleesch er af scheurden, dicht bij den schouder brak, en, ware het paard toen niet stil blijven staan, zeker ge heel van het lichaam zou zijn afgetrokken. De ongelukkige jongeling is ter verpleging onmiddel lijk naar Utrecht vervoerd. Men hoopt dat hij den arm nog zal behouden. Donderdag stond voor de arr.-rechtb. te Utrecht een misdadiger terecht, die nauwelijks den ouderdom van 14 jaren bereikt had, onder de gemeente Breukelen woonachtig. Hij was be schuldigd, aan de Bilt een konijn te hebben ge- èfolen. Dit feit bewezen achtende, eischte de off. v. just., op grond van de ongunstige bekendheid van den bekl., die, volgens verklaring van zijn vader, altijd eën zwervend leven geleid had, eene gevangenisstraf van éen jaar. Uit Kroonstad wordt gemeld, dat de gemeenschap met St. Petersburg, door middel van stoomschepen, heeft opgehouden. De golf is oost waarts, voor zoover men zien kan, met ijs bedekt. Naar men uit Gennep schrijft, zou er te Goch in den trein een beschonken man zich hebben uitgelaten, dat hij wel meer wist van den móö'fd op mevr. Van der Kouwenbovendien moet hij een ring aan den vinger hebben, dien hij zeide van de vermoorde dame afkomstig te zijn. De man is voorloopig in de wachtkamer 3de klasse opgehouden, terwijl de politie werd gewaarschuwd. Te Kerk rade is de mijn werker J. P. Mienes door een balk op de borst getroffen en Onmiddellijk gedood. Het nieuwste mode-artikel is een dameshoed, waarvan reeds enkele exemplaren uit Parijs verzonden zijn en die uitgevonden moet zijn door een Amerikaansche modiste. Als men dien hoed opzet, kan men blozen juist wanneer men verlangt. Aan de banden, waarmede hij vastgestrikt wordt, bevinden zich een paar stalen kleppen, die, als de dame het hoofd buigt, op de slagaders aan de slapen drukken en het bloed zoodoende naar de wangen drijven. Donderdag heeft te Kampen met de beste uitkomst de beproeving van de nieuwe IJselbrug plaats gehad. Des avonds was zij met 14 daarop aangebrachte lantaarns verlicht. Te Stein, bij Gouda, heeft deland- bouwer L. S. zich door ophanging van het leven beroofd. Men kan de reden dezer wanhopige daad niet gissen. Woensdag-avond omstreeks 10 uren had in de Tolbrug-kazerne te 's-Hertogenbosch een voorval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Nauwelijks was de soldaat D., vrijwilliger van de 4de comp. 4de bat. 5de reg. inf., die in beschonken toestand thuis was gekomen, op de charnbree, of eenige soldaten kwa men naar beneden stormen en vertelden, dat hij andere soldaten en vooral zijn besten vriend, dien hij door de kamer sleurde, mishandelde. De com mandant der politiewacht begaf zich daarna naar boven, doch keerde terug om assistentie te halen. Middelerwijl voorzag D. zich van een geweer en pakje scherpe patronen, die hij op andere solda ten afvuurde. De officier, die in de kazerne was tot het houden van avond-appèl, requireerde eenige manschappen, met bevel D. zoo mogelijk te arres teeren en, indien dit volstrekt onmogelijk was, hem onschadelijk te maken. Na veel moeite en na op hem gevuurd te hebben, gelukte het den officier en een korporaal hem in hunne macht te krijgen, waarop hij geboeid in arrest werd gebracht, waar hem op bevel van den inmiddels geroepen officier-van-gezondheid het dwangbuis werd aangedaan. Eerst laat in den nacht kwam hij tot bedaren. Hij was lijdende aan delirium tremens. Te verwonderen is het, dat hij met de acht schoten, die door hem gelost zyn, niemand heeft getroflen. Den 18den dezer is te Plymouth bin- nengeloopen het Nederlandsch schip Kanagawa gezagv. Carst, tehuis behoorende te Alblasserdam. Het schip is j.l. Zondag op het Kanaal aangeva ren door de stoomboot Rydal Hall, varende tusschen Antwerpen en Philadelphia en komende van laatstgenoemde plaats. Dit schip liep met volle kracht op de Kanagawa in, ofschoon deze den juisten koers hield, en beschadigde haar zoozeer dat ze dreigde te zinken. Men verzocht hulp van de bemanning der stoomboot, doch deze vervolgde meedoogenloos haar weg. Met veel moeite heeft daarop de Kanagawa Plymouth bereikt. Men miste daar drie personen, waarvan echter twee op de Rydal Hall zijn overgesprongen en met deze j.l. Dinsdag te Antwerpen zijn aangekomen; een man schijnt verdronken te zijn. Op het ver nemen der tijding heerschte in Engeland groote verontwaardiging over dezen tegenhanger der Murillo-zdidik. De Pruisische en Nederlandsche ko lenmijnen om en nabij Kerkrade hebben den prijs der kolen met 6 cent per hectoliter vermin derd. Deze vermindering is geschied met het oog op de arbeidende klasse en te meer loffelijk, omdat gezegde mijnen geen handen genoeg heb ben om aan alle aanvragen naar kóïen te vol doen en alzoo om geen afnemers verlegen zijn. Door den timmerman J. H. te Zutfen is 1 Nov. jl. een brief op de post aldaar geworpen, gericht aan eene firma te Zaandam, welke brief, inhoudende 1 bankbiljet van 300, letter I. N°. 8357 en 1 dito van 100, letters BB. N°. 818, niet aan zijn adres is bezorgd. De off. van just, te Zutfen verzoekt opsporing enz. BUITENLAND. Frankrij li- Naar men verzekert, zou de reconstitutie van 't Kabinet voor Maandag plaats hebben. Uit ge sprekken van leden van 't rechtercentrum, zou men mogen opmaken dat er pogingen zullen aan gewend worden om eene aaneensluiting tot stand te brengen tusschen rechter- en linkercentrum, 't Gerucht wil voorts, dat de heer Léon Say van zijne interpellatie zal afzien. Men verwacht dat het proces Bazaine om streeks den 15den December geëindigd zal zijn. De bouw van de Vendóme-kolom te Parijs vordert zeer langzaam. Het metselwerk is eerst ter hoogte van 1 meter boven het voetstuk ver rezen. Daar de oude kolom 132 voet hoog was, zou zij, wanneer men verder op dezelfde wijze talmt, eerst na twee jaren zoover gereed zijn, dat het bronzen beeld er op geplaatst kan worden. België. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp betreffende het aanmunten van zilver, heeft met eenparige stemmen tot aanne ming geadviseerd. Baron Henry d'Anelhan, de secretaris des Konings, heeft bij het uitstappen van een omnihus zijn been gebroken. Duitscliland. De Rijks-muntdirectie heeft bepaald, dat in 1874 zal worden aangemunt in goudvoor 80 mil- lioen mark in stukken van twintig en voor 20 inillioen in stukken van 10 mark; in zilver ivoor 29 millioen in stukken van éen mark en voor 5,700,000 in stukken van twintig penningen; in nikkel: voor 3,300,000 mark in stukken van tien penn.; in koper: voor 480,000 mark in stukken van twee penn. en voor 220,000 mark in stuk ken van éen penning. De gezamenlijke aanmun ting over 1874 zal alzoo bedragen 138,700,000 mark, of 46,233,333"/s thaler. De Beiersche Minister van Oorlog heeft bij de Kamer van afgevaardigden een buitengewoon crediet van 54 millioen gulden aangevraagd, ter voorziening in militaire uitgaven. In Elzas-Lotharingen is eene vervolging in gesteld tegen die geestelijken, welke het mande ment van den bisschop van Nancy, waarin de geloovigen worden vermaand te bidden voor de hereeniging van Straatsburg en Metz met Frank rijk, van den kansel hebben voorgelezen. Die bisschop heeft nu de tusschenkomst van het Fransch gouvernement bij de Duitsche regeering ten be hoeve van die. geestelyken ingeroepen. Vereenigde Staten. In eene particuliere correspondentie uit New- York van 4 Nov. leest men Waar het heen moet weet niemand en men ziet een verschrikkelijker! winter tegemoet. Oproer, diefstal, moord en dood slag staan voor de deur. Op de hoeken van de straten ziet men groepen van honderden honge rende rnenschen, die met den besten wil van de wereld geen stuk brood verdienen kunnen. De consumtie van bier is op een derde vermindert en de hakkers zelfs klagen, dat zij geen brood verkoopen. Dezer dagen vertelde mij een fabri kant, dat hij met anderen van zijn werkvolk ook had moeten laten vertrekken een meester knecht, die 26 jaren bij hem gediend had en nu met vrouw en drie kinderen broodeloos is. Ver leden week is op klaarlichten dag midden in de stad een car (paardenspoorwagen) aangerand. Den conducteur en voerman werd een revolver voorgehouden, terwijl 2 anderen de passagiers plunderden. Aan een Duitsch blad worden, onder dagtee- kening van 29 October, nog eenige cijfers mede gedeeld betreffende den omvang der industrieelf crisis in de Vereenigde Staten. In Philadelphia zijn, volgens dat schrijven, reeds meer dan 10,000 fabriekarbeiders ontslagen, en hebben een grool aantal anderen genoegen moeten nemen met eene vermindering der loonen met 10 of 20 percent De katoenspinneryen te Cohoes in den staat New- York hebben niet minder dan 5000 werklieden gedaan gegevende groote ijzersmelterijen le Troy staan stil en de daarin vroeger gebezigde 3000 werklieden zijn geheel zonder verdien sten in dezelfde plaats meende men dat er vóór het invallen van den winter nog 2000 werklieden buiten werk zouden geraken. De ge- heele fabrieknijverheid in de staten van Nieuw- Engeland (de N. O. staten der Unie), schrijft de correspondent, staat zoo goed als stil. Slechts éen tak van industrie bloeitde uitvoerhandel, vooral van meel en petroleum. De uitvoer van ruwe katoen is echter eveneens verminderd. TELEGRAMMEN. Londen, 21 November. De houders van New Granada Bonds, twijfel geopperd hebbende over het waarschijnlijk resultaat der Land-Conipatiy, hebben besloten om in het begin van December eene meeting bijeen te roepen en aan hare goedkeu ring te onderwerpen het voorstel om de Con ventie met Columbia te wijzigen, namelijk om de

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2