LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4231. Maandag A°. 1873. 24 November. B E R^C H T. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post»1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere, regel meer0.171. Grootcre tellers naar plaatsruimte. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zijdie zich als dan op deze Courant wenschen te abonneer en ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. LEIDEN, 22 November. Gisteravond werd in 't gebouw der maat schappij lot Nut van 't Algemeen de eerste dei- vier Söirée's voor Kamermuziek gegeven. Een talrijk publiek woonde de uitvoering bij, geen plaats bleef in 't lokaal onbezet. Was dit reeds voor heeren commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst een aangename vol doening, mochten zij hierin een bewijs van waardeering vinden op hun streven, om Leiden's ingezetenen op iels degelijks te onthalen, die voldoening zal zeker nog gesle-gen zijn, toen zij den luiden bijval hoorden, waarmede ieder der drie nos. van het programma werd beloond. En die bijval, hij was volkomen verdiend. Alle executanten wedijverden om 't meest orn de prachtige meesterwerken van Mozart, Beethoven en Schumann op eene waardige wijze te vertol ken en slaagden daarin volkomen. Wij achten het tevens niet ongepast er hier op te wijzen, welk voordeel bij deze concerten den leden der Maatschappij boven de niet-leden wordt aangeboden. Terwijl voor de laatsten toch plaatsen worden verkrijgbaar gesteld a f 0.99 de persoon per concert, is de prijs voor leden der Maatschappij wel eene dame voor de vier söi rée's" op slechts f 2 bepaald. Volgens een in dit nummer voorkomende annonce is bij den heer D. A. Sala, op de Breestraat alhier, een depot gevestigd van de balansen en gewichten van Precision, gefabriceerd bij de heeren Becker's Zonen te Rotterdam. Aan de Polytechnische School te Delft zijn reeds ver scheidene dezer balansen sedert eenigen tijd in gebruik, terwijl er \oor eenige dagen mede een aan het Physiologisch Laboratorium alhier is af geleverd. Ze worden om hun fabricaat en nauw keurigheid zeer geroemd. De gewichten zijn ge- juslifieerd naar den Franschen Standaard. Agatha en Goeverneur hebben weer hun best gedaan voor St.-Nicolaas. „Het begin van Jan Willem's leven" van de gunstig bekende schrijfster is een keurig uilgevoerd boekje met lieve plaatjes en in den echten kindertoon geschreven, terwijl het werkje van den onvermoeiden Goeverneur „Ditjes en datjes" volkomen aan zijn titel beant woordt: men vindt er een schat van plaatjes in, rnet onderschriften, zooals men ze van Goever neur gewoon is. Beide boekjes zullen met grelig- tigheid door de jeugd bekeken en gelezen worden, en wij twijfelen geenszins of de uitgever, G. Kooijker alhier, zal van deze „goede" waar een ruim debiet hebben. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 90402 volwassen personen en van 3240 kinderen opgenomen. In de tweede helft der maand October zijn alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn hunnen worden Van Graven te AlphenJ. v. d. Linden, Zuzan, Mej. H. M. Pelitpiene, wed. J. J. v. d. Berg, geb. Tischer, en J. H. C. Wijnbeek te Am sterdam; De Bollker, te Arnhem; J. Stolk, te Bennebroek; Antje Van Velzen, te Benthuizen; L. Lans, te Delft; Baksom, te Dordrecht; J. Gomper en F. Roodenburg, te 's-Gravenhage; W. H. L. Steenstra Toussaint, Groningen; J. H. Smiet, te Hellevoetsluis; W. F. Berens, te Nieuwendijk; Mej. Olivier, te Oegstgeest; Over- veen en Hofland te Rotterdam; H. Wolkemeijer, te Voorhout; Danckerts, te Voorschoten; Kruit wagen, (niet vermeld.) De heer F. A. Van Loenen, oudste pred. te Katwijk aan Zee, hoopt 7 Der,, a. s. des na middags zijne afscheidsrede te houden. Gisteravond vervulde ds. F. Haverschmidt, uit Schiedam, de tweede spreekbeurt op de nuts- vergadering te Voorscholen. Zijn zoo gunstig be kend „Photographie-album" had hij tot onderwerp gekozenterwijl hij daarna nog twee andere stukjes voordroeg, die evenals het eerste zeer in den smaak vielen van het talrijk opgekomen publiek. Binnen een korten tijd werd in het kerk gebouw te Koudekerk groote verbetering en verfraaiing aangebracht. Vóór twee jaren werd door het Kerkbestuur voor eene verlichting met petroleumlampen, waarbij de koperen kerkkronen behouden bleven, gezorgd; in dit jaar werd het inwendige der kerk zoo geverfd, dat alles een fraai aanzien verkreeg, terwijl een nieuw orgel in plaats is gekomen van het voorgaande, dat slechts gebrekkig in die behoefte voorzag. De Kerkvoogden werden tot het aankoopen van dit orgel in staat gesteld door vrijwillige giften uit de gemeente, waaronder ook eene van den heer E. du Marchie van Voorthuijsen, Ambachtsheer der gemeente. Het orgel werd geleverd door de heeren Gebr. Knipscheer te Amsterdam en strekt den vervaardigers tot eer. Naar aanleiding van het bericht omtrent het vertrek der expeditie naar Atjin wordt opge merkt, dat ditmaal de schepen niet alle te gelijk en van éen plaats zijn vertrokken, maar zich in straat Malacca eerst zullen vereenigen. Door de commissie uit het prov. gerechts hof in Gelderland, belast met hel afnemen der examens voor candidaat-nolaris, zijn als zoodanig toegelaten de heeren H. Beker, E. A. Buyskes, en T. C. B. T. Ziegenhirt van Rosenthal. Door de commissie voor het oprichten van een monumentaal gedenkteeken te Rotterdam ter herinnering van de Aprilfeesten is besloten de drinkfontein te bestellen, waarvan hel model door den beeldhouwer J. Graven, van 's-Hertogen- bosch, was aangeboden. De kosten zullen bedra gen /9U00; er is tot dusver niet meer dan 5000 bijeengebracht, maar de commissie garan deert het ontbrekende, in het vertrouwen, dat die som alsnog door de burgerij zal worden bijeen gebracht. Nu de inschrijving voor de verpachting der restauratie in het gemeente-badhuis te Scheve- ningen niet aan de verwachting heeft voldaan, daar, gelijk bekend is, de aangeboden pachtsom ver beneden het bedrag was, dat men had gehoopt, hebben B. en W. van Den Haag den gemeente raad het voorstel gedaan om de gemeentelijke exploitatie dier inrichting nog vijf jaren te ver lengen, aanvangende met 1874. Het bestuur der vereeniging van R. K. bijzondere onderwijzers in het bisdom Haarlem heeft zich tot de leden dier vereeniging gewend om hen aan te sporen hunne medewerking te verleenen aan de centrale commissie te Amster dam voor hel aanbieden van een geschenk door de Nederl. schooljeugd aan Z. M. den Koning bij zijn aanstaand feest. Ten vervolge op het vroeger medegedeelde omtrent het te Gent opgerichte „Instituut van Internationaal Recht", wordt thans nog gemeld, dat dit corps aan eene commissie uit zijn midden heeft opgedragen een onderzoek in te stellen naar de grondslagen, waarop bij overeenkomsten tus- schen de voornaamste Mogendheden aan het inter nationaal privaat- en strafrecht meerdere vast heid zou kunnen worden gegeven. Deze commissie, die in de zitting van 1S74 (te Genève te houden) verslag zal uitbrengen, is samengesteld uit de heeren Mancini, oud-minister en lid der Italiaansche Kamer van afgevaardigden te Rome; Prof. Blunt- schli, te HeidelbergMassé, Raadsheer in het Hot van Cassatie te Parijs; Prof. Asser, te Amsterdam Beach Lawrence, oud-gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Londen. De heeren Mancini en Asser zijn tot rapporteurs dezer commissie benoemd. Voorts is de heer Goldschrnidt Raads heer in het opperste Ryksgerechtshof voor han delszaken te Leipzig, belast met het uitbrengen van een rapport over den procesvorm bij het internationale scheidsgerecht in acht te nemen, en is aan Prof. Bluntschli opgedragen rapport uit te brengen over de drie regelen van internationaal zeerecht, in het tractaat van Washington omtrent de Alabama-zaak vervat. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om het artillerie-kamp te Soesterberg in het volgende jaar op uitgebreider schaal in te lichten, zoowel wat het aantal deelnemende troepen, als wat het materieel betreft. In de deze week gehouden zitting der Prov. Staten van Friesland is, behalve tot het verleenen van een subsidie van f 300,000 voor den aan leg van locaalspoorwegen in de provincie, naar aanleiding van een adres van de heeren A. Kap- tyn en J. H. Gentis te Woerden, besloten, aan de personen of de Maatschappij, die zal bouwen en in exploitatie brengen een spoorweg Harlingen BolswardSneekHeeren veenSalzbergen, toe gezegd krachtige ondersleuning van wege de pro vincie, onder voorwaardea. dal de wijze van aanleg, de te geven richting, de afmetingen der kunstwerken, in éen woord de geheele aanleg van den weg, voor zooveel het Friesch grondge bied betreft, door Ged. Staten worde goedgekeurd b. dat de weg in exploitatie moet zijn gebracht voor 1 Januari 1880. Uit Amersfoort wordt gemeld: Sedert eenige dagen is het westerfront van den O. L. V. toren ontdaan van de stellingen, die tot nog toe den arbeid van twee jaren voor de oogen van het publiek verborgen. Het voltooide werk mag inderdaad een sieraad van onze stad genoemd worden. De buitenmuur van het westerfront, die bouwvallig en beschadigd was, is geheel nieuw opgetrokken, terwijl zich daarin een venster of vensternis vertoont, uitvoerig bewerkt in den gotbischen stijl der derde periode (flamboyant- stijl) waarin ook het overige gedeelte van het gebouw is opgetrokken. De traceeringen en kleine kapiteelen, die evenals de beide zijdelingsche pin- nakels uit gehouwen steen zijn samengesteld, mun ten uit door eenvoudige, doch smaakvolle vormen. Het geheel pleit evenzeer voor de kunde van onzen gemeente-architect, den heer Kam, als voor den kunstzin van ons gemeentebestuur. Den heer Gust. Bonhomme, commandant j der eerewacht te paard, die H. M. de Koningin tijdens haar verblijf te Maastricht was toegevoegd, is vanwege H. M. een gouden horloge mei ket ting als een blijvend aandenken toegezonden. Openbare vergadering van den Raad van

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1