LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4230. Zaterdag A0. 1873. 22 November. LEZEN EN LEZEN IS TWEE. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE^ Van 1—6 regels.1.05., Iedere regel meer.0.17jj. Groeitere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich als dan op deze Courant wenschen te abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Naar aanleiding van het artikel, waarin wij de wenschelijkheid betoogden van het toekennen eener belooning aan den moedigen baanwachter te Uilgeest, bevat het Dagblad van Zuid-Hol land en s-Gravenhage een vrij uitvoerige uit weiding, waaruit blijkt dat het zich, wat de hoofdzaak betreft, aan onze zijde schaart. Daarop volgt deze zinsnede: wij zijn het er niet mede eens, dat den bewusten baanwachter een meer waardige belooning moet worden verzekerd door gansch Nederland, alzoo door het bijeen brengen van een kapitaal der dankbaarheid." Maar dat schreven wij ook volstrekt niet neder; onze woorden, waarop hel Dagblad doelt, luiden aldus: „De maatschappij, die, had de man door plichtverzuim een spoorwegramp veroorzaakt, in den persoon van den rechter straffend zou zijn opgetreden, mag niet vergeten dat. 't nu haar plicht is hem ook te beloonen." Naar onze meening heeft hel Dagblad verge ten, dat de maatschappij" nog iets geheel anders is dan gansch Nederland" en dus eene beloo ning vanwege die maatschappij lang niet hetzelfde als een nationale belooning," zooals het Haag- sche orgaan onze woorden heeft opgevat. Wat wij bedoelden blijkt duidelijk uit de volgende zin snede van ons betoog: „Wie moeten daarin voor gaan? Zeer zeker zij, die, in beide treinen gezeten, slechts ternauwernood aan het gevaar ontsnapten maar zij mogen ook wél wordeP nagevolgd door anderen, die er een eer in stellen dat Nederland zulke burgers telt onder zijn nederigen werk mansstand." Dat is zeker iets geheel anders dan gansch Nederland," en wel degelijk slechts ieder individueel lid der maatschappij, voor zoover hij de daad van den spoorwegbeambte genoeg be wondert om er een belooning voor over te hebben. Wij stelden slechts de in den persoon van den rechter straffende maatschappij" tegenover de „beloonende", zonder daarbij de geheele natie op het oog té hebben. Het Dagblad schrijft verder't Komt ons voor, dat in de eerste plaats de geredde reizigers zich behooren te vereénigen tot hét beoogde doel. Geen hunner zal daarbij achterblijven; allen zul len ongetwijfeld gaarne voor het behoud van hun leven of minstens van het ongeschonden gebruik hunner ledematen, aan den termen baan wachter een zeer ruim bewijs van erkentelijkheid helpen aanbieden?" Is 't niet of het blad onze woorden naschrijft? Het geeft ze althans in een anderen vorm geheel weder. Dat de Hollandsche Spoorwegmaatschappij wel zal doen met diep in den buidel te tasten is ook onze bedoeling, die wij vrij stellig hebben uitge drukt. Echter meenen wij, dat dit eene zaak tusschen haar en haar beambte is'. Wij wilden hoofdzakelijk diegenen onzer landgenooten, en vooral het reizend publiek, opwekken om, als t hun belang genoeg inboezemt, met de aan hel gevaar ontsnapte personen uit beide treinen een geldelijke belooning aan te bieden aan den baan wachter te Uitgeest. Daaraan zal hij zeker wel 't meest hebben, meer dan aan de medaille, die het Dagblad er zoo gaarne zou zien bijgevoegd. Die belooning zal dan niet zijn een „nationale", maar een „vrijwillige stoffelijke erkenning van verdienste." Wij vertrouwen, dat het Haagsche orgaan, nu wij nader hebben verklaard wat de naar onsje meening vrij duidelijk uitgedrukte bedoeling van ons artikel was, niet alleen meer in de hoofdzaak, maar ook in het door haar besl reden punt aan onze zijde zal staan. In alle geval zal het ons voor den baanwachter genoegen doen, indien de door het Haagsche Dagblad naar aanleiding van ons artikel geleverde beschouwing er toe mede werkt het beoogde doel te doen bereiken. De wissel wachter is ook vooral daarom die stoffelijke onderscheiding waard, dewijl hij tot het volvoeren zijner moedige daad werd aangedreven door mensch- lievendheid en niet door de hoop op belooning. En de slotsom van dit ons betoog? Menig maal wordt er in de pers, maar vooral de dag bladpers, strijd gevoerd over een slechts schijnbaar verschil in meening, het gevolg veelal der al te vluchtige lezing van het aangevallen, stuk. Die strijd of wil men liever het meer yerschoonpnde woord polemiek? is nogal spoedig te beëin digen als hij een neutraal onderwerp geldt zooals het onderhavige; wordt hij daarentegen op politiek gebied overgeplant, dan wordt hij dikwijls met veel meer bitterheid doorgezet dan voor dete bewijzen zaak noodig o( voor de lezers aangepEtapi is. Daarom blijft het steeds een behartigenswaar dige les: Lezen en lezen is twee. LEIIlkN, 21 November. Naar wij tot ons genoegen vernemen is onze stadgenoot de heer H. Witte door den Keizer van Oostenrijk gedecoreerd met het ridderkruis der Frans-Jozefsorde. Gisteravond had in de Stadszaal alhier het aangekondigde concert door hel Zweedsche Dames- Quartett plaats. Het vijftal dames: Tony Boute- selle, Anna Karlsohn (eerste sopranen), Ingeborg Löfgren (tweede sopraan), Inga Ekström (alt) en Bertha Erixon (contra-alt), vormde een inderdaad schoon geheel. De stukjes, die zij zonder eenige begeleiding zongen, kenmerkten zich door een voud, maar waren daarom niet minder zan gerig en melodieus. Elk nummer werd met een heid en uitmuntende schakeering en op ongekunstelde wijze voorgedragen, beza'. iets eigenaardigs, gaf daardoor eene aangename afwisseling en werd door het publiek zeer toegejuicht; de meestgé- liéfde nummers, zooals de Bröllopsmarsch (Brui- loftsmarsch), Ave Maria!, Hör! Hör! (LuisterI Luister!), Folk visa (Zweedsch "Volkslied) en Langtan (het Verlangen) werden zelfs gebisseerd, terwijl bij het einde van het programma, dat uit 15 nummers bestond, nog een lied werd ten beste gegeven. In de derde afdeeling traden zij op in Zweedsche volkskleederdrachten. Jammer dat de zaal zoo slecht bezet was: de Noordsche zangeressen mochten voorzeker op meer belang stelling aanspraak makeu. Naar men ons meedeelt staat op de prijscou rant der Haagsche Vleeschmaatschappij „eerst sedert '16 November" het rundvleesch met been deren ƒ1.10 en zonder beenderen ƒ1.25 het kilo genoteerd. De Raad der gemeente Sassenheim heeft besloten tot verhooging der jaarwedde van den hulponderwijzer 'aan de openbare school met ƒ50, en tot de aanstelling van een tweeden hulpon derwijzer aan dezelfde school op eene jaarwedde van ƒ500; een en ander in te gaan mei 1 Januari 1874. Volgens gisteren ontvangen telegrammen is het stoomschip Borneokapitein Berkelbach van den Sprenkel, den 19den dezer te Batavia, en het stoomschip Celebeskapitein Bakker, van Nieu- wediep naar Batavia, denzelfden daium te Point de Galle aangekomen. Aan boord was alles wel. De Engelsche stoomboot Malta met de aanslaande mail uit. Oost-Indië, China en Australië, is 17 dezer van Alexandrië naar Brindisi ver trokken, alwaar zij gisteren werd gewacht. De gewone audiëntie van dep, Minister van Binnenlandsche Zaken zal morgen niet plaats hebben. Volgens gisteren ontvangen tejegram, uit Singapore, heeft de Nederlandsche expeditie Batavia verlaten om zich naar Aljin te begeven. Aap de heeren E. en F. Van Oppen, te Maastricht, is door de Pruisische regeerng vergun ning verleend, voor zooveel Pruisisch grondgebied betreft, tot het verrichten van eenig voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van een spoorweg van Kohlscheid over Heerlen, Sittard, Maeseyck en Weert naar Eindhoven. Vele belangstellenden woonden gisteravond te Amsterdam de vergadering bij, door de heeren J. A. Aiberdingk Thijm, H. De Veer en J. G, Van Gendt belegd om te beraadslagen over het gebruik van hét tegenwoordig Paleis als Stad huis. De door den eerstgemelde gepresideerde vergadering heeft een adres goedgekeurd aan den Gemeenteraad, verzoekende maatregelen te bera men om het tegenwoordig Paleis op den Dam weder te bestemmen tot Stadhuis, mits de bur gerij medewerke om een waardiger verblijf den Koning aan te bieden. Het adres zal ter teeke- ning worden nedergelegd op vele plaatsen. Naar wij vernemen zijn de aanvragen om tot onderwijzer in Oost-Indië benoemd te worden, zóo groot, als in geen tijden 't geval is geweest. Vooral vele ongehuwde personen, in 't bezit der hoofdonderwijzersakte, met aanteekening voor Fransch of Engelsch, melden zich aan. Gisteren is Zr. Ms. kanonneerboot N°. 18 in dienst en onder bevel gesteld van den luit.- ter-zee 1ste kl. D. I. Weijs, ter vervanging van Zr. Ms. verdedigingsvaartuig Wodanwelke bodem voor den dienst is afgekeurd. Onder de geslaagden bij het examen voor candidaat-notaris in de Prov. Zuid-Holland is genoemd de heer W. E. Cooke, van Delft; dit moet zijn de heer W. Erkelens Coóke, van Rotterdam. In Utrecht is na examen tot candi daat-notaris bevorderd de heer E. D. De Meester, te Zeist. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft in zijne Woensdag gehouden zitting het voorstel van B. en W. tot het stichten eener nieuwe beurs, na eene uitvoerige en levendige discussie, ver worpen. Hij heeft echter besloten, dat de onder handelingen met de Regeering over den bouw van een telegraafkantoor in verbinding met de beurs zullen worden voortgezet. De Raad heeft voorts vastgesteld een adres aan den Koning, strekkende om het jus promovendi voor het Athenaeum te I bekomen. Woensdag had te Ter Heide, nabij Monster, in tegenwoordigheid van den inspecteur en den schoolopziener, de inwijding plaats van de Willem-, school. De kleine gemeente zag er dien dag recht feestelijk uit. De naam van het nieuwe schoolge-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1