wegens redding van drenkelingen, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift. Gemengd Nieuws. De klacht, die, volgens het Handels bladte Amsterdam dikwijls terecht wordt geuit, namelijk dat de stoombrandspuiten bij groote branden eerst zoo laat water geven, vindt men ook in de Parijsche bladen terug, naar aanleiding van het ongeluk, dat het oude operagebouw on langs getroffen heeft. Ook te Parijs wordt het water in den stoomketel niet voortdurend heet gehouden, zooals dat in Engeland geschiedt, waar men de kosten der brandstof ruimschoots opge wogen acht door mindere brandschade bij spoe diger werking der stoomspuiten verkregen. Als middel om zonder groote onkosten toch hetzelfde doel te bereiken, wordt in een Parijsch blad de raad gegeven, de stoomspuiten zoo mogelijk te plaatsen in een goed gelegen fabriek, die door stoomkracht wordt gedreven en waar dus altijd dadelijk kokend water is te verkrijgen. De heer M. te Appeltern bezit een ekster, die de bewondering van de meeste men- schen trekt, niet alleen omdat hij zoo rnak is, doch ook door zijne trouwheid. Zijn baas neemt hem dikwijls op zijn wandelingen mede, dan vliegt hij nu en dan op zijne schouders en dan weder vooruit. Ook op de vogeljacht is dat beest van veel waarde. Meermalen heeft die ekster een aan geschoten vogel uit den boom gehaald en verder afgemaakt. Voor het schot is hij niet bang; terwijl zijn baas schiet, zit hij heel deftig op zijn schouders naar den uitslag van het schot te kijken. Twee Japan neezen, de heer en Mc. Vean en Joyner, hebben plannen ontworpen voor een technische school te Jeddo, op groote schaal. Ze zal ingericht zijn voor 360 leerlingen en het on derwijs aan vreemden worden opgedragen. Op den feestdag van Alkmaar's ont zet, heeft te Haarlem een reiziger in den bagage- waggon van den Koninkl. trein plaats genomen dientengevolge is tegen hern proces-verbaal opge maakt. De thans ingestelde eisch bij het kanton gerecht te Haarlem is eene geldboete van tot f 75, of 1 tot 7 dagen gevangenisstraf. Uit Archangel bericht men, dat er op Groenland een vreeselijke hongersnood heerscht. Ten gevolge van het in dit jaar geheel misluk ken der robbenvangst, zijn de bewoners van dat eiland van hun gewoon wintervoedsel beroofd. Te Napoera zijn reeds 150 menschen van hon ger omgekomen. Gisteren in den vroegen morgen om streeks halfvier zijn twee sergeanten van den hoofdcursus te 's Hertogenbosch met een van een schuitenverhuurder weggenomen bootje, op de Engelsche Dieze gaan varen, met dat gevclg, dat de sergeant W. C. d. C., oud 22 jaren, bij het omslaan van het schuitje is verdronkende andere heeft zich door zwemmen gered. Zij wilden mei geweld tegen den stroom der uitloopende sluis van den linker Diezedijk opvaren, eene hoogst gevaarlijke onderneming, volgens deskundigen onmo gelijk bij een zoo geweldigen stroom. Eenige maanden geleden vond een jongeling op dezelfde wijze bij dien stroom den dood. INGE ZONDEN. „Lotsverbetering" onzer Officieren. Van de lezers van het ingezonden stukje in uw dagblad van 7 dezer, verzoek ik eenige oogen- blikken de aandacht. De heer ED. P°. zet daarin uiteen dat men tot de „lotsverbetering" onzer officieren zou kun nen medewerken, door hen tot publieke verma kelijkheden voor minder entrée toe te laten. Hij geeft daarin zyn medelijden te kennen, dat hij voor de officieren van het garnizoen te Leiden gevoelt, en beklaagt die mannen, „hen, die door hun „arm" land te karig worden beloond.". Dit laatste volkomen met hem eens zijnde, moet ik daarentegen verklaren, dat ik het eene on billijke handelwijze zou vinden van schouwburg commissie enz., om volgens het voorstel van den heer ED. P°. met officieren te handelen. Onbillijk, omdat officieren geen aanspraak kunnen maken om minder entrée dan de burgers te betalen. En om welke reden zou hun dit voorrecht moeten geschonken worden? Omdat zij te weinig traete- rnent ontvangen? Eilieve! maar zijn zij dan niet willens en wetens tot den officiersstand overge gaan, en zou men dan nu, wanneer zij van hun tractement maar juist kunnen bestaan, medelijden met hen hebben? Neen. Wanneer hun tractement niet voldoende is om er de noodige kosten voor opera's, cornedie's, concerten enz. van af te nemen, welnu, niets anders blijft hun over, dan dergelijke amusementen te laten passeeren. Wanneer zij aanspraak zouden gaan maken op vermindering van entrée-gelden, omdat zij het gewone tarief niet kunnen volgen, dan zou men ten laatste dezen maatregel ook moeten gaan toepassen op personen, die nog minder tractement of salaris ontvangen. Eindelijk zou men kunnen beginnen om den entrée-prijs voor ieder in het bijzonder, te stellen naar zijne inkomsten. Hoe laag zou de heer E. P. de entrée wel willen gesteld zien voor officieren, wanneer vol gens hein „het hun onmogelijk is, om ook maar van goedkoope uitspanningen te genieten?" Dat men voorts in andere plaatsen de officieren voor minder entrée lot publieke vermakelijkheden toelaat, behoeft \oor de commissie van onzen schouwburg, enz. nog geen reden te zijn orn even zoo te handelen. En dat eindelijk olficieren in de oogen van het „groote publiek" een hoofdzakelijk bestanddeel van vermakelijkheden uitmaken, kan voor eene commissie ook geene beweegreden zijn. Wanneer het „groote publiek" op de aanwezigheid van die heeren letten wil. dit is zijne zaak. In tegenoverstelling nu van hetgeen de heer E. P. heeft gedaan, n.l. de schouwburg-commissie enz. gewezen op wat men elders doet, wil ik haar verzoeken, om in plaats van meer voorrechten te gaan verleenen, juist de bestaande in te trekken. Wanneer zij van allen dezelfde entrée zal heffen, dan zal zij voorzeker niet, gelijk nu, zich de ontevredenheid van velen op den hals halen. Leiden, 17 Nov. 1873. G. HUI 1 EN D A IN JL>. Frankrij li- Het blad la Décenlralisation deelt mede, dat te Lyon gisternacht arrestatiën zijn gedaan, wegens complot tegen de veiligheid van den Staat. In de Nationale Vergadering heeft de Hertog de Broglie gisteren eene boodschap van Mac Mahon voorgelezen, waarin deze zegt: „Meer dan ieder ander moet ik verlangen, dal de constitutioneele wetten zonder langer oponthoud in beraadslaging worden gebrachtmaar zou men, met de pro rogatie afhankelijk te stellen van die wetten, de volmacht niet onzeker maken? Indien ik alleen naar mijn verlangen te werk ging, zou ik van den duur dier volmacht niet spreken. Ik begrijp de gedachte van hen, die, om aan de ontwikkeling der zaken eene ruime vlucht te geven, een termijn van tien jaren voorstellen. Na rijpe overweging geloof ik evenwel, dat een tijd van zeven jaren meer geévenredigd zou zijn aan de krachten, die ik aan het land kan wijden. In alle geval zal ik van de volmacht, die mij zal worden opgedragen, gebruik maken ten dienste der conservatieve denkbeelden, dewijl ik overtuigd ben dat de meerderheid des lands daaraan vast gehecht is." Na eene schorsing der zitting lot 5 uren, zeide de heer Laboulaye, dat de Commissie de boodschap nog eenmaal had gelezen. Daaruit was haar toen gebleken, dat zij een geheel ander karakter moest toekennen aan eene daarin voorkomende zinsnede, die zij niet duidelijk had verstaan en toen eenige sensatie bij haar had teweeggebracht. Zij heeft nu eenstemmig het verlangen te kennen gegeven om de Ministers te hooren, en dit heeft nog niet kunnen plaats hebben. Op grond van dit een en ander gaf Spr. in overweging, het debat uit te stellen, ten einde eerst nadere inlichtingen te kunnen bekomen, waardoor misschien eene conciliatie gemakkelijker zou worden gemaakt. Duitse hl and. De aartsbisschop van Posen heeft bij het hoofd van het provinciaal bestuur een krachtig protest ingediend tegen het weghalen der kerkeregisters en zegels te Fihlene, Hinzdorf, Culmsee en Bytin. Hij verzoekt mededeeling van dit protest aan den minister van eeredienst. Als grond van bezwaar voert hij aan, dat die boeken en zegels kerkelijk eigendom zijn en dat volgens de wet de proost wel verplicht is, een duplicaat der registers bij de burgerlijke autoriteit in te zenden, maar dat hieruit niet volgt, dat de Staat zich de oorspron kelijke registers en de zegels mag toeëigenen. In Dusseldorf is een spoorwegbeambte tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij verzuimd had den weg af te sluiten, ten gevolge waarvan een rijtuig den weg passeerde toen een trein aankwam. Het rijtuig werd vermorzeld, en de vier daarin gezeten personen, zoomede de koetsier kwamen om hel leven. De veroordeelde had reeds 18 jaren dienst en had nog nooit reden tot aanmerking gegeven. Te Kassei is eene vereeniging van huis vrouwen uit alle standen opgericht. Deze heeft voor al de noodzakelijkste levensbehoeften, b. v. vleesch, eieren, melk, boter, enz. een matigen, doch naar de omstandigheden behoorlijken prijs vastgesteld (naar de laagste prijzen elders, met bij berekening der kosten van vervoer naar Kas sei), terwijl allen zich verbonden hebben, geen penning meer dari dien prijs te betalen. Door standvastig en eendrachtig zoo te handelen, ge- looven zij aan de buitensporige eischen der ver- koopers paal en perk te zullen stellen. Ofschoon de vereeniging eerst sinds eenige weken bestaat, heeft zij toch reeds verblijdende resultaten ver kregen en telt zij een aanzienlijk aantal leden. In de klokkengieterij van den heer Hamm, te Frankenthal, in Rijn-Beieren, is Donderdag j.l. eene tweede poging gedaan om de groote klok voor den Dom te Keulen te gieten. Deze tweede poging is beter geslaagd dan die, welke eenige weken geleden is ondernomen, maar toch is het twijfelachtig of de klok bruikbaar zal zijn. Het gieten zelf namelijk is zonder stoornis afgeloopen, maar de vorm was niet geheel volgeloopenmen vermoedt, dat het gesmolten metaal den vorm op de eene of andere plaats gescheurd moet hebben, want de heer Hamm had 540 centenaars metaal, 60 centenaars meer dan den eersten keer, in den smeltoven gebracht. Hij heeft, onmiddellijk nadat de gesmolten massa in den vorm gegoten was, eene nieuwe hoeveelheid metaal doen smelten om den vorm geheel te vullen. Of die twee gietsels zich vereenigd hebben en de klok te gebruiken is, kan eerst blijken wanneer de massa over eenige weken zoover is afgekoeld, dat de vorm kan worden verbroken. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Met het praeadvies van B. en Ws. op hel adres van H. J. Hertog c. s., betrekkelijk eene demping van de sloot voor hunne woningen buiten de voormalige Rynsburgerpoort, kan de comm. van fin. zich vereenigen, zoodat zy in overweging geeft daarop afwijzend te beschikken. Tegen den door B. en Ws. overgelegden suppletoiren staat van begrooting, dienst 1873, tot regeling van het gebruik der bezittingen en inkomsten der voormalige gasthuizen, heeft de comm. van fin. geene bedenkingen. De comm. van fin. kan zich vereenigen mei de voordrachten van B. en Ws. betrekkelijk het verzoek van den onderwijzer P. Veen Jz., om verhooging van jaarwedde, de vaststelling van een tarief voor het bezichtigen vari het Museum in de Lakenhal, van een staat van af- en overschrij ving op de gemeente-begrooting, dienst 1873, kosten voor het restaureeren der raadzaal, en van een suppletoiren staat tot verhooging van voor melde begrooting in ontvangst en uitgaaf met 1100, kosten der brandbluschmiddelen. Commissarissen der Leidsche Bouwvereeni- ging hebben zich tot den gemeenteraad gewend met verzoek dat hun het plein naast het voor malig Nosocomium kosteloos worde afgestaan, ten einde daarop eenige woningen te bouwen, op welk adres zoowel door de comm. van fabr. als door B. en Ws. wordt geadviseerd bedoeld terrein kosteloos voor dit doel af te staan, behoudens nadere goedkeuring van de alsnog in te dienen plannen. De comm. van fin. is van oordeel dat er geen bezwaar kan bestaan der adiessanten verzoek in te willigen. Zij oppert echter de vraag, of het terrein althans aan de zijde van de Oude

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2