bij voorkomende gelegenheden, al de overwegingen die Smit gemaakt heeft, in een anderen vorm en als afkomstig van andere personen. Dringend ver zocht hij hen om het gehoorde toch niet verder te verspreiden. Men kan nooit weten; 't is zoo'n teedere zaak, en een bankier, zelfs de meest solide ban kier, kan vooral in onze dagen zoo weinig lijden. Eii, de eene vriend vertelt het eveneens in diep geheim aan den anderen vriend, die het weder aan een derden mededeelt, welke het ter kennis brengt van een vierden, en de vierde aan een vijfden, die het aan den eersten terugbrengt, voor wien nu bevestigd wordt wat hij al voor eenige dagen heeft gehoord, en het komt ook ter ooren van den heer Smit. die nu innig overtuigd is dat hij juist ge zien heeft of liever goed was ingelicht, want hij verbeeldt zich vast en zeker, dat hij zijne weten schap aan anderen heeft ontleend. Hij belegt dan ook zijn drie en twintig honderd gulden zeven en zestig cents niet; en blijft al de bankiers voor insolide houden, en zich zeiven voor een verstandig en eerlijk man. (Amh. Ct.) LEIDEN, 1? November. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het instructie-bataljon in dienst treden, en die, ter voorkoming van noodelooze reiskosten, de zekerheid willen hebben, dat die jongelingen daartoe de vereischte lichamelijke geschiktheid bezitten, zich kunnen aanmelden bij den plaatselijken- of garnizoens-commandant, in hunne woonplaats gevestigd, of wel der naastbij gelegen garnizoens plaats, opdat bedoelde jongelingen aan een voor- loopig geneeskundig onderzoek worden onderworpen. De Minister van Oorlog heeft aan de ver schillende autoriteiten des legers eene circulaire gericht tot het verkrijgen van geschikte personen als plaatsvervangers bij het leger. De Minister verlangt daarin, dat door de chefs der corpsen voortaan bij het verlaten van den dienst alleen een certificaat van goed gedrag zal worden afge geven aan die militairen, wier antecedenten de meest mogelijke waarborgen voor hun toekomsti- gen handel en wandel opleveren. Omtrent de behandeling der plaatsvervangers bij de corpsen wordt het volgende aanbevolen: Op hun gedrag en levenswijze moet een rechtvaardig, maar ge streng en nauwlettend toezicht worden gehouden. Al hunne uitspattingen en al hunne overtredin gen, die een gevolg zijn van losbandigheid, van onwilligheid of ongeschiktheid om zich aan de krijgstucht te onderwerpen of van neiging tot misbruik van sterken drank, moeten zonder oog luiking met gestrengheid worden bestraft. Vallen zij daartoe in de termen, dan moeten zij onmid dellijk worden weggezonden, zoo mogelijk binnen den tijd, waarin de vervangene nog verplicht is tot het stellen van een ander of om zelf op te treden. Op de Zaterdag begonnen verkooping der rijke verzameling van wijlen den heer Suermondt te Utrecht, waren zeer vele liefhebbers tegen woordig. Onder de diverse voorwerpen bracht o. a. een Romeinsch keteltje f 40 op; een bronzen pot f 41een zeefje 25. Naar men verneemt, werden deze voorwerpen aangekocht voor 's Rijks museum te Leiden. Naar men verneemt, is door Mr. A. J. Nieuwenhuis, te Parijs, aan' den Minister van Binnenl. Zaken en van Financiën concessie ge vraagd tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg, van Moerdijk, langs, door en over den Biesbosch naar Werkendam, en van daaruit met een zijtak naar Dordrecht, Boxtel, voorts naar Gorcum, Loevestein, Zuilichem, Zall-Bommel, Woudrichem, Rossum, Maren en Ravestein, en in verband daarmede tot de indijking en droog making van den Biesbosch en het graven van een daartoe strekkend kanaal, tevens openende een nieuwen waterweg van Woudrichem naar het Hollandsch Diep, ter vervanging der twee nog altijd onvoldoende waterwegen door den Biesbosch, een en ander in den tijd van driejaren tot stand te brengen. Op den 18den dezer vertrekken er van het instructie-bataljon 17 korporaals-titulair naar de verschillende regimenten infanterie, ten einde al daar in den effectieven graad van korporaal over te gaan. In verband hiermede zijn er tegen 20 Nov. a. s. een 30tal jongelingen bij genoemd bataljon tot dienstneming opgeroepen. Door de commissie uit het Prov. Gerechts hof in Zuid-Holland, belast met afnemen van het examen voor candidaat-notaris, zijn als zoodanig toegelaten de heerenA. H. Van der Sande en H. J. Weve, in Den Haag; W. E. Cooke, van Rotterdam en L. C. Fieltz, van Delft. In de algemeene vergadering der Konink lijke Handboogschutterij De Batavieren te Rot terdam is besloten eene oproeping te doen aan alle bestaande Handboogschutterijen in Nederland, om gezamenlijk, op het feest van het 25jarig Koningschap, Z. M., hun opperbeschermheer, een bewijs van hulde en erkentelijkheid aan te bieden. Met zekerheid verneemt de Ned. Indus trieeldat de heeren Staatsraad W. J. L. Van Oordt, voorzitter, en L. A. H. Hartogh, secretaris der Nederlandsche Commissie voor de Weener tentoonstelling, door Z. M. den Keizer van Oostenrijk, ter erkenning hunner verdiensten, tot ridders der Frans-Jozef-orde zijn benoemd. Naar men verneemt, zullen de laatste troepen van Harderwijk, die dit jaar naar Java zullen vertrekken met de Conrad en de Madura ver zonden worden. Er zullen nog een 500 man ver trekken en o. a. een viertal officieren-van-ge - zondheid. Het Utr. Volksblad publiceert een brief van den heer Van Broekhuyzen, commandant van Den Brielwaarin deze scheepsbevelhebber zelf meedeelt wat hem op de reede van Atjin over komen is. Zijn verhaal van het nemen van een prauw, waarbij 26 Atjirieezen den dood vonden, komt in hoofdzaak geheel overeen met hetgeen daarvan reeds voor eenige dagen is verhaald. Myne jongens, schryft de commandant, hebben zich perfect gehouden, maar wonder is het dat er geen een geraakt is, want zij hadden een vuur van 16 geweren en donderbussen en 2 stukjes te doorstaan. Aan hel welslagen van de tweede expeditie twijfelt hij niet. Van inrukken zal in elk geval z. i. geen quaestie zijn. Ook gelooft hij niet dat de tegenstand ditmaal zoo groot zal zijn, omdat de schrik er in zit, en omdat zij nu reeds gebrek krijgen aan levensmiddelen. Waar de aanval der onzen thans zal beginnen, schijnt nog niet zeker, maar de heer Van Broekhuyzen denkt dat het zal zijn bij de reede van Edi aan de Oostkust om, zooals hij zich uitdrukt, de afvallige vorsten of recalcitranten op hun gezicht te komen. De firma G. T. Bruijn en Zn. te Amster dam heeft haar betaling gestaakt. De gewone audiëntièn van den Minister van Justitie, op Woensdag 19 Nov., die van den Minister van Financiën, op Donderdag 20 Nov. en die van den Minister van Oorlog, op Donderdag 20 Nov. a. s., zullen niet plaats hebben. De luit.-ter-zee der 1ste klasse N. A. De Vries, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, wordt met den 20sten dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft de jaarwedde van den com missaris van politie te Delfshaven verhoogd met f 200. Gemengd Nieuws. Te Rotterdam is Zaterdag-ochtend een stelling aan 't Willemsplein op de stoomboot Malaga door het omkantelen van een schraag in het water gevallen, terwijl drie sjouwers met een met ijzer beladen wagen daarop waren. Twee hunner zijn verdronken. Den vorigen avond is een schippersknecht dood in de roef van een aan de Zalmhaven liggend vaartuig gevonden hij was op zijn bed gestikt. De schipper zelf heeft nog, half bedwelmd, de slaapplaats kunnen verlaten. Denzelfden avond is er een zwaar beschon ken man op de straat gevonden en in het politie- bureel gebracht, waar hij in slaap geraakte. Na middernacht heeft hij 't door brakingen zoo benauwd gekregen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen; de man bezweek inmiddels; hij laat eene weduwe met zes kinderen na. Bij een geachte familie in Den Haag had een 19jarige dochter op eenmaal de spraak verloren en kon ruim vijftien maanden lang geen woord uitbrengen, hoewel zij overigens een uit muntende gezondheid genoot. Vrijdag-morgen echter heeft het meisje eensklaps haar spraak terugbekomen, en spreekt nu weer even onbe lemmerd als t.e voren. Het scheelde weinig of de geheele jeugdige bevolking van het bestedelingenhuis te Gouda was dezer dagen vergiftigd. De bestedelingen waren nl. nauwel'yks aan het middagmaal be gonnen of eenige daarvan werden onpasselijk. Het eten werd direct gestaakt en bij onderzoek bleek, dat het eten gekookt was in een ouden koperen ketel, die gewoonlijk niet meer gebruikt, ditmaal nog eens dienst had gedaan. Deze ketel, onvertind, was de waarschijnlijke oorzaak der onpasselijkheid. Tot tegengift werd den bestede lingen melkspijs, die voor 's avonds bestemd was, toegediend, waardoor gelukkig allen met den schrik zijn vrijgekomen. Op de drukkerij der heeren Spin en Zoon te Amsterdam vierde Zaterdag de 2de mees terknecht Van Essen zijn 50jarige werkzaamheid aldaar. Hij ontving vele geschenken. Dit is de tweede persoon van die werkplaats, die er zijn gouden feest viertin 't volgend jaar zal een derde dat voorrecht hebben. Een Amerikaansch romanschrijver geeft de volgende aanschouwelijke beschrijving van een teederen kus: „Het was nacht, hel van liefde gloeiende paar wandelde bij het schijnsel der maan onder de schaduw der lindeboomen. Toen hunne lippen op elkander gedrukt werden, hoorde men een geluid alsof een koe haar achterpoot uit den modder omhoog trekt." De eerste varkenmarkt te Schiedam was Vrijdag zeer druk bezocht door nieuws gierigen ten gevolge van het ronddragen van een zeer fraai en groot varken in effigie door de leerlingen van de schilderschool des heeren P. Van der Burg, die daarmede een optocht door de voornaamste straten en langs de grachten hielden, hetgeen niet weinig de algemeene aan dacht trok; trouwens dit was ook het eenige varken, dat op de markt te zien is geweest. Woensdag-ochtend ongeveer 11 uur ging het lljarig zoontje van den bakker H. Strating, te Assen, naar gewoonte met een kar petroleum venten naar Vries. In de nabijheid van Benkoelen gekomen, komt onverwacht een persoon op hem aanloopen, gekleed in een witte broek en kort buis, veel gelijkende op een kolonist, zeggende: „leg af je geld." Het kind antwoordt hierop „dat doe ik nooit." De man trekt nu een mes en brengt daarmede het kind eene wonde toe in het voorhoofd en eene onder het rechter oog. Hij viel achterover, naar alle waarschijnlijk heid in dronkenschap verkeerende. Het kind liep nu wat het loopen kon met de kar naar het naaste huis, doch ziende, dat het niet vervolgd werd, ging het verder naar Vries en vertelde aan den veldwachter Steen het voorgevallene. Deze begaf zich onmiddellijk met nog twee personen naar de bewuste plaats. Op eenigen afstand gekomen hielden zij zich schuil, terwijl de jongen met zijn kar voortging. Toen deze ongeveer op dezelfde hoogte was, kwam dezelfde persoon weer op hem toeloopen, klaarblijkelijk met hetzelfde doel. Dadelijk springt nu de veldwachter met zijne twee helpers te voorschijn, daar zij bij langer wachten vreesden, dat het kind nog erger mishandeld zou worden. De booswicht, die zich op het zeggen van den jongen „dat is hij, die mij gesneden heeft" uit de voeten wilde maken, werd door de politie in hechtenis genomen, dat niet zonder veel moeite geschiedde, en naar Vries getransporteerd. Volgenseengeruchtzou verleden week een voermansknecht te Scheveningen zoodanig zijn mishandeld, dat hij gisteravond reeds moet overleden zijn. De genees- en heelkundige De Vlaming, onder wiens behandeling de overledene is geweest, schijnt van gevoelen te zijn, dat de dood het gevolg van de geleden mishandeling was. Een Loosduinsche jongen van 13 jaren A. v. d. N., die in den avond van 3 Sept. uit een stuk land een paard wist machtig te worden en daarop een rijtoertje maakte, stond daarvoor heden in Den Haag terecht. De subst.-officier concludeerde tot vrijspraak, maar dat de schuldige tot zijn 18de jaar in een verbeterhuis moest worden verpleegd. Maandag a. s. uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2