Leunissen, oud 16 jaren, geboren en laatst wo nende te Klimmen, ter zake van diefstal met inbraak in een bewoond huis, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot eene ge vangenisstraf van éen jaar veroordeeld. Voorts zal op 27 dezer voor gemeld Hof terechtstaan Maurice Kaufman, ongeveer 16 jaren oud en geboortig van Maastricht, beschuldigd van ver schillende diefstallen met verzwarende omstandig heden. Deze jongeling is onlangs te Luik aange houden en op aanvrage door België aan de Justitie van ons Rijk uitgeleverd. Als een bewijs, hoezeer niet alleen de naam, maar ook het beeld van onzen grooten Andries Snoek nog in de herinnering van het volk voortleeft, kan dienen, dat zijn portret (in olie verf door Pieneman), dezer dagen te Amsterdam over straat gedragen, onmiddellijk door vele bejaarde lieden werd herkend en men elkander toeriep „da hei-je nou SnoekOok de jeugd nam, op dat woord, eerbiedig een kijkje en vertelde hoe ze vader of moeder wel eens had hooren neuriën „O Snoek, uw naam zal eeuwig leven 1" (het liedje, dat na zijn overlijden op bijna alle Amster- damsche draaiorgels stond). Het hooger beroep in de zaak van J. Russel, redacteur-uitgever van het nieuwsblad V Ami du Limbourg te Maastricht en J. Claessen, oud-burgemeester van Vlodrop en Posterholt, beiden wegens hoon en beleediging tegen 's Konings vertegenwoordiger in Limburg tot eene celstraf van drie maanden verwezen, zal op 4 December a. s. voor het Provinciaal Gerechtshof in Limburg behandeld worden. Het 9jarig dochtertje van G. Bomhof te Zwolle, dat zich verleden Woensdag zoo deer lijk heeft gebrand, is gistermorgen overleden. Gisteren is te Brouwershaven aan gebracht een gedeelte der lading eikenhout, af komstig van het 11 dezer op het Nieuwe Zand gestrande Noord-Duitsche schoenerschip Ernst. Van kapt. Krause, die toen het schip niet wilde ■verlaten, heeft men sedert niets vernomen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een enkel woordje. Ik wensch namelijk iets bij te dragen tot lotsverbetering" onzer officieren. U verwacht nu al een betoog over: kleine tractementen, dure tijden, ophouden van stand, kostbare garnizoensverwisselingen enz. enz. Daarover is evenwel al zooveel geschreven, dat men wel mag aannemen, dat ieder die ar gumenten kent, ook zonder er door een ander op te worden gewezen. Zij, die dan ook die tracte- mentsverbetering verlangen, kunnen geloof ik vol staan met evenals Cato's Carlhaginem esse de lendam" uit te roepende tractementen der officieren vereischen verbetering," zonder meer. Maar de lotsverbetering" die ik bedoel, be treft alleen deze stad. In andere plaatsen is het de gewoonte, om bij publieke vermakelijkheden officieren voor minder entree toe te laten. En met het oog op hun geringe inkomsten, keurt ons medelijdend hart die gewoonte goed. Waarom gebeurt dit hier te stede ook niet? Leiden ligt toch in Nederland. En Nederland betaalt nu een maal zijn officieren slecht. Zij mogen blijde zijn als zij rondkomen. Te genieten van dure uitspan ningen of ook maar goedkoope is hun onmoge lijk. Ieder nu heeft op zijn tijd behoefte aan uit- d. i. ontspanning. De officieren even goed als ieder ander. Daarbij maken zij in de oogen van het groote publiek een noodzakelijk bestanddeel van vermakelijkheden uit. Door hierop te wijzen, hoop ik, dat de Com missie van den Schouwburg enz. aanleiding zal vinden, om het goede voorbeeld van andere ste den te volgen en zoo zal meewerken om op indirecte wijze het lot te verbeteren van hen, die door hun arm" land te karig worden be loond. ED. P°. BUITENLAND. Frankrij k. Kolonel Stoffel stond dezer dagen voor de correctioneele Rechtbank te Versailles terecht, onder beschuldiging dat hg voor den krijgsraad een generaal, die van dien raad deel uitmaakte, zou hebben gehoond en beleedigd. Op de vraag van den president, wat hij te zijner verdediging had aan te voeren, zei kolonel Stoffel, dat hij zich zeer gegriefd gevoelde door het rapport van generaal De Rivière, waarin zijne eer en waar digheid werden aangetasthij was daardoor opge wonden en betuigde zijne leedwezen, dat hij zich de beleedigende woorden had laten ontvallen. Het openbaar Ministerie nam deze verontschul diging niet aan, daar de beleediging voorbedach- telijk was geschied, aangezien de beschuldigde de woorden voor den krijgsraad niet had willen intrekken. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden is kolonel Stoffel veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De kiezers van de departementen Aube, Fi- nisterre, Seine en Oise zijn tegen 14 December bijeengeroepen voor de supplementaire verkie zingen. In de Nationale Vergadering heeft de heer Philippoteaux een wetsontwerp ingediend houdende dat voortaan, zoolang de wet op het militair wezen niet tot stand is gebracht, geen persoon, behoorende tot het leger of de marine, tot afgevaardigde zal kunnen gekozen worden. Bij stemming werd het voorstel urgent verklaard. Groot-Britannië. De berichten uit Bengalen blijven ongunstig luiden. Geen regen is er nog gevallen; zoodat 't vooruitzicht van hongersnood nu wel als een zekerheid beschouwd kan worden. De bemanning van 't Engelsche jacht Deerhound, die, nadat dit schip wegens 't aan voeren van wapenen voor de Carlisten te San Sebastian was opgebracht en verbeurd verklaard, eenige maanden in Spaansche gevangenschap doorbracht, keerde verleden week in Engeland terug. De gezagvoerder, een zekere kapitein Travers, snoeft thans, dat hij, ondanks de waak zaamheid van de Spaansche overheid, zijn zending vervuld heeft, en geheel zijn lading geweren en ammunitie den Carlisten in handen heeft gesmok keld. Hij voegt er bij, dat hij bereid is om binnenkort eene nieuwe zending van gelijken aard te ondernemen hetgeen inderdaad zeer ridderlijk schijnen zou, indien men niet wist hoe bijzonder winstgevend zulk eene „zending" pleegt te zijn. TELEGRAMMEN. Washington, 13 Nov. De vice-consul van Amerika te Santjago protesteerde te vergeefs tegen de executie van flibustiers. De minister Fish protesteerde krachtig per telegraaf bij het gonvernement te Madrid, en noemde de hande lingen een smaad der beschaving en mensche- lijkheid, eene beleediging Amerika aangedaan. De Spaansche regeering betuigt in haar antwoord opnieuw haar vriendschap voor Amerika, keurt de executie af en belooft voldoening. De heer Fish had eene langdurige conferentie met de Engelsche en Spaansche gezanten. De forten in de zuide lijke havens zijn versterkt. Pestli, '14 Nov. De overeenkomst met de firma Piolhschild c. s. betreffende de leening, werd heden in den Ministerraad behandeld en zal morgen bij het Huis van afgevaardigden worden ingediend., De leening bedraagt 75 millioen, waarvan voorr loopig slechts een gedeelte zal worden uitgegeven, a 6 pCt., in 5 jareri terug te betalen in goud; de prijs van uitgifte is 83 a 84. Versailles, 14 Nov. 't Rechter-centrum blijft zich aan de vroegere resolutiën houdenhet heeft den leden, die 't in de commissie van Vijftien vertegenwoordigen, opgedragen zich met 't gou vernement te verstaan. Naar men verzekert, zal er morgen een schrijven 't licht zien van gewezen afgevaardigden uit Elzas-Lotharingen, waarin zij zeggen dat zij geen deel kunnen nemen aan den arbeid van de vergadering. Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Heden had hier ter stede eene eigenaardige feestelijkheid plaats. Eene inwijding, die belangrijk mag heeten, niettegenstaande dat hij, die bij deze gelegenheid tot eene talrijke opkomst van be langstellenden het woord voerde, begon met de commissie juist over deze feestelijkheid te ver ontschuldigen en wees op het veel geschreeuw maar weinig wol", waarmede de critiek deze han deling der commissie zou kunnen begroeten. De spreker, de heer Rutgers Van der Loeff, toonde aan, hoe de geest des tijds in dit geval ook getoond had, deze commissie te bezielen, evenals die geest zich in de laatste tijden geuit had in feestelijke viering van nationale herinneringsda- gen enz. Ook deze commissie meende eenige plechtigheid aan de heden gevierde inwijding te moeten bijzetten. Voor achttien jaren toch werd binnen Leiden eene geboorte verwacht onder zeer ongunstige omstandigheden; de ouders hadden weinig meer dan eenige reglementaire bepalingen, en papier is eene slechte grondstof voor de luiermand. Op even humoristische wijze, als de toespraak geopend was met eene verontschuldiging en eene vergelijking met den geest des tijds, werd nu de geboorte geschetst van de Kweekschool voor Zeevaart, in een uit den Spaanschen tijd dagtee- kenend klein huisje op een der bolwerken dei- stad. Op aangename en steeds schertsende wijze, werden de eerste levensjaren dezer inrichting in herinnering gebracht en bleek het den aanwezigen hoorderessen en hoorders duidelijk, hoe, nadat hare jeugd gesterkt was door de krachtige hulp van regeering en belangstellenden en de tegen woordige toestand was tot stand gekomen, de ouders, nu de jaren der jongelingschap voor haar aanbraken, door vele zorgen moesten gekweld worden, met van weelde, want daaraan kon perk gesteld worden, maar wegens de meerdere be hoeften, waaraan nu moest tegemoet gekomen worden door vergrooting van eenige lokalen en den bouw en de inrichting eener gymnastiezaal. In dezelfden humor voortgaande, schetste spreker hoe behoefte aan ruimte en aan eene gymnastie zaal eene levensvraag geworden was, hoe weder door krachtdadige hulp van velen, o. a. van den vor- stelijken beschermheer en diens zuster, van een oud-Janmaat enz. het den ouders der inrichting gelukt was, in de dringende behoeften te voor zien en aan die allen werd een woord van da nk gewijd. Maar nog altijd waren de zorgen groot al was ook aan de oogenblikkelijke behoefte voldaan, de hoop werd uitgesproken, dat velen zich opgewekt mochten gevoelen tot toetreding tot het lidmaatschap. Steeds in den eenmaal aange nomen humoristischen trant voortgaande, kondigde nu de spreker aan, dat een ander persoon na hem het woord zou voeren, die niet over onder werpen van stoffelijken aard zou spreken, want daarvan had deze geen de minste kennis en nu wees spreker er op hoe die woordvoerdster „de Liefde", opwekte tot bevordering dezer nut tige instelling, door welke reeds, om in ronde cijfers te spreken, een duizendtal knapen een eer volle loopbaan hadden gevonden bij de Neder- landsche vloot. Na eenige woorden van hulde aan de leden onzer Koninklijke familie en anderen die deze instelling steeds hadden gesteund, noo- digde spreker de aanwezigen uit tot het bezichti gen der instelling, die evenals de gymnastische manoeuvres der kweekelingen en de leerschool met veel belangstelling werden bezichtigd. Mochten de woorden bewaarheid worden, waarmede de spreker zijne rede sloot, n. 1. de wensch, dat velen meer en meer overtuigd mogen worden, dat het hier was geweest eene inwijding „met te weinig geschreeuw voor zeer veel wol", mocht deze nut tige instelling den mannelijken leeftijd bereiken, en doorbrengen in vollen bloei en welvaart! Morgen zijn de nieuwe lokalen voor het publiek te bezichtigen des namiddags van 1 tot 4 uren. Ter markt te Leiden aangevoerd. 14 en 15 November. Wintertarwe 22 hectoliter f 12.50 a 13.50. Zomer- Tarwe 22 hectol. 13.50 a14.00. Winterrogge 13 heet. 9.00 a ƒ9.25. Zomerrogge 18 hectol. f 10.00 a J 10.50. Zoinergerst 22 hectol. 7.75 a f 800. Chevalier-gerst 22 hectol. 9.00 a f 9.25. Zware Haver 20 hectol. 5.25 a f 5.75. Lichte Haver 20 hectol. 4.25 a /"4.75. Dui- venboonen 12 hectol. 9.75 a f 10.00. Paardenboonen 12 hectol. f 8.50 a 9.00. Ossen stuks a - Stieren, 73 stuks 118.00 a f 170.00. Kalfkoeien 15 stuks 193 00 a 284.00. Varekoeien 486 stuks f 128.00 a f 245.00. Vette koeien 285 stuks/220.00 a f 328.00. Kalveren (vette,) 45 stuks 35.00 a f 84.00. Kalveren (magere) 6 stuks f 11.50 a f 16.00 - Hamels (magere) 145 stuks f 14.00 a f 26.00. Hamels (vette) 366 stuks f 25.00 a f 44.00. Lammeren (magere) stuks a f Varkens (magere) 38 stuks/ 16.00 a f 34.00. Varkens (Biggen) 280 stuks 5.00 a 14.00. Grasboter 6850 kilogr.; 1ste qualit. T vat 63.00 a 67.00. Schei- 2de qualiteit vat ƒ58.00 a 62.00; Grasboter 1 ste

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2