LEIDSCH DAGBLAD. A". 4225. Maandag A0. 1873. 17 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENÏTEN Van 1—6 regelsf 1.06. Iedere regel meerp 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Alionnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, 15 November. Hedenmiddag heeft de plechtige inwijding plaats gehad van de nieuwe lokalen der kweekschool voor Zeevaart alhier. Nadere bijzonderheden deelen we hierachter mede. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 92 tot 104 volwassen per sonen en van 35 tot 40 kinderen opgenomen. Het Maandag in onzen Schouwburg op te voeren stuk werd voor het eerst te Wreenen ver toond in het nieuw opgerichte Stadt-Theater, onder directie van den met lof bekenden Dr. Laube, den grootsten tooneelkundige van Duitschland. Na de eerste opvoering werd de schrijver niet minder dan achtmaal voor het voetlicht geroepen. Geen stuk in Duitschland kon zich gedurende den winter van 72 op 73 op een schitterender suc ces beroemen, en op alle Duitsche theaters, zoo groot als klein, werd het herhaaldelijk gespeeld, 't Is een stuk vol Duitschen humor en gemoede lijkheid, dat de zwakheden van zoo velen zoo wel zwakheden van karakter, als maatschappelijke zonden recht geestig hekelt. Neemt men daarbij in aanmerking dat de opvoering zal plaats hebben door de Rotterdamsche tooneelisten, dan wacht ons ongetwijfeld een avond van waar ge noegen. Gistermorgen is te Leidschendam een mans persoon, gekleed met duffelsche jas, bombazijnen broek en grijze pet, aangezicht blozend, haar grijs, naar gissing tusschen de 60 en 70 jaar, levenloos gevonden in een praam, geladen met zand. De praam is gemerkt „1860 Z." Wij lezen in de Standaard: Bij het ge houden geneeskundig onderzoek en de later ge volgde lijkschouwing van het löjarig meisje, dat dezer dagen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden is overleden, heeft men geen zekerheid kunnen verkrygen, dat het kind tengevolge van mishan deling door de ouders gebrekkig en misvormd zou zijn geworden. Evenmin heeft het getuigen verhoor voor den commissaris van politie eenige uitkomst gehad ten bezware van de ouders. De geneesheer die het kind behandelde, verklaarde dat liet reeds vroegtijdig aanleg heeft gehad tot ver groeiing, en er geen grond bestaat tot het ver moeden dat het kind door de ouders zou zijn mishandeld. In het ergste geval kon hier aan verwaarloozing of nalatigheid in de behoorlijke verzorging worden gedacht. De ouders hebben de buurt, waar zij woonden, verlaten, aangezien zij zich daar, bij de heerschende opgewondenheid ondei de geburen, niet veilig achtten. Zij zullen zich thans elders vestigen. Voorts is er een nieuwe gerechtelijke ver volging aanhangig. De zaak betreft een hospes, die aan een bij hem inwonenden student een rekening van voorgeschoten gelden moet hebben ingeleverd, waarop bijna het dubbele bedrag stond uitgetrokken van hetgeen werkelijk was voorge schoten. Het bedrog zal den man duur te staan komen; de zaak is van crimineelen aard. Naar ons nader gebleken is, is het bericht, als zou Woensdag-avond een beschonken huzaar gearresteerd zijn, orndat hij in „de Toelast" aan zijn vernielzucht trachtte bol te vieren, alleen in zoover waar als de arrestatie betreft. Aan het departement van marine zal op 18 Nov. a. s. aanbesteed worden de levering van 100000 kilogram gerookt spek, 9000 kilogr. gezouten vleesch en 20000 kilogr. witte zeep en op den 2den December de levering, ten be hoeve van het corps mariniers, van laken, baai, lakens, stroozakken, wollen dekens, enz Ook de Senaat der Groningsche Hoogeschool heeft zich tot de regeering gewend tot verbetering van de bezoldiging der hoogleeraren. Indien afzenders van telegrammen naar Amerika die tijdingen zonder onderteekening wenschen te verzenden, kan hun dit worden toe gelaten, mits zij aan den voet dier berichten met een paar woorden verklaren de afzenders te zijn en dit met hunne onderteekening bekrachtigen. Met ingang van 15 dezer worden in het telegraphisch verkeer met Aden, via Mont-Cenis en Malta, depêches van 10 woorden toegelaten, tegen een tarief van f 26.25 voor alle Nederlandsche telegraafkantoren. Eene correspondentie in 't Utr. Dagblad meldt het volgende De jonge radja van Edie is ons bevriend; hij is 20 jaar en erg bang uitge vallen eenige kwaadwilligen hebben hem onlangs een zijner drie vrouwen ontroofd; hij weende over 't verlies; hij wilde zelfs geen rijst eten; hij wenschte hulp. Er is geen mogelijkheid hem te helpenvoor enkele weken kon men nog gerust 't land ingaannu zou het niet te wagen zijn. 't Fanatisme werkt, eenige hadjies hebben 't volk opgeruid. Tegen de afvallige rijksgrooten is een expeditie afgezonden van de KoopmanTimor Br iel en Coehoorn; den 21 Sept. was de macht voor Edie Ketjil; uit een benting werden een paar scholen gedaan, waarop de sloepen en schepen antwoordden. De divisie landde. Weldra zag men de vlammen oprijzen. De vijand was op de vlucht gegaandes middags om 4 uur was alles afgeloopen; geen enkel man van de 100 man sterke landings-divisie was gekwetst. Die expeditie is dus ook weder goed afgeloopen. De oorlog nadertmaar 't zal nog al afloo- pen. De voorvechters hebben 't eerste lesje uit de Beaumontgeweeren gehad, en zullen wel wat voorzichtiger zijn. Daarbij is het met ledige buiken niet goed vechten, en de behoefte wordt overal groot. Veel volk is dus door nood gedreven om de Zuid verhuisd, maar dat schijnt daar ruzie te zoeken. De arrond.-rechtbank te Rotterdam heeft voor de vacante betrekking van kantonrechter te Hillegersberg aanbevolén 1°. Mr. J. H. L. Van Buren, kantonrechter te Tholen2°. Mr. M. A. Swellengfebel, griffier bij het kantongerecht te Vlaardihgen3°. Mr. J. A. De Bas, griffier bij het kantongerecht te Nieuwer-Amstel. Aan het Woensdag jl. te Utrecht gehou den surnum'erairsexamen namen 25 personen deel. Daarvan zijn geslaagd de heerenL. A. Te Boekhorst, van Utrecht, te Utrecht; J. B. E. Faust, van Utr., te UtrechtF. W. Goddefroy, van Utr., te Utrecht; J. H. A. Haan, van Zutfen, te Velp; J. De Jongh, van Geldermalsén, te Gel- dermalsen; J. Rijnders, van Amsterdam, te Tege- len; J. F. Schietekatte, van Middelburg, te Ois- terw'yk; P. J. Sopers, van Utr., te Utrecht; A. W. H. Waardenburg, van Vianen, te Deurne; P. J. Van Weygerden, van Vianen, te Borne; W. Widmer, van Utr., te Utrecht; F. W. J. Zwier- zina, van Utr., te Utrecht; M. E. Zijlstra, van Leeuwarden, te Heeren veen. De gemeenteraad van Hoorn heeft benoemd tol leèraar in de oude talen aan de hoogere burgerschool den heer J. H. Mol te Zierikzee, en tot hulponderwijzer aan de armenschool T. Pioo- sendaal te Keeüwijk. De Prov. Staten van Utrecht hebben be sloten, het verzoek van de concessionarissen voor de spocrwegl'y'n Rolterdam-Arnhem-Munster, om eene provinciale subsidie, om onderzoek te ren vooieeren naar Gedep. Staten. Het voorstel van een der leden, dat de Staten hunne ingeno menheid met dat plan aan concessionarissen zou den betuigen, werd met 32 tegen 3 stemmen verworpen. Morgenochtend te 10 uren zal wederom een transport koloniale troepen, sterk 201 man en 6 officieren, langs den Rijnspoorweg uit Har derwijk in Den Haag worden aangebracht, ten einde vervolgens met den Holl. IJzeren spoor weg naar het Nieuwe Diep te worden vervoerd om daar ingescheept te worden naar Java. In eene voor eenige dagen te Utrecht ge houden vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Christelijk-nationaal onderwijs, is besloten om uitvoering te geven aan het door de Stand, opgeworpen denkbeeld om afzonderlijk op te treden in zake het kindergeschenk aan den Koning. Het hoofdbestuur zal als hoofdcomité voor die zaak fungeeren en gelden verzamelen van de leerlingen der scholen van die richting en van kinderen van ouders, die voorstanders zijn van het Christelijk onderwijs, ten einde op 12 Mei 1874 een geschenk aan Z. M. den Ko ning, op het 25jarig kroningfeest, aan te bieden. Door den Minister van Oorlog wordt in de Staatscourant medegedeeld, dat bij de corpsen infanterie een onbepaald aantal jongelingen kan worden aangenomen als adspirant-korporaal of adspirant-onderofficier. Bedoelde jongelingen mo gen bij aanneming niet jonger dan 17 en niet ouder dan 20 jaar zijn. Zij moeten zich voor 6 jaren verbinden, voldoen aan de vereischten voor vrijwilliger, en wijders met gunstig gevolg een examen afleggen, waarvan het programma, voor elke categorie afzonderlijk, is bepaald. De Zweedsche Regeering heeft, met ingang van 1 Jan. a. s., eenige wijzigingen gebracht in het tarief van invoerrechten. Daarbij zijn o. a. de rechten op versche groenten, ongeverfde en ongebleekte jute-garens, zwavelzuur en verhuis- boedels afgeschaft, die op knoopen van samenge stelde stoffen verminderd, en die op weefsels van gebleekt of geverfd jule-garen verhoogd. Gemengd Nieuws. De verwarming in de waggons 1ste en 2de kl. op de lijnen van den Staatsspoorweg, die in den afgeloopen winter voor het eerst door middel van geperste kool plaats had, waardoor gedurende 10 uren eene voldoende warmte wordt onderhouden, heeft in zooverre voldaan, dat men weder, in plaats van heet water, van dit middel gebruik zal maken. Men heeft echter in de ijzeren stoven eene verbetering aangebracht, waardoor de brandstof langer zal duren en in de coupés eene meer gelijkmatige warmte heerscht. De arr.-rechtb. te Utrecht heeft dén bakker v. B. veroordeeld tot drie dagen cellulaire gevangenisstraf en eene boete van acht gulden, wegens weigering om aan den burgerlijken stand aangifte te doen van de geboorte van zijn zoon. Eerlang zal hier lelandedegelegen- heid worden gegeven, om, indien de afzender zulks verlangt, een telegram ongesloten te doen bezorgen. In Duitschland heeft men voor eenigen tijd dezen maatregel ingevoerd. Men meldt uit Maastricht: Bij arrest van het provinciaal Gerechtshof alhier is J. H.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1