de werkkring der vennootschap is: de uitoefening van het bankiersbednjf en den commissiehandel in den meest uitgestrekten zin. Haar kapitaal is vastgesteld op 1 millioen gulden, verdeeld in 10 seriën van ƒ100,000 en bestaande uit aandeelen van 1000. Aanvankelijk worden slechts de eerste twee seriën uitgegeven. Tot directeuren zijn be noemd de heeren G. De Vos en 'W. Eek. Gisteren had te Haarlem de plechtige be grafenis plaats van den Nederlandschen zanger W. P. De Chavonnes Vrugt, den 9den dezer op ruim 75jarigen leeftijd aldaar overleden. Eene talrijke schare van vrienden, vereerders en belang stellenden, ook van elders, woonden die plech tigheid bij. Bij de geopende groeve voerde in de eerste plaats de heer A. Ch. J. Van Maas dijk, pred. te Haarlem, het woorddaarna schelste Dr. Wap, in welgekozen woorden, de vele ver diensten van den overledene en drukte den wensch uit, dat zijn nagedachtenis door een gedenkteeken mocht worden vereèuwigd. Ten slotte werd door den heer H. Savry, president der Liedertafel „Zang en Vriendschap", hulde gebracht aan den zoo gevierden zanger. Door deze Liedertafel werd daarna aangeheven het lied, getiteld: „Bij't graf", terwijl van wege de Zangvereening „Thalia" een immortellenkrans op de lijkkist werd nedergelegd. Bij de werkmansvereeniging te Delft bestaat het plan, om door een allegorischen optocht het 25jarig feest van Z. M. den Koning plechtig te vieren. Na ailoop van den optocht, die hetgeen op 't gebied van kunst en nijverheid gedurende de laatste 25 jaren is tot stand gekomen in behage- lijken vorm zal voorstellen, zal men den feest avond te zamen gezellig en feestelijk eindigen. Uit Katerveer wordt gemeldNadat Dins dag door het Hooger Bestuur de sluiswachter en drie knechts waren aangesteld, is Woensdag-middag de groote schutsluis alhier ten behoeve van den nieuwen waterweg van Zwolle naar zee voor het pnbliek verkeer geopend. De raderstoomboot de Stad Zwolle passeerde het eerst de sluis, waarna een vijftal turfschepen onmiddellijk werden uitge schut. Zoowel van de directiekeet als van de stoomboot wapperde de nationale driekleur. Betreffende het spoorwegplan N.-Holl.-Friesl. verneemt men dat de gecommitteerden in de con cessie Bloem c. s. ƒ12.000 hebben aangeboden, voor het uitwerken van 'tplan, volgens verlangen van Z. Exc. den Min. van Bi»nenl. Zakende kosten voor de geheele lijn worden op p. m. 12 a 13 ton gouds geschat; met een half millioen van Staatswege hoopt men de zaak tot een gewenscht einde te brengen. Met ingang van den Isten December aan staande, is benoemd tot Rijkslelegraafkanloorhou- der en brievengaarder te Makkum P. A. Verboon, thans Rijkstelegraafklerk. De officier van gezondheid 1de kl. W. T. Philipsen, van bet garnizoen te Arnhem, is ge plaatst bij het garnizoen te Amsterdam, en be last rnet de waarneming van den dienst in de gevangenissen; de 1ste luit.-kwartierm. Knaap, van het 8ste reg. inf. te Arnhem, is tijdelijk geplaatst bij datzelfde regiment te Utrecht. Z. M. heeft herbenoemd, met ingang van 23 Nov. e. k.tot burgemeester van de gemeente 's Gravemoer J. Loefï, secret, dier gemeente; en tot burgemeester van de gemeenten Stompwijk en Veur Th. Ch. Roering, secret, der eerstgen. ge meente; aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat G. Von Kirchbach, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 187071; aan C. Poulsen, van Kopenhagen, wonende te Cardiff, hofmeester aan boord van het Noordsche barkschip Hafrfjordaan A. P. Anderson, van Westerwik, hofmeester aan boord van het Zweedsche barkschip Condoren aan L. P. Anderson, mede van "Westerwik, hofmeester aan boord van het Zweedsche fregatschip Indien als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevreden heid wegens de redding van vier tot de beman ning van het Nederlandsch fregatschip Hollander behoorende manschappen op de reede van Iquique op 29 December 1872, toegekend aan ieder een zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift. Gemengd Nieuws. Woensdag-morgen vóór acht uren, nam een dienstmeisje te Delft, zeker onwillekeurig, een verfrisschend had in de gracht van de Koren markt. Twee onderofficieren, daar passeerende, reikten het meisje de reddende hand en brachten haar, wel wat verkleumd en verschrikt, weder op den vasten grond. Het gemeentebestuur van Brussel heeft kaarten doen vervaardigen, van de grootte van een visitekaartje in een omslag van Russisch leer. Op dat kaartje staat met gouden letters Laissez-passer de presse en daaronder het wapen van de stad met het woord: Gemeentebestuur. Aan de andere zijde is de naam van de courant vermeld, onderteekend door den burgemeester. Dit kaartje is voldoende om het lid der redactie van eenig blad toegang te geven, zelfs daar, waar het publiek ten strengste wordt geweerd. Van den lsten tot den lOden Novem ber zijn door het kanaal van Suez gepasseerd 30 schepen, gezamenlijk metende 61.007 ton. De ontvangst aan kanaalgelden bedroeg over hetzelfde tijdvak 680.000 franken. Dezer dagen geraakte een waggon, toebehoorende aan de maatschappij „Le Grand Gentral Beige," in brand, een halfuur nadat die met den avondtrein te 9.50 uit België aan het station Limburg was aangekomen. In dezen waggon bevonden zich voor circa 2800 gulden aan koop mansgoederen, waarvan nagenoeg niets is terecht gekomen. Men haastte zich het rijtuig te isoleeren, zoodat er verder geen gevaar voor andere wagens bestond, en moest de vlammen vrij spel laten, die te 4 uren in den morgen pas uitdoofden. De oorzaak is onbekend; de politie doet onderzoek of er soms kwaadwilligheid in het spel is. De Vlaamse he beweging in België heeft o. a. dit gewonnen, dat de troonrede in de Belgische Staatscourant in het Fransch en in hel Vlaamsch voorkomt. In de haven van Kingstown is Maan dag 11., terwijl een groot aantal schepen gereed lagen om uit te zeilen, een ijzeren schip de Nangporevan Calcutta bestemd naar Liverpool, met eene lading katoen, jute en salpeter aan boord, brandend, met volle zeilen binnengestevend. Het schip had vier dagen gebrand, en de beman- ming was zoo uitgeput, dat zij niet bij machte was de zeilen te reven. Na in de haven twee schoe ners aangevaren te hebben, die tengevolge daarvan zonken, is de Nangporeintusschen door de be manning verlaten zijnde, daar aan blusschen niet te denken viel, door het geschut van twee oorlogs bodems in den grond geboord. Hel bericht uit Avereest, als zouden twee verpleegden van de Ommerschans zich hebben aangemeld, om inlichtingen te geven in de zaak van den dubbelen moord, wordt tegen gesproken. Bij de justitie en de politie van Den Haag moet dienaangaande niets bekend zijn. Te Zwolle is een negenjarig meisje, dat alleen thuis bij het vuur zat, in brand ge raakt en heeft zware brandwonden bekomen. In zeer gevaarlijken toestand is het kind naar het ziekenhuis overgebracht. BUITENLAND. Fraiikry k. Aan de Times wordt uit Parijs gemeld dat de Zwitsersche regeering aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken eene nota heeft doen overhandigen, het verzoek behelzende eene conferentie te beleggen van de vier mogendheden welke in de Lat'ynsche munt-unie verbonden zijn, namelijk Frankrijk, Italië, Zwitserland en België, ten einde de afschaffing van den dubbelen en de algemeene aanneming van den enkelen, gouden standaard in overweging te nemen. Van het op de kust van Newfoundland gelegen kleine Fransche eiland Saint-Pierre wordt bericht, dat de in Augustus jl. door msgr. Dupan- loup te Orleans gewijde bisschop van dat eiland, msgr. de Verez, aan den voet van het altaar in de hoofdkerk van Saint-Jean de Dieu, door zeke ren Pellletier vermoord is geworden. De moorde naar heeft zich, na het bedrijven zyner wandaad zelf in handen der justitie gesteld, onder verkla ring, dat hij met het doel om haar te bedrijven uit Frankrijk naar Saint-Pierre was gekomen. De opperste krijgsraad heeft besloten tot de oprichting van drie groote verschanste leger kampen, en wel bij Verdun, Belfort en Be- san^on. Men is in den laatsten tijd te Parijs weder een paar volledig georganiseerde benden jonge gauwdieven op het spoor gekomen, uit nog zeer jonge knapen bestaande, de zwarlemessen- en de varkenspooten-bende. De eerstgenoemde, van welke negen leden (waaronder de 17jarige aan voerder, Murtraire geheeten) in hechtenis zijn ge nomen, legde er zich op toe om met hulp van messen met zwarte hechten de op vrachtkarren of achter rijtuigen geladen koffers en andere goederen open te snijden en uit te plunderen. Ten huize van den aanvoerder, die zich bij zyne arrestatie wanhopig teweerstelde, is een welvoorzien magazyn van op die wijze gestolen goederen in beslag genomen. De andere bende, van welke de Justitie een zestiental leden machtig is geworden, stelde zich het bestelen der spekslagers winkels ten doel, niet voor eigen gebruik, maar om het gestolene te gelde te maken. Door het rondventen der geroofde waar hebben deze jonge boosdoeners de Justitie op hun spoor gebracht. Het gerechtelijk onderzoek in deze zaak heeft, naar hel schijnt, het bestaan van eene derde Parijsche dievenbende van gelijk gehalte aan het licht gebracht. België. Te ^Antwerpen is sedert een paar dagen ter bezichtiging voor het publiek gesteld het ontwerp voor een gedenkteeken der bevrijding van de Schelde, waaraan door de jury van onderzoek de voorkeur gegeven is. Van dat ontwerp is inzender de Anlwerpsche architect Winders. Het bestaat uit eene roslrale kolom, op en door welker orna menten de gebeurtenis, die men door het monu ment aan de vergetelheid ontrukken wil, is ver meld en verzinnelijkt. Aan den voet dezer kolom liggen in eene deemoedige houding en met de oogen naar eene Faam gericht, die het borst beeld van Leopold I, den bevrijder van den stroom, met een lauwerkrans kroont, twee leeuwen, mei verbroken kluisters in de klauwen. Het monu ment rust op vier bogen, waaronder de rivier schijnt door te stroomen en die een echt mari tiem karakter aan het gedenkteeken schenken. De kolom prijkt voorts met medaillons, de silhouet ten bevattende van Marnix, ter herinnering aan diens gedenkwaardige verdediging der Schelde in 1585; van den gewezen Minister van Buitenland sche Zaken Ch. Pmgier, onder wiens bestuur (in 1863) de vrijverklaring tot stand kwam, en van den generaal Labourdonnaye, die den vloed in 1792 vrijverklaarde en daardoor de eerste schred? tot zijne definitieve bevrijding deed. Op den tq der kolom is de stedemaagd van Antwerpen af gebeeld, die in eene zegevierende houding de boeien vertoont, door haar aan de allegorische figuur, welke de Schelde voorstelt, ontrukt. Deze groep wordt voltooid door een als knaap afge- beelden Mercurius, die het verdrag van den Mun- sterschen vrede verscheurt. De afdeeling schoone kunsten der Konink lijke Belgische Academie heeft de twee volgende letterkundige prijsvragen voor 1874 uitgeschre ven: 1° eene geschiedenis der beeldhouwkunde in België gedurende de 17de en 18de eeuw; en 2° eene geschiedenis en bibliografie der muzikale typografie in de Nederlanden, meer bepaald wat de gewesten betreft, die thans het Koninkrijk België uitmaken. Het antwoord, 't welk de bekroning waardig wordt geacht, zal eene gouden medaille ontvangen, ter waarde, wat de eerste vraag betreft van 1000, en wat de tweede aangaat van 800 fr. De verhandelingen kunnen gesteld wor den in het Fransch, in het Vlaamsch of in het Latijn. Voor den wedstrijd van 1876 heeft de bovenge noemde afdeeling de volgende letterkundige prijs vragen vastgesteldMen verlangt, dat worde nagegaan de oorsprong der Belgische muzikale school, en dat worde aangetoond, in hoever de oudste meesters dier school in betrekking hebben gestaan tot de Fransche en Britsche meester-zan- gers van de twaalfde, dertiende en veertiende

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2