dood bleef. In het vorige jaar ontvielen dien molenaar in den tijd van zes weken vijf kinderen door de pokziekte, en kort te voren vond een zijner kinderen den dood in het water. Van zijne elf kinderen heeft de man nu slechts éen knaapje over. Vier beschonken jongelieden in Den Haag gingen Maandag op de Turfmarkt de wed denschap aan, wie hunner in het water zou durven springen. Een der waaghalzen nam daarop een kloek besluit, sprong geheel gekleed in de gracht en zwom naar de overzijde, alwaar hij, verstijfd van koude en geheel ontnuchterd, door de toe schouwers op het droge werd gelrokken. Door verscheidene Fransche bladen wordt de dood van den Emir Abd-el-Kader aan gekondigd, die in den ouderdom van 66 jaren te Mekka zou zijn overleden. Maandag-middag ontstond in Den Haag lusschen een paar gelieven een twist die zoo boog liep, dat de minnaar wanhopend zich van het leven wilde berooven en in het water sprong. Met moeite mocht het eenige personen gelukken den spartelenden jongeling te redden. Men meldt uit Avereest aan de Meppeler Ctdat volgens aldaar loopende geruch ten twee personen, die te Ommerschans verpeegd zijn, zich tot den Minister van Justitie zouden hebben gewend met de verklaring, dat zij in staat zijn aanwijzingen te doen omtrent de daders van den bekenden dubbelen moord aan de Bocht van Guinea, en dat zij reeds een verhoor onder gaan hebben, waarvan hun overbrenging naar Den Haag het gevolg zou zijn geweest. Heel waarschijnlijk klinkt het verbaal niet. Maandag-namiddag heeft aan de Oost-Watering van den polder Walcheren een 'belangrijke oever- en aijkval plaals gehad over eene lengte van pl. m. 52 meters, waarbij het buitenbeloop voor een groot gedeelte is toegeval len. Er zijn dadelijk maatregelen van voorziening genomen. Gistermiddag werden van Delfsha- ven naar het huis van arrest te Rotterdam over gebracht zeven jongens, tusschen de 9 en 17 jaren oud, beschuldigd van een aantal diefstallen van geld, touwwerk, konijnen, duiven enz. Een ingezetene van Amsterdam, wiens vrouw dezer dagen dps avonds van het geleide van een kruier had gebruik gemaakt om in vei ligheid den weg naar het huis eener vriendin af te leggen, ontving daarvan de volgende rekening: „Den WelEd. heer G. debet aan UEd. N. N. voor 1 Damen besorgd f 0.20." Uit Maastricht wordt gemeld: Maan dag-ochtend werd alhier door de maréchaussée van het gehucht Bochholz zwaar geboeid binnen gebracht zekere Ivleijkers,. die Zondag-avond zijn dórpgenoot Peter Curvers voor diens deur heeft doodgestoken. De aanleiding tot dien manslag schijnt een twist over hel kaartspel te zijn. De dader, volgens gerucht van opvliegend karakter, geeft voor, dat hij door den verslagene is aange vallen, en dat dus de manslag een gevolg was van zelfverdediging. Men heeft echter bij Curvers geen wapens gevonden. Dinsdag heelt de bevoegde .autoriteit zich naar de plaals begeven, waar de misdaad heeft plaats gehad, ten einde in loco een nader onderzoek in te slejlen. Te Almelo is Maandag de kelder van de in aanbouw zijnde Stoom bierbrouwerij van de firma Hagedoorn Co. plotseling ingestort. Vier personen werden onder de puinhoopen bedolven, van welke 2 gedood, de andere zwaar gekwetst werden. Te Middelburg is Maandag uit België in het huis van arrest overgebracht Willem Ver hulst, gewezen klerk in de Bank van Leening te dier slede, beschuldigd van het plegen van oneer- Jyke handelingen ten nade« Ie dier inrichting. De Gelderse he lJsel is sedert de laat- «te dagen zoodanig gevallen, dat de scheep- en stoomvaart op die rivier vertraging ondervindt. Uit. B I o k z ij I wordt gemeld: Ten ge volge van den aanhoudenden oostenwind is het Hvaler aan deze en omliggende havens zóo laag, dat de schepen niet kunnen uil- of invaren. De stoomboot AmsterdamZwolle zil sederl een paar dagen, een eind buiten Kraggenburg, in zee, aan den grond. Voor de binnendijks gelegen landerijen en veenderijen is deze afslrooming van het water echter eene zeer gewenschle zaak. Beumer, voormalig bediende van de stads bi bliot heek te Amsterdam, heeft zich, volgens de Telegraafin de gevangenis van het leven beroofd. Te Almelo is in het Overijselsche ka naal de knecht van een aakschipper over boord geslagen en verdronken. Naar men zegt was hij lijdende aan toevallen. Uit het huis van arrest te Almelo is een in voorarrest zittend gevangene ontvlucht, dien men, niettegenstaande alle nasporingen, nog niet weer op hel spoor is kunnen komen. Naar men verneemt moet hij op de binnenplaats zijn gekomen en toen langs een steigerwerk over het dak ontsnapt zijn, na vooraf zijn gevangenpak af gelegd en zijn eigen kleeren, welke gereinigd waren en op de plaats hingen te drogen, aange trokken te hebben. S, I n Mechelen heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag het droevig geval voor gedaan dat een vader zijn lOjarig zoontje en daarna zichzelf door ophanging van het leven beeft beroofd, 't Hbl. van Antw. deelt omtrent het gebeurde het volgende medeDe genaamde Willem Srnets, 57 jaar oud, schaliedekkersgast, woonachtig te Mechelen, had zich Zaterdag-avond in den drank vergeten, uit oorzaak van huiselijk verdriet. Te huis gekomen zijnde, had hij zich te bed gelegd. Rond halfzes "s morgens hoorden de geburen het zoontje Smels, een knaapje van nauwelijks 10 jaren oud, weenen en smeekend lot zijn vader spreken. Het arme kind zeide: „„Vader, waarom wilt gij dit doen? ik heb immers geen kwaad gedaan?" „„Neen, ant woordde vader, gij hebt zeker geen kwaad gedaan want laat mij u aan mijn hart drukken!" Den volgenden ochtend vond men aan een ladder twee lijken hangen." INGEZONDEN. plebiscit; 3°. tot plaatsing van de drukpers onderl 't algemeene recht; 4°. tot invoering van 't recht! van vereeniging. De heer Rouvier zal een amendeJ ment indienen, strekkende om 't gezag van Mac! Mahon te verlengen onder voorwaarden, doorl constitutioneele wetten vastgesteld, en die slechts! door de natie zullen kunnen gewijzigd worden! door verkiezingen of een plebiscit. Naar gemeld wordt, heeft Mac Mahon doj zijn kabinets-secretaris, den heer d'Harcourt, aaJ afgevaardigden en journalisten van de rechterzijdl laten verklaren, dat hij zich den titel van Presil dent der Republiek laat welgevallen, voorts dal hij elk voorstel aanneemt, dat van de rechterzijdl uitgaat; doch dat hij zijn ontslag zal indienen! indien een voorstel van de linkerzijde door dl Kamer mocht worden aangenomen. 2200 inwoners van San Francisco hebbel den heer Thiers een prachtig en kostbaar allium aangeboden. In het Memorial Diplomatique wordt hel volgende gelezen Wij kunnen thans zeggen hetgeel de betamelykbeid ons dusver gebood te verzwijgeol namelijk dat de kabinetten van Londen, St. Peters! burg en Berlijn, en zelfs het kabinet van Weenen! geen vertrouwen stelden in het herstel der wettig! monarchie. Men geloofde niet aan de mogelijk heil en meende dat deze restauratie, ook al mocht zl voor een korten tijd geslaagd zijn, weldra aanleidin! zou hebben gegeven tot eene omwenteling gelija die van 1830, of nog erger. De rapporten val onze gezanten en de uit die hoofdsteden ontvangel bijzondere berichten moeten op dit punt onij regeering hebben ingelicht. Naar het oordeel dej genoemde kabinetten is de thans feitelijk bestaands republiek in staat de rust in den lande te handhaveJ en een krachtig en bestendig gouvernement tJ vestigen, mits de hoogere klassen in oprechtheil haar steun aan dien regeeringsvorm verleeneol geschiedt dit niet, dan zou Frankrijk gevaar looped van niet meer onder de groote mogendheden gerekend te worden en aan onophoudelijke schok] ken blootgesteld zijn." Du.itsch.land. Hedenmorgen vóór 10 uren my naar den schouw burg begevende^ om mij voor de voorstelling op morgenavond van plaatskaarten te voorzien, be vond ik dat slechts drip a vier personen het openen van het bureel stonden te verbeiden. Ik leidde daaruit af (en verheugde mij er hij voor raad mede) dat er voor mij hij het bespreken der plaatsen eene ruime keuze zou zijn, doch hoezeer werd ik teleurgesteld te moeten verne men, hoewel ik de tweede was die mij van plaat sen wenschte te voorzien, dat reeds alle baig noires en bijna alle loges besproken waren. Toen ik hierover mijne verwondering te kennen gaf, kreeg ik eenvoudig ten antwoord dat die plaatsen gisteren reeds besproken waren. Nu vraag ikwaarom wordt aan een zeker deel van hel publiek het voorrecht toegekend zich vooruil van plaatsen te voorzien, waardoor hij die zich beijvert om een der eersten te zijn die zich aan het bureel aanmeldt, zoozeer wordt teleur gesteld? Een dergelijk voorrecht zou onbillijk en afkeurenswaardig zijn, en wanneer men beweert dat zulk een voorrecht niet hestaai, waarom worden dan slechts twee dagen in de couranten aangekondigd, wanneer er drie zijn waarop men plaatsen hespreken kan? Het is zeer wenschelijk dat de commissie van den schouwburg zorge, dat dergelijke handelingen in het vervolg niet meer plaats hebben, daar deze slechts geschikt zijn om de verontwaardiging der bezoekers op te wekken. Leiden, 12 Nov. 1873. K. BUITENLAND. Prankry k. De rechterzijde heeft eene bijeenkomst gehou den, waarin eene resolutie is aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de Vergadering van meening is. dat de zeven leden der rechterzijde in de Commissie voor het prorogalie-ontwerp spoedig, in overleg rnet het Gouvernement, een ontwerp resolutie behooren vast te stellen. De heer Duprat heeft een amendement in gediend, strekkende: 1°. tot proclamatie van de Republiek; 2°. tot ratificatie daarvan door een De gemeenteraad te Lunehurg heeft besloten] de aldaar aanwezige collectiën oude zilveren werl ken te verkoopen. Wegens het van 's lands \veg( gedaan bod van 200,000 thaler zal nu met regeering worden onderhandeld. Onder den koel is niet begrepen eene hooge vaas, zijnde een gel schenk van een vroeger burgemeester, daar om den voet van dat voorwerp staat aangeteekendj dat het nooit in andere handen mag overgaan. Groot-Britannië. Er is een besluit genomen om te Londen eeo. R.oomsche universiteit te vestigen en wel op her haalde dringende uitnoodiging van Rome. Menl hoopt op studenten uit Frankrijk, Ierland, Ame rika, Duitschland, Italië enz. De rector, Monsi? nor Capel, zal rechtstreeks van den Paus af lias kelijk zijn, aartsbisschop Manning en twaalf Eng' sche bisschoppen besturen de goederen. Volgens berichten uit Sierra Leone van lö October trok de Koning van Ashanti te Com- massie een nieuw leger bijeen, aan welks hoofd hij zich zelf stellen zou en waarmede het zijn plan was de forten Cape Coast en St. George d'Elmina te vermeesteren en de Engelschen van de Goudkust te verjagen. De Timessprekende over de gevoerde correspondentie betreflende de relatiën tusschen Engeland en Atjin, wijst er op, dat Lord Gran ville met niet zoo volkomen recht de bij 't trac- taat van 1819 aangegane verplichtingen van Engeland jegens Atjin vervallen had kunnen verklaren, indien Atjin zelf niet in 1857 een tractaat met Nederland hadde gesloten. Immers zegt 't blad vóór 1857 had de Sultan zijnerzijds 't tractaat van 1819 noch opgezeg* noch formeel geschondenslechts Groot-Britannië had zich van de overeenkomst losgemaakt, door willekeurig, vijf jaren na 't sluiten van een defen sief verbond met Atjin, een daarmee geheel strij dig tractaat aan te gaan met de Hollanders. Die ongewone handelwijs van Engeland's zijde laat zich wellicht hierdoor verklaren, dat 't tractaat van 1819 door Raffles en Coombs gesloten werd uit naam van de Britsche Oostindische Compagnie, en dal van 1824 door Canning en Wynn uit naam van de Britsche Kroon. Maar 't feit blijft intusschen bestaan dat bij I ter zijde leggen van 't tractaat van 1819 een der bij

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2