Marnixonder bevel van den kap.-luit. ter zee A. Rietveld, den 4den Oct. jl. uit Simonsbaai vertrokken, ter voortzetting zijner reis naar Neder land. Z. M. heeft, op zijn 'verzoek, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen, aan D. J. L. Heijkoop als inspecteur der registratie en domeinen 1ste klasse; aan A. G. Hessels als landmeter 1ste kl! en als zoodanig benoemd G. "W. Ovink, thans landmeter 2de klasse. Z. M. heeft aan R. J. C. Van Hamers- velt, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Jan. 1874, eervol ontslag verleend als referendaris bij het Dep. van Justitie, onder dank betuiging voor de diensten, door hem aan den lande bewezen; met ingang van 1 Jan. a. s. benoemd tot referendaris bij het Dep. van Just. A. W. Carrière, thans hoofdcommies. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw R. J. C. Hamersvelt, eervol ontslagen referendaris bij het Dep. van Justitie. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op een pensioen, aan J. E. Stork als ontvanger der dir. bel. en acc. te "Weerselo; opgeheven het kantoor der dir. bel. en acc. "Weerselo, en de gemeente van dien naam toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Tubbergen, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis J. Bolhuis. Gemengd Nieuws. Gistermorgen werd te Utrecht op de gemeente-begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Pieter Huisinga. De over ledene had een militaire loopbaan van 45 jaren en bekleedde den rang van korporaal bij het 10de bataljon land-militie bij den slag van Waterloo. Bij den Belgischen opstand was hij sergeant en woonde den slag van Leuven bij. Later werd hij aan het Rijks Hospitaal gedetacheerd. Huisinga was een dier Nederlandsche soldaten, die zich door moed en vastberadenheid onder scheidden, en door goed gedrag zich algemeen bemind weten te maken. W oensdag-nacht omstreeks drie uren ontstond te Barendrecht brand in de bouwmans woning van C. v. d. Jagt Pz. Huis, schuur en hooiberg zijn met alles wat er in geborgen was verbrand, benevens twee paarden. Niets dan de gebouwen was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. In het gebouw voor roofdieren in den Zoölogischen tuin te Berlijn is tegenwoordig een interessante kraamkamer. Zelden zal in Europa zooveel jong roofgebroed onder hetzelfde dak ver- eenigd zijn geweest. In 't laatst van Augustus werden twee leeuwen geboren, die zeer goed ont wikkelen en vroolijk zijndaarop volgde een panter die in zijne tegenwoordige grootte geheel gelijk is aan een groote zwarte kat. Verleden week voegden zich daarbij twee tijgertjes, een paartje, dat er heel aardig uitziet. De moeder schijnt vol komen gerust omtrent de veiligheid harer jongen, ze laat ze door iedereen bewonderen en duldt zelfs dat de oppassers de jongen in handen nemen. Eindelijk vermeerderden voor een paar dagen 3 luipaardjes het gezelschap, zoodat zich in de kleine ruimte 4 kraamvrouwen met acht jongen, alle van het kattengeslacht bevinden. Gisternacht, te ongeveer 2 ure[n, is te Arnhem een felle brand uitgebroken in de werkplaats van den kuiper S. Knuvelder in den Krommen Elleboog, welke dreigde over te slaan tot de belendende pakhuizen van den likeurstoker Eberson, waarin een groote hoeveelheid spiritua liën is geborgen, doch door de vereenigde wer king van een vijftal spuiten mocht men er in slagen deze laatste panden te bewaren. Twee pakhuizen van de heeren Cohen en Overgoor, die aan het brandende perceel grensden, zijn, even als dit, geheel in de asch gelegd. Een gedeelte van de goederen, die in het pakhuis van Cohen waren opgelegd, is gered, terwijl de gereedschap pen, het hout en eene hoeveelheid spek van Knuvelder door de vlammen zijn verteerd. Knu velder was niet tegen brandschade verzekerd, evenmin als Cohen. De oorzaak van den brand is onbekend. In de Londensche wijk Lambeth heeft Dinsdag eene ontploffing en dientengevolge een brand plaats gehad ten huize van een vuurwerk maker, Fenwich genaamd. De genoende vuur- werkmaker, drie vrouwen en vier kinderen zijn bij den brand, die het gevolg van de ontploffing was, omgekomen. In Kissingen is de sterfte zóo gering, dat de doodgraver zich tot het gemeentebestuur heeft gewend met het verzoek om eene subsidie. Hij verklaart van honger om te komen, daar niemand zich begraven laat. Tegen de opening der zittingen van den Pruisischen Landdag op Maandag 10 Nov., wordt met verdubbelde kracht gearbeid aan de voltooiing der zaal te Berlijn, waarin de verga deringen zullen gehouden worden. Opmerkelijk is het echter dat die zaal slechts 159 zitplaatsen bevat, terwijl het Huis 300 leden telt. Een slecht bewijs voor den parlementairen ijver dezer heeren Men heeft bij de inrichting der zaal dan ook rekening gehouden met. de omstandigheid dat de leden de zittingen zeer ongeregeld bezoeken, doch er vloeit tevens uit voort dat geen hunner op een vaste zitplaats zal kunnen aanspraak maken. Dinsdag-voormiddag omstreeks 10 uren ontstond er brand in de woning van den bouwman A. Huisman te Geervliet. Die woning is geheel afgebrand; de inboedel is grootendeels gered, de veldoogst geheel vernield. De oorzaak van den brand is alsnog onbekend; alles was tegen brandschade verzekerd. Een zeldzaam diner werd dezer dagen in een der eerste restauraties van Parijs gehouden. Dertien couverts waren op een tafel geplaatst, waar aan slechts een gast gezeten was, die tot groote verbazing van de ganpons dood bedaard begon te eten, nadat hij verklaard had dat de twaalf andere stoelen voor de couverts bezet waren. Het geheim van dit zonderlinge diner wordt door het volgende opgelostTwintig jaren geleden zaten 13 vrienden, waaronder Alfred de Musset, Théophile Gautier, graaf de Flehac en anderen in bedoelde restauratie, en toen besloot men elk jaar op dienzelfden dag daar ter plaatse elkander te ontmoeten; als er een stierf, moest voor hem toch, evenals voor Banquo's geest een plaats gereserveerd worden. In het daaropvolgende jaar waren er slechts elf, in het volgende tien, drie jaar later zeven dischgenooten enz. De voorlaatste stierf in den loop van dit jaar: het was de graaf de Flavigny. De laatste houdt zich nog gestreng aan het gebruik, totdat de beurt ten slotte ook aan hem zal komen. De dertiende is de 84jarige schilder Rubelles. BI ij kens een telegram uit Weenen, is de heer Nathaniel "Wheeler, president der firma Wheeler Wilson, fabrikanten van naaimachines, te New-York, door den keizer van Oostenrijk met het ridderkruis der keizerlijk-Oostenrijksche Frans-Jozefsorde begiftigd, en wel voor uitstekende verdiensten op het gebied der naaimachines-indus trie. BUITENLAND. Frankrij li- In de Nationale Vergadering is het voorstel, om de volmacht van Mac-Mahon voor den tijd van tien jaren te verlengen, door den president voorgelezen. De heer Echasseriaux heeft een voor stel ingediend, om de natie omtrent de keuze van een regeeringsvorm uitspraak te laten doen. Gisteren bij het hervatten der parlementaire werkzaamheden, is de boodschap van den Presi dent ingediend. Daarin wordt het volgende ge zegd: De afgevaardigden vinden, bij hunne terug komst te Versailles, Frankrijk weer in vrede en geheel en al door de vreemde troepen verlaten. Europa is verzekerd van Frènkrijks ernstig voor nemen, om den vrede te handhaven. Het Gouver nement ontvangt van alle Mogendheden bewijzen, dat zij met Frankrijk op vriendschappelijken voet willen omgaan. De wetten worden stipt toegepast door het bestuur, dat met denzelfden conserva tieven geest is bezield als de groote meerderheid der Vergadering en waarvan het niet zal afwijken. Bij de nadering der parlementaire werkzaamheden is de strijd der partijen uit den aard der zaak levendiger geworden. Daar het onderzoek van de constitutioneele wetten verwacht werd, is de quaestie 1 betreffende den definitieven Staatsvorm weer op den voorgrond getreden. Het kan dus niemand verwonderen, dat dit vraagstuk door verschillende personen met levendigheid in hunnen geest wordt bepleit. Het is mijne roeping niet om mij in dezen strijd te mengen. Mijn Gouvernement moet zich enkel daartoe bepalen, dat het de discussièn binnen de wettige perken houdt. Misschien zult gij bij den tegenwoordigen staat der gemoederen aan het vestigen van een definitief Gouvernement denr ken, iets waaraan ernstige moeielijkheden ver bonden zijn. Misschien zult gij het voorzich tiger oordeelen, de tegenwoordige instellingen en het karakter daarvan in stand te houden, waardoor het gezag alle voorstanders der orde, zonder onder scheid van partij, aan zich kan verbinden. Tot het verzekeren van de openbare rust heeft het tegenwoor dig régime noch duurzaamheid noch gezag genoeg. Daar het Gouvernement eiken dag kan veranderen, wordt zijn recht van bestaan telkens in twijfel ge trokken. Daarom wijs ik op de noodzakelijkheid, om aan het Gouvernement duurzaamheid te geven. Het ondervindt dikwijls dat zijn gezag te kort schiet, om de factiën te ontmoedigen en gehoor zaamheid voor zijne agenten te verkrijgen. Straf feloos slaat de drukpers tot hevige aanvallen over, die ten slotte den geest der bevolking zonder, be derven. Er zijn gemeenteraden, gekozen Lichamen, die vergeten dat zij organen der wet zijn. Gij zult aan die gevaren denken en een duurzaam en krachtig uitvoerend gezag in 't leven roepen, dat de maatschappij nadrukkelijk kan verdedigen. Het comité, dat zich te Macon gevormd heeft voor de oprichting van een standbeeld voor Larrfartine, heeft alle Fransche kunstenaars uifge- noodigd. om modellen in te zenden. Het looft aan de vier beste ontwerpen prijzen van 1500 a 3000 franken uit. Lamartine zal in eene staande hou ding worden afgebeeld. Het beeld zal te Macon tegenover het raadhuis, op de Zuidkade, worden geplaatst. UVuitschlancl. Bisschop Reinkens heeft te Berlijn bij den Keizer eene langdurige audiëntie gehad en zich vervol gens naar Potsdam begeven, alwaar de Kroonprins hem in het nieuwe paleis ter audiëntie verwachtte. Gelijk men weet, was Reinkens in het eerste kies district te Berlijn op.^de voorlbopige candidaten- lijst gebracht voor de verkiezing van leden van het Huis van afgevaardigden* Hij heeft echter voor die candidatuur bedankt. Hij is nu naar Breslau op reis gegaan, om van daar naar Bonn te ver trekken, waar hij zijn zete]^ heeft gevestigd en zich thans ook metterwoon zal nederzetten. GS-root-Brlt^nnië. De jongste Afrikaansche mail bracht van 't oorlogstooneel aan de Goudkyst weinig anders den losse geruchten mee. Volgens, een dier geruch ten, zou de koning der Ashantynen zijn duursten eed gezworen hebben, dat hij Cape Coast Castle nemen zal, óf bij de poging daartoe omkomen. Zoo dit waar is, dan zou de kans voor de Engel- schen goed staanwant juist in "hunne forten kunnen zij den vijand 't veiligst afwachten. Voorts wordt verzekerd, dat dê hoofdmacht der Ashan- tijnen plotseling een zydelingsche beweging in de richting van Accra zou gemaakt hebben, naar men gist, om de Engelschen in den flank te bestoken, en 't aanleggen van den weg naar Comassie te verhinderen. Te Accra moet zich kapitein Glover met zijne Houssas bevinden. Een correspondent van de Daily News hangt een allertreurigst tafereel op van de Fantijnen, op welke de Engelschen als bondgenooten durfden rekenen. Deze lieden sohrijft hij ihebben onder 't Britsche protectoraat 't laatste zweempje van mannelijkheid verloren. Niet alleen komen zij bij de Engelschen om voedsel bedelen; maar zpover gaat hunne onbeschaamdheid; dat_ ze dan nog betaling toevragen voor 't naar huis dragen er van! ^<*,5 fi Het Admiraliteits-gerechtshof te Londen heeft thans uitspraak gedaan in de zaak der eigenaars en bevrachters der Norlhfleet legen de Murillo, die, als verdacht van het eerstgenoemde schip in Januari 11. te hebben aangevaren, waar door de Norlhfleet is vergaan en meer dan 300 menschen zijn omgekomen, onlangs in Engelsche wateren opgebracht en in de West-India-dokken der Theems aan den ketting gelegd is. Het Hof heeft,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2