C. G. Chavannes, predikant te LeeuwardenE. Fontanes, te Havre; J. H. De Greef, te Maastricht J. J. L. Luti, te Middelburg; C. De Magnin, te Parijs; E. Mordant, te Tressines; P. Mounier Jr., te Argalliers; M. A. Perk, te AmsterdamE. Picard, te Pierrefontaine; J. G. L. NolstTrenité te Utrecht; H. E. Valès, te AmsterdamA. B. Van der Vies, té Breda. De minister van Binnenl. Zaken heeft ter algemeene kennis gebracht dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten, aan Aziatische cholera zyn overleden: 1°. in de week van 19 tot 25 Oct. jl., te Strijen 2 personen, niet vermeld in de opgave in de Staatscourant van 28 Oct., 2°. in de week van 25 Oct. tot 1 Nov. jl., in Noord- Brabant: te Breda 5, te Oudenbosch 12in Zuid- Holland: te Alphen 1, te Dordrecht 1, te Gouda 10, te Rotterdam 4, te Schiedam 1totaal in het Rijk 34 personen. Bij besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, van 15 September jl., n°. 13, zijn twee perceelen woeslen grond, ter grootte van respectievelijk 49 928;'i0oo en 497310/ j0oo bouws, in de residentie Kediri, afdeeling Blitar, voor 75 jaar in erfpacht afgestaan aan H. E. Eyssel en K. Van Gessel. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat van den lsten November jl. tot en met ultimo December a. s. geene onder-officieren van de ver schillende corpsen des legers aan het maximum der korting op de soldij ten behoeve van het kleedings- en reparatiefonds mogen onderworpen worden. Naar men verneemt, is door den minister van oorlog besloten, om niet alleen het bastion Katten aan de vesting Naarden, maar ook de werken buiten de Naarderpoort, benevens bastion VI te Muiden, aanmerkelijk uit te breiden en te lateh inrichten naar het tegenwoordig systeem van vestingbouw. Deze werken, die door de genie zijn ontworpen, zullen eene uitgaaf vorderen van ongeveer f 300,000. Onder dagteekening van 12 September wordt door het Centraal-comité te Batavia het volgende aan het Hoofd-comilé van Het Roode Kruis hier te lande medegedeeld: Een gebonden exemplaar van het verslag der verrichtingen van de afdee- deeling in Indië, loopende tot en met Juli 1873, is aan het Hoofd-comité afgezonden, bestemd voor Z. M. den Koning. Met een versterking van twee compagnieën infanterie, naar Benkoelen ge zonden, waar de Adsistent-resident Van Amstel en de controleur Castens vermoord zijn, is eene collectie versnaperingen medegegeven. Met het oog op den omvang der volgende expeditie tegen Atjin, denkt het Centraal-Comité er aan om van bet aanbod van de Protestantsche en Roomsch- Katholieke veldpredikers, en van den heer Von Bultzingslöwen, een voornaam ingezeten van Soerabaya, gebruik te maken, ten einde als plaat selijke gedelegeerden bij die expeditie op te treden. De taak van het Centraal-Comité en de werk kring van geneeskundigen dienst én administratie zullen daardoor zeer vereenvoudigd worden. De luitenant-generaal Van Swieten was met dit denkbeeld zeer ingenomen. De heer Von Bult zingslöwen zond een gift van f 1000, terwijl een gelijk bedrag van Solo werd ontvangen, als op brengst van een aldaar ten behoeve van Het Roode Kruis gegeven concert. Eene veree niging van Engelsche jongelieden zou een voorstelling geven in het Operagebouw te Batavia, tot hetzelfde doel. Vroéger werd gemeld dat de brancard tan- doe, door Dr. Reiche uitgevonden, was afgezon den. Dit voorwerp zal in het aanstaande modellen- magazijn worden opgenomen. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Donderdag 6 November niet plaats hebben. De betrekkingen van den scheepskok Johannes De Groot, van het schip Madelinegezagvoerder J. Stubington, van Kaapstad naar Mauritius, kun nen zich bij het dep. van Buitenl. Zaken vervoegen, ten einde eene mededeeling nopens dien zeeman te ontvangen. De betrekkingen van Conrad Van Wingerden, arbeider in de Britsche kolonie Victoria, kunnen zich bij voorn. dep. vervoegen, ten einde eene mededeeling nopens opgemelden persoon te ont vangen. Het stoomschip Conradvan Batavia naar Nieuwediep, is volgens telegram 31 Oct. te Suez aangekomen en heeft aldaar de achtergebleven equipage van de Prins Hendrik geëmbarkeerd. Dr. H. J. Nassau, wegens toenemende ongesteldheid niet meer in staat de betrekking van inspecteur van het lager onderwijs in Drenthe waar te nemen, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd. Naar men verneemt, zijn eenige locomo tieven der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij in den laatsten tijd van eene inrichting voorzien, welke gelegenheid verschaft om bij voorkomenden brand in eigendommen dier Maatschappij, de stoomkracht in de ketels voorhanden, tot het opvoeren van water te kunnen gebruiken, en de locomotieven alzoo als stoombrandspuiten dienst te laten doen. De uitslag der proeven, welke men voorloopig daarmede genomen heeft, zouden van dien aard zijn, dat men besloten heeft, aan al de locomo tieven eene zoodanige inrichting te laten aan brengen. De kapt. A. A. F. Lanzing, die voor 5 jaren bij het O.-I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, het 2de reg. inf., ingedeeld. De 2de luit. Jhr. A. H. M. M. Van Pabst van Bingerden is van het 3de bij het 1ste reg. infanterie overgeplaatst. Z. M. heeft benoemd tot directeur van de registratie en domeinen: voor de provincie Zuid- Holland, standplaats Den Haag, den heer M. P. Smissaertvoor de provincie Noord-Brabant, standplaats Breda, den heer M. A. J. Losgert, thans inspecteur 1ste klasse. Gemengd Nieuws. Dezer dagen werd bij de klasse van discipline te Naarden een soldaat van het 5de reg. inf. uit 's-Bosch gebracht, die reeds 21 dienst jaren telde, gehuwd en vader van drie kinderen was. De ongelukkige, die tevens waschbaas van de compagnie was, had het laatst voor tijdelijk kok gefungeerd en had toen van de menage gestolen, door de erwten, die daarvoor bestemd waren, bij den leverancier terug te brengen en daarvoor geld te ontvangen; de bataljons-com mandant had hem zelfs op het feit betrapt. Nadat zijne vrouw met een smeekschrift zich tot den commandeerenden generaal van de militaire af deeling gewend had, kwam hij er met bovenge noemde straf af, om onmiddellijk daarna uit den milit. dienst weggezonden te worden. Bij den heer R. te Utrecht had men Zaterdag-avond aan de deur van den kelder een kool vuur met stroo nedergelegd. Door den rook, dien dit veroorzaakte, trok het de aandacht van een voorbijganger, die den brand bluschte en genoemden heer waarschuwde. Het is nog niet mogen gelukken den dader van dit schandelijk feit te ontdekken. Voor het gezin van den hoofdonder- wijzer Pon, te Genemuiden, die zoo ongelukkig om het leven kwam, is reeds de belangrijke som van ongeveer 4000 aan by dragen bij de com missie ingekomen. Zaterdag-middag is te Utrecht ach ter de ingangdeur van de kerk van den H. Domini- cus een kind van zeer jeugdigen leeftijd gevonden, zonder dat men te weten is kunnen komen, wie het daar neergelegd had, of wie het toebehoorde. Het kind is naar het hoofdbureel van politie ge bracht. De jonge Oostenrijker, die in een logement te Utrecht werd bestolen, gaat niet naar den Haag, maar is naar Duitschland teruggekeerd. In de N. R. Ct. komt de volgende ad vertentie voor: „III November 1873. Neerlandsch Zilver' Feestdag. Hulde en Dankbare Herrinnering aan den Nederlandschen Held van Waterloo Leuven, die met Moed, Beleid en Trouw en Gods Hulp, meer bepaald, in de duister dagen van anno 1848, het dierbare(schier uitgeplunderde en door bandelooze strijd van een legio gewaande Almachten het bijna ten gronde gerigte) vader land van gapende afgronden.redding en eene duurzame toekomst heeft verzekerdt, en wel door diens Overwonnen Vestiging van den Vader- landschen Grondwet van 1848.'1 Een jonge vrouw uit den mingegoe- den stand te Zwolle had Donderdag, terwijl zij eenig vleesch wilde proeven, het ongeluk dat haar een stukje in de keel bleef zitten. Tengevolge van hare poging om dit, eerst met behulp eener vork en daarna met een ijzertje uit een parapluie, naar beneden te drijven, heeft zij zich de luchtpijp zoodanig verwond, dat ze Zaterdag-avond, na hevige smarten en benauwdheden, is bezweken. Door de politie te Zwolle is gisteren in bewaring genomen zekere vrouw, die uit het krankzinnigengesticht te Zutfen ontvluchtte en te voet te Zwolle was- gekomen. De ongelukkige is weder naar Zutfen getransporteerd. Zondag is aan het spoorwegstation te Zwolle een hulp-wisselwachter bij het aanhaken van wagens, met het hoofd tusschen de buffers geraakt, aan de gevolgen waarvan hij kort daarna is overleden. De ongelukkige laat eene weduwe met 3 kinderen na. Te Olst is een jongeling tusschen de machine van den stoomoliemolen geraakt; hij was onmiddellijk een lijk. Een schipper uit Giessendam, die 'sochtends vroeg met zijn vaartuig naar Tiel was vertrokken om een lading aardappelen te halen, is op de hoogte van Hurwenen door het in aan varing komen met een ander schip tusschen de beide vaartuigen geraakt, en verpletterd. In de Zondag-voor middag in de Waal- sche kerk te Haarlem gehouden godsdienstoefening is ten behoeve der armen o. a. gecollecteerd een bankbiljet van 300. In sommige fabrieken te Deventer wordt thans turf in plaats van steenkool gebruikt, met een geldelijk voordeel van ruim 10 pCt. In Den Haag is een 18 j a rig jongeling in hechtenis genomen, die in den nacht van Za terdag op Zondag, een ander persoon met een zakmes een belangrijke verwonding aan den hals had toegebracht, in een twist, waarbij de verwonde als middelaar tusschenbeiden was getreden. BUITENLAND. Franki'ij li. Bij het voortgezet getuigenverhoor in de zaak van Bazaine heeft Rabasse geconstateerd, hoe hij zelf dépêches uit Longwy had afgezonden, aan het adres van kolonel Stoffel te Rheirns. De ver klaringen van dezen getuige werden door een ander bevestigd (onder mededeeling van feiten, waaruit bleek, dat kolonel Dabzac daarmede bekend en bij de verzending van kolonel Stoffel betrok ken is geweest). Dabzac verklaarde, zich daarvan niets meer te herinneren. De beide eerstgenoemde getuigen bevestigden daarop nader hunne verkla ringen, en wel op eene wijze, die sensatie teweeg bracht. In de bijeenkomst der linkerzijde is gisteren met algemeene stemmen besloten, onmiddellijk na de hervatting van de werkzaamheden der Nationale Vergadering de Regeering te interpelleeren over hare houding ten opzichte der monarchale beweging. Het ontwerp-budget voor 1874 is reeds bij de Kamer ingediend; het. tekort beloopt 178 millioen. Om dit te dekken, heeft de heer Magne verkregen, dat op de verschillende budgetten be zuinigingen zijn ingevoerd ten bedrage van 40'/2 millioen. Hij besloot in overweging te nemen de voorstellen van den Hoogen Raad van koophandel strekkende tot verhooging van de bestaande be lastingen en wel om in de eerste plaats te heffen 5 opcenten op de rechten van registratie, alsmede op de belasting van de suiker en dranken, het zout, het vervoer van goederen per spoorweg petite vilessewaardoor een opbrengst zou worden verkregen van 831 /a millioen. In het rap port worden voorts andere verhoogingen aange kondigd, die ongeveer 66 millioen opbrengen, zoodat er een batig saldo zal zyn van 16 millioen. De uitgaven des oorlogs, met inbegrip van de oorlogsvergoeding aan Duitschland, worden in het rapport geraamd op 8739 millioen. Ofschoon de Timesevenals de andere Londensche bladen, den toeleg der Fransche monarchisten thans buiten twijfel verijdeld acht,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2