gelegen in den polder Prins Alexander. Ged. Staten zijn, na advies van den hoofdingenieur van den Waterstaat, van gevoelen dat er geen termen voor de Prov. Staten zijn om deze onderneming te ondersteunen. Zij meenen dat er voor deze provincie geen belang ligt in dezen weg; alleen de gemeenten Schoonhoven en Bergambacht zouden er mede gebaat worden, maar Ged. Staten be twijfelen, of hier sprake is van zulk een gewich tig provinciaal belang, dat het verleenen van sub sidie daarvoor gewettigd zou worden. Z. M. heeft den kapt. A. L. H. Gertner, van het 2de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pens. bepaald op 1035 'sjaars; aan Mr. D. H. Wicherlink, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend als president van het prov. gerechtshof in Over- ijsel, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen. Gemengd Nieuws. Uit Haarlem s c h r ij f t men: Woensdag- avond even voor het begin der voorstelling door het corps de ballet van den heer Weiss te geven, begaf zich de commissaris van politie naar den schouwburg en vroeg den directeur of zich ook onder zijn personeel een meisje van 1-4 jaar, J. IC. genaamd, bevond. De directeur verklaarde geen kind van dien naam onder zijn corps de ballet te hebben. De commissaris begaf zich daarop dadelijk naar het tooneel, waar alle artisten ver- eenigd waren, en riep den naam van het kind, waarop dit oogenblikkelijk de groep artisten verliet en verklaarde dien naam te dragen. De commissaris verwijderde zich met het meisje, dat naar Den Haag gezonden en aan den Duitschen gezant werd overgegeven, door wien de ouders het kind hadden laten oproepen. Naar men ver neemt was het meisje door de ouders, woon achtig te Berl'yn, bij contract afgestaan, maar zou dit contract na hare optreding te Hamburg opge houden hebben van kracht te zijn. Het Haar- leinsche publiek heeft dus haar optreden onder den naarn van Clara, alias „Liliputter", moeten missen. Uit Utrecht wordt gemeld: Donder dag-avond is alhier een jongmensch, M. IC., uit Oosteniijk aangekomen, student in de medicijnen te Krakau en te Straatsburg, die arts-examen ge daan beeft en thans zich voor den geneesk. dienst in Oost-Indië kwam aandienen. In den avond uit Mannheim komende, heeft men hem een klein logement, het Anker, bij v. B., gewezen orn te vertoeven. In dat logement is hij 's nachts bestolen en van al zijn goed beroofd. Er is aan gifte gedaan aan de politie, maar het jonge mensch is op 't oogenblik geheel zonder eenige hulpbronnen. Slechts twee stukken bovenkleederen waren hem overgebleven, een overjas en een vest; voor 't eerste heeft hij een jas, pantalon en schoenen ingeruild. In Den Haag brengen de haringven tende Scheveningers tegenwoordig haring rond, die zij maken, door de buikjes te vullen met oude lompen enz. Verscheidene personen zijn met die „puike waar" reeds bedrogen. Op de Weener tentoonstelling! was o. a. een model van een station, waarop tal van sporen uitliepen. Bij het verzetten van de wis sels verzet zich tevens een seinpaallje (stang), waar bovenaan een plankje is aangebracht met horizontale streep. Daar die seinpalen gelijke be weging hebben, ziet men aan de strepen terstond of de wachten op hun post staan en de wissels in gelijke richting bewegen, want de strepen staan dan gelijk. Is er verzuim, dan seint de chef van 't station vóór de trein den wissel bereikt: „on raad" en er kan bijtijds gestopt wordende machinist ziet het ook al van verre. Heeft men nu voor de verschillende wissellijnen verschillende kluren of strepen, zoo kan men het sein voor eiken trein duidelijk onderscheiden. Bij het be zichtigen van het model staat men verbaasd over het eenvoudige en zekere van die controle. Het Prov. Gerechtshof van Noord- Holland heeft A. en C. Sengers en J. Komen, allen van Heiloo, beschuldigd, de eerste en tweede van bedriegelyke bankbieuk en de derde van valschheid in geschrifte, schuldig verklaard en hen veroordeeldden eersten beschuldigde tot negen, de tweede tot drie, en de derde tot twaalf maanden cellulaire gevangenisstraf. BUITENLAND. Fraiikrij li- De oorzaak van den brand in het operage bouw te Parijs is niet met juistheid bekend. Hoogst waarschijnlijk is die ontstaan door een gasontploffing. Des avonds had men de nieuwe opera Jeanne d'Arc gerepeteerd, en te halftien had de directeur Halanzier van den opzichter het bericht ontvangen, dat alles in de beste orde was. De heer Halanzier, die evenals vele beamb ten van de opera een woning had in het ge bouw, begaf zich te bed, doch werd spoedig opge klopt door de spuitgasten, die allen toeriepen de vlucht door de brandgangen te nemen. De kinde ren van den concierge waren in de verwarring vergeten, daar hunne ouders op visite waren en de dienstboden elders waren gaan dansen; doch de pijpgasten kwamen toevallig in het slaapver trek en namen de wichtjes uit hun bedjes. Eerst den volgenden morgen hoorden de ouders dat hun kinderen waren gered. De kamenier van mejuf frouw De Vries redde rnet levensgevaar de diamanten van haar meesteres. De kleederen en kostbaar heden der andere actrices zijn verloren gegaan. De kassier Salomon bereikte met moeite nog intijds een kist die een waaide van 100,000 fr. bevatte, en was zoo wijs ze uit het venster te weipen waardoor dit geld is behouden gebleven. Algemeen worden de vlugheid en het overleg, waarmee de vlammen door de spuitgasten zijn bedwongen, geprezen. Een hunner had het ongeluk van een wankelenden muur midden in den gloed te storten. De Commissie van Negen heeft gisteren ten opzichte van den brief van Chambord besloten om, in stede van 't antwoord van Ghesnelong, 't proces-vei baal openbaar te maken van de zit ting der Commissie op 16 dezer. In dat proces verbaal wordt geconstateerd, dat Chambord geen enkele bedenking geopperd had met betrekking tot de door Chesnelong ontwikkelde zienswijze omtrent de constilutioneele vraagstukken. Aan gaande de vlag, formuleerde Chambord, na Ghes- nelong's betoog ten gunste van de driekleur te hebben aangehoord, zijn besluit aldus: 1°. verzocht hij dat de vlag geen verandering ondergaan zou, alvorens hij den troon zou beklommen hebben 2°. behield hij zich voor om aan het land eene schikking voor te stellen (en hij maakte zich sterk om het ten gepasten tijde door bemiddeling van zijne vertegenwoordigers daarin te doen bewil ligen), die met zijne eer niet strijden zou, en die hij geloofde dat de Vergadering en de natie bevre digen zou. Tengevolge van den brief van den graaf van Chambord schijnt het denkbeeld van het proclarneeren der Monarchie te zijn opgegeven. Men verzekert, dat de conservatieve fractiën een stemmig gezind zijn orn een voorstel te doen, strekkende om de volmacht van Mac Mahon te verlengen. Yereenigde Staten. De Minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat er in November geen bonds opgekocht en geen goud verkocht zal worden. Men berekent dat de openbare schuld in October met 5 millioen vermeerderd is. Een bankiershuis heeft de betalingen gestaakt, waardoor drie banken in de provincie in moeie- hjkheden zijn gewikkeld. Twee spaarbanken op Rhode-Island hebben de betalingen gestaakt. De Union Trust-Company zal op 1 December de betalingen hervatten. Het derde proces tegen den beruchten Stokes is afgeloopen. De beschuldigde is, wegens doodslag zonder voorbedachten rade, in den derden graad, tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. Marktberichten. Amsterdam, 31 Oct. Tarwe, p. 2400 kg. Mei ƒ375. Rogge, p. 2100 kg. J. Galatz ƒ232, 233G. Taganrog 220. N. Petersb. 237, ƒ240; J. Dito ƒ227; Levering, Mei 237, 238, ƒ237, 236; Maart 237, ƒ238; Oct. 229, 230; aangezegd 75 last, totaal 6650 last. Raap olie op zes weken, p. 100 kg. 36'Vliegend 35; Mei 36, 363/4, ƒ37, ƒ363/,; Naj. 1874 3 Nov. 34'/, ƒ35, ƒ343/,, 34'/,; Dec. ƒ34'/,, f 35, ƒ343/,. Lijnolie op zes weken p. 100 k». 37'/2Vliegend 361/,; Maart, April, Mei 35'/,; Nov. 7357/8, 36; Dec. ƒ351/.!, 35*/2- Raap koeken p. 1000 kg. ƒ100, ƒ106. Lijnkoeken p. 100 kg. llJ/2, 14'/2. Potasch, St.-Petersb. de 50 Ned. ponden ƒ16, dito 2de soort ƒ14, zeilende 153/,. LAATSTE BERICHTEN. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn de algemeene beiaadslagingen over de Indische begrooting voortgezet. Daarbij hebben de heeren Van den Beich van Heemslede, Lenting, Van Kerkwijk, Moens, Bredius, Fabius en Van Houten het woord gevoerd. Dinsdag te 1 uur is de Minis ter van Koloniën aan 't woord. Het beginsel der nieuwe muntwet is; aan neming van den enkelen gouden standaard voor Nederland, terwijl voor Indië voorloopig de zil veren gehandhaafd wordt. LEIDSCHE SCHOUWBURG. De opvoering van Le Trouvèref waarmede het Haagsche opera-gezelschap onder directie van den heer Defossez gisteravond hier ter stede debuteerde, is uitmuntend geslaagd. Het gehalte \an de zangers, waarmede genoemde opera ons gelegenheid gaf kennis le maken, is dan ook van dien aard, dat het bij het vrij talrijke publiek, dat de voorstelling bijwoonde, het verlangen moet hebben opgewekt, genoemd gezelschap in dit seizoen veelvuldig ten onzent te zien optreden. Van de dames noemen wij het eerst Mme Meryal, niet omdat wij haar uit dwaze vooringe nomenheid met al wat vreemd is, stellen boven Mme Van den Berghe (eene Hollandsche, gelijk rnen weet), maar omdat zij inderdaad boven allen geschitterd heeft. Mme Meryal is eene uitstekende zangeres, begaafd rnet een keurig, vol en verba zend omvangrijk geluid, dal zij volkomen in haie macht heeft. Daarbij is hare voordracht wegslee- pend en hare actie zuiver en vol natuur. Aan grijpend was hare voordracht van de chanson in de tweede acteLa flarnme brille etc.meester lijk was haar spel vooral in de derde scène van het laatste bedrijf. Geen wonder dat zij daverend werd toegejuicht en onderscheidene malen de eer der terugroeping genoot. Mrne Van den Berghe (forte chanteuse) heeft een krachtig helder sopraangeluid, dat ook in het lage register zuivere volle tonen weet voort te brengen. Ook zij zingt met gevoel en smaak. Wat hare actie betreft, gelooven we echter dat die nog veel studie vereischt, ofschoon zij ons in de laatste acte, ook in dit opzicht, uitmuntend voldeed. De heer Colomb (tenor) is mede een verdien stelijk zanger, en schoon we erkennen dat hij niet altijd even gelukkig was, heeft hij toch zeker veler sympathie verworven en naar ons inzien getoond, dat hij wel voor zijne taak berekend is en althans niet bij zijn voorganger (Trinquiei) behoeft achter te staan. De heer Horeb stond bij velen reeds van vroeger gunstig bekend. Hij heeft nog altijd hetzelfde zuivere barytongeluid, dat te gelijker tijd zoo forsch en toch zoo aangenaam klinkt en waarmede hij zoo uitnemend weet te woekeren, getuige de wijze waarop hij gisteravond in de tweede acte het Son regard, son doux_ sour ire zong. De heer Montfort (bas) was de minste van allen. Om billijk te zyn, moeten we echter in het oog houden dat de rol van Fernand zeer weinig gelegenheid geeft om te schitteren. Wat het koor aangaat, dat laat nog altijd veel te wenscben over. Vooral het vrouwenkoor schijnt eenige elementen te bevatten, die het ensemble veel schade doen. L., 1 Nov. 73. INGEZONDEN. De stoombrandspuit in functie. Zooals men weet is onze gemeente in het bezit gekomen van eene stoombraudspuit. In den loep der afgeloopen week is men bezig geweest om de spuit te probeeren, om te gelijker tijd de nuodige inlichtingen te ontvangen hoe daarmede om te gaan.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2