kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld, respect, op 21 en 22 September jl. Aan boord dier bodems was alles wel. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Deliy onder bevel van den luitenant ter zee der lste kl. P. Swaan, den 29sten dezer te Falmouth aangekomen, en sou, na kolen ingenomen te heb ben, onmiddellijk de reis naar Oost-Indië voortzet ten. Aan boord was alles wel. De heer H. Van Maanen Jr., thans surnu merair bij de administratie der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., werkzaam in de inspectie Eindhoven, is benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Zweelo (Drenthe). Bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht zijn benoemd tot off. van gez. 2de kl. (n. o. v. r.), de off. van gez. 3de kl. D. Mestingh en L. L. Plantenga, beiden van genoemd personeel. De officieren van gez. 2de kl. L. B. E. Ledeboer en A. S. Boekelman, die van de land macht alhier bij het leger in Indië gedetacheerd worden, zullen met de Holland den 15den Nov. naar Indië vertrekken. Z. M. heeft pensioen verleend aan J. W. Hoefnagels, ontv. der dir. bel. en acc., ƒ966; J. B. Van Herwaarden, wed. van C. A. Penning, in leven ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., ƒ963; C. C. Walraven van Riemsdijk, ontv. der dir. bel. en acc., ƒ1065; J. F. C. Rohbock, brievenbest., 115; J. W. Wiertz, comm. lete kl. bij 's Rijks bel., 417; M. P. Bussink ;wed. van C. W. A. baron Van Wester- holt, in leven bewaarder van het kadaster, 383 's jaars. Z. M. .heeft aan den offic.-van-gez. 2de kl. VV. T. Philipsen, van het algemeen depot van discipline, de vergunning verleend tot het aanne men en dragen der Duifsche medaille voor niet- strijdenden, ingesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en gewonden tijdens den Fransch-Duilschen oor log in 1870—71. OJ-emerigxi IVieuws. 0 p k a a p Race, in JNew-Foundland, h eeft men een stoompijp gemaakt voor de zee schepen, die elke minuut 10 seconden fluit. Naar men verneemt, is het den heer Visser, koopman te Uitgeest, gelukt een middel te vinden dat leb, onmisbaar voor de kaasbe reiding, vervangt. Dit middel, door verschillende landbouwers uit de afd. Velsen der Holl. Maatsch. van Landbouw beproefd, heeft gunstige resultaten opgeleverd en zal dezer dagen aan het Hoofdbe stuur ter beoordeeling worden opgezonden. Uit Archange 1 wordt het vertrek van het laatste schip gemeld; de scheepvaart wordt voor dit jaar als geëindigd beschouwd. Juist is de Nederlandsche schoener Meika Cornelia, met rogge naar Nederland bestemd, er lek binnenge- loopen, zoodat zij vermoedelijk dit jaar niet meer zal kunnen vertrekken. De-Courier des Elats-.Unis verhaalt de volgende ongelukkige luchtreisDe luchtrei ziger J. W. Barley werd hel slachtoffer van een verschrikkelijk voorval. Donderdag heeft hij eene luchtvaart ^gemaakt van Fair-Grounds naar Vapello (Iowa), in een ballon met verwarmde lucht ge vuld. Barley hield zich met heide handen aan een trapéze vast. Toen de ballon opsteeg, vatte deze vuur; maar het scheen dat de luchtreiziger te laat iets daarvan merkte, om op den grond te sprin gen en daardoor het gevaar te ontkomen. Hij bleef zich vasthouden aan het trapéze van den ballon, die al brandende, met groote snelheid steeg. Op eene hoogte van 1500 voet ongeveer, toen de touwen van den trapéze door het vuur ver teerd waren, viel de ongelukkige luchtreiziger op de aarde. Hij kwam neder op een vierde mijl ^fstands van de plaats waar hij opgestegen was. Zijne beide beeneri waren tot aan de knieën in den grond gedrongen. Het overige van zyn lichaam was eene bloedige en onherkenbare massa. Te Nieuwersluis had dezer dagen het Volgende plaats: Zekere A., onlangs aangesteld aan den Rijnspoorweg, wilde aldaar in den bagage wagen van een in beweging zijnden trein stappen, doch struikelde, en viel van de loopplank tusschen de rails. Hij had de tegenwoordigheid van geest, om plat ter aarde te blijven liggen, zoodat de trein over hem heenging, zonder hem het minste letsel te veroorzaken. Gisteravond te halfzes is te Rotter dam door een schipper uit de Delftschevaart op gehaald het lijk van een onbekend manspersoon, naar het uiterlijk te oordeelen een Engelsch of een Amerikaansch zeeman, naar gissing 30 jaren oud, met donker haar en oogen, en een weinig baard aan de kin, dragende een grijze broek en vest. De Boston G lobe deelt mede, dat er weder een nieuw werktuig gemaakt is om be weegkracht voort te brengen. Het wordt in wer king gebracht door damp van zwavelkoolstof, die weder wordt gecondenseerd. Het werktuig kan worden opgevoerd tot een drukking van 65 pond per duim en vereischt uiterst weinig brandstof, daar de ketel in een waterbad is geplaatst. Voor vele huisvaders zal het volgende bericht niet onbelangrijk zijn Te Hilversum is ter veemarkt veel aanvoer van vet vee, maar weinig handel geweest. Wat het vette vee aangaat, zijn de prijzen sterk dalende. Te Arnhem, Utrecht, Deventer, Nijkerk en andere plaatsen is de prijs van het vleesch 10 a 15 cent per Kg. gedaald. Niet enkel wegens de dalende prijzen op de mark ten hier te lande en te Londen, maar ook wegens den sterken aanvoer van Australisch vleesch en het gebruik van paardevleesch, moeten de prijzen dalen, ofschoon vele vleeschhouwers trachten den hoogen stand te handhaven. Door de heeren Jourdeuil, Parizot en Gresse is op de laatst gehouden bijeenkomst van papierfabrikanten een monster papier ver toond, gemaakt uit de schil van de hopplant. De bast wordt door verschillende chemische middelen in heelgoed veranderd, dat met het beste uit lompen moet kunnen wedijveren. Deze uitvinding is geoctrooieerd, en hoewel de grondstof niet in bijzonder groote hoeveelheid voorkomt, zoo is zij toch zeer in het belang niet alleen van de pa- pierfabricatie, maar ook in dat van de hopcultuur. In de kerk te Cork heeft Breggde lastige echo en het galmen doen ophouden, door over de breedte van bet schip der kerk, op de plaats waar de koristen zaten, en op een niet zeer groote hoogte boven hun hoofd, dunne dra den te spannen. Hij deelt mede dat de organist, die niets van de proefneming wist, verbaasd stond over de verandering van toon, die hij ontdekte; alle résonnance had opgehouden. Het schijnt dat de geluidsgolven door de draden worden gebroken en dus niet regelrnalig van de wanden en het plafond kunnen terugkaatsen. De Haarl C t. verklaart aan het Haagsche Dagblad, dat haar overzicht van de pers van den dag steeds „onpartijdig" is. De Haagsche Nieuweb. deelt mede, dat De Jong en Behagel zich herhaaldelijk bij de politie hebben aangemeld, om onderstand te erlan gen, daar zij door hunne gevangenisschap van alle middelen zijn ontbloot. Men meldt uitVlaardingen: Op een Amerikaansch fregatschip, Woensdag-namiddag van Rotterdam komende, ontdekte de loods, tus schen Pernis en Vlaardirigen, begin van brand. Onmiddellijk werd naar hier om hulp gezonden en ging al spoedig het gerucht, dat het schip met petroleum geladen was. Dadelijk werd een brand spuit disponibel gesteld en begaven zich de plaat selijke autoriteit en de brandweer naar het haven hoofd, alwaar zij werden ingescheept in de hier gestationeerde sleepboot Zeeland en naar het bewuste schip vervoerd; het bleek echter dat de lading niet uit petroleum, maar uit ballast bestond. De brand bad echter reeds snelle vorderingen gemaakt en het dek, benevens een gedeelte van den achtermast, aangetast. Door doeltreffende middelen mocht het gelukken de vlammen meester te wor den, zoodat legen den avond de brandweer hier kon terugkeeren. De oorzaak van den brand kon den de schepelingen niet bevroeden. Volgens den gezagvoerder w>as bet schip niet verzekerd. Een knecht van den logementhouder! Gosschalk te Zalt-Bommel is aan den k\\ droes, de gevreesde paardenziekte, overleden, d! man had 4 paarden van zijn meester opgepast! die door die ziekte waren aangetast. INGEZONDEN. Bij de aanlegplaats der boot van den heerl Carsjens, aan de Haven, staat een lage bank,! die men de bank des aanstoots zou kunnecl noemen, want hoevelen daar reeds over gestiuil keld zijn is opmerkelijk. En waartoe staat die! bank daar? Passagiers, die nog onlangs getuigeJ waren, dat eene oude juffrouw 's morgens in dea| schemer er zich erg tegen bezeerde, hebben no? nooit gezien, dat iemand plaats nam op het bankjel Zou er geen kans op zijn, dat het lastige meuUlT van stadswege een andere plaats kreeg, of de'! de boot op eene andere plaats aanlegde? A. Z. BUITENLAND. Frankrij k. De Union deelt een brief mede van den gra-! van Chambord, gedagteekend van den 27sten Oc'T en gericht aan den heer Chesnelong. De gra! betuigt hem daarin zijne achting, hem dankend dat hij niets van zijne inzichten verborgen heef! gehouden. Hij voegt er bij„Aangezien er ondanks! uwe pogingen veel misverstand heerscht, verklaaT ik niets te herroepen van mijne vroegere verkhl ringen. Ik kan er niet in toestemmen een heil stellend behind (règne réparateur) in te wijde! met een daad van zwakheid. De mode is om dl fermiteit van Henri V te stellen tegenover dl behendigheid van Hendrik IVik zou willen wete! wie hem zou durven raden den standaard va! Arques en Ivry te verloochenen. Ik wil geheti blijven wie ik ben; heden in macht verminderd! zou ik morgen geheel van macht beroofd zija.1 Het geldt de tot op hare grondvesten geschokte! maatschappij te herstellende welvaart te doen her! boren worden in het binnenland en duurzame verbm-l tenissen aan te gaan met het buitenland; bovenill geen vrees om kracht te gebruiken tot handhavin orde en recht. Chambord doet opmerken dat de graafl van Parijs hem geene voorwaarden heeft gesteld, I en men heeft geen waarborgen geëischt van Mac-[ Mahon. Hij heeft dus recht op hetzelfde vertrou-| wen te rekenen. Hij moet hetzelfde gevoel vaol zekerheid inboezemen. „Mijn persoon", zegt hij,I is niets, mijn beginsel alles. Gij kunt veel doeal om misverstand uit den weg te ruimen en ver-I deren afval te voorkomen. Frankrijk kan niet tel loor gaan, want Christus bemint nog de Fran-f schen." Een deputatie, uit de Jura te Versailles gekomen, werd door Mac Mahon niet ontvanget De heer Harcourt, secretaris van den Presider, verklaarde dat de President zich niet mengt ia de tegenwoordige bewegingen, dat hij aan de Ver gadering eene beslissing niet kan voorschrijven noch opdringen. Het gerucht vindt geloof dat de heer Lucien Brun thans te Frohsdorf vertoeft en eerstdaags een brief van Chambord zal medebrengen. Naar aanleiding van den brand in de opera te Parijs wordt gemeld: De operazaal, die voor ruim vijftig jaren voorloopig werd gebouwd, werd den ldden Februari 1820 ingewijd. Tal van onsterfelijke werken werden er ten gehoore ge bracht. Een schat van costumes en decoratief is vernield. Die van de „Guillaume Tell" en „Robert le Diable zijn behouden gebleven. Juist vooreen paar dagen had men in het gebouw de costumes en het decoratief gebracht van de nieuwe opera van Mermet „Jeanne d'Arc" (die de artisten instu deerden); ook deze zijn eene prooi der vlammen geworden. Het archief is- gered, zoomede een groot aantal kostbare manuscripten van de „Aca démie de Musique", die thans geborgen zijn in het gebouw der nieuwe opera, dat bij lange na nog niet voltooid is. Eer het zoover is, zullen er mins tens nog 7 rnillioen aan ten koste moeten gelegd wor den. Het vuur is omstreeks halftwaalf ontstaan ineen magazijn van costumes, aan de zijde van de Rue Rossini. In ongeloofelljk korten tijd grepen de vlammen om zich heen, zoodat het scheen dat

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2