EIDSCH DAGBLAD. JV°. 4212. Zaterdag A0. 1873. 1 November. STADS-BERICHTEN. Een belangrijk geschrift. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Alzondcrlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere lcllers naar plaatsruimte. STEMPELING TAN DE WEEGWERK- TUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, [gezien alinea '2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 wSlaaüblad n°. 160), bepalende dat de weegwerktuigen, tot lop 31 December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrij- Jgesleld tot 1 Januari 1880; herinneren bij deze den inge- Izeienen dezer gemeente hunne verplichting om, overeen- Ikomstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September ■1873 Staatsblad n°. 127), die weegwerktuigen van een Ibijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat Idaurtoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheek, en wel; voor alle weegwerktuigen, voor wijk VII, op 3 Nov., ■telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van ltet voorgeschreven merk te doen voorzien. 1 En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan lokking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Bargemee9tcr en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 September 1873. Onlangs verscheen in Den Haag een geschrift, Idat vooral in dezen tijd bijzonder de aandacht 'verdient; wij bedoelen: „de Aziatische cholera te Bristol in 1866, door W. Budd, vertaald door 1 Dr. H. Van Cappelle." Terecht zijn bij den titel J gevoegd de woordeneen voorbeeld, hoe de cholera I zelfs in groote steden kan geweerd worden. Voor den oningewijde in de geneeskunde is het Ionderwerp wellicht niet van de aangenaamste; I het woord ziekte in het algemeen heeft reeds I weinig aanlokkelijks, maar vooral waar het een 1 verstoorster der gezondheid betreft, zoo verraderlijk als de hier bedoelde. Toch zijn wij overtuigd dat «Ik, die de brochure zal hebben doorloopen, haar met voldoening uit de handen zal leggen in plaats tan een gewaarwording van vrees zal zij een ge- voel van veiligheid verwekken, want zij bepaalt zich niet tot de geneeskundige behandeling der eenmaal ontstane ziekte de ondervinding leert het, helaas! in de meeste gevallen een vruchte- looze poging maar toont op proefondervinde lijke wijze aan, dat de verwoestende kwaal door tijdig aangewende maatregelen kan worden ge weerd. Bristol beleefde vier achtereenvolgende epide mieën, in de jaren 1832, '49, '54 en '66 met respectievelijk 626, 1979, 430 en 29 sterfgevallen op een bevolking van 180000 inwoners. Het laatste sterftecijfer mag zeker allergunstigst heeten, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat Bristol een havenstad is, waar meestal dus de besmet ting van buiten werd aangebracht. Het gunstige resultaat, in 1866 verkregen, had men vooral te danken aan de ontsmettingsmethode, op voort varende en volhardende wijze in toepassing gebracht door den uitstekenden gezondheidsbeambte Davies. Hij ging daarbij uit van de stelling dat vooral de afgescheiden stoffen der lijders de ziekte voort planten, en daarom zorgde hij voor ontsmet ting daarvan zoowel als van de privaten in het algemeen. Zoodra de cholera een epidemisch karakter dreigde aan te nemen, liet de com missie voor het armbestuur een publicatie aanplakken, waarvan de volgende zinsnede de kern uitmaakt: „Ontsmet uwe geheime gemakken iederen morgen zoolang de cholera in Engeland heerscht, en gij zult meer doen om die ziekte van uw huis en de stad uwer inwoning af te weren dan bij mogelijkheid door andere middelen geschieden kan." Voor ons is het een verblijdend teeken, dat ook hier te lande de gezondheidscommissiën, van de heilzaamheid van dien maatregel overtuigd, dien allerwegen hebben aanbevolen, en op de tijdige toepassing daarvan kan niet te krachtig worden aangedrongen, maar dan moet het ook algemeen geschieden en als voorzorgsmaatregel. Men vergete daarbij niet dat het ons thans gemakke lijker zal vallen dan de bewoners van Bristol in 1866 zij toch hadden als zuiveringsmiddel slechts over chloorkalk te beschikken, terwijl ons nu ten dienste staat het mengsel, dat men verkrijgt door oplos sing van 1 kil. ijzervitriool in 15 liters water met >/4 liter ruw carbolzuur, en dat om vele redenen de voorkeur verdient. Voorts wijst de brochure er op, dat van uit de riolen ook het drinkwater, voor zoover het uit den grond welt, door de kiem der smetstof kan worden verontreinigd, waarom men te Bristol in den omtrek eener besmette plaats de pompen door het afnemen der slingers onbruikbaar maakte. Men ziet hieruit van hoe groot belang ook voor onze gemeente het bezit eener duinwaterleiding zou zijn, waardoor het water, op een zuivere plaats, ver van alle riolen verzameld en onder constante drukking in goedgesloten buizen voort gestuwd, in telkenmale ververschten voorraad kan worden aangevoerd. Zoolang wij ons met de tegen woordige waterreservoirs moeten behelpen, is het althans zaak, dat hun inhoud zooveel mogelijk van den omringenden bodem hlijve afgesloten. Voorzorgsmaatregelen, algemeen toegepast, zie daar het hoofdbeginsel, te Bristol in 1866 met zoo gunstig gevolg toegepast en op bevattelijke wijze verklaard in de belangrijke brochure, waar van wij de lezing dringend aanbevelen. Doelma tige voorbehoedmiddelen zullen meer baten dan de beste geneeskundige behandeling na het ontstaan eener ziekte. Vaccinalie tegen pokken, ontsmetting tegen cholera, typhus en misschien nog meer ziekten, dan zal menige vijand verslagen zijn nog eer hij ons zal hebben kunnen bereiken. LEIDEN, 31 October. In ons verslag van den gemeenteraad heb ben wij gisteren vergeten melding te maken, dat de geheele begrooting, in rondvraag gebracht, is aangenomen en de heeren Cock en Verster tegenstemden. Te rekenen van 1 Nov. zullen de telegraaf kantoren der Holl. IJzeren Spoorwegmaats., voor den duur van den winterdienst, open zijn als volgt Alkmaar, Amsterdam, Delft, Den Haag, Haarlem, Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam van 8 uren voormiddag tot halfelf namiddag; de overige kan toren van 8 uren voor- tot 1 uur namiddag en van 3 tot 10 uren namiddag. Op de Woensdag te Utrecht gehouden ver gadering van het Protestantenverbond waren een twintigtal afgevaardigden, eenige correspondenten en leden van het bond tegenwoordig. Uit het verslag van den Secretaris bleek dat de vereeni- ging op dit oogenblik 24 afdeelingen en 21 cor respondentschappen, te zamen met 1900 leden telt. Na goedkeuring der rekening en verantwoor ding en vaststelling der begrooting, werden tot leden van het hoofdbestuur, in de plaats van de heeren Dr. Van Gorkom en Carpentier Alting, gekozen Baron Harinxma thoe Slooten, lid der Tweede Kamer, en Dr. C. P. Tiele, Hoogleeraar te Leiden. De Minister van Financiën verwittigt d« belanghebbenden, dat ten gevolge eener wijziging van den loop der treinen op Belgisch grondge bied, de tweede Engelsche post, te rekenen van 1 November e. k., op een latei' uur dan tot dusverre hier te lande zal aankomen, in dier voege dat zij voortaan te Rotterdam eerst te 11.30 's morgens, te Amsterdam te 1.55 's avonds en, in andere plaatsen in verband met deze tijden van aankomst, zal kunnen ontvangen worden. De Minister van Koloniën heeft nadere wijziging gebracht in het gewijzigd wetsontwerp der begrooting voor Ned. Indië, en wel in den post voor de Indische brigade. In plaats van gel den ter voorbereiding wordt nu de omschrijving van onder-afdeeling 45 gewijzigd als volgt„Oprich ting van een corps militairen, geschikt en gereed om, wanneer noodig, naar de koloniën en over- zeesche bezittingen gezonden te worden tot aan vulling of tijdelijke versterking der strijdkrachten aldaar." Uit het afdeelingsverslag nopens Hoofdstuk IV der staatsbegrooting (depart, van Justitie) blijkt o. a., dat de meerderheid, na het plaats gehad hebbende met de wetsvoordracht nopens de rechterlijke organisatie, meent, dat het van den min. niet te vergen was, gelijk sommige leden hadden gedaan, wederom een ontwerp voor te dragen. Partieele wijziging der bestaande wet, die ook de minister wil, was de eenige weg om ten minste iets tot stand te brengen. Drie punten had men vooral op het oog: 1°. eene nieuwe regeling op de benoeming en het ontslag der rechtelijke ambte naren 2°. eene verhooging van de bezoldiging der rechterlijke ambtenaren; 3°. de afschaffing der rechtspraak van den hoogen raad ten principale in strafzaken. Daarna wordt herinnerd aan het plan des ministers tot herziening van wetboeken en wetten, en bij den minister aangedrongen om daaraan gaandeweg gevolg te geven, terwijl zelfs op de aanbieding van menige andere wet of maatregel wordt aangedrongen. Bij gelegenheid dat Dr. Th. H. C. Wijn malen de betrekking van secr. der Maatseh. van Ned. Letterkunde heeft nedergelegd, heeft het Bestuur hem twee met zilver gemonteerde kris tallen madera-karaffen ten geschenke aangeboden. De tentoonstelling van voortbrengselen der hedendaagsche Kunstindustrie en Fabrieks- en Handwerksnijverheid, die op initiatief van den heer C. A. J. Geesink in den loop der maanden Decem ber en Januari in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal worden gehouden, zal de volgende groepen bevatlenA. 1. Weverij, kant- en bor duurwerk, vrouwenarbeid2. kristal, glas, aarde werk, porselein; 3. goud- en zilversmidswerken, met inbegrip van émail, niëllo, enz.; 4. ijzer-in dustrie; 5. brons en andere onedele metalen; 6. geweren en wapenen; 7. meubelmakerij en houtsnijkunst; 8. mozaïek, hout- en lederwerk; papeterie; 9. graphiek (boek-, steen- en plaat druk, chromographie, enz.); 10. muur-, bed- en vloerbekleedsels; decoratief; 11. tapisserie en be- hangerswerkB. voedingstoffen en delicatessen C. chemische industrie. Uit Tries! wordt van 27 dezer gemeld, dat de Koningin der Nederlanden den vorigen dag naar Verona was vertrokken. In Triest had H. M. de Adelsberger Grotte bezocht. Berichten bij het Departement van Marine ontvangen behelzen de aankomst in de Simons- baai van Zr. Ms. schroefstoomschepen Djambi kapitein ter zee J. F. Koopman, en Marnix>

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1